Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Balon żołądkowy

  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to specjalne urządzenie wypełnione roztworem, które umieszcza się w żołądku pacjenta na określony czas w celu zmniejszenia objętości żołądka, dzięki czemu pacjent odczuwa sytość po spożyciu mniejszej ilości jedzenia, co prowadzi do utraty wagi. Istnieją różne rodzaje balonów, których pojemność można regulować. Balon zazwyczaj umieszcza się w żołądku pacjenta na 6 miesięcy. Preferowaną obecnie metodą zabiegową jest technika endoskopowa, która jest najmniej inwazyjna.

W przeciągu ostatnich 10 lat odsetek osób z nadwagą i otyłych stale rośnie w Europie i w Polsce. Według ostatnich raportów Narodowego Funduszu Zdrowia nadwagę ma trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty dorosły jest otyły.

Siedzący tryb życia i brak czasu mogą prowadzić do niekorzystnych dla zdrowia nawyków, jednak nigdy nie jest za późno na zmiany. Kiedy diety i ćwiczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów, możemy rozważyć inne metody utraty wagi. Rozwiązaniem może być właśnie balon żołądkowy.

Dlaczego wykonuje się balonikowanie żołądka?

Utrata wagi

Leczenie otyłości obejmuje metody tradycyjne i chirurgiczne

Balon żołądkowy (czy też balon gastryczny) umieszcza się w żołądku pacjenta, dzięki czemu szybciej odczuwa on sytość podczas jedzenia, spożywa mniej jedzenia i w efekcie stopniowo traci na wadze. Metodę tę nazywa się także balonikowaniem żołądka.

W przeciwieństwie do innych operacji bariatrycznych jest to łatwa i krótka interwencja, która nie pozostawia blizn, nie wymaga pobytu w szpitalu, endoskopii czy interwencji chirurga i, co najważniejsze, jest odwracalna. Balon żoładkowy zakładany jest w warunkach ambulatoryjnych. W zależności od rodzaju balonu, jest on umieszczony w specjalnej kapsułce balon wprowadzany jest do żołądka przez połknięcie lub też urządzenie wprowadzane jest do żołądka metodą endoskopową. Następnie napełnia się go specjalnym bezpiecznym dla organizmu płynem. Po ok. 16 tygodniach należy usunąć balon z żołądka, co odbywa się endoskopowo lub w niektórych przypadkach drogą fizjologiczną.

Celem zabiegu jest pomoc w utracie wagi osobom z nadwagą i otyłością, a także w niektórych przypadkach przygotowanie pacjenta do leczenia chirurgicznego (sprawdź: → Zmniejszenie żołądka), jak informuje zespół Mandala Beauty Clinic. Skuteczność balonu opiera się o ścisłą współpracę pacjenta z zespołem specjalistów. Jak objaśniają specjaliści z M-Estetica Centrum Medyczne Bartyzel, efekty utraty wagi monitorowane są na bieżąco przez dietetyka i lekarza.

Wśród innych metod wspomagających odchudzanie możemy wymienić bypass gastryczny, opaskę żołądkową i rękawową resekcję żołądka.

Dla kogo?

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy zalecany jest u osób z BMI powyżej 27

Metoda ta jest zalecana w przypadku osób z nadwagą i otyłością, u których tradycyjne metody leczenia otyłości (dieta i ćwiczenia) stosowane pod okiem specjalistów nie przynoszą efektów. 

Wskaźnik masy ciała (BMI) wymagany do przystąpienia do programu to >27. Eksperci z Medicover wyjaśniają, że zabieg można wykonać już u 17-letnich pacjentów i jest wskazany w przypadku tych, u których zachowawcze metody odchudzania nie przyniosły rezultatów

Technika nie jest zalecana w przypadku osób, które już poddały się innej operacji bariatrycznej, w okresie ciąży oraz u pacjentów z problemami z połykaniem, po zabiegu usunięcia wyrostka (jeśli przebiegał z powikłaniami) i po zabiegach laparoskopowych wyrostka, jeżeli minęło mniej niż 12 miesięcy. Za przeciwwskazania uznaje się także skazy krwotoczne, zaburzenia psychiczne i ciężkie uzależnienia.

Bibliografia:

ClinicForYou (data nieznana). Balon wewnątrzżołądkowy [online]. Dostępny: https://clinicforyou.pl/uslugi/redukcja-wagi/intragastric-balloon/. [dostęp: 22.02.2021].

Dermedik (data nieznana). Intragastric balloon [online]. Dostępny: https://dermedik.pl/balon-zoladkowy/. [dostęp: 22.02.2021].

M-Estetica (data nieznana). Balon żołądkowy. Dostępny: https://m-estetica.pl/zabieg/B.... [dostęp 25.10.2021] 

Narodowy Fundusz Zdrowia (1 maja 2019). Otyłość - choroba wagi ciężkiej [online]. Dostępny: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html. [dostęp: 22.02.2021].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."