Implanty jądra

Jądra to męskie gonady odpowiedzialne za produkowanie plemników. Znajdują się w skórno-mięśniowym worku nazywanym mosznowym, gdzie są zawieszone na powrózku nasiennym. W warunkach prawidłowych w trakcie rozwoju chłopca jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny w ostatnim miesiącu życia płodowego. Jednakże w 3-4% przypadków jądro po jednej lub obu stronach pozostaje poza moszną. Stan taki nazywamy wnętrostwem.

Czasami może dojść do straty jądra w wyniku tzw. skrętu jądra. U małych chłopców jądra nie są jeszcze zbyt pewnie umocowane w mosznie i może dojść do owinięcia się jądra wokół powrózka nasiennego, zawierającego tętnicę nasieniowodu i jego niedokrwienia. Jądro można stracić również w wyniku urazu lub choroby nowotworowej. Mężczyzni bez jądra/jąder mogą mieć liczne kompleksy utrudniające im pożycie intymne. Rozwiązaniem, jakie oferuje współczesna medycyna, są implanty.

Wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wszczepienia protezy jądra jest jego brak. Implanty jąder można zastosować u zdrowych mężczyzn z pierwotnym brakiem lub niedorozwojem jądra, po zabiegach amputacji, po urazach, u transseksualistów.

muž

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu jest naturalnie wyglądająca moszna, która zawiera dwa jądra. Implant jest nieznacznie twardszy niż naturalne jądro, ale ta różnica jest dostrzegana w zasadzie tylko przez pacjenta. Czasami dochodzi do zmiany położenia implantu, ale w mniejszym lub większym stopniu dochodzi do takiego przemieszczenia również w przypadku zdrowych jąder, dlatego część operatorów w ogóle nie mocuje implantu, pozwalając mu na swobodne zajęcie naturalnej pozycji w mosznie.

Przeciwwskazania

Implanty nie pownny być stosowane u mężczyzn ze schorzeniami moszny, przepukliną pachwinową prowadzącą do moszny, wodniakiem jądra . Na pewno nie jest wskazane wstawianie implantu do moszny w przypadku niezstąpionego jądra lub niedorozwoju jądra. Zastąpienie istniejącego jądra implantem może utrudnić diagnostykę chorób nowotworowych. Zdarzają się przypadki, kiedy mężczyzna domaga się implantu jądra w celu poprawy estetyki wyglądu, ale takie postępowanie jest nieetyczne.

Ryzyka i powikłania

Ryzyka związane z zabiegiem są takie same jak w przypadku innych operacji chirurgicznych.

Estetycznym ryzykiem są skryte infekcje, które mogą być przyczyną utrudnionego gojenia, powstawania blizn, perforacji moszny i obnażenia protezy, które prowadzi do jej usunięcia.

Powikłaniem może być również długo utrzymujący się obrzęk, dolegliwości bólowe, przemieszczenie się implantu, powstanie bliznowatej torebki wokół implantu lub bardzo rzadki stan - jego pęknięcie.

Przebieg zabiegu

Zazwyczaj mężczyzna ma po poprzedniej operacji (usunięciu niezstąpionego lub nierozwiniętego jądra) bliznę w pachwinie, rzadziej u podstawy moszny. Pierwotna blizna zostaje wycięta i w tym miejscu powstaje otwór dla wprowadzenia implantu. Jeśli żadnej blizny nie posiada, właśnie w tym miejscu można dokonać cięcia. Zabieg się odbywa w znieczuleniu lokalnym. Rana jest następnie zszyta wchłanialnymi nićmi.

Rodzaje implantów

Implanty mogą być wypełnione solą fizjologoczną (Mentor), żelem silikonowym (Nagor, Silimed, Eurosilicone) lub elastomerem silikonowym (Nagor, Silimed). Implanty wypełnione solą mają identyczną wielkość i ciężar jak naturelne jądra. Implanty silikonowe są droższe, ale są bardzo przyjemne w dotyku i umożliwiają dopełnienie protezy igłą poprzez specjalną rynienkę. Implanty wypełnione polimeryzowanym silikonem są twardsze i mają dodatkową barierę ochronną.

Wszystkie mają na jednym z biegunów zaczep umożliwiający umocowanie go szwem w mosznie. Producenci oferują kilka rozmiarów, w tym rozmiary dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobierany implant powinien być jest najbardziej zbliżony do wielkości zdrowego jądra, co można stwierdzić w trakcie osobistego badania lub na USG. Ponieważ zdrowe jądra są niezwykle rzadko takiej samej wielkości, nawet w przypadku nieznacznej różnicy rozmiaru zdrowego jądra a implantu, nie powinno to stanowić problemu.

Stan pooperacyjny

Tuż po zabiegu pacjent nie odczuwa bólu i może zostać odwieziony do domu w obcisłych slipach lub suspensorze z materiału i w swoim codziennym ubraniu. Może być widoczne zasinienie i obrzęk prowadzący od pachwiny do moszny. Należy zastosować zimne okłady przez szmatkę.

Opieka pooperacyjna

Okres rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni i w tym czasie należy pozostać w domu. Rzadko występują silniejsze dolegliwości bólowe, wystarczy więc stosować tradycyjne środki przeciwbólowe. Miejsce może być wrażliwe na dotyk. W pierwszych tygodniach należy pociągać implant w dół po ok. 20 sec. rano i wieczorem, ponieważ pusta moszna uległa skróceniu.

Przez około 2 miesiące należy unikać kąpieli w basenie, ale prysznic należy wziąć dzień po zabiegu, zwłaszcza po wykonaniu potrzeby fizjologocznej . Regularna aktywność fizyczna i sport jest możliwy po około miesiąca.

Publikowane: 27.01.2017

Implanty jądra - Cenniki

Ceny od 5 000 zł
dr n. med. Marcin Sierociński
Ceny od 4 500 zł
Lek. med. Piotr Skupin
Ceny od 5 500 zł
zazwyczaj do 6 500 zł
ART CLINIQUE Europejskie Centrum Zdrowia i Urody
Ceny od 6 000 zł
dr Zbigniew Mazan
Ceny od 5 000 zł
zazwyczaj do 6 000 zł
dr n. med. Rafał Pabiańczyk
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni