O zabiegu

Dermatoskopia to nieinwazyjne i krótkotrwałe badanie wykonywane przez lekarza dermatologa, które pozwala ocenić charakter zmian skórnych, w tym pieprzyków i znamion barwnikowych. Wykonuje się ją za pomocą dermatoskopu – niewielkiego urządzenia przykładanego do skóry. Jest to metoda diagnostyczna stosowana najczęściej w rozpoznawaniu czerniaka złośliwego. Profilaktycznie zaleca się wykonywanie badania raz w roku. Dermatoskopii powinny też poddać się osoby, które zaobserwowały niepokojące zmiany znamion skórnych – powiększenie, zmianę koloru czy pojawianie się bólu lub świądu.

Dermatoskop cyfrowy to nowość w dziedzinie identyfikacji zmian skórnych (znamion i nowotworów). Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala na zidentyfikowanie nowotworów złośliwych (np. czerniak) w bardzo wczesnym stadium. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przy wczesnym wykryciu zmian szanse na wyleczenie są znacznie większe. Urządzenie to jest wyposażone w kamerę i komputer, co umożliwia dokładną analizę obrazu i jego przechowywanie.

Aktualizowane

19.03.2009

Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Treści zawarte na portalu mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Stale pracujemy nad treścią portalu i staramy się zachować wysoki standard i wiarygodność publikowanych tekstów, jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności w każdym przypadku.