Przeszczep włosów

Przeszczep włosów
Lucie Nevoralová
Lucie Nevoralová - Praga
Utworzono: 26 sie 2010 · Zaktualizowano: 5 maj 2020

U kobiet przeszczepy wykonuje się rzadziej, gdyż w przeciwieństwie do mężczyzn można u nich z powodzeniem zastosować:

  1. leczenie hormonalne

  2. uzupełnia się niedobory witamin

  3. leczy ewentualną chorobę podstawową mogącą przyczyniać się do osłabienia włosów

  4. niezwykle pomocną psychoterapię

  5. zabiegi mezoterapii

Kobiety zawsze wymagają wcześniejszego leczenia farmakologicznego, które działa w ogromnej większości przypadków. Przeszczepy wykonuje się tylko czasem w opornych na leczenie przypadkach łysienia typu męskiego czyli wypadania włosów w obrębie „zakoli” i na czubku głowy w okolicy nadczołowej.

U mężczyzn leczenie farmakologiczne działa dużo gorzej, bo w ponad 90% przypadków „winna” jest genetyka. W przypadku najczęstszego rodzaju łysienia u mężczyzn można polecić wcieranie preparatu z minoxidilem (jedyny lek o udowodnionym działaniu) lub zastosować doustnie bardzo popularny w USA finasteryd, który hamuje wypadanie włosów, ale niestety działa tylko wtedy, gdy się go przyjmuje i rzadko daje odrost. Bez wątpienia więc przeszczep daje najlepsze rezultaty spośród wszystkich metod leczenia tej dolegliwości, gdyż w widoczny sposób zagęszcza włosy w łysiejącym obszarze.

ples

Na czym polega przeszczep włosów?

Techniczną wadą przeszczepów jest fakt, że przeszczepia się jedynie własne włosy pacjenta z obszaru z tyłu głowy na przerzedzone miejsca z przodu. Przeszczepione z tyłu głowy włosy wraz z mieszkami rosną już bez zakłóceń do końca życia, bo nie są podatne na wpływ hormonów tak jak mieszki z przodu głowy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po różnych modyfikacjach obecnie najczęściej stosuje się metodę polegającą na przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Dzięki temu odróżnienie włosów przeszczepionych od naturalnych jest praktycznie niemożliwe i osiąga się bardzo naturalny wygląd. W czasie jednego zabiegu cierpliwy chirurg może przeszczepić około 2000 włosów. Pomiędzy włosami musi zostawić trochę miejsca, aby przeszczepionym cebulkom zapewnić prawidłowe gojenie. Często pacjenci po roku decydują się więc na powtórzenie zabiegu, umożliwiające wyraźniejsze zagęszczenie łysiny.  Po zabiegu przez około 2 tygodnie na skórze widoczne są drobne strupki. Przeszczepione włosy najpierw wypadają, a następnie po 1-2 miesiącach zaczyna być widoczny efekt zabiegu.

Przed zabiegiem warto z chirurgiem omówić, na których miejscach zależy nam najbardziej, narysować linię przeszczepu i koniecznie zrobić zdjęcie, gdyż anestezjolog przed zabiegiem zdezynfekuje skórę zmazując jednocześnie zaznaczone miejsca. W zamieszaniu przedoperacyjnym może się więc zdarzyć, że chirurg przeszczepi włosy według jemu odpowiadającej linii, a gusty i potrzeby pacjentów są przecież bardzo różne...

Zdarza się też, że pacjent wcale nie wymaga przeszczepu włosów, ale wystarczy, żeby zrzucił parę kilo, albo usunął ze skóry niepotrzebnie szpecące go zmiany.

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.