Usuwanie znamion za pomocą radiofrekwencji i noża radiochirurgicznego

Usuwanie znamion za pomocą radiofrekwencji i noża radiochirurgicznego
Kliniki Argentum Dr Beata Cisiecka
Brak opinii
Specjalista dermatologii i wenerologii oraz lekarz medycyny estetycznej. Członkini Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Utworzono: 8 paź 2021 · Zaktualizowano: 15 paź 2021

Znamiona mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zatem należy je badać, a w razie konieczności usuwać. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. To lekarz decyduje o wyborze metody usunięcia znamienia. Metodą, którą polecam, jest m.in. radiofrekwencja 4 MHz za pomocą urządzenia medycznego Loktal.

Dlaczego RF 4 MHz?

Choć na usuwanie znamion decydujemy się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, warto wiedzieć, że takie zabiegi można wykonywać przez cały rok. To właśnie latem najczęściej sobie przypominamy o naszych znamionach. Ale zwracajmy na nie uwagę przez cały rok.

Loktal to urządzenie wykorzystujące fale radiowe o częstotliwości 4 MHz, co zapewnia precyzyjne cięcie bez zwęglenia tkanek. Zabiegi można wykonywać przez cały rok, również latem. W trakcie zabiegu pacjent nie musi ochraniać oczu specjalnymi okularami, a w przypadku zabiegów laserowych tak. Urządzenie pozwala na dostosowanie mocy oraz rodzaju elektrod, czyli specjalnych końcówek, do indywidualnych potrzeb terapeutycznych. Małe i poręczne elektrody pozwalają na zachowanie precyzji ruchów. Lekka rękojeść wielkością i wagą przypomina tradycyjny długopis.

Czy po zabiegu zostaje blizna?

Usunięcie zmian za pomocą RF 4 MHz zapobiega powstawaniu blizn przerostowych. Blizna po zabiegu jest niemal niewidoczna, a jeśli chcemy ją całkowicie usunąć, polecam po wygojeniu wykonanie kilku zabiegów również Loktalem, elektrodą frakcyjną. Blizny przebudowują się, stają się elastyczne, bledsze i prawie niewidoczne.

Szczególnie polecam usuwanie zmian Loktalem umiejscowionych na eksponowanych częściach ciała: na twarzy, dekolcie czy dłoniach. Gojenie zmian jest szybkie, absolutnie nie wyklucza nas z codziennych aktywności. Zabiegi przeprowadza się po uprzednim znieczuleniu. W przypadku usuwania zmian jest to znieczulenie nasiękowe, czyli ostrzykiwanie zmian środkiem znieczulającym. W przypadku końcówki frakcyjnej stosujemy przed zabiegiem znieczulenie kremem znieczulającym.

Usuwanie znamion RF
Usuwanie znamion z zastosowaniem urządzenia Loktal: przed i po

Badanie dermatoskopowe

Aby określić, czy zmiana jest łagodna, czy nie, a także czy może zostać bezpiecznie usunięta oraz zadecydować, jaką to zrobić metodą, wykonuję badanie znamienia za pomocą dermatoskopu. Badanie jest bezbolesne, szybkie i wiarygodne. Jeśli coś wzbudzi moje wątpliwości, konieczna jest chirurgiczne usunięcie znamienia z badaniem histopatologicznym.

Jak wygląda usunięcie zmiany za pomocą technologii RF?

Do usuwania zmian skórnych używamy elektrod kulkowych, pętlowych oraz tzw. nożyków. W trakcie zabiegu dochodzi do waporyzacji, czyli odparowywania tkanek. Dzięki możliwości jednoczesnego cięcia i koagulacji tkanek ograniczamy do minimum krwawienie podczas zabiegu. Po zabiegu nie jest konieczne zakładanie szwów chirurgicznych, dzięki czemu zmiana goi się z minimalną blizną.

Jakie zmiany możemy usunąć za pomocą technologii RF?

Nóż radiochirurgiczny można nazwać nowoczesną wersją skalpela chirurgicznego. Elektrody kulkowe i pętlowe poszerzają nam znacznie wskazania do zabiegów. Za pomocą części chirurgicznej urządzenia Loktal można usunąć: włókniaki, brodawki łojotokowe, brodawki wirusowe, brodawki płaskie, niektóre plamy posłoneczne, ogniska rogowacenia słonecznego, znamiona komórkowe, powiększone gruczoły łojowe, przebarwienia na grzbietach rąk, oraz inne łagodne nowotwory. Precyzyjne cięcie tym urządzeniem pozwala nam ponadto pobrać wycinki ze zmian skórnych do badania histopatologicznego. Za pomocą funkcji frakcyjnej urządzenia Loktal rewitalizujemy wiotką skórę na twarzy, wokół oczu, na szyi, dekolcie czy brzuchu. Bardzo dobre efekty uzyskujemy również przy redukcji blizn i rozstępów.

Przeciwwskazania do usuwania znamion za pomocą RF

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienić możemy m.in.: rozrusznik mięśnia sercowego, ciążę i karmienie piersią, przyjmowanie leków światłouczulających. Dużą przewagą Loktala nad innymi urządzeniami jest to, iż nie jest tu przeciwwskazaniem do zabiegów opalona skóra, a więc zabiegi można bezpiecznie wykonywać przez cały rok.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zalecamy stosowanie ochrony przeciwsłonecznej (kremów z wysokim filtrem UV) do czasu całkowitego wygojenia skóry. W czasie gojenia unikamy również korzystania z sauny i basenu. Na następny dzień po zabiegu pojawiają się w miejscu poddanym zabiegowi strupki, których absolutnie nie zdrapujemy. Lekarz po zabiegu może zalecić stosowanie okładów, płynów do dezynfekcji albo kremu z antybiotykiem czy przyspieszającego gojenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu i stosowanie się do zaleceń pozabiegowych gwarantuje bardzo dobre efekty.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.