Botoks

Warto
89%
Warto
Na podstawie 75 historii
Średnia cena
751 zł
Średnia cena
Według 331 specjalistów
 • Znieczulenie miejscowe
 • Nie wymaga hospitalizacji
 • Mniej niż 1 godzina
 • Bez rekonwalescencji
 • Efekty widoczne po 1 tygodniu
 • Efekty tymczasowe

Czym jest botoks?

Botoks to najbardziej rozpowszechniona nazwa handlowa toksyny botulinowej (botuliny) produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum (laseczki jadu kiełbasianego), która jest jednym z najpopularniejszych preparatów współcześnie stosowanych w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się ją nie tylko w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek czoła, okolicy nosa, zewnętrznych kącików oczu i do redukcji zmarszczek na szyi, ale również w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu i migreny.

Według danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) z 2020 roku zabieg wstrzykiwania botoksu jest najczęściej wykonywanym na świecie małoinwazyjnym zabiegiem medycyny estetycznej – w 2020 roku na całym świecie wykonano 6 213 859 zabiegów z użyciem tego produktu. Ponadto w ankiecie przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) aż 87% lekarzy wskazało zabieg z użyciem botoksu jako najczęściej wykonywany zabieg w ich gabinetach.

Historia toksyny botulinowej

Wstrzykiwanie botoksu

Botoks jest wykorzystywany w wielu gałęziach medycyny

Pierwsze badania nad toksyną botulinową zostały przeprowadzone przez niemieckiego pisarza i lekarza Justinusa Kernera w 1793 roku i historia jego odkrycia jest dość osobliwa. Po sytym obiedzie urządzonym z okazji ślubu pewnej pary kilkanaście osób zatruło się kiełbasą zakażoną przez bakterie Clostridium botulinum. Stąd nazwa toksyny botulinowej, którą nazywa się także jadem kiełbasianymbotulus po łacinie znaczy „kiełbasa”.

Toksyna botulinowa to toksyczna substancja, której zbyt duże ilości mogą powodować botulizm, czyli śmiertelną chorobę, która prowadzi do paraliżu mięśni. Z uwagi na dużą toksyczność, pierwsze badania nad tą substancją przeprowadzono w wojskowych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych. Botoks do dzisiaj uznawany jest za jedną z najpotężniejszych broni biologicznych na świecie.

W latach 40 XX w. zaczęto studiować inne właściwości botoksu i odkryto jego pierwsze zastosowania w medycynie: pierwsze próby przeprowadzone zostały przez okulistów, którzy testowali zastosowanie jadu kiełbasianego w leczeniu zeza. Z biegiem lat, toksyna botulinowa zyskiwała coraz więcej zastosowań i obecnie używa się jej między innymi w leczeniu zaburzeń motorycznych, nadpotliwości czy spastyczności (nieprawidłowe, zwiększone napięcie mięśni). Od lat 90 substancja jest wykorzystywana w medycynie estetycznej, przede wszystkim w celu złagodzenia zmarszczek mimicznych.

Jak działa botoks?

Toksyna botulinowa: fakty i mity

O toksynie botulinowej opowiada lek. med. Ewa Rybicka

Obecnie botoks znajduje najwięcej zastosowań właśnie w medycynie estetycznej: to jedna z najskuteczniejszych substancji w walce ze zmarszczkami, pozwalająca na osiągnięcie widocznych i naturalnych efektów. W Polsce dopuszcza się użycie zarówno toksyny botulinowej A, jak i B, jednak użycie tej pierwszej jest dużo bardziej rozpowszechnione. Wśród preparatów dostępnych w Polsce i zatwierdzonych przez Amerykańską Organizację Żywności i Leków (FDA) znajdują się między innymi:

 • Botox® (Allergan)
 • Vistabel® (Allergen)
 • Dysport® (Ipsen Limited/Galderma)
 • Azzalure® (Ipsen Limited/Galderma)
 • Bocouture® (Merz)
 • Xeomin® (Merz)

Na rynku dostępna jest również toksyna botulinowa najnowszej generacji  – ABO Liquid Alluzience. Specjaliści z Centrum Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej UniEstetica Centrum, którzy korzystają z tego preparatu w swojej klinice, wyjaśniają nam, czym różni się ona od innych produktów. Występuje ona w ampułce w formie roztworu, który od razu jest gotowy do podania pacjentowi, co sprawia, że zabieg trwa jeszcze krócej, a dawkowanie jest bardziej precyzyjne, ponieważ nie jest zależne od stężenia roztworu przygotowanego przez lekarza. Stężenie jest fabrycznie stałe, co pozwala na łatwe przeliczenie jednostek i bardziej przewidywalne efekty. Efekty działania Alluzience widoczne są już po 24 godzinach i utrzymują się średnio 6 miesięcy.

Istnieją dwa typy zmarszczek:

 • dynamiczne: inaczej zmarszczki mimiczne – za ich pojawienie się odpowiada mimika i praca mięśni twarzy; pojawiają się jako pierwsze.
 • statyczne: z upływem czasu zmarszczki mimiczne pogłębiają się i stają się zmarszczkami statycznymi, co oznacza, że są widoczne nawet wtedy, kiedy mięśnie twarzy pozostają w spoczynku

Botoks wykorzystuje się najczęściej do korekcji:

 • zmarszczek promienistych wokół ust (tak zwanych zmarszczek palacza)
 • lwiej zmarszczki między brwiami
 • kurzych łapek wokół oczu
 • zmarszczek na czole

Działanie toksyny botulinowej objaśniają specjaliści z Kliniki Ambroziak: wstrzyknięcie jadu kiełbasianego powoduje zahamowanie wydzielania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przewodnictwo impulsów nerwowych do mięśni. Wskutek blokady synaps nerwowo-mięśniowych, dochodzi do okresowego sparaliżowania mięśni.

Bibliografia:

AMC Medical Center (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/.... [dostęp: 05.03.2020]

Bona dea (data nieznana). Azzalure/Botox – toksyna botulinowa typu A (zmarszczki mimiczne, leczenie nadpotliwości, migreny, depresji, bruksizm). Dostępny: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta.... [dostęp: 05.03.2020]

Estetica Nova (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg.... [dostęp: 05.03.2020]

Klinika Ambroziak (data nieznana). Toksyna botulinowa (Botox, Azzalure). Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/zabiegi/toksyna-botulinowa. [dostęp: 05.03.2020]

Medestetis (data nieznana). Iniekcja toksyny botulinowej. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/iniekcja-toksyna-botulinowa-botoks-botox-azzalure/. [dostęp: 05.03.2020]

Veno-Med (data nieznana). Botox. Dostępny: https://veno-med.pl.... [dostęp: 05.03.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów