Antygrawitacja czyli lifting bez skalpela

Antygrawitacja czyli lifting bez skalpela
Katarzyna Wrzosek
Katarzyna Wrzosek
Utworzono: 3 lis 2009 · Zaktualizowano: 5 maj 2020

Dla współczesnej dermatologii estetycznej zmarszczki nie stanowią problemu. Zmarszczki statyczne likwiduje wypełnienie preparatem z kwasu hialuronowego lub kolagenu. W mimiczne można zastosować botox. Dużo większy problem stanowią pojawiające się z wiekiem zmiany związane z siłą przyciągania: różne zwisy (chomiki) na dole twarzy i utrata owalu. Zmiany te związane są z utratą elastyczności skóry, ale także z mniejszym napięciem mięsni i zanikiem oraz opadaniem tłuszczu na twarzy. Można zdecydować się na chirurgiczny lifting, ale niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Nawet najlepszy lifting nie sprawdza się w przypadku, gdy starzenie się spowodowane jest zmianą kształtu twarzy w wyniku zanikania tłuszczu. Poza tym efekt nie będzie długotrwały, jeżeli skóra jest cienka i wiotka, bo ze zniszczonego materiału ciężko jest stworzyć świeżo wyglądającą kreację. Rozwiązaniem stosowanym jako uzupełnienie lub zamiast  liftingu  są metody lekarskie pozwalające wymodelować twarz oraz poprawić jędrność skóry.

U osób z dużym zanikiem tłuszczu na twarzy stosuje się czasem przeszczep własnego tłuszczu, ale jest to zabieg chirurgiczny, wymaga paru powtórzeń dla uzyskania zadawalającego efektu i wiąże się z koniecznością co najmniej paru dni rekonwalescencji.

Prostszym rozwiązaniem są „gotowe” wypełniacze. Podane w wyszczuplone miejsca przywracają dawną objętość i proporcje twarzy, a niektóre także unoszą skórę dając efekt liftingu. Preparaty stosowane do tych zabiegów mają nieco większą gęstość niż preparaty wypełniające zmarszczki, ale wszystkie na ogół zrobione są z kwasu hialuronowego, uchodzącego za najbezpieczniejszy materiał tego typu na świecie.

Nowością jest preparat Sculptra z kwasu polimlekowego. Nie nadaje się do wypełniania zmarszczek,  ale podany głęboko w bruzdy i inne zapadnięte miejsca na twarzy powoduje reakcję skóry, w której wytwarza się zwłóknienie na wiele miesięcy wypełniające ostrzykniętą okolicę. W niektórych krajach Europy Zachodniej u osób z lipodystrpofią (patologiczny zanik tłuszczu np. u pacjentów HIV pozytywnych) zabiegi Sculptrą są refundowane z ubezpieczenia. Efekt zabiegu utrzymuje się z reguły znacznie dłużej niż po zabiegu kwasem hialuronowym i to pomimo tego, że sam materiał zanika. Jest to jego dodatkową zaletą, do tej pory wszystkie trwale pozostające w skórze wypełnienia, nici i inne nie wchłaniające się materiały uważa się za mniej bezpieczne od wypełnień materiałem wchłaniającym się. Twarz modeluje się stopniowo, małymi ilościami preparatu podawanego parokrotnie w 3-5 zabiegach.

Wymodelowana twarz lepiej będzie się prezentowała, jeżeli zadbamy także o jakość skóry. Z nowości „pojędrniających” warto przypomnieć o coraz bardziej sprawdzającym się laserze frakcyjnym. Urządzenie to bezkrwawo „tnie” skórę setkami mikroskopijnych ukłuć, które szybko goją się i regenerują, co daje znaczną poprawę napięcia. Nowością są także zabiegi „autologicznej mezoterapii” z wykorzystaniem tkanki własnej pacjenta, tzw. PRP Regeneris. W tym wypadku stosuje się  uzyskane z  krwi pacjenta skoncentrowane czynniki wzrostu pobudzające fibroblasty i komórki macierzyste znajdujące się w skórze. Materiałem można ostrzyknąć skórę twarzy, dekolt lub inne okolice ciała. Kurację przeprowadza się zależnie od potrzeb, tj. co parę miesięcy lub raz w roku. Najlepszy efekt uzyskuje się u osób przed 50 rokiem życia lub później, pod warunkiem dobrego „zbilansowania hormonalnego” pacjenta. Czynniki wzrostu niewiele zadziałają u pacjentów starszych i z bardzo niskim poziomem hormonów. Zabieg warto więc przeprowadzić razem z poradą lekarza anty-agingu lub endokrynologa internisty, który przeprowadzi wstępne badania laboratoryjne i podpowie dodatkowe sposoby przeciwdziałające starzeniu się.  

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.