Zapytaj specjalisty Rozwiąż Twoje wątpliwości!

Niesymetryczna twarz - przerośnięta lewa strona mięśnia żwacza

Krzysztof88 · Warszawa · Utworzono: 8 maj 2019 · Zaktualizowano: 27 paź 2019

Witam Szanowanych Lekarzy, Specjalistów i Użytkowników. Jak widać na załączonym zdjęciu lewa strona mięśnia żwacza jest przerośnięta. Patrząc na zdjęcia z dzieciństwa można dostrzec że zawsze była asymetryczna do prawej strony lecz nie była tak zauważalna jak teraz. Przeszedłem badanie rezonansem bez kontrastu. Opis na załączonym zdjęciu. Konsultowałem mój przypadek chirurgiem twarzowo-szczękowym który powiedział ze różnica jest zbyt mała aby podjąć operacje a blizn będzie duża. Poradził mi abym skonsultował to z chirurgiem plastycznym. Moje pytanie brzmi czy da się usunąć to operacyjnie czy zacząć od botoxu?. Dziękuje bardzo za pomoc. Nie choruje na bruksizm.

7 odpowiedzi

Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielili prawdziwi lekarze
 • Dr Ewa Rybicka

  Najlepsza odpowiedź
  15 maj 2019 ·

  413 odpowiedzi

  Zgadzam się z opiniami koleżanek i kolegów.
  W przypadku asymetrii mm żwaczy, nawet bez objawów bruksizmu, zalecam kilkukrotne podanie toksyny botulinowej w odstępach 3- 4 miesięcznych. Osłabiony mięsień zmniejszy stopniowo swoją objętość i powinno udać się zmniejszyć asymetrię.
  Ewa Rybicka

 • Dr. Marek Kacki MD

  27 paź 2019 ·

  156 odpowiedzi

  Niestety nie mogę z jakiegoś powodu znaleźć zdjęcia oraz MRI co byłoby pomocne. Wnioskuje na podstawie komentarza chirurga szczękowego że zmiany są względnie małe co nie znaczy że nie są powodem niezadowolenia. Jeżeli nawet prawy mięsień nie błby przerośnięty, zmniejszenie jego masy mogłoby przynieść zadawalający rezultat. Z użyciem Botoxu zmiany te można zauważyć względnie szybko.
  Jeśli chodzi o samą asymetrię to ważne jest zrozumienie że twarze doskonale symetrycznie nie istnieją. Christoph Hasse, z Instytutu Anatomii we Wrocławiu, w 1886 roku przeprowadził wówczas głośne pomiary twarzy Venus z Milo w Luwrze. Okazało się że lewe oko znajduje się bliżej linii środkowej niż prawe, źrenice nie sa na tej samej linii poziomej, nos jest przesunięty w prawo od linii środkowej a lewe ucho znajduje się wyżej niż prawe. Kilka lat później obszerne badania antropomorficzne nad ponad 1000 twarzy wykazały że nie tylko asymetria była częścią każdej badanej twarzy ale że pewne asymetrie występują u nas wszystkich. Dzieląc twarz na dwie połowy w linii pionowej lewa strona jest zawsze szersza niż prawa, długość mierzona od czubka głowy do brody jest większa po stronie prawej a nos nigdy w całości w linii środkowej; nawet jeśli górne 2/3 nosa są w lini środkowej to czubek nosa jest poza tą linią. Wszystkie te badania stwierdziły jasno że asymetria twarzy jest istotną częścią sztuki greckiej, która zapoczątkowała koncepcję klasycznego piękna. Znacznie późniejsze badania po połowie XX wieku

 • Dr n. med. Tadeusz Witwicki

  16 maj 2019 ·

  316 odpowiedzi

  Dzień dobry,
  Proponowałbym zacząć od toksyny botulinowej ze względu na najmniejszą inwazyjność, a przy dłuższym stosowaniu powinno dojść do osłabienia mięśnia i tym samym do zmniejszenia jego objętości.
  Pozdrawiam,
  T.Witwicki
  www.drwitwicki.pl

 • dr n. med. Diana Kupczyńska

  9 maj 2019 ·

  423 odpowiedzi

  Dzień dobry,
  sugeruję zacząć od korekty przerośniętego żwacza toksyną botulinową.
  Z pozdrowieniami,
  dr n. med. Diana Kupczyńska
  specjalista chirurgii ogólnej
  lekarz medycyny estetyczne, flebolog
  Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

  Oddział we Wrocławiu
  ul. Powstańców Śląskich 56a/2
  tel. + 48 71 70 70 993
  mail: wroclaw@arsestetica.pl

  Oddział w Warszawie
  Al. Jerozolimskie 56C
  tel. + 48 22 26 60 876
  mail: warszawa@arsestetica.pl

 • Dr Barbara Parda-Glomska

  9 maj 2019 ·

  67 odpowiedzi

  Zgodnie ze sztuką rozpoczynamy od najmniej inwazyjnych zabiegów , zdecydowanie polecam podanie toksyny botulinowej , mimo braku objawów bruksizmu , które mogą się w końcu pojawić.
  DR Barbara Parda

 • ClinicForYou

  9 maj 2019 ·

  301 odpowiedzi

  Witamy,
  Zdecydowanie polecamy zacząć od toksyny botulinowej.
  Pozdrawiamy

 • Dr Bartłomiej Zoń

  9 maj 2019 ·

  935 odpowiedzi

  Dzień dobry.
  Moim zdaniem istnieje dysproporcja pomiędzy obrazem rzeczywistym (zdjęcia) a opisem badania MRI - zmiany opisywane w MRI nie powinny raczej dawać takiej dysproporcji twarzy. Przerost mięśnia żwacza można skutecznie leczyć iniekcją/iniekcjami toksyny botulinowej.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Dr Bartłomiej Zoń, Specjalista Chirurgii Plastycznej, Specjalista Chirurgii Ogólnej

Znajdź więcej pytań

Podobne pytania

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.