Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Estetyczne operacje powiek

Estetyczne operacje powiek
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 26 sie 2008 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wraz ze zwiększającą się liczbą zainteresowanych klientów, operacje plastyczne stają się coraz bardziej dostępne. Ciągle jednak trudne i wielogodzinne zabiegi, które odbywają się w całkowitej narkozie, uważane są za coś, na co nie każdy może sobie pozwolić. Mniejsze operacje, w trakcie których aplikuje się miejscowe znieczulenie, są bardziej powszechne. W wielu przypadkach pozwalają poddającym się im pacjentom poprawić komfort życia, zwiększyć pewność siebie. Do takich zabiegów zaliczamy między innymi korektę powiek, czyli blefaroplastykę.

Przyczyny opadania powiek

Na opadnięcie powiek ma wpływ wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Do tych zewnętrznych zaliczamy: złe sposoby odżywiania się, palenie papierosów, duży spadek wagi; do wewnętrznych zaś: predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, a wreszcie wiek. Przyczyną spuchniętych powiek i „worków” pod oczami są, tzw. tłuszczowe poduszeczki, które uwydatniają się na zewnątrz z oczodołów poprzez cienką membranę właśnie do wnętrza powiek. Opadanie górnych powiek ma często pozorny charakter i wiąże się najczęściej z opadnięciem brwi.

Kiedy operować?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Zdaniem niektórych jest zawsze jeszcze za wcześnie, a ktoś inny śpieszy się z wykonaniem zabiegu aż za bardzo. Najogólniej rzecz biorąc, górne powieki należy poddać zabiegowi korekty wtedy, gdy brzeg skórnego zgięcia dotyka lub przekracza górne rzęsy. Zaś dolne powieki warto korygować, kiedy pod oczami zaczną się tworzyć, tzw. girlandy z obwisłego mięśnia, o których była wcześniej mowa lub gdy zaczną być zauważalne tłuszczowe poduszeczki i/lub kiedy da się bez problemu za pomocą palców wytworzyć skórną rzęsę bez tego, aby powieka się nie odchyliła.

dr n. med. Wiktor Paskal
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
Kraków, Małopolskie
Dr Katarzyna Lepska
Katowice, Śląskie

Na czym polega operacja powiek?

Blefaroplastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiernej ilości skóry, mięśnia i poduszeczek tłuszczu, jeśli są widoczne. Interwencję zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Korekta powiek dolnych to zazwyczaj zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej i wzmocnieniu mięśnia okrężnego oka; podczas zabiegu usuwa się minimalną ilość skóry, aby nie doszło do powikłań.

Nacięcia wykonuje się tak, aby były jak najmniej widoczne – na górnej powiece wykonuje się je w miejscu załamania powieki, a na dolnej blisko linii rzęs. Po bokach są nacięcia prowadzone są w kierunku zmarszczek mimicznych. 

Plastyka powiek
Plastyka powiek
Podczas zabiegu plastyki powiek

Co przed, a co po korekcji powiek?

Plastyka powiek nie wymaga żadnego specjalnego, przedoperacyjnego przygotowania. Pacjent nie może być chory (np. chrypa, angina, zapalenie spojówek) i musi odbyć konsultację z operującym chirurgiem. On przeprowadzi z pacjentem wywiad, zapyta o wszystko, co będzie uważał za stosowne i ważne – o alergie, choroby, leki, objawy dotyczące ewentualnych krwotoków, itp. i zaleci optymalne postępowanie. Szwy po zabiegu zdejmuje się po 5-7 dniach. Po operacji konieczne są wypoczynek, stosowanie się do zaleceń i odpowiednia pielęgnacja rany. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu ambulatoryjnie i podczas jednodniowej hospitalizacji. Po operacji należy oczekiwać, że w okolicach powiek pojawią się krwiaki i siniaki, opuchlizna, a czasem i zapalenie spojówek. Te objawy powinny ustąpić po około 10-14 dniach. Zaś końcowy wynik korekcji powiek zobaczymy po około pół roku.

Ryzyko i powikłania

Jak każdy zabieg chirurgiczny, tak i ten niesie ze sobą wiele czynników ryzyka. Są to czynniki powszechne, ale i specyficzne dla operowanego miejsca. Do pierwszych należą, np. krwawienie, zapalenie, bliznowacenie, a do specyficznych między innymi możliwość powstania tzw. etropii dolnej powieki, czyli nieładne wywinięcie się od gałki ocznej w wyniku za bardzo skróconej lub silnie zabliźnionej powieki. Podczas krwawienia do przestrzeni oczodołu za powieką może dojść do komplikacji w całym oku. Na szczęście taki rodzaj powikłań występuje niezmiernie rzadko. 

Jak wybrać specjalistę?

Zabieg powinien wykonywać chirurg plastyczny lub oftalmolog posiadający duże doświadczenie. Tylko specjalista z pełnym wykształceniem w zawodzie (specjalny atest) jest w stanie obiektywnie ocenić przebieg operacji, wszystkie związane z nim czynniki ryzyka i w odpowiednim czasie odpowiednio zareagować w przypadku pojawiających się komplikacji. Klienci zdecydowani na zabieg w czasie rozmowy z lekarzem, powinni go szczerze i otwarcie zapytać o wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie. Wybór operującego chirurga tylko według oferty cenowej może okazać się wielkim błędem.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.