Czy warto leczyć żylaki przed ciążą?

Czy warto leczyć żylaki przed ciążą?
Co najczęściej powoduje powstawanie chorób żylnych u młodych osób?

Opowiada dr Cezary Szary z warszawskiej Kliniki Flebologii
Współczesne leczenie niewydolności żylnej kończyn dolnych opiera się na nieco innych założeniach niż przed laty. Wynika to przede wszystkim z szerokiego wachlarza metod małoinwazyjnych, bardziej precyzyjnych, jak również z lepszych metod diagnostycznych: zaawansowanej ultrasonografii dopplerowskiej, ultrasonografii wewnątrzżylnej technik venograficznych w rezonansie magnetycznym, tomografii komputerowej czy flebografii w wydaniu cyfrowym.
W Klinice Flebologii wychodzimy z założenia, że wcześniejsze rozpoznanie przyczyny umożliwia skuteczniejsze leczenie chorób żył, co warto podkreślić - leczenie chorób żył nie polega na usuwaniu żylaków. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie choroby u kobiet już przed pierwszą ciążą - tu istotna jest rola samego lekarza, a także dobrej edukacji społeczeństwa. W naszej praktyce często spotykamy się z pacjentkami w wieku od 18 do 25 lat, które skarżą się na ciężkość nóg, nadmierną liczbę pajączków, czy poszerzone żyły na nogach. Wiele z nich cierpi na przedłużające się miesiączki, dyskomfort w nogach w pierwszych dniach menstruacji - są to objawy, na które zawsze należy zwrócić uwagę. U młodych osób planujących ciążę należy znaleźć przyczynę i ją leczyć.
Najczęstsze zjawiska doprowadzające do powstania niewydolności żylnej kończyn dolnych u młodych osób to: dziedziczne podatność żył na rozciąganie, niekorzystne uwarunkowania anatomiczne ujawniające się później jako żylne zespoły uciskowe, a także niezdrowy styl życia czyli przegrzewanie nóg czy ich przeciążanie w czasie sportów siłowych.


Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni