Jesteśmy zaprogramowani, aby żyć 120 lat - co nam daje medycyna regeneracyjna i anti-aging?

Wciąż rozbrzmiewają echa po XX Kongresie Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging, gdzie Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych i Kongres świętowali 20 lat swojego istnienia. Trzydniowe spotkanie niosło się w duchu coraz popularniejszej medycyny anti-aging i medycyny regeneracyjnej, która dopiero zaczyna pokazywać, na co ją stać. Jeszcze 20 lat temu wiele rozwiązań estetycznych było niemożliwych, a zabiegi ograniczały się do stosowania kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. Dzisiaj mówi się o holistycznym podejściu do pacjenta i terapiach, które nie tylko poprawią wygląd, ale przede wszystkim jakość naszego życia na wiele, wiele lat. Jakie zabiegi są wśród tych “przyszłościowych”?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska:

Mam ogromną przyjemność świętować 20 lecie istnienia Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, 20 lat Międzynarodowych Kongresów Dermatologii Estetycznej  i Medycyny Anti-Aging, 20 lat wspólnego uczenia się, wspólnych doświadczeń, ale i wspólnych planów i celów, które cały czas realizujemy.

Edukacja lekarzy = bezpieczeństwo pacjentów

Dr Kinga Nicer:

Stowarzyszenie od lat zajmuje się edukacją lekarzy, to jest nasz cel i priorytet, ponieważ wyedukowany lekarz leczy dobrze i bezpiecznie. To są cele, które od lat promujemy i tutaj nic się nie zmienia. Cieszymy się, że rośnie zainteresowanie lekarzy, którzy cały czas chcą zdobywać nową wiedzę.

To wszystko się przekłada na bezpieczeństwo naszych pacjentów, ponieważ widzimy, że jest coraz więcej powikłań, pacjenci mają coraz więcej problemów, rośnie fala powikłań spowodowanych przez osoby wykonujące te zabiegi bez doświadczenia i przede wszystkim bez wykształcenia lekarskiego.

Dr Ewa Kaniowska:

I często pada takie określenie, że przecież każdy może to wykonywać. No nie każdy! Jeżeli zaczynamy takie zabiegi wykonywać, musimy zdawać sobie sprawę z jednego. To może nie tyle chodzi o to, kto zabieg wykona, bo powikłania są, były i będą, to jest statystyka. Natomiast jest bardzo ważne, kto w danym momencie może natychmiast udzielić pomocy.

I wydaje mi się, że powinniśmy o tym informować właśnie poprzez takie kongresy, poprzez spotkania i przede wszystkim poprzez edukację pacjentów. Słowo pacjent może tu zabrzmi niestosownie, bo zawsze nam się kojarzy z chorobą, ale dla dermatologa skóra, która jest niedotleniona, która jest zmieniona, jest patologią. A więc jeżeli my ją regenerujemy, inaczej mówiąc “odmładzamy”, to znaczy, że zapobiegamy pojawianiu się zmian, które dzieją się na niej w późniejszym czasie, w procesie starzenia.

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska

Nasze Kongresy są dla lekarzy okazją do wymiany doświadczeń, uczenia się. A z tego wynika ogromne bezpieczeństwo dla pacjenta. Pacjenci są coraz bardziej świadomi i mam nadzieję, że będą świadomie wybierać gabinety medyczne i lekarzy, którzy wykonują zabiegi.

XX Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging from Estheticon on Vimeo.

Medycyna estetyczna wczoraj i dziś

Dr Ewa Kaniowska:

20 lat temu, kiedy zaczynałyśmy, medycyna estetyczna właściwie dopiero w Polsce się tworzyła, dopiero powstawała i jako dermatolog mogę powiedzieć, że 20 lat temu pewne rzeczy wydawały się kompletnie niemożliwe, a w tej chwili wszystko uległo zmianie. Zabiegi typu usuwanie blizn czy też poprawa struktury skóry, które dla mnie, dermatologa, były właściwie niewykonalne, w tej chwili wykonalne są.

Przeszliśmy od takiego zachłyśnięcia się zabiegami, które były właściwie skierowane tylko i wyłącznie na toksynę botulinową i wypełniacze, do czegoś zupełnie nowego w medycynie, czego zaczynają się domagać pacjentki. Jest to przede wszystkim medycyna tak zwana regeneracyjna.

A więc to, co widzimy właśnie na naszym kongresie, to pojawianie się firm, które proponują różnego rodzaju zabiegi regeneracji skóry. Cała rozwijająca się w tej chwili niesamowicie duża ilość różnego rodzaju urządzeń, laserów, radiofrekwencji, HIFU czyli urządzeń skierowanych w stronę ultradźwięków, a więc regeneracji skóry. W tej chwili firmy farmaceutyczne, które zajmują się produkcją kwasów, zaczynają badać to, co się dzieje w skórze.

Ma to swoje przełożenie dla nas lekarzy i dla naszych pacjentów. Zaczynają się pojawiać stymulatory. I to jest ten kierunek, w którym zmierza dermatologia i medycyna estetyczna. I to jest niezwykle ważne!

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska

Jesteśmy prekursorem nowoczesnych rozwiązań w Polsce. Przez te 20 lat mieliśmy przyjemność wprowadzać i kwas hialuronowy, i toksynę botulinową, i osocze bogatopłytkowe, technologie umożliwiające na przykład nieinwazyjne kształtowanie ciała. Obserwujemy zmienność rynku na całym świecie i bardzo aktywnie w tym uczestniczymy.

Dr Marcin Ambroziak:

Pamiętam pierwsze kongresy, kiedy uczyliśmy się, jak wykonywać jakieś konkretne zabiegi, jakie jednostki stosować, gdzie dokładnie  podawać. Nikt nie mówił o anatomii, nikt nie mówił o mechanizmach rządzących światem biologicznym w kontekście medycyny estetycznej.

W tej chwili mamy kompletnie inne podejście, my się uczymy komunikacji z pacjentem, psychologii, my się uczymy biologii i genetyki, nie interesuje nas jedynie techniczna strona wykonania zabiegu, a bardziej holistyczne podejście do pacjenta. Co zrobić, żeby nie tylko górna warga była większa o pół centymetra, tylko chcemy spowodować, żeby nasz pacjent czuł się lepiej, żeby wyglądał i czuł się dobrze.

I to jest może wyświechtany frazes: “holistyczne podejście do pacjenta”, ale to jest bardzo prawdziwe określenie i tego właśnie staramy się pilnować w naszym codziennym działaniu.

Medycyna anti-aging i medycyna regeneracjyna

Barbara Walkiewicz-Cyrańska:

Niezwykle ciekawy dzisiejszy temat to była medycyny anti-aging. Od 20 lat na ten temat mówimy, również wprowadzaliśmy ją do Polski i absolutnie uważamy, że dobra odpowiednia wizyta u lekarza estetyki lekarskiej nie może się obyć przynajmniej bez iluś podstawowych pytań z dziedziny medycyny anti-aging. No, słuchajcie, mamy żyć średnio 120 lat , no więc naprawdę to już nie chodzi o długość życia i taką ciężką obłożnie chorą starość. To chodzi o jakość życia!

Dr Marcin Ambroziak:

To nie jest życie o lasce przez ostatnie 40 lat, tylko granie w tenisa, cieszenie się wnukami, wyjazdami i życiem w ogóle. I do tego między innymi służy medycyna regeneracyjna.

Nauczyliśmy się poskramiać pewne komórki, pewne czynniki wzrostowe, bardzo dużo pacjentów w niższym wieku stara się raczej zapobiegać, niż korygować konkretne problemy. A to jest też szeroko pojęta medycyna anti-aging. Jakie badania wykonywać, jak można uzupełniać niedobory, które być może wpłyną na lepszą jakość i dłuższe życie. Myślę, że ta bardzo ciekawa gałąź medycyny estetycznej dopiero pokazuje, na co ją stać i i myślę, że ta przygoda dopiero się zaczęła.

Medycyna estetyczna jako dyscyplina

Dr Maria Noszczyk:

Specjalizujemy się w pewnego rodzaju zabiegach, każdy zamyka się w swoim gabinecie na co dzień i tam pracujemy. Trochę zamykamy się we własnym obszarze działania. Takie spotkanie to wymiana opinii i możliwości po to, żeby nam wszystkim pokazać i przypomnieć, że jesteśmy lekarzami i że nieważne jest to, co my umiemy zrobić dobrze, tylko w jaki sposób zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Właśnie dzięki tym interdyscyplinarnym spotkaniom z lekarzami innych specjalności Kongres uświadamia nam, że jesteśmy cały czas lekarzami.

To prawdziwy Zjazd dwudziestolecia! Wielkie gratulacje dla wszystkich, którzy go przygotowali. Wspaniali wykładowcy, wspaniali mistrzowie, którzy chętnie przy takich okazjach dzielą się swoją wiedzą i starają się pokazać wszystkim młodym i starszym lekarzom, czego się można nauczyć.

Dr Kinga Nicer

XX Kongres dobiega końca. Spodziewaliśmy się takiej frekwencji, aczkolwiek i tak lekarze nas niezwykle zaskoczyli. 20 LAT! Dla nas jest to podsumowanie, dużo wzruszeń było wczoraj, dużo wspomnień, wypunktowanie, podsumowania.

Mamy nowe pomysły na przyszłe kongresy, ale przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni lekarzom, bo bez nich by się to po prostu nie odbyło. I bardzo się cieszymy, że rośnie zainteresowanie lekarzy, którzy chcą się edukować i uczyć, bo takie były główne cele i założenia Stowarzyszenia. I z tego jesteśmy bardzo dumni. 

Publikowane: 01.04.2019

Anti aging - medycyna przeciwstarzeniowa - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni