Radiesse – wypełniacz i stymulator kolagenu

Radiesse – wypełniacz i stymulator kolagenu
Lekarz medycyny estetycznej oraz flebolog. Właścicielka Saska Clinic w Warszawie. Oficjalny trener Teoxane oraz Merz z zakresu Radiesse. Posiada międzynarodowy tytuł Radiesse Expert Injector.
Utworzono: 31 sty 2019 · Zaktualizowano: 15 cze 2022

Preparaty z hydroksyapatytem wapnia mają postać żelu celulozowego, który zawierają wodę i glicerynę, a zawieszone są w mikrocząsteczki wapnia. Ze względu na swój naturalny skład nie wywołują reakcji alergicznych, a zabiegi z ich użyciem są w pełni bezpieczne.

Radiesse/hydroksyapatyt wapnia - zalety

Unikalną cechą preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia jest to, ze poza efektem wypełnienia poprawiają jakość skóry. Mikrocząsteczki preparatu tworzą coś na wzór rusztowania pod skórą, a poprzez bardzo silne właściwości stymulacyjne pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dlatego wypełniacze te zalicza się do tzw. biostymulatorów tkankowych. Skóra, nawet gdy preparatu już w niej nie ma, pozostaje bardziej zagęszczona, napięta i grubsza.

Wyjątkowa zaletą tych preparatów jest wysoka gęstość i tzw. wiskoelastyczność. Te cechy zapewniają doskonałe utrzymywanie się preparatu w miejscu jego wstrzyknięcia oraz bardzo skuteczne uniesienie tkanek przy podaniu mniejszej ilości w porównaniu z kwasem hialuronowym. Również dzięki tym cechom jest to idealny wypełniacz do konturowania dolnej części twarzy.

W obrębie twarzy efekt jest widoczny już po jednym zabiegu, ale po upływie 3-4 miesięcy zalecana jest konsultacja, podczas której lekarz w razie potrzeby wykona zabieg uzupełniający. Po upływie 3-4 miesięcy dochodzi bowiem do wchłonięcia żelu nośnikowego przez makrofagi. Efekt odbudowy tkanek może narastać nawet do 6 miesięcy.

Radiesse Radziejewska
Efekt zabiegu z wykorzystaniem Radiesse (dr Iwona Radziejewska)

W celu skorygowanie różnych obszarów ciała musimy przeprowadzić 2 zabiegi w odstępie miesiąca. Efekty utrzymują się na ogół ponad rok, w niektórych przypadkach nawet 2 lata w zależności od ilości podanego preparatu, stanu skóry pacjenta i jego wieku.

Preparaty na bazie hydroksyapatytu najczęściej wymagają dodania  znieczulającej lidokainy w stosunku 1,5 ml do 0,5 ml. Radiesse od około 1,5 roku dostępny jest już w gotowej wersji od razu z lidokainą. 

Radiesse – wskazania

Wskazania do wykonania zabiegu z hydroksyapatytem wapnia są w zasadzie podobne do tych z użyciem kwasu hialuronowego i obejmują:

 • spłycenie bruzd i zmarszczek;
 • modelowanie twarzy (uwydatnianie policzków, okolic kości jarzmowej i brody, ewentualna korekcja w/w okolic);
 • podniesienie kącików ust;
 • zagęszczenie skóry;
 • przywrócenie jędrności skórze zwiotczałej, z ubytkami tkanki tłuszczowej (na niemal całym obszarze twarzy – od brwi po linię żuchwy);
 • likwidację blizn potrądzikowych;
 • modelowanie i rewitalizację skóry dłoni;
 • ujędrnianie i rewitalizację skóry szyi i  dekoltu;
 • ujędrnianie skóry ramion, brzucha, okolic nadkolanowych itd.

Warto podkreślić, że Radiesse dostał niedawno rejestrację do stosowania poza twarzą i dłońmi. Używa się go w tych obszarach najczęściej w podwójnym rozcieńczeniu solą fizjologiczną z dodatkiem lignokainy (lidokainy).

Radiesse mini
Preparat Radiesse 

Hydroksyapatyt wapnia – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z hydroksyapatytem wapnia są również podobne, jak w przypadku innych wypełniaczy i obejmują:

 • alergię lub uczulenia na składniki zawarte w preparacie;
 • bakteryjne, wirusowe i grzybicze czynne infekcje skóry;
 • choroby autoimmunologiczne, w tym choroby układowe tkanki łącznej;
 • czynne choroby nowotworowe;
 • stany zapalne skóry;
 • zastosowania permanentnych i semipermanentnych wypełniaczy (silikon, poliakrylamid);
 • zastosowania kwasu polimlekowego do dwóch lat w tym samym miejscu podania;
 • okres ciąży i karmienia piersią;
 • skłonność do przerostu blizn i tworzenia bliznowców;
 • przyjmowanie leków (przeciwkrzepliwych, niesteroidowych przeciwzapalnych).

Przebieg zabiegu i sposób podania prepratu

Hydroksyapatyt podawany jest pod skórę igłą lub kaniulą. Stosuje się tutaj technikę liniową oraz wachlarzową nakłuć krzyżowych. Samą ilość preparatu dobiera się indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Ważne, żeby preparat podawany był przez doświadczonego lekarza. Nie może być on podany zbyt płytko, ponieważ jest koloru białego i może być widoczny. Podany na odpowiednią głębokość podskórnie lub podporowo „na kość” daje najlepsze efekty. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, w przypadku wypełniaczy biostymulujących nie posiadamy substancji, które mogą zniwelować ich efekt działania. Dlatego tak ważne jest, by zabieg wykonywany był przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.

Hydroksyapatyt wapnia – dostępne preparaty 

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka preparatów. Najbardziej rozpoznawalnym preparatem bazującym na hydroksyapatytcie wapnia jest wspomniany Radiesse™ (z 33-procentowym stężeniem CaHA), od kilku lat również Crytalys izraelskiej firmy Luminera ze stężeniem 55,7% oraz od niedawna Facetem.

Warto podkreślić że zgodnie z prawem produkty te (dotyczy to Radiesse i Crystalys) posiadają bardzo restrykcyjne certyfikaty dopuszczające ich stosowanie na rynku amerykańskim FDA oraz europejskim CE. O bezpieczeństwie stosowania Radiesse świadczy również to, że ma on rejestrację w leczeniu zaników tkanki tłuszczowej u pacjentów z chorobą AIDS.

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.