Znamie barwinkowe myszka na brodzie u 4- latki -jak usunąć

Znamie barwinkowe myszka na brodzie u 4- latki -jak usunąć

olijula  |  Gość  |  zachodniopomorskie
Moja 4 letnia córka ma na brodzie brązowe znamię lekko wypukłe- wielkości 1x2 cm umiejscowione z lewej strony brody-podłużnie, Chcielibyśmy je usunąć. Byliśmy na konsultacji u dwóch chir.plastyków i otrzymaliśmy dwie kompletnie inne propozycje usunięcia tzw.myszki. Pierwsza opcja to wycięcie i zszycie tak by blizna znalazla się w anatomicznym zaglębieniu pod ustami. Druga opcja to wycięcie i przeszczep skory zza ucha- lekarz stwierdzil że cięcie będzie podłuzne więć nie ma możliwości ukrycia blizny pod ustami. Nie jestem w stanie podjac slusznej decyzji słysząc dwie sprzeczne opinie w jednej sprawie. Zależy nam na jak najlepszym efekcie kosmetycznym ze wzgledu na fakt że blizna będzie sie znajdowała w bardzo widocznym miejscu Uprzejmie proszę Panstwa o pomoc.
dr n. med. Małgorzata Kuźlan  |  Premium member  |  Chirurgia Plastyczna  |  Poznań
  • 38 odpowiedzi
  • 6 Lubię to
Dzień dobry,
Znamiona barwnikowe wrodzone są obarczone ryzykiem wystąpienia na ich podłożu melanoma malignum. Zwłaszcza dotyczy to tzw. dużych (czyli w okresie niemowlęcym miały ok. 7-11cm). Ryzyko w ciągu całego życia to 5% ale zwykle do rozwoju nowotworu dochodzi przed okresem dojrzewania (wg danych literaturowych 50% do 2rż. a 80% do 7 rż.).
Obie metody (wycięcie radykalne i zszycie rany jeśli możliwe oraz wycięcie i przeszczep skóry) są stosowane w leczeniu wrodzonego znamienia barwnikowego. Każda ma swoje zalety i wady i dlatego po rozważeniu "za i przeciw" lekarz wybiera jedną z nich w zależności od indywidualnego przypadku (wielkości, kształtu i umiejscowienia zmiany). U tak małych dzieci usuwa się znamiona wrodzone ze wskazań medycznych (profilaktyka onkologiczna) i estetycznych (widoczna okolica na twarzy). Najważniejsze jest aby wskutek operacji wycięcia i zeszycia nie doszło do asymetrii, zniekształcenia okolicy (np. wywinięcia wargi, pociągnięcia kącika ust czy wargi) od razu po operacji lub w trakcie dorastania dziecka (blizna może ograniczyć prawidłowy rozwój danej okolicy). Zniekształcenie okolicy przy dalszym wzroście dziecka jest wielce prawdopodobne a czasami wskutek zaniechania korekcji trudno odwracalny. Przeszczep skóry zapewnia utrzymanie symertii i nie wyklucza w późniejszym okresie jego wycięcia w celu zmniejszenia widocznej zmiany. Jeśli w ogóle będzie taka potrzeba - zależy to od procesu jego wgajania. Drugi aspekt to przebieg blizny, często wymuszony przez loklaizację i kształt znamienia. Bez fotografii trudno mi ocenić jakie jest możliwe wycięcie. W razie dalszych pytań chętnie służe pomocą.
Z poważaniem,
dr med. Małgorzata Kuźlan

info@drkuzlan.pl
tel.  6076... Pokaż 607629294  Telefon
Więcej opinii na ten temat
Usunięcie znamienia na twarzy
Usuwanie znamion, brodawek, włókniaków i zmian skórnych
  Warto
Zgłosiłam się do doktora ze znamieniem pod okiem, nad którym wydziwiali inni lekarze ze względu na jego rozmiar. Pan doktor wyciął je w taki sposób, że miejsce usunięcia jest bardzo słabo widoczne.... Więcej 

Powiązane videa

Usuwanie znamion

25.05.2015

Zabieg usuwania znamion wykonany w Klinice ESTmedica dr. Marcina Wiatroszaka. Zabieg jest w 100% bezbolesny i bezpieczny. Przy użyciu... Więcej 

Podobna problematyka

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy