Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Opaska żołądkowa

  • Znieczulenie ogólne
  • 3 dni
  • 1-3 godziny
  • 1-7 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest opaska żołoądkowa?

Opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa to wykonany z silikonu pierścień, który podczas zabiegu zakładany jest w górnej części żołądka, przez co tworzy się mały zbiornik, w którym zatrzymuje się pokarm, jak objaśnia zespół Kliniki Chirurgii Mazan. Dzięki opasce pacjent czuje się syty po spożyciu mniejszej ilości pokarmu, co wiąże się z mniejszą podażą kaloryczną, a w konsekwencji utratą wagi.

Operacja jest wskazana w przypadku pacjentów z dużą nadwagą lub otyłością, u których zachowawcze metody utraty wagi, takie jak zdrowa dieta i wysiłek fizyczny, nie przynoszą zadowalających rezultatów. Opaska (ang. lap-band) pozwala na stopniową utratę wagi po operacji. Po jej założeniu lekarz może ją regulować, tak aby pokarm wolniej lub szybciej przemieszczał się w żołądku. Możliwe jest także jej usunięcie, które również przeprowadza się metodą laparoskopową; żołądek powraca wówczas do poprzedniego stanu – wyjaśnia zespół KCM Clinic.

Istnieją także inne techniki zmniejszania żołądka w celu leczenia otyłości, takie jak balon żołądkowy, rękawowa resekcja żołądka czy bypass gastryczny (gastric bypass).

Wybór specjalisty

Konsultacja u bariatry

Konsultacja u specjalisty bariatry

Przed podjęciem decyzji o wyborze specjalisty pacjent powinien na własną rękę poszukać informacji o zabiegu, dowiedzieć się więcej o jego plusach i minusach oraz zanotować wszystkie swoje wątpliwości. W ten sposób podczas konsultacji w różnych klinikach będzie miał większą świadomość i specjalista będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kolejnym krokiem jest wybór kliniki i specjalisty, którzy oferują tego rodzaju interwencje. Dobrym rozwiązaniem jest rozważenie więcej niż jednego ośrodka, ponieważ pacjent powinien czuć zaufanie do lekarza oraz pewność co do chęci wykonania zabiegu. Następnie pacjent powinien sprawdzić, czy dany specjalista i personel mają odpowiednie kwalifikacje. Interwencję tego typu przeprowadza chirurg bariatra. Można także sprawdzić, czy wybrany lekarz jest członkiem stowarzyszeń medycznych działających z tym sektorze, takich jak np. Sekcja Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Po upewnieniu się, że specjalista spełnia wszystkie wymienione warunki, pacjent powinien udać się na konsultację, przedstawić swoje wątpliwości i ocenić relację pacjent-lekarz. Warto również poszukać doświadczeń i relacji byłych pacjentów, którzy przeszli taki zabieg w wybranej klinice. Każdy organizm jest inny, jednak może to pomóc zweryfikować nasze oczekiwania.

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Zmniejszenie żołądka

Zmniejszenie żołądka to sposób na trwałą utratę wagi

Przed operacją konieczna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Różne kliniki i specjaliści dysponują osobnymi protokołami, które pozwalają zakwalifikować pacjenta na podstawie m.in. wskaźnika masy ciała, stanu zdrowia, obecność przeciwwskazań itp.

Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji, w następnej kolejności poddaje się go serii badań, mających za zadanie określić jego ogólny stan zdrowia i znalezienie ewentualnych przyczyn otyłości. Na tym etapie pacjent jest informowany szczegółowo o zasadach, jakich należy przestrzegać przed i po operacji.

Pierwsza wizyta to doskonała okazja, aby zadać lekarzowi wszystkie pytania i przedstawić wątpliwości. Pacjent może także poprosić o pokazanie relacji i zdjęć pacjentów o podobnym profilu klinicznym, którzy poddali się temu zabiegowi.

Oprócz badań wymaganych przy każdej inwazyjnej operacji często zleca się także inne badania w celu potwierdzenia bądź wykluczenia chorób współistniejących. Niektóre kliniki wymagają także badań psychologicznych (zaburzenia na tym tle stanowią przeciwwskazanie).

Bibliografia:

KCM Clinic. (data nieznana). Laparoskopowe usunięcie opaski żołądka [online]. Dostępny: https://www.kcmclinic.pl/chirurgia-otylosci.... [dostęp: 22.02.2021].

Klinika Chirurgii Mazan (data nieznana). Bariatria - metody leczenia [online]. Dostępny: https://klinika-mazan.pl/bariatria/bariatria-metody-leczenia/. [dostęp: 22.02.2021].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."