Zapytaj specjalisty Rozwiąż Twoje wątpliwości!

Botox/ dysport a niedoczynność tarczycy

Ekstrawagancka · Utworzono: 22 mar 2010 · Zaktualizowano: 19 kwi 2012

Czy niedoczynność tarczycy może być przeciwwskazaniem w aplikowaniu botoxu? Od czasu wykrycia stanu zapalnego tarczycy (rok temu) dostrzegłam znaczące zmiany w mojej twarzy, zmarszczki wokół oczu, druga broda,"nalana" twarz, czasami mam wrażenie, że jest spuchnięta. W przeciągu pół roku dodałam sobie w wyglądzie dziesięć lat. Jeżeli niestety nie można mi podać, bo choroby autoimmunologiczne mogą być przeciwwskazaniem, to czy istnieje coś dla mnie co pozwoli mi lepiej wyglądać, przede wszystkim młodziej i mieć ten komfort psychiczny, że dobrze wyglądam i się czuję. Mam 34 lata.

23 odpowiedzi

Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielili prawdziwi lekarze
 • dr n. med. Jacek Toboła

  dr n. med. Jacek Toboła

  Najlepsza odpowiedź
  9 lut 2012 ·

  31 odpowiedzi

  Witam,
  niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego, takze proszę się nie obawiać :-))

 • Dr n. med. Barbara Rygoł

  Dr n. med. Barbara Rygoł

  19 kwi 2012 ·

  83 odpowiedzi

  Witam,

  Botox działa całkiem inaczej niż preparat o nazwie Argireline i nie można ich w żaden sposób porównywać. Argireline nie jest lekiem dopuszczonym do obrotu tak jak Botox. Preparat jest raczej stosowany przez kosmetyczki a nie lekarzy.
  Mezobotox - to potoczna nazwa podawania substancji czyli Botoxu i innych witamin, czy kwasu hialuronowego, więc nazwa odnosi się do techniki aplikowania substancji.
  Pozdrawiam,
  Dr Barbara Rygoł

 • Jest to białko, podobnie jak toksyna botulinowa, więc potencjalna stymulacja układu immunologicznego jest objęta podobnym ryzykiem. Problem tkwi nie w samej toksynie botulinowej lecz w dostarczeniu podczas zabiegu antygenów mogących stymulować układ immunologiczny. Do takich antygenów zalicza się różne białka obcogatunkowe, w tym obydwa wymieniane przez Panią preparaty

 • O jakim "mezobotoksie" Pani pisze . Bo znane od lat określenie mezobotoks to opisana powyżej technika podawania botoksu. Jesli jakaś firma idąc modną ostatnio ścieżką wprowadziła zabieg kojarzący się z toksyną botulinową przy pomocy nazwy to jest to tylko i wyłącznie "ściema" marketingowa

 • dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  18 kwi 2012 ·

  86 odpowiedzi

  Pani Dago
  Acetyl Hexapeptide-8(Argireline)wg terminologii INCI jest heksapeptydem małą cząsteczką stosowaną w kosmetologii ale nie lekiem zawierającym toksynę botulinową stabilizowaną na albuminie o nazwie botox .To dwie różne substancje.
  Pozdrawiam
  Magdalena Adamiak Kardas

 • dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  18 kwi 2012 ·

  86 odpowiedzi

  Pani Dago
  Mezobotox jest techniką mezoterapii czyli podania minimalnych dawek botoxu i innych substancji celem poprawy struktury i jakości skóry.
  Przeciwskazania do zabiegu są takie same jak do zabiegu botoxu.
  W przypadku niedoczynności tarczycy objawy suchości skóry opuchnięcia twarzy ustapią wraz z leczeniem.
  Z oręża medycyny estetycznej może Pani wykonywać zabiegi radiofrekwebncyjne , fotoodmładzanie, modne obecnie pellingi fotodynamiczne...
  Zapraszam na konsultację i życzę cierpliwości w leczeniu choroby podstawowej.

  dr n med Magdalena Adamiak Kardas lookmedica Łódź

 • Mezobotoks różni się od innego zabiegu z botoksem techniką. Przeciwwskazania są takie same ponieważ istotne jest użycie toksyny botulinowej w zabiegu, a nie sposób jej aplikacji.

 • Dr n. med. Barbara Rygoł

  Dr n. med. Barbara Rygoł

  12 kwi 2012 ·

  83 odpowiedzi

  Witam,

  Wszystkie choroby autoimmunologiczne są przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem Botoxu i kwasu hialuronowego. Dla wyjaśnienia choroba Haschimoto to choroba autoimmunologiczna przebiegająca z niedoczynnością tarczycy. A nadczynność tarczycy autoimmunologiczna to choroba Graves Basedowa.
  Wszystkie obce przeciwciała np tworzące się po aplikacji Botoxu mogą sprzyjać uaktywnieniu choroby, chyba nie warto ryzykować nawrotu choroby.
  Pozdrawiam,
  Dr Barbara Rygoł

 • dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  dr n. med. Magdalena Adamiak Kardas

  11 kwi 2012 ·

  86 odpowiedzi

  Witam
  Wyrównana niedoczynność lub nadczynność tarczycy nie stanowią przeciwskazania do leczenia botoxem.
  Ale przeciwskazaniem do takiego zabiegu są choroby autoimmunologiczne w tym zapalenie tarczycy w którego przebiegu na różnym etapie choroby może wystąpić nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
  Aby wykluczyć tę jednostkę chorobową oprócz standartowych pomiarów hormonalnych trzeba wykonać tzw przeciwciała przeciwtarczycowe anty TPO.Tylko wówczas można zagwarantować bezpieczeństwo zabiegu
  Pozrawiam
  dr n med Magdalena Adamiak Kardas lookmedica Łódź

 • Medical Hair&Esthetic

  Medical Hair&Esthetic

  11 kwi 2012 ·

  143 odpowiedzi

  Dzień dobry,

  nadczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu z użyciem botoxu. Natomiast należy rozważyć czy zastosowanie tej toksyny da pozytywne efekty w Pani przypadku. Prosimy pamiętać, że zabieg estetyczny ma wyłącznie poprawić jakość życia. Zapraszamy na konsultację do Medical Esthetic, w celu omówienia również innych metod korekty określonych partii twarzy.
  Medical Esthetic

 • ESTIME Centrum Medycyny Estetycznej

  ESTIME Centrum Medycyny Estetycznej

  11 kwi 2012 ·

  14 odpowiedzi

  Witam.
  Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem jeśli chodzi o zabiegi z użyciem botoxu.
  Pozdrawiam
  Centrum Medycyny Estetycznej Estime

 • Nadczynność tarczycy może być wywołana przez wiele schorzeń. Jeśli jest to nadczynność w przebiegu autoimmunizacji ( np. wole Hashimoto w okresie nadczynności) rozważyłbym inne zabiegi, bez użycia toksyny lub kwasu hialuronowego. Sama nadczynność jako taka ( w fazie wyrównania nie jest przeciwwskazaniem).

 • dr Grażyna Walkowicz

  dr Grażyna Walkowicz

  14 lut 2012 ·

  12 odpowiedzi

  Wyrównana
  niedoczynność tarczycy nie jest przeciwskazaniem do zabiegów z toksyną botulinową.
  Pozdrawiam
  Grażyna Walkowicz
  Med-beauty
  Katowice

 • dr Andrzej Kępa

  dr Andrzej Kępa

  10 lut 2012 ·

  63 odpowiedzi

  Witam,
  W odpowiedzi na Pani pytanie sugeruję, aby Pani znajoma mimo przyjmowania leków pamiętała, że stwierdzono u niej chorobę autoimmunologiczną, co jednoznacznie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Proszę również pamiętać, że zabiegi medycyny estetycznej nie są zabiegami ratującymi życie, tylko poprawiającymi jego jakość. Z tego też powodu nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek ryzyko z nimi związane.
  Reasumując, jeśli ktoś postawił diagnozę choroby autoimmunologicznej, a wartości przeciwciał wahają się w górnej granicy normy, ja osobiście nie podjąłbym się wykonania zabiegu u takiej pacjentki.
  Pozdrawiam serdecznie

  dr Andrzej Kępa

 • dr Andrzej Kępa

  dr Andrzej Kępa

  9 lut 2012 ·

  63 odpowiedzi

  Witam, tak jak już pisałem na tym forum, niedoczynność tarczycy z prawidłowymi wartościami przeciwciał anty-TPO nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów z kwasem hialuronowym.
  Przeciwciała anty-TPO świadczą o występowaniu choroby Hashimoto, a ta jako schorzenie autoimmunologiczne jest przeciwwskazaniem do podawania kwasu hialuronowego.
  Jeśli będzie Pani miała dodatkowe pytania proszę o maila (również z ewentualnymi wynikami badań laboratoryjnych)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na bezpłatną konsultację
  dr Andrzej Kępa

 • Witam
  Jeśli jest to niedoczynność tarczycy bez autoimmunizacji to zabieg z użyciem kwasu hialuronowego nie jest przeciwwskazany.

 • dr Andrzej Kępa

  dr Andrzej Kępa

  31 sty 2012 ·

  63 odpowiedzi

  Witam,
  Serdecznie zapraszam na konsultację.
  Aby zakwalifikować pacjenta do konkretnej procedury zabiegowej należy zweryfikować potencjalne korzyści z istniejącymi przeciwwskazaniami. Konieczne jest przeanalizowanie badań laboratoryjnych. Możliwe, że poprawę wyglądu uda się uzyskać niekoniecznie stosując preparaty toksyny botulinowej.
  Pozdrawiam

  dr Andrzej Kępa

 • Bieńkowscy Clinic®

  Bieńkowscy Clinic®

  29 wrz 2010 ·

  458 odpowiedzi

  P.S. Oczywiście nadczynność tarczycy nie jest przeciwskazaniem:)

  Pozdrawiam serdecznie.
  Katarzyna Łukowska

  Esteticmed
  dr Marcin Bieńkowski

 • Bieńkowscy Clinic®

  Bieńkowscy Clinic®

  29 wrz 2010 ·

  458 odpowiedzi

  Witam.
  Bardzo prawdopodobne jest, że pogarszający się stan Pani skóry związany jest z nadczynnościa tarczycy. Niedobór hormonów ma znaczacy wpływ na wygląd naszej skóry. W przypadku niedoboru TSH skóra staje się blada, zimna, sucha, szorstka i nadmiernie się łuszczy (co przyśpiesz proces powstawania zmarszczek). Kolejnym objawem są obrzęki (szczególnie widoczne na twarzy), a także wypadanie włosów, kruche i łamliwe paznokcie oraz trudne gojenie się ran. Zabieg botoxem dodatkowo przesuszy okolice, w które zostanie podany (wykorzystywany także w leczeniu nadpotliwości)chyba że jednocześnie podany zostanie kwas hialuronowy (nawilżanie skóry). Najlepszą opcja dla Pani może okazać się radiofrekwencja i zabiegi laserowe (Fraxel re:store,Mosaic eCO2) które odmłodzą Pani skórę na wiele lat. Zapraszam na konsultację z Doktorem w celu ustalenia jakie zabiegi będa dla Pani najkorzystniejsze.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Katarzyna Łukowska
  Esteticmed
  dr Marcin Bieńkowski

 • Dr Ilona Wnuk-Bieńkowska

  Dr Ilona Wnuk-Bieńkowska

  24 mar 2010 ·

  21 odpowiedzi

  Dzień dobry.
  Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegów z użyciem botoxu. Inne zabiegi które poprawiają wygląd skóry to np mezoterapia kwasem hialuronowym lub lasery frakcyjne. Zapraszamy na konsultację z lekarzem co pozwoli na dobranie zabiegów najskuteczniejszych dla Pani metod leczenia.

  Pozdrawiam serdecznie
  Danut Zemła

  Gabinet Estetyka
  Medycyna Estetyczna i Laserowa

 • Dr Jerzy M. Chęciński

  Dr Jerzy M. Chęciński

  23 mar 2010 ·

  1430 odpowiedzi

  Witam,Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwskazaniem do wykonywania aplikacji botoxu.Należy wykonać ten zabieg przy wyrównanej pracy tarczycy.Najlepiej umówić się na konsultację z lekarzem który poinformuje jakie zabiegi u Pani najlepiej poprawią wygląd twarzy
  pozdrawiam
  Jolanta Wątroba
  z up dr. Chęcińskiego

 • Dr Adam Kaleciński

  Dr Adam Kaleciński

  23 mar 2010 ·

  38 odpowiedzi

  Witam

  Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem w aplikowaniu botoxu. Należy jednak rozważyć, czy w Pani przypadku botox da w ogóle pożądany efekt. Niedoczynność tarczycy jest najprawdopodobniej przyczyną zmian w wyglądzie, które Pani zauważyła. Zapraszamy na konsultacje, podczas których przedstawi najlepsze w Pani przypadku opcje. Może Pani również przysłać nam swoje zdjęcia, chirurg wyda wtedy wstępną opinię.

  Pozdrawiam

 • lek. med. Jacek Ściborowicz - MediVita

  lek. med. Jacek Ściborowicz - MediVita

  22 mar 2010 ·

  759 odpowiedzi

  Szanowna Pani
  Istnieje alternatywa dla zabiegów z botoxu. Ujędrenienie twarzy można uzyskac zbaiegami takimi jak laser, radiofrekwencja,peelingi i szereg innych . Osobioście uważam że najskuteczniejsze efekty można uzyskac po resurfacingu skóry za pomocą lasera CO2. Efekty są trwalsze niż po botoxie i sa już widoczne nawet po jednym zabiegu
  Pozdrawiam
  lek.med. Jacek Ściborowicz

Znajdź więcej pytań

Podobne pytania

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.