Hemoroidy leczenie

Autor:

Hemoroidy to jedna z częściej występujących chorób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że na żylaki odbytu cierpi co druga osoba po 50 roku życia. Skala problemu obrazuje, jak ważne jest społeczne zaangażowanie i edukacja pacjentów w zakresie możliwości leczenia. Wielu pacjentów w początkowej fazie rozwoju choroby bagatelizuje problem, często prowadząc tym samym do zaostrzenia stanu i konieczności podejmowania radykalnych kroków. Wczesna diagnostyka pozwala jednak rozwiązać problem bez konieczności podejmowania bolesnych czy wymagających długotrwałej rekonwalescencji działań.

Hemoroidy 3

Przyczyny powstawania

Trudno jednoznacznie określić przyczyny powstawania hemoroidów. Można zauważyć, że częściej dotyka ona osoby z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia. Istnieje również pewna zależność pomiędzy częstotliwością wypróżnień czy chorobami układu pokarmowego a występowaniem dolegliwości. Na hemoroidy uskarża się również wiele kobiet w ciąży czy młodych matek.

W przypadku tej grupy pacjentek przyczyną powstania hemoroidów jest wzmożone ciśnienie układu żylnego miednicy spowodowane uciskiem żył poprzez powiększającą się macicę. Sam mechanizm porodu drogą naturalną często prowokuje wypadnięcie guzków krwawnicowych na zewnątrz kanału odbytu podczas porodu. Dodatkowo zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży zwiększają podatność tkanek na rozciąganie, co jest naturalnym mechanizmem adaptacji organizmu do rozwijającego się w ciele kobiety dziecka.

Objawy

Jednym z pierwszych zauważalnych przez pacjenta objawów jest świąd i dyskomfort w okolicy odbytu. Na tym etapie najczęściej pacjenci bagatelizują problem, przez co zdarza się, że do specjalisty trafiają w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju. Świądowi mogą towarzyszyć drobne uszkodzenia skóry okolicy odbytu (anodermy), z których może sączyć się wydzielina. Problem ten najczęściej jest wynikiem mechanicznego podrażnienia okolic poprzez drapanie.

W dalszym etapie powiększone guzki mogą dawać uczucie niepełnego wypróżnienia co prowokuje puste parcia. Natomiast nieefektywne parcie sprawia, że guzki krwawnicowe powiększają się i w konsekwencji mogą „wypadać” na zewnątrz kanału odbytu. Na tym etapie może być konieczne każdorazowe ich odprowadzanie by uniknąć zakrzepicy. Zaawansowanej chorobie może towarzyszyć ból, który najczęściej wynika z rozwijającego się stanu zapalnego, dlatego tak istotne jest udanie się do specjalisty i jak najszybsze podjęcie leczenia.

Hemoroidy 1

Badanie

Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest konsultacja lekarska podczas której przeprowadzane jest badanie proktologiczne za pomocą specjalnego wziernika (anoskopu), który wprowadzany jest do kanału odbytu. Celem badania jest ocena końcowego odcinka odbytnicy. Do przeprowadzenia badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, warto jednak zadbać o wypróżnienie i oddanie moczu przed badaniem.

Metody leczenia

O wyborze metody leczenia hemoroidów decyduje lekarz wraz z pacjentem. Po szczegółowej rozmowie z na temat charakteru dolegliwości oraz wnikliwej diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania problemu możliwe jest zastosowanie bezpiecznych, a przede wszystkim małoinwazyjnych metod leczenia. Według badań najlepsze efekty uzyskuje się łącząc kilka metod.

Hybrydowe leczenie hemoroidów, które oparte jest wówczas na dostosowaniu konkretnych rozwiązań do konkretnego pacjenta umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych efektów terapeutycznych. Celem leczenia skojarzonego jest zaproponowanie pacjentowi najlepszej terapii z uwzględnieniem nie tylko wskazań medycznych, ale przede wszystkim kwestii komfortu pacjenta i możliwych do uzyskania efektów estetycznych. Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę, warto porozmawiać ze swoim lekarzem na temat dostępnych rozwiązań.

Gumkowanie metodą Barrona

to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia. Trwa krótko bo zaledwie kilka minut i polega na założeniu uciskających gumek za pomocą specjalnego aplikatora. Z reguły podczas jednej wizyty zaleca się gumowanie jednego guzka tak by zachować pełne bezpieczeństwo zabiegu i komfort pacjenta. W zależności od stopnia zaawansowania choroby możliwe jest przeprowadzenie kilku procedur aż do całkowitego rozwiązania problemu.

Hemoroidy 2

Skleroterapia guzków krwawniczych

polega na ostrzyknięciu przy użyciu specjalnego roztworu (sklerotyzantu) guzków krwawniczych. Celowo wywołany stan zapalny w naczyniu w konsekwencji prowadzi do martwicy guzka i jego odpadnięcia. Zabieg jest w pełni tolerowany przez pacjenta

Laserowe leczenie hemoroidów

w przypadku większych problemów można zastosować leczenie laserowe przy użyciu lasera naczyniowego bądź CO2. W zależności od stadia rozwoju choroby można termicznie skoagulować naczynie bądź odparować zmiany np. wystające poza obszar odbytu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i w obecnych czasach zastępuje najczęściej metody chirurgiczne.

Aktualizowane: 23.11.2017

Hemoroidy leczenie - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Hemoroidy leczenie - Cenniki

Ceny od 100 zł
zazwyczaj do 200 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
dr n. med. Artur Sandelewski
Jaworzno, Bielsko-Biała, Kraków, Katowice
Ceny od 350 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
dr n. med. Artur Sandelewski
Ceny od 450 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
Centrum Estetyki Ciała
Ceny od 700 zł
zazwyczaj do 1 500 zł
Intima Clinic - Klinika Ginekologii Estetycznej
Ceny od 500 zł
zazwyczaj do 1 500 zł
dr Bartosz Pułtorak
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni