Wygładzenie zmarszczek i uzyskanie młodszego wyglądu można osiągnąć bez zabiegu chirurgicznego i bez blizn z wykorzystaniem preperatu Botox®. Botox jest najbardziej rozpowszechnioną nazwa handlową toksyny botulinowej (botuliny) produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum. Botulina jest jednym z najpopularniejszych środków współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej. Stosuje się ją w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek czoła, okolicy nosa, zewnętrznych kącików oczu i do redukcji zmarszczek na szyi.

Na czym polega wygładzenie zmarszczek mimicznych za pomocą toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. Jest jednym z najskuteczniejszych związków toksycznych i źródłem niebezpiecznej choroby zwanej botulizm. Bakteria atakuje system nerwowy wywołując obustronne porażenie kończyn, może też zakończyć sie zejściem śmiertelnym. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia kiełbasy - "botulus", a jej autorem jest niemiecki lekarz i pisarz Justinus Kerner, który interesował się kwestią zatruć pokarmowych już na początku XIX w.

botox

W medycynie toksyna botulinowa była na początku stosowana w okulistyce (po raz pierwszy w roku 1984 przy leczeniu zeza) i w neurologii, a dopiero później odkryto, że można ją wykorzystać także w kosmetologii przy wygładzaniu zmarszczek czy w celu ograniczenia pocenia. Ilości substancji stosowane w kosmetologii są około 1000x mniejsze niż dawka tosyczna. Wykorzystywana jest tu botulinotoksyna typu A. Działanie botulotoksyny polega na blokadzie zakończeń nerwowych, mięsień jest przez to odnerwiony, nie dochodzą do niego nowe impulsy nerwowe, co prowadzi co wygładzenia zmarszczek. Mięsień jest w pewnym sensie „sparaliżowany“. Z czasem dochodzi oczywiście do reinerwacji tkanki, efekt kosmetyczny jest zatem przemijający.

Czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu wygładzenia zmarszczek toksyną botulinową?

Bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu toksyną botulinową jest ciąża i okres laktacji. Kobiety ciężarne i w połogu mają jednak inne problemy, niż chęć poddania się zabiegowi z botuliną. Niektóre choroby układu nerwowego, takie jak np. Myasthenia gravis czy alergie na składniki preparatu lub też zaburzenia krzepliwości krwi, są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Botulinowe iniekcje nie mogą być także aplikowane do miejsc ze stanem zapalnym. Lekarz powinien wiedzieć, jakie leki przyjmuje pacjent. Przyjmowanie antybiotyków lub leków przeciwarytmicznych może dyskwalifikować pacjenta do zabiegu. Idealny wiek do wykonania tej procedury jest od 18 - 65 lat.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, trwa kilka minut. Sama aplikacja toksyny botulinowej trwa 5 - 10 minut. Wykonywana jest bez znieczulenia (we wyjątkowych przypadkach można miejsce aplikacji oziębić okładem z lodu). Po zaopatrzeniu skóry środkiem dezynfekującym preparat jest wstrzykiwany cienką igłą pod skórę. Najczęstszym miejscem aplikacji botuliny są okolice czoła, oczu oraz podstawy nosa. Doświadczony lekarz jest w stanie wyrównać także drobne asymetrie twarzy i wygładzić zmarszczki, które zaczynają się tworzyć w rejonie górnej wargi.

Zalecenia po zabiegu wygładzenia zmarszczek toksyną botulinową

Po zabiegu pacjentka nie powinna leżec około 4 godzin, aby toksyna botulinowa nie spłynęła np. do rejonu oczu, co mogłoby doprowadzić do opadania powiek. Nie należy także trzec czy drapać miejsca poddanego zabiegowi minimalnie przez 12 godzin. Mniej więcej tydzień pacjentka nie powinna chodzić na zabiegi kosmetyczne, do solarium czy na masaże.

Czy może się zdarzyć, że aplikacja preparatu nie przyniesie efektu?

Tak, w nielicznych przypadkach może się to zdarzyć. Po pierwsze zmarszczki mogą powstawać z różnych przyczyn, a nie wszystkie z nich mogą być zwalczone toksyną botulinową. Niska dawka toksyny lub niewłaściwa technika aplikacji może pogorszyć efekt zabiegu. Ponadto u niektórych klientów mogą w krwi występować przeciwciała, które zostały wytworzone na skutek kontaktu z małymi dawkami jadu kiełbasianego. Znane są też przypadki powstania przeciwciał przy częstej aplikacji. W tych sytuacjach może pomóc zastosowanie innych typów toksyny.

Jak długo utrzymują się efekty wygładzenia zmarszczek?

Efekt działania toksyny botulinowej trwa około 3 miesięcy po pierwszej aplikacji, po drugiej około pół roku, a po trzeciej od 9 do 12 miesięcy. Im częściej botulina jest aplikowana, tym dłużej utrzyma sie efekt. Nie jesteśmy jednak w stanie zagwaranować działania dłuższego niż rok. Zabieg nie powienien być powtarzany częściej niż 2 razy w roku na tych samych obszarach z wyjątkiem pierwszego roku. Jeżeli zmarszczka jest bardzo głęboka i doszło do naruszenia włókien kolagenowych, nie możemy oczekiwać efektu w postaci wygładzenia, ale jedynie jej spłycenia. W takich przypadkach można toksynę botulinową łączyć z odpowiednim materiałem wypełniającym, np. z kolagenem lub kwasem hialuronowym.

Toksyna botulinowa

Zastosowanie

  • redukcja zmarszczek śmiechowych
  • spłycenie zmarszczek
  • likwidacja zmarszczek promienistych, tzw. kurzych łapek
  • zlikwidowanie niechcianego wyrazu twarzy (np. opadających kącików ust)
  • terapia hyperhidrozy – nadmiernego pocenia (pachy, dłonie, stopy, twarz)

Efekt
Przemijający, od 3 do 9 miesięcy.

Czas trwania zabiegu
Najdłużej 10 minut.

Krótki opis substancji
Botulotoksyna A (BoNT - A) jest substancją, która rozluźnia mięśnie, tzn. wpływa bezpośrednio na przyczynę zmarszczek – na czynność mięśni mimicznych. Po wstrzyknięciu substancji do mięśnia odwracalnie zahamowany jest przypływ impulsów w synapsach nerwowo- mięśniowych, co powoduje obkurczenie się mięśnia. Dlatego też substancja ta jest bardziej efektywna na mięśnie mimiczne niż np. implanty skórne. Zmarszczki zostają wygładzone lub całkowicie usunięte. Ponadto skóra zabezpieczona jest przed powstawaniem dalszych zmarszczek. Efekt nie jest trwały, ale zabieg bez obaw może być powtarzany.

Zabieg

Aplikacja Botoxu® jest bezbolesna. Do konkretnego mięśnia wywołujacego zmarszczkę lub niechciany wyraz twarzy jest za pomocą cienkiej igły wprowadzany preparat toksyny botulinowej. W czasie aplikacji może wystąpić nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zaraz po zabiegu naskórek może być lekko zaczerwieniony, a twarz nabrzmiała. Po około godzinie objawy te samoistnie ustępują. Pacjent nie musi brać urlopu ani zwolnienia, zaraz po zabiegu może wrocić do pracy. Zaleca sie minimalnie tydzień przed zabiegiem nie pić alkoholu. Leki antykoagulacyjne, takie jak aspiryna czy też środki przeciwzapalne, powinny być odstawione na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Ma to na celu zabezpieczenie przed powstaniem krwiaków.

Efekt

Rezultaty zabiegu będą widoczne już po 3 - 6 dniach. Skóra jest wizualnie bardziej elastyczna, a zmarszczka mniej głęboka. Po 14 dniach efekt jest optymalny i utrzymuje się od 3 do 4 miesięcy. Im częściej zabieg jest powtarzany, tym dłużej utrzymuje sie efekt. Wynik terapii toksyną botulinową nie jest uzależniony od płci. Toksyna ma takie samo działanie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Miejsca najczęstszych aplikacji na twarzy

Jednym z najczęstszych życzen klientów jest usunięcie poziomych zmarszczek na czole. Wyniki zabiegu są bardzo dobre. Za powstanie tych zmarszczek odpowiedzialny jest mięsień czołowy (musculus frontalis), którego funkcją jest unoszenie brwi i skóry czoła. W czasie aplikacji trzeba być ostrożnym, aby nie dopuścic do całkowitego paraliżu mieśnia. Mogłoby to spowodować opadnięcie brwi i upośledzenie ruchów mimicznych (twarz maska). Z tego powodu stosuje się więcej zastrzyków zawierających mniejszą ilość substancji aktywnej. Dzięki temu dojdzie jedynie do osłabienia mięśnia.

Dalszym częstym miejscem aplikacji toksyny botulinowej jest tzw. zmarszczka glabelarna, inaczej lwia, pojawiająca się w czasie marszczenia brwii. Glabela to obszar między prawą i lewą brwią, nad nosem. Za jej powstawanie jest odpowiedzialnych więcej mięśni, dlatego pacjent przy zabiegu powienien zmarszczyć brwi, aby lekarz mógł zidentyfikować właściwe miejsce aplikacji.

Trzecią najczęściej wykonywaną procedurą jest likwidacja zmarszczek w kącikach oczu, tzw. kurzych łapek. Główną przyczyną ich powstania jest wiek oraz promieniowanie słoneczne. Musculus orbicularis oculi (mięsień okrężny oka) to mięsień, który pracuje w tym rejonie. Zabieg ma na celu aplikację toksyny w jego boczną część. Jeżeli po zabiegu dojdzie do opadania powieki lub podwójnego widzenia, prawdopodobnie oznacza to, że zastosowano zbyt dużą dawkę toksyny lub zastosowano zbyt wiele zastrzyków.

Opadanie brwi jest spowodowane spadkiem napięcia mięśni. Ich siła wraz z wiekiem zmniejsza się i nie są już w stanie utrzymać ciężaru innych tkanek. Również w tym przypadku może pomóc aplikacja toksyny botulinowej.

W obrębie ust botulina jest stosowana przede wszystkim w celu rozluźnienia mięśni górnej wargi i likwidacji zmarszczek palacza oraz w przypadku opadania kącików ust. Zmarszczki nad górną wargą są mniej odpowiednim miejscem do aplikacji botuliny ze względu na możliwe porażenie. Jedynie bardzo doświadczony lekarz może wykonywać taki zabieg. W celu korekcji tego typu defektów stosuje się przede wszystkim kolagen i inne podobne wypełniacze. Z drugiej jednak strony botulina może być efektywnie stosowana na zmarszczki w rejonie brody lub w celu usunięcia niektórych asymetrii twarzy.

Powikłania

Czasami po zabiegu mogą pojawić się bóle głowy, które ustępują maksymalnie po 2 dniach. U nieznacznego procenta klientów występuje opadanie powieki, które również jest przemijające i w ciągu 3 dni wraca do normy. Dalszymi możliwymi komplikacjami są objawy grypopdobne, zaczerwienie, lokalny obrzęk w okolicy miejsca iniekcji, nudności, osłabienie mięśnia, podwójne widzenie lub pogorszenie widzenia.

Aplikacja toksyny botulinowej w obrębie szyi

Pod skórą szyi znajduje się cienki, płaski mięsień zwany platysma. W odróżnieniu od innych mieśni nie przyczepia się on do kości, ale przede wszystkim do skóry. Procesy starzenia się organizmu powodują zmniejszenie jego napięcia, co skutkuje jego opadnięciem i zwisaniem, a to z koleji powoduje powstawanie poziomych zmarszczek. Czynniki wpływające na proces starzenia to głównie genetyczne dyspozycje, ale także zmiany ciężaru ciała, uszkodzenia wywołane naświetlaniem zmian nowotworowych w obrębie głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej.

W celu usunięcia zmarszczek z rejonu szyi stosuje się najczęściej metody operacyjne. Aplikacja toksyny botulinowej jest metodą dodatkową lub zastępczą dla pacjentów starszych, którzy nie spełniają kryteriów do operacji lub u których zabieg operacyjny nie był skuteczny. Metoda może być też zastosowana u młodszych pacjentów, ale musi być wykonana przez bardzo doświadczonego lekarza. Istnieje wiele technik zabiegowych. Głownym niebezpieczeństwem jest tu nakłucie innego mięśnia, co może wywołać problemy przy połykaniu. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się ze swoim lekarzem, aby nie doszło do aspiracji treści żołądkowej do dróg oddechowych. Innymi powikłaniami, nie występującymi jednak tak często, mogą być obrzęki, ból, osłabienie mięśni i innych tkanek szyi.

Cena

Cena zabiegu różni się w zależności od zakresu zabiegu oraz ilości stosowanego preparatu. Średnia cena aplikacji toksyny botulinowej w jedną okolicę jest od 250-350 PLN.

Opis zabiegu powstał dzięki uprzejmej pomocy Dr Pavla Krejzlíka.

Aktualizowane: 16.07.2015

BOTOX® - Nowości

Więcej opinii na ten temat

BOTOX® - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 400 zł
zazwyczaj do 1 800 zł
Klinika La Perla
Ceny od 400 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 1 200 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 350 zł
zazwyczaj do 1 100 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 450 zł
zazwyczaj do 1 200 zł
Dr Ewa Rybicka

Podobna problematyka

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni