Botox i jego zastosowanie estetyczne i lecznicze

Botox i jego zastosowanie estetyczne i lecznicze
Dr Izabela Lenartowicz
Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Od 2006 r. prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej Lenartowicz Clinic w Katowicach. Trener technik zabiegowych z zakresu medycyny estetycznej.
Utworzono: 11 mar 2019 · Zaktualizowano: 26 kwi 2022

Czym jest toksyna botulinowa, czyli botox?

Botox, czyli jad kiełbasiany, to nazwa handlowa toksyny botulinowej, będącej silnie działającą, naturalną toksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Początkowo mechanizm działania toksyny botulinowej wykorzystywano w neurologii, gdzie używano jej do leczenia wzmożonego napięcia nerwowego u dzieci zmagających się z porażeniem mózgowym czy u osób po udarze oraz w okulistyce, gdzie zaczęto leczyć nim zeza. Zauważono, że botox nie tylko wpływa na stan oczu, ale także wygładza znajdujące się wokół nich zmarszczki. Wówczas rozpoczęto pracę nad doborem odpowiednich dawek i sposobami wstrzykiwania preparatu i tak oto toksyna botulinowa na dobre zadomowiła się w dziedzinie medycyny estetycznej.

Botox – zastosowania estetyczne

Botox w medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim do redukcji zmarszczek mimicznych, które pojawiają się na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych miejscach na twarzy. Wstrzyknięty w mięsień botox powoduje zablokowanie przekazywania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, co z kolei prowadzi do braku aktywności mięśnia. Zabieg z wykorzystaniem preparatu z toksyną botulinową przeciwdziała powstawaniu nowych zmarszczek i pogłębianiu tych istniejących.

Wskazania do zabiegu

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu toksyną botulinową? Wśród nich możemy wymienić:

 • zmarszczki poprzeczne na czole;
 • zmarszczki pomiędzy brwiami;
 • kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu;
 • zmarszczki powieki dolnej;
 • zmarszczki policzków;
 • zmarszczki u nasady nosa;
 • zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza;
 • zmarszczki poniżej kącików ust, tzw. linie marionetki;
 • zmarszczki na brodzie;
 • zmarszczki poziome szyi;
 • unoszenie i modelowanie brwi, tzw. otwarcie oka; 
 • podniesienie opadającego koniuszka nosa.
Botoks
Botox ma wiele zastosowań w medycynie estetycznej

Botox – zastosowania lecznicze

Botox ma szerokie zastosowanie: w klinikach medycyny estetycznej wykorzystuje się go nie tylko do redukcji zmarszczek, ale też w innych celach. Botox jest skuteczny w walce z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęk. Wykorzystuje się go również u pacjentów z tzw. gummy smile, czyli problemem estetycznym polegającym na tym, że w trakcie uśmiechania się dziąsła odsłaniają się zbyt mocno. Stosuje się go także u pacjentów zmagających się z migreną czy nadpotliwością

Choć bruksizm to dolegliwość stomatologiczna, można się jej pozbyć dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej. Podanie botoxu rozluźnia mięśnie żwacze, w efekcie czego pacjent przestaje tak mocno zaciskać zęby. Trzeba podkreślić, że efektem zabiegu są również korzystne zmiany w wyglądzie twarzy. Dochodzi do jej wyszczuplenia, a także złagodzenia jej rysów, ponieważ zrelaksowane mięśnie przestają być tak mocno napięte i rozbudowane. 

Z kolei w przypadku gummy smile, czyli tzw. dziąsłowego uśmiechu, botox aplikuje się w mięsień okrężny ust. Dzięki zabiegowi oczywiście pozbywamy się dziąsłowego uśmiechu, ale poprawie ulega też linia ust, co sprawia, że wargi wyglądają na bardziej jędrne i kształtne.

Toksynę botulinową wykorzystuje się w leczeniu nadpotliwości pach, rąk i stóp. W tym wypadku botox powoduje zablokowanie gruczołów potowych, dzięki czemu nie dochodzi do ich pobudzania i wytwarzania nadmiernej ilości potu. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to wysoce skuteczna metoda, ciesząca się dużą popularnością. 

Botox stanowi również skuteczne lekarstwo na przewlekłą migrenę. W tym wypadku toksyna botulinowa traktowana jest jak lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Botox wstrzykuje się w określone partie mięśni na twarzy odpowiedzialnych za ból migrenowy, co powoduje zablokowanie przekazywania impulsu bólowego do mózgu oraz rozluźnienie mięśni. W efekcie ból migrenowy zostaje zredukowany lub jest całkowicie nieodczuwalny.

Przebieg zabiegu

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Do podania preparatu wykorzystuje się strzykawkę z mikroigłą. Aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta podczas zabiegu, na pół godziny przed aplikacją produktu stosuje się kremy znieczulające. Od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności. Przez kilka pierwszych godzin należy unikać nadmiernego schylania się i masowania miejsca zabiegowego. 

Czy botox można wykonać w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej? 

Łączenie zabiegów należy zawsze skonsultować ze specjalistą, który doradzi, jakie zabiegi można wykonać jednocześnie, a które powinno się wykonywać osobno i poinformuje, w jakich odstępach czasu można podawać różne preparaty. Zazwyczaj zaleca się odczekanie około dwóch tygodni od aplikacji botoxu do podania kolejnych preparatów, np. kwasu hialuronowego. Istnieją zabiegi, które można wykonać w tym samym czasie co aplikacja botoxu (np. mezoterapia igłowa), jak i inne, których wykonywanie jest przeciwwskazane przez określony czas po podaniu toksyny botulinowej (np. radiofrekwencja). 

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.