Botox i jego zastosowanie estetyczne i lecznicze

Autor:

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej to jeden z najpopularniejszych sposobów redukowania zmarszczek mimicznych, które powstają w wyniku powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Botox znajduje jednak dużo szersze zastosowanie – wykorzystuje się go również w celach leczniczych. Zabiegi botoxem są nieinwazyjne, skuteczne i dają bardzo szybkie efekty.

Czym jest toksyna botulinowa, czyli botox?

Botox, czyli jad kiełbasiany, to nazwa handlowa toksyny botulinowej, będącej silnie działającą, naturalną toksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Początkowo mechanizm działania botoxu wykorzystywano w neurologii, gdzie używano go do eliminowania wzmożonego napięcia nerwowego u dzieci zmagających się z porażeniem mózgowym czy u osób po udarze oraz w okulistyce, gdzie zaczęto leczyć nim zeza. Zauważono, że botox nie tylko wpływa na stan oczu, ale także wygładza znajdujące się wokół nich zmarszczki. Wówczas rozpoczęto pracę nad doborem odpowiednich dawek i sposobami wstrzykiwania preparatu i tak oto toksyna botulinowa na dobre zadomowiła się w dziedzinie medycyny estetycznej.

Botox – zastosowanie estetyczne

Botox w medycynie estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim do redukcji zmarszczek, które pojawiają się na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych miejscach na twarzy. Wstrzyknięty w mięsień botox powoduje zablokowanie przekazywania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, co z kolei prowadzi do braku aktywności mięśnia. Zabieg z wykorzystaniem botoxu przeciwdziała powstawaniu nowych zmarszczek i pogłębianiu tych istniejących.

Botox - wskazania do zabiegu

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu toksyną botulinową?
•    zmarszczki poprzeczne na czole;
•    zmarszczki pomiędzy brwiami;
•    kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu;
•    zmarszczki powieki dolnej;
•    zmarszczki policzków;
•    zmarszczki u nasady nosa;
•    zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza;
•    zmarszczki poniżej kącików ust, tzw. linie marionetki;
•    zmarszczki na brodzie;
•    zmarszczki poziome szyi;
•    unoszenie i modelowanie brwi, tzw. otwarcie oka;
•    podniesienie opadającego koniuszka nosa.

Botox – zastosowanie lecznicze

Botox znajduje szerokie zastosowanie: w klinikach medycyny estetycznej wykorzystuje się go nie tylko do eliminowania zmarszczek. Botox jest sprawdzoną metodą w walce z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęk; z tzw. gummy smile, czyli problemem estetycznym polegającym na tym, że w trakcie uśmiechania się dziąsła odsłaniają się zbyt mocno; a także migreną czy nadpotliwością.
Choć bruksizm to dolegliwość stomatologiczna, można się jej pozbyć dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej. Podanie botoxu rozluźnia mięśnie żwacze, w efekcie czego pacjent przestaje tak mocno zaciskać zęby. Trzeba podkreślić, że efektem zabiegu są również korzystne zmiany w wyglądzie twarzy. Dochodzi do jej wyszczuplenia, a także złagodzenia jej rysów, ponieważ zrelaksowane mięśnie przestają być tak mocno napięte i rozbudowane.
Z kolei w przypadku gummy smile, czyli tzw. dziąsłowego uśmiechu, botox aplikuje się w mięsień okrężny ust. Dzięki zabiegowi oczywiście pozbywamy się dziąsłowego uśmiechu, ale poprawie ulega też linia ust, co sprawia, że wargi wyglądają na bardziej jędrne i kształtne.
Toksynę botulinową wykorzystuje się w leczeniu nadpotliwości pach, rąk i stóp. W tym wypadku botox powoduje blokadę gruczołów potowych, dzięki czemu nie dochodzi do ich pobudzania i wytwarzania nadmiernej ilości potu. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową to wysoce skuteczna metoda, ciesząca się dużą popularnością.
Botox stanowi również skuteczne lekarstwo na przewlekłą migrenę. W tym wypadku toksyna botulinowa traktowana jest jak lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Botox wstrzykuje się w określone partie mięśni na twarzy odpowiedzialnych za ból migrenowy, co powoduje zablokowanie przekazywania impulsu bólowego do mózgu oraz rozluźnienie mięśni. W efekcie ból migrenowy zostaje zredukowany lub jest całkowicie nieodczuwalny.


Nie zwlekaj dłużej, tylko już dziś zapisz się do prowadzonej przez nas Kliniki Medycyny Estetycznej na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Zrób to, by móc cieszyć się młodą skórą bez zmarszczek lub pozbyć się migrenowych bólów głowy, dolegliwości związanych z bruksizmem czy wyeliminować problem nadpotliwości lub uśmiechu dziąsłowego.


 

Publikowane: 11.03.2019

Autor

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Od 2006 r. prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej Lenartowicz Clinic w Katowicach. Trener technik zabiegowych z zakresu toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego, mezoterapii. Współpracuje z Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging.

BOTOX® - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni