Wazektomia

Autor:

Wazektomia to jedna z najbardziej znanych i skutecznych metod antykoncepcji u mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych Ameryki znana i stosowana od dawna, w Polsce, w ostatnich latach, szybko zyskuje na popularności ze względu na doskonałe i pewne rezultaty.

Wazektomia – na czym polega?

Zabieg wazektomii polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Skutkiem interwencji jest blokada drożności światła nasieniowodów, a tym samym przerwanie transportu męskich komórek rozrodczych. Produkcja spermy nadal następuje, a wyprodukowane w jądrach plemniki są wchłaniane przez organizm. Absencja seksualna po zabiegu trwa jedynie siedem dni. W pierwszych tygodniach po wazektomii należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji, gdyż istnieje możliwość pojawienia się ejakulatu zawierającego pojedyncze komórki rozrodcze pochodzące z pęcherzyków nasiennych (mogą one pełnić funkcję rezerwuarów spermatozoidów). Ostateczne potwierdzenie skuteczności zabiegu daje negatywny wynik badania morfologii nasienia na obecność żywych plemników w spermie. Wazektomia to zabieg trwały. Rewazektomia daje potencjalną możliwość odwrócenia skutków zabiegu przez ponowne zespolenie nasieniowodów.

Kto może poddać się zabiegowi wazektomii?

Decyzję o poddaniu się zabiegowi wazektomii należy dokładnie przemyśleć. Nie należy jej podejmować pod wpływem impulsu, chwilowej zachcianki. Najlepszymi kandydatami do zabiegu są mężczyźni po 30 roku życia, będący w stałych związkach, posiadający już dzieci, którzy nie chcą mieć więcej potomstwa. Także panowie, których partnerki mają poważne problemy ze zdrowiem, a zajście w ciążę może stanowić poważne zagrożenia ich życia lub zdrowia oraz mężczyźni będący w związkach, w których jeden z partnerów jest nosicielem dziedzicznej choroby genetycznej.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania występują rzadko. Do najczęstszych należą: stan zapalny w miejscu poddawanemu zabiegowi, siniak na worku mosznowym, obrzęk lub obecność krwi w nasieniu.

Przebieg zabiegu wazektomii i jego koszty

Ten mikrochirurgiczny zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Przed wazektomią nie ma potrzeby przeprowadzania specjalistycznych badań. Cena zabiegu wynosi około 2500- 3000zł, łącznie z pełną opieką lekarską obejmującą konsultację przed zabiegiem oraz kontrolą pozabiegową.  Jest to jednorazowy koszt, nie trzeba już regularnie kupować tabletek antykoncepcyjnych i/ lub prezerwatyw, dlatego można uznać, że wazektomia jest najtańsza formą antykoncepcji.

Fotolia 136426795 Subscription Monthly M
Wazektomia

Czy wazektomia jest legalna?

Wazektomia w Polsce jest legalna. Można ją wykonać w gabinetach usytuowanych na terenach dużych miast. Zabieg nie jest refundowany, pacjent musi sam zapłacić za jego wykonanie.

Dzięki wazektomii pacjent zyskuje 100% pewną antykoncepcję bez skutków ubocznych, nie zatruwa organizmu chemią, utrzymuje pełną sprawność seksualną, poprawia komfort psychiczny swój, jaki i partnerki.

 

Publikowane: 18.02.2019

Autor

Klinika Bona Dea specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej. Spośród oferty można wymienić zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, botoksu, nici, osocza bogatopłytkowego, także z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń. Klinika oferuje także zabiegi z zakresu ginekologii oraz urologii estetycznej.

Plastyka narządów płciowych mężczyzn - Nowości

Wazektomia

BONA DEA

Wazektomia to jedna z najbardziej znanych i skutecznych metod antykoncepcji u mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych Ameryki znana i...

Więcej opinii na ten temat

Mikołaj 21.01.2019
Warto

Jestem bardzo zadowolony z efektu zabiegu i opieki Pani doktor. Bardzo sympatyczna atmosfera i świetne podejście do pacjenta. Plus ogromna wiedza i bezproblemowy kontakt. Zdecydowanie polecam

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni