Od A do... D. Powiększenie piersi

Autor:

Chirurgia plastyczna nie jest już dziedziną rezerwowaną dla wybranych: zarówno kobiety jak i mężczyźni w Polsce coraz chętniej i swobodniej korzystają z tego typu pomocy. W Polsce niezmiennie najpopularniejszym wśród kobiet zabiegiem pozostaje powiększenie piersi. W Internecie nie brakuje informacji o przygotowaniu i przebiegu operacji powiększenia piersi, pacjentki są więc często dobrze przygotowane do rozmowy z lekarzem. Mimo to zawsze zaczyna się od wstępnej konsultacji w gabinecie.

mandala 1

Lekarz ma obowiązek opowiedzieć o ewentualnych komplikacjach oraz udzielić rzeczowej odpowiedzi na pytania. W trakcie wszystkich konsultacji, przed wykonaniem potrzebnych przed operacją badań, lekarz może prosić także o rozmowę z psychologiem. Konsultacja ma na celu wykluczenie zaburzeń postrzegania własnego ciała u pacjentki. Chirurg musi mieć pewność, że będzie operował osobę całkowicie zdrową i świadomą swoich wyborów. Dodatkowo odpowiedzialny specjalista powinien odmówić wykonania szkodliwych dla pacjentki życzeń. „Implanty dobieramy do indywidualnej budowy ciała. Nie można tu kierować się rozmiarem widzianym u koleżanki i gwiazd z gazet.” – uczula dr Samir Ibrahim, chirurg z Mandala Beauty Clinic w Poznaniu. „Chirurgia plastyczna to nie tylko spora wiedza medyczna – to także rodzaj  wyobraźni. W swojej klinice doradzam przede wszystkim tak, aby kobieta otrzymała estetyczny biust, proporcjonalny do budowy ciała”. Doświadczony profesjonalista będzie wiedział, jak sprawić, by kobieta z powiększonym biustem wyglądała naturalnie.

mandala prsa
 
mandala prsa 2

Czy taką samą wyobraźnią musi dysponować także pacjentka? Całe szczęście nie, ponieważ w klinikach dostępne są specjalne ubranka z sizerami implantów. Niektóre kliniki korzystają z wizualizacji programów komputerowych. Warto jednak pamiętać, że ekran pokazuje tylko płaski obraz. Zakładając ubranko możemy poczuć na sobie inny rozmiar biustu, widzimy postać w trójwymiarze i w najbliższych realiom proporcjach.

mandala 4 Kolejna decyzja przed pacjentką to wybór metody. Coraz więcej pań pyta o możliwość użycia odessanej tkanki tłuszczowej – w Mandala Clinic pozyskiwanej metodą ultradźwiękową Vaser Lipo. Niewątpliwym plusem jest tu najmniejsza inwazyjność. „Należy jednak pamiętać, że ta metoda może być stosowana tylko przy małych piersiach, zwiększanych o jeden rozmiar. Dodatkowo tkanka tłuszczowa wchłania się w organizmie, a więc efekt ulega zmianie. Z biegiem czasu, by utrzymać objętość piersi, trzeba ponawiać zabieg” – tłumaczy dr Tomasz Dydymski, także operujący w Mandala Beauty Clinic. Powiększenie własną tkanką tłuszczową może być stosowane jako „przymiarka” przed implantami. Pod względem trwałości faktycznie skuteczną metodą pozostają implanty silikonowe. Mają różne rozmiary i kształty, a więc nie tylko powiększają, ale też odpowiednio modelują piersi.

Nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu i wyglądzie – bezpieczny, profesjonalny zabieg musi kosztować. Tak jak implanty. Dr Dydymski radzi, by zwrócić uwagę na odpowiednie atesty i certyfikaty. „Zwykle dobre implanty to te z zatwierdzeniem amerykańskiej instytucji FDA (Food and Drug Administration). Jakość implantów ma też wpływ na ewentualne powikłania, jak np. przykurcz spowodowany wytworzeniem się biofilmu.”

mandala 3 Najczęstsze pytania i niepewność budzi kwestia blizn. Znane są trzy nacięcia podstawowe, ale w 95% wykorzystuje się nacięcie podpiersiowe. Blizna w tym miejscu ładnie się goi, poza tym ewentualne ślady są najmniej widoczne. A co z macierzyństwem? „Prawdą jest, że wiele kobiet z implantami bez problemu wykarmiło swoje dzieci. Powiększenie biustu nie wymaga usunięcia gruczołów, co dzieje się w przypadku redukcji piersi. Wybrany chirurg plastyczny powinien jednak szczegółowo omówić ten temat z pacjentką” – odpowiada dr Ibrahim.

Wbrew pozorom to nie operacja kończy proces powiększania piersi. Pełny efekt będzie widoczny po około 6 miesiącach. Pierwsze 10 dni jest najbardziej decydujące i niestety, obciążone bólem łagodzonym lekami. Lekarz powinien monitorować pacjentkę. Powoli obrzęk ustępuje, implanty osadzają się w odpowiednim miejscu, a masaże pomagają zejść opuchliźnie. Standardowo po roku cały proces zostaje zakończony – można wtedy cieszyć się z wymarzonych wcześniej efektów.  

Mandala Beauty Clinic – założona przed dr Samira Ibrahima w Poznaniu. Współpracuje ze znakomitymi specjalistami w dziedzinie chirurgii plastycznej, oferując swoim pacjentom innowacyjne, skuteczne metody. Posiada filię także w Ammanie.

Dr Samir Ibrahim – specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej. Doświadczenie zdobywał zarówno w kraju i za granicą, współpracując ze światowej sławy lekarzami, m.in. Davidem Matlockiem, Alfredo Hoyosem czy Jonem Millardem.

Dr Tomasz Dydymski – specjalista chirurgii plastycznej w Mandala Beauty Clinic, ze szczególnym doświadczeniem z zakresy chirurgii piersi. Lekarz z 15-letnim stażem, stypendysta Cleveland Clinic w USA.

mandala 2

Aktualizowane: 22.09.2014

Dotyczące tematu

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni