Abdominoplastyka, Plastyka brzucha, tak czy nie?

Autor: MUDr. Josef Hrbatý

Plastyka brzucha to operacja, która pomaga w pozbyciu się obwisłej skóry i luźnej ściany brzusznej. Przyczyną tego jest najczęściej: u kobiet przebyta ciąża, a u mężczyzn nagłe schudnięcie.

Sposób odkładania się tłuszczu u mężczyzn i kobiet różni się. U mężczyzn układa się on najczęściej do jamy brzusznej, a u kobiet pod skórę. Dlatego abdominoplastyka przeprowadzana jest częściej u pań. Problem polega na tym, że po schudnięciu skóra nie potrafi się przystosować do mniejszej objętości tkanki, a jej nadmiar zwija się powodując brzydkie fałdy.

Plastyczna operacja brzucha przynosi bardzo dobre wyniki dotyczące jego wyglądu jak i funkcjonowania, ale za cenę blizn, których nie unikniemy podczas zabiegu usuwania nadmiernej ilości skóry. Te ślady są trwałe. Z upływem czasu jednak stają się bledsze i mniej wyraźne. Gojenie się blizn jest indywidualną sprawą każdego człowieka. Dziś jest już dostępnych wiele preparatów leczniczych, które przyspieszają gojenie i zmniejszają estetyczny handicap. Plastyka brzucha, innymi słowy – abdominoplastyka jest nie tylko operacją plastyczną, ale i rozwiązuje problemy dotyczące funkcjonowania ściany brzusznej czy też dotyczące rozstępu mięśni prostych brzucha. W naszej klinice wykonujemy trzy rodzaje tych operacji, które dostosowane są do indywidualnych wymagań klienta. Chodzi o tzw. redukcję tłuszczu i skóry w dolnej części brzucha, redukcję tłuszczu i skóry całej części brzucha i redukcję skóry i tłuszczu wraz z plastyką mięśni brzucha. O wyborze odpowiedniego rodzaju zabiegu decyduje sam lekarz podczas konsultacji z klientem. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia plastyki brzucha jest dobry stan zdrowia pacjenta. Nie ma tu ograniczeń wiekowych. Celem operacji oprócz uzyskania dobrego wyglądu i poprawy funkcjonowania organizmu, jest także zatrzymanie procesu rozciągania ściany brzusznej.

Czas hospitalizacji po operacji plastycznej brzucha trwa zazwyczaj 3 - 4 dni. Po opuszczeniu kliniki następuje rekonwalescencja w środowisku domowym – następnych 5 - 7 dni. Pierwszą zmianę opatrunku po opuszczeniu kliniki przeprowadza się już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Kolejne kontrole, ewentualnie zmiany opatrunku ustala się indywidualnie z pacjentem. Zaleca się odpoczynek do 14 dni od operacji, a powrót do pełnej sprawności fizycznej jest możliwy, aż po rehabilitacji, czyli po 6 tygodniach. Po zabiegu dodatkowo polecamy masaże limfodrenażowe. Dzięki nim dochodzi do szybszego zmniejszenia opuchlizny, a tym samym skrócenia czasu rekonwalescencji.

Uczucia napięcia i zmiany w operowanych miejscach są zjawiskami powszechnymi, które temu towarzyszą, a po kilku tygodniach, niekiedy i miesiącach, to wszystko minie. Efekt abdominoplastyki jest długoterminowy.

Przy wyrazistej warstwie podskórnego tłuszczu, gdy są wytworzone i widoczne tłuszczowe poduszeczki na bokach dobrze jest po upływie kilku miesięcy dopełnić plastyczną operację brzucha liposukcją tych części ciała. Dzięki temu naprawdę osiągniemy wyśmienity całkowity efekt końcowy. Nie przeprowadzamy liposukcji podskórnego tłuszczu jednocześnie z abdominoplastyką ze względu na podwyższone ryzyko komplikacji podczas gojenia w okresie pooperacyjnym.

obrazek1

przed i po abdominoplastyce

 

obrazek2

przed i po abdominoplastyce

Aktualizowane: 02.10.2008

Autor
MUDr. Josef Hrbatý

Abdominoplastyka (operacja powłok brzucha) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni