Fanaberia czy faktyczny intymny problem?

Autor:

Zabiegi ginekologii estetycznej pomagają pacjentkom nie tylko przywrócić lepszy wygląd miejsc intymnych, lecz także poprawiają komfort życia codziennego. Czy ta dziedzina również podatna jest na trendy? Jakie problemy pozwala rozwiązać? Opawiada dr Rafał Kuźlik z warszawskiej kliniki SaskaMed

SaskaMed: Panie Doktorze od ponad dwudziestu lat zajmuje się Pan problemami kobiet. Poza ogromną wiedzą merytoryczną, praktyczną ma Pan również wiedzę na temat psychologii i potrzeb kobiet. Obecnie kreuje się pewien wizerunek i trendy – również zauważamy to w medycynie estetycznej. Coraz częściej słyszy się głosy o upiększaniu i poprawianiu wszystkiego co można. Jak jest z ginekologią estetyczną? Po co przychodzą do Pana kobiety? Co chcą upiększać?

Dr Rafał Kuźlik: Przychodzące do mnie pacjentki w większości przypadków nie chcą „się upiększać”, a jedynie normalnie żyć i funkcjonować. Dlatego określenie „ginekologia estetyczna” nie do końca oddaje ideę tej specjalności. Bliżej jej do chirurgii plastycznej, aczkolwiek niektóre zabiegi rzeczywiście służą jedynie poprawie samopoczucia. Trudno jest nazwać upiększaniem zabieg zmniejszenia warg sromowych mniejszych u kobiety, która nie może jeździć na rowerze, czy nosić bielizny, co powoduje ból i dyskomfort, a wstyd związany z wyglądem tej bardzo intymnej okolicy ogranicza zbliżenia seksualne. Podobnie jest z kwestią wysiłkowego nietrzymania moczu, którego leczenie z zastosowaniem lasera w żadnym wypadku nie można nazwać zabiegiem upiększającym.

Jeśli oglądamy magazyny mody, programy związane z lifestyle widzimy co jest trendy. Co jest trendy w ginekologii estetycznej?

Trudno tu mówić o jakiś modach czy trendach, nie postrzegam w taki sposób ginekologii estetycznej. Do najczęściej wykonywanych operacji w ginekologii plastycznej należy niewątpliwie zaliczyć zabiegi redukcyjne warg sromowych mniejszych, w dalszej kolejności zwężanie pochwy, zmniejszanie warg sromowych większych czy liposukcję wzgórka łonowego. Do zabiegów ginekologii estetycznej zaliczyłbym wszelkiego rodzaju wypełnienia (np. warg sromowych większych, czy punktu G), wykonywane przy użyciu kwasu hialuronowego czy własnej tkanki tłuszczowej pobieranej z brzucha lub np. wzgórka łonowego. Innymi zabiegami estetycznymi będą te przy zastosowaniu laseroterapii (rewitalizacja pochwy czy leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu), wybielanie sromu, czy leczenie przerośniętych blizn tej okolicy (także tych bolesnych). Kolejnym zabiegiem będzie terapia obkurczania i ujędrniania skóry sromu i śluzówki pochwy przy zastosowaniu radiofrekwencji (przegrzewanie tkanki podskórnej i zlokalizowanego tam kolagenu falami radiowymi o odpowiedniej częstotliwości).

Nasuwa się pytanie czy dbanie o pochwę jest fanaberią? Wciąż widzimy pełne emocji programy o operacjach plastycznych czy zabiegach dermatologicznych. Widzimy dramaty tych ludzi, ale przecież miejsc intymnych nie widać. Można by odebrać takie zabiegi jako kolejny wymysł medialny. Znowu mówimy o czymś o czym nikt nigdy nie rozmawiał i czego w sumie nie widać. Może nie ma problemu?

Rzeczywiście okolica intymna na co dzień widoczna nie jest, ale świadomość kobiety i jej samoocena są kluczowe w tej sytuacji. Jeżeli zmieniony po porodzie wygląd warg sromowych, czy szeroka i wiotka pochwa powodują wstyd i niezadowolenie, obniżają komfort życia i może nawet stają się przyczyną rozpadu związku, to czy nie stanowi to realnego problemu? A czy możliwość poprawy takiego stanu rzeczy można nazwać upiększaniem, czy raczej leczeniem? Często trafiają do mnie kobiety dojrzałe, które odważają się na zabieg. Opowiadają o rozpadzie związku, o wstydzie i o tym, że mogły zrobić  to znacznie wcześniej. Są też głosy krytyki ale zwykle od osób, które nie rozumieją i nie znają tego intymnego problemu.

 

dr Kuzlik
dr n.med. Rafał Kuźlik

 

Dr n.med. Rafał Kuźlik - Klinika Saskamed Dr Kuźlik

Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Opublikował wiele prac naukowych z zakresu ginekologii operacyjnej i plastycznej. Jest regularnie zapraszany przez organizatorów programów telewizji śniadaniowej do podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na temat chirurgii kobiecych miejsc intymnych. Uczestniczył w projekcie realizowanym w przez TVN Style, w ramach programu „Sekrety chirurgii” - konsultował pacjentki i przeprowadzał zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej. Doktor Rafał Kuźlik dysponuje wieloma certyfikatami potwierdzającymi jego uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach, nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granicami, między innymi w Niemczech. Ponadto jest jednym z najczęściej polecanych ginekologów w Polsce. Dr n.med. Rafał Kuźlik jest autorem metody „One Cut Technique” - operacji warg sromowych, która została doceniona na Międzynarodowej Konferencji Ginekologii Plastycznej w Rzymie. Pacjentki Doktora pochodzą z różnych krajów Europy oraz Rosji, Izraela, Dubaju, Japonii.

Aktualizowane: 03.04.2019

Autor

Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Opublikował wiele prac naukowych z zakresu ginekologii operacyjnej i plastycznej.

Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej - Nowości

Fanaberia czy faktyczny intymny problem?

dr n. med. Rafał Kuźlik SaskaMed - Ginekologia...

Zabiegi ginekologii estetycznej pomagają pacjentkom nie tylko przywrócić lepszy wygląd miejsc intymnych, lecz także poprawiają...

Więcej opinii na ten temat

gosia 04.02.2019
Warto

Doktor Tomasz Basta pomógł mi pozbyć się bardzo trudnej dolegliwości. Cierpiałam na pochwicę. Nikt kto tego nie przeżył nie wie co to znaczy nie móc kochać się z własnym mężem. Co to za katusze dla niego i ile wylanych m... Więcej 

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni