BeAuLi – lipomodeling piersi

Autor:

BeAuLi czyli BrEast AUgmentation by LIpotransfer to nowa i wysoce skuteczna metoda autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzająca się przy powiększeniu piersi czy operacjach rekonstrukcyjnych po leczeniu raka piersi. Według reguł tej metody pierwsze zabiegi wykonano w 2009 r. w Departamencie Chirurgii Plastycznej Berlińskiej Kliniki Birkenwerder po wcześniejszym przeprowadzeniu licznych badań. Metoda była zgłębiana od roku 2008 w wielu centrach badawczych.

Metoda BeAuLi polega na odessaniu/pobraniu tłuszczu z jednej lokalizacji ciała i przeniesieniu w inną np. do piersi dla zmienienia ich kształtu czy powiększenia. Istotna w tej metodzie jest technika pobierania tłuszczu do transferu - „water jet”, w której konieczne jest zastosowanie urządzenia Body Jet.

Odessanie komórek tłuszczowych za pomocą techniki „water jet” ( urządzeniem Body Jet Evo) dostarcza tłuszczu o jednolitej jakości co oznacza, że może on być natychmiast użyty do przeszczepu bez potrzeby odwirowywania i preparowania go. Średni czas operacji za pomocą użycia tej metody to ok 1,5 godz. Takiej jakości tkanki tłuszczowej gotowej do przeszczepu i zawierającej w takiej ilości żywe komórki nie zapewnia żadna inna ze znanych metod pobierania czy odsysania tłuszczu. Zostało to udokumentowane badaniami w Klinice Birkenwerder w Berlinie i dostępnymi w piśmiennictwie.

Zasadniczo, metoda BEAULI opiera się na następujących rozważaniach;

 • Uwieńczone sukcesem przeszczepy tkanki tłuszczowej są zasadniczo możliwe. Pierwsze próby zostały opisane już w roku 1893 (Neuber). Barierą w realizacji metody, aż do teraz, stanowił głównie brak możliwości uzyskania odpowiednich ilości odpowiedniej tkanki tłuszczowej gotowej do przeszczepu w rzeczywistym czasie operacyjnym. Dla przykładu używając Metody dr S. Coleman'a potrzebny czas operacyjny to aż 6-8 godzin.
 • Najefektywniejszy lipotransfer to przenoszenie małych „pakietów” komórek zawierających dużą liczbę adypocytów – czyli dojrzałych komórek tłuszczowych i pre-adypocytów czyli komórek macierzystych dających początek nowym adypocytom. Komórki te powinny być przenoszone, dla uzyskania dobrego trwałego efektu w pojedynczym transferze, w dużej liczbie. To zapewnia przeszczepowi lepsze „wrośnięcie” w tkankę do której został podany.
 • Dzięki użyciu techniki „water jet” przy zastosowaniu urządzenia Body jet omija się proces preparowania pobranej tkanki do transferu. Jest to korzystne z następujących powodów:
   - w innych metodach przeszczepu tłuszczu odessane musi zostać co najmniej 500 ml tkanki tłuszczowej, żeby można było wyizolować odpowiednio dużą liczbę komórek tłuszczowych i komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej gotowych do przeszczepu. Wielu pacjentów nie ma zbyt dużych zasobów tkanki tłuszczowej i musieliby być wyłączeni z możliwości zastosowania tej metody.
   - Przygotowanie enzymatyczne tkanki tłuszczowej z pobranej masy do transferu w innych metodach pobierania tłuszczu trwa od 2,5 do 3,5 godzin. To bardzo wydłuża czas operacji.
   - Dodatkowe poniesione koszty na preparowanie i przygotowanie przeszczepu podnoszą znacznie całkowity koszt zabiegu.

Wskazania i wybór pacjentów:

 • rekonstrukcja piersi po usunięciu nowotworu
 • estetyczna korekta piersi/powiększenie piersi i pośladków
 • kapsulotomia i usunięcie implantów

Odpowiedni pacjenci:

 • BMI 19-30
 • osoby niepalące
 • optymalnie: pacjentki z lipodystrofią /miejscowymi zanikami tłuszczu/ w okolicach brzucha i z piersiami z tzw. poporodowym zanikiem sutków
 • rekonstrukcja po amputacji piersi (również częściowa) po zakończeniu terapii antynowotworowej (takie same wskazania jak do rekonstrukcji płatem TRAM)

Osoby nieodpowiednie:

 • BMI poniżej 18 i powyżej 30
 • nałogowi palacze
 • chęć powiększenia piersi o więcej niż jeden rozmiar w trakcie jednego zabiegu
 • niedokończone leczenie nowotworowe
 • pacjenci z zakresu wysokiego ryzyka (stan ogólny, anestezja)
 • cukrzyca – nieleczona lub słabo kontrolowana

Można przyjąć, że możliwe jest pobranie objętościowo ok 100-120 ml tkanki tłuszczowej gotowej do przeszczepu na jedną pierś podczas jednego przeszczepu u nie otyłej pacjentki. To przekłada się na wielkość połowy miseczki średnio używanych endoprotez silikonowych.
Kobiety, które od początku potrzebują większego powiększenia biustu podczas pojedynczego zabiegu nie powinny być poddawane zabiegowi. Nie uzyskają oczekiwanego efektu. Najodpowiedniejszymi pacjentkami są te, które pragną poddać się liposukcji i niekoniecznie chcą powiększyć piersi, ale chcą by one stały się pełniejsze i naturalnie ładniejsze.

Środki ostrożności:

 • badanie piersi u lekarza – podstawa do wykonania zabiegu
 • opcjonalnie – mammografia, jeśli pacjentka ukończyła 40 lat

Informacja o ryzyku

 • Ogólna informacja o możliwości utworzenia się torbieli oraz zwapnień.

Wzrost ryzyka powstania nowotworu jest mało prawdopodobny, do chwili obecnej nie zostało to udokumentowane.

Aktualizowane: 19.12.2013

Powiększanie piersi własnym tłuszczem (komórki macierzyste) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Benita 30.03.2018
Warto

7.02. 2018 Dr Paciorek wykonywał u mnie podniesienie piersi z lipotransferem. Dr zrobił świetną robotę, moje piersi wreszcie są stojące :-) wcześniej po 2 ciążach i długotrwałych karmieniach wyglądały jak naleśniki. W kl... Więcej 

9 Lubię to   7 Komentarzy  
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni