Hemoroidy - żylaki odbytu

CZY BYŁO WARTO 81% CZY BYŁO WARTO Wynikające z 21 doświadczeń pacjentów

Hemoroidy (z greckiego „hemoroides” - przepływ krwi) to guzki krwawnicze zlokalizowane 2-3 cm powyżej górnej części kanału odbytu. Hemoroidy składają się z licznych połączeń tętniczo-żylnych. Ich zadaniem jest utrzymywanie szczelności odbytu. Tętniczki bezpośrednio przechodzą w żyły (bez obecności naczyń włosowatych), tworzą poduszeczki naczyniowe, które ściśle przylegają do siebie i pozwalają na utrzymywanie szczelności kanału odbytu. Na skutek złego trybu życia lub przebytych chorób zachodzą w nich zmiany chorobowe. W efekcie guzki tracą zawieszenie i zaczynają się zsuwać.

Hemoroidy występują w czterech stopnia zaawansowania:

  • guzki krwawnicze obecne jedynie w obrębie kanału odbytu, widoczne w anoskopii, nie wypadają poza odbyt,

  • guzki krwawnicze, które podczas parcia uwypuklają się na zewnątrz, po czym samoistnie powracają,

  • guzki krwawnicze uwypuklają się podczas parcia i wymagają ręcznego odprowadzenia,

  • guzki krwawnicze nieodprowadzalne pozostające stale na zewnątrz odbytu

Choroba hemoroidalna to najczęściej występujące schorzenie proktologiczne u ludzi. Występuje u 30% do 60% całej populacji ludzkiej. Główne objawy to: krwawienia, bóle, pieczenia, swędzenia, dyskomfort, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, pustego parcia, mokrego odbytu, wypadanie guzków hemoroidalnych na zewnątrz powodujące bóle, nieszczelność odbytu, trudności w utrzymaniu higieny. Niezbędne jest uświadomić pacjentom, że powyższe objawy często są symptomami innych chorób odbytu i odbytnicy, w tym również raka. Dlatego wizyta u proktologa jest tak ważna, gdy wystąpi choćby jeden z wymienionych objawów.

Popularne czopki i maści działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo zmniejszając niepokojące objawy, jednak nie likwidują choroby, która rozwija się nadal. Po wielu latach, kiedy osiągnie III lub IV stopień zaawansowania pacjent kierowany jest najczęściej do leczenia operacyjnego, gdyż niemożliwe staje się leczenie małoinwazyjne. Leczenie operacyjne jest często bardzo bolesne w przebiegu po zabiegu, wyklucza z codziennych obowiązków na kilka tygodni.

Metody leczenia hemoroidów:

  1. CELON - rewolucja w leczeniu hemoroidów - metodę mało inwazyjna dla leczenia zaawansowanej choroby hemoroidalnej. Metoda Celon (termoablacja naczyń hemoroidalnych) jest skuteczną metodą w leczeniu hemoroidów III i IV stopnia oraz jest dostosowana do leczenia żylaków wewnętrznych i zewnętrznych odbytu. Podstawą leczenia guzków krwawniczych jest ograniczenie przepływu krwi przez sploty hemoroidalne przez co zmniejsza się uniesienie błony śluzowej i wypadanie błony śluzowej przez kanał odbytu. Zabieg Celon polega na zamykaniu naczyń hemoroidalnych i koagulacji guzka krwawniczego. Dochodzi do cofnięciu się uniesienia żylaków wewnętrznych oraz cofnięciu się do wewnątrz kanału odbytu żylaków zewnętrznych. Zabieg jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym. Na drugi dzień może wrócić do codziennych zajęć.

  2. HEMORON - najmniej inwazyjna metoda leczenia choroby hemoroidalnej. Zabiegi przy użyciu aparatu Hemoron są oparte na diatermii jednobiegunowej niskonapięciowej, mają na celu przywrócić pierwotną, naturalną wielkość hemoroidów przez zmniejszenie napływu krwi, wywołanie obkurczania, zbliznowacenia, a następnie zwłóknienia hemoroidów bez potrzeby wycinania czy innych agresywnych metod chirurgicznych. Do hemoroidów przykładane są elektrody aparatu Hemoron, przez które przepływa prąd o niskim napięciu i natężeniu ( maksymalnie 20 miliamper ). Zabieg trwa około 20-30 minut, jest wyjątkowo mało bolesny, całkowicie bezpieczny dla chorego. Po zabiegu pacjent od razu wraca do swoich obowiązków. Nie należy go stosować u pacjentów z rozrusznikiem serca.

zadek vdzinach

Po stwierdzeniu choroby hemoroidalnej każdego stopnia można polecić metodę leczenia przy pomocy aparatu Hemoron. W najbardziej zaawansowanych przypadkach połączenie z zabiegiem np. laserowym potrafi dać pełne wyleczenie.

Metoda Barrona – zakładanie gumek. Zabieg trwa około 20 minut. Zakładane są pierścienie gumowe na podstawy hemoroidów, a dodatkowe wymrożenie podwiązanego guzka powoduje szybsze obumieranie i odpadnięcie. Wyniki takiego leczenia są podobne do wyników leczenia operacyjnego, powikłania występują rzadko. Może wystąpić silny ból w przypadku zbyt niskiego założenia pierścienia, zakrzepica w sąsiadujących guzkach, zakrzepica brzeżna. Pacjent po zabiegu wraca do domu i do swoich obowiązków. Niektórzy zalecają stosować kostki lodu do odbytu w dniu po zabiegu i leżenie z miednicą uniesioną nieco ku górze ( na zwiniętym kocu ). Można nadal pracować bez większego bólu i stresu związanego z pobytem w szpitalu. Skuteczność metody wynosi około 90%. Zabieg jest powtarzany 2-3-krotnie do uzyskania właściwych wyników.

Leczenie laserowe – metoda opracowana w 1982 roku. Wykorzystując laser naczyniowy wykonuje się fotokoagulację (bezdotykowo) u podstawy hemoroida, co powoduje martwicę w proksymalnej części guzka hemoroidalnego. Gdy mamy do czynienia z III i IV stopniem choroby hemoroidalnej można dodatkowo używając lasera CO2 odparować zewnętrzne części hemoroidów pozostające poza odbytem. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia hemoroidów i najbardziej kosztowna, gdyż wymaga wyposażenia gabinetu w drogie aparaty laserowe. Jednak przy dużym doświadczeniu może stać się w przyszłości doskonałą alternatywą dla operacji chirurgicznej. Po zabiegu pacjent wraca do domu i może powrócić do normalnych zajęć.

DGHAL - jest to metoda chirurgicznego podkłuwania naczyń hemoroidalnych, kierowana dopplerem umiejscowionym w tubusie proktoskopu, który za pomocą ultradźwięków wskazuje położenie tętnic hemoroidalnych. Metoda jest nowoczesna, wymaga jednorazowego zabiegu. Należy ją traktować jako poważniejszy zabieg ambulatoryjny, po którym zaleca się 1-2 dni odpoczynku. Mogą wystąpić krwawienia, uczucie ciała obcego w odbycie.

Fotokoagulacja - metoda polega na naświetlaniu koagulatorem podczerwieni hemoroidów w okolicy przebiegu naczynia doprowadzającego krew, dzięki czemu uzyskuje się koagulację naczyń, zmniejszenie wypełnienia hemoroidów krwią. Metoda może być stosowana w I, II i III stopniu choroby hemoroidalnej.

Krioterapia – KRIO - metoda polega na oddziaływaniu na hemoroidy niską temperaturą za pomocą ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Metoda jest prosta technicznie, zabieg kilkuminutowy. Jeśli zastosuje się zbyt krótki czas mrożenia – zabieg okaże się nieskuteczny, zaś zbyt długi czas mrożenia spowoduje martwicę śluzówki, przykrą, silnie cuchnąca wydzielinę z odbytu co jest źle znoszone przez pacjentów.

Sklerotyzacja - leczenie polega na miejscowym wstrzyknięciu substancji sklerotyzujących podśluzówkowo, u podstawy hemoroidów, używając specjalnej strzykawki i igły. Zabieg jest niebolesny, kilkuminutowy. Substancja wstrzyknięta wywołuje stan zapalny wewnątrz hemoroidów, co wywołuje następnie ich zwłóknienie. Po zabiegu mogą wystąpić krwawienia, drobne owrzodzenia w miejscu wstrzyknięcia, następnie okresowe pogrubienie i stwardnienie hemoroidów.

Publikowane: 19.03.2012

Forum

O czym się mówi Ilość komentarzy Ostatnia odpowiedź
Domowe sposoby leczenia hemoroidów  0 14.06.2017
Pokazać wszystkie dyskusje dotyczące tematu Hemoroidy - żylaki odbytu

Transparentny Lekarz

Specjaliści w Twojej okolicy   

Zabiegi, na które wybierają się inni