Piersi jako atrybut kobiecości

Autor:

Piękne, jędrne piersi są niewątpliwie atrybutem kobiecości. To przekonanie jest głęboko zakodowane w kulturze zachodniej i od zawsze związane z ideą piękna kształtowaną w powszechnej świadomości za pośrednictwem literatury i sztuki.

Wszak to już  „Menelaos po zdobyciu Troi rzucił się na niewierną małżonkę, by ją zabić, ale jego uzbrojone ramię znieruchomiało, gdy król ujrzał piękną nagą pierś Heleny".                

W następujący po sobie okresach powstawały arcydzieła :

  • IV wiek p.n.e. Afrodyta z Knidos
  • III wiek p.n.e. Wenus przykucnięta
  • II wiek p.n.e. Wenus z Milo

i wiele innych, które afirmowały piękno kobiecego ciała .

Afrodite Knidos 3
Afrodyta z Knidos
Wenus z Milo
Wenus z Milo

Jakkolwiek wydaje się, że w średniowieczu nie interesowano się nimi zbytnio, ale w kazaniach Hugo de Fouilloi odnoszących się do tekstu Biblii i wypowiedzi Oblubieńca kaznodzieja opisuje, jakie powinny być piersi kobiece: „Piersi są piękne, gdy niewiele wystają i nie są zbyt pełne, jakby powściągane, lecz nie ściśnięte, trzymane łagodnie, ale bez zbytecznej swobody.”

Może się wydawać, że właśnie nagie piersi, które zmieniają swoje ułożenie, kształt wraz ze zmianą pozycji ciała, a nawet pod wpływem emocji  - w największym stopniu wyrażają piękno ciała kobiecego.  

Poczynając od Narodzin Wenus (1482 r.) Sandro Botticelli, poprzez Śpiącą Wenus (1509 r.) Giorgione; Maje nagą (1797 r.) Francisko Goya; Wolność wiodąca lud na barykady (1830 r.) Eugene Delacroix; Olimpię (1863r.) Eduarda Maneta czy wreszcie Wielką Driadę (1908r.) Pablo Picasso  i Salome (1909 r.) Gustava Klimta przez stulecia  artyści byli zafascynowani kobietą. W ich dziełach piękne piersi nasuwały skojarzenia z macierzyństwem, ideałem estetycznym, zmysłowością, namiętnością i erotyką, romantyzmem i buntem czy wreszcie symboliką. 

Giorgione Sleeping Venus Spiąca Wenus - Giorgione
Olympie Manet
Olimpia - Eduard Manet
Driada Picasso
La driada - Pablo Picasso

Od czasów Josephine Baker (1920 r.), i później w dobie kina, zwłaszcza ostatnich dekad, również reżyserzy chętnie posługują się tym uniwersalnym „symbolem”.

Josephine Baker Josephine Baker

Niestety nie wszystkie kobiety są w pełni zadowolone z kształtu piersi i ich wielkości. Zmienia się on wraz z upływem lat, a wpływ na to mają przebyte ciąże i karmienie.

U niektórych kobiet mały biust jest uwarunkowany genetycznie, u innych wady wrodzone są przyczyną jego asymetrii lub niedorozwoju. W takich przypadkach operacja powiększenia piersi z zastosowaniem implantów pozwala na uzyskanie czy odzyskanie wymarzonego kształtu i wielkości.

Publikowane: 19.02.2019

Autor

Chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną zajmuje się nieprzerwanie od 1985 roku. Właściciel Klinika Wójcicki. Kierownik specjalizacji chirurgów plastyków, promotor prac doktorskich oraz recenzent. Autor i współautor ponad 110 prac naukowych. Wykładowca akademicki UM we Wrocławiu.

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni