Szpital i przychodnia zlokalizowane pod Warszawą. Oferuje pełen zakres zabiegów z dziedzin chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, laseroterapii, stomatologii i innych, dla dorosłych i dzieci.

Spis treści

O zabiegu

Laserowe leczenie atrofii błony śluzowej pochwy jest małoinwazyjnym zabiegiem zalecanym ze względów zdrowotnych. Najczęściej wykonywane jest u kobiet w wieku menopauzalnym, a także pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną bądź osób po przebytym leczeniu onkologicznym. Pozwala na odbudowę nabłonka i jednoczesne wzmocnienie struktury pochwy, przywrócenie jej prawidłowej elastyczności i sprężystości. Dzięki temu nie tylko poprawia jakość życia seksualnego, ale niweluje dolegliwości takie jak świąd, pieczenie, ból w trakcie oddawania moczu czy nawracające infekcje. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Nie wymaga rekonwalescencji.

Czas menopauzy to nowy etap w życiu kobiety. Zachodzące w organizmie zmiany dotyczą także narządów intymnych, które ulegają procesowi starzenia wraz ze spadkiem poziomu estrogenu. Błona śluzowa pochwy traci elastyczność, staje się słabo nawilżona i odżywiona, dochodzi do jej atrofii. Jednak są medyczne sposoby, aby zatrzymać tego typu procesy i/lub zredukować ich efekty. Laserowe leczenie atrofii błony śluzowej pochwy powoduje gruntowną odbudowę błony śluzowej pochwy.

Dla kogo przeznaczone jest laserowe leczenie atrofii pochwy?

Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek odczuwających dolegliwości i dyskomfort spowodowane atrofią błony śluzowej pochwy, w tym: suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - przebieg zabiegu

Zabiegi laserowe nie wymagają szczególnych przygotowań, ponieważ w większości są bezbolesne. W pozostałych przypadkach jest stosowane znieczulenie miejscowe. W czasie zabiegu do wnętrza pochwy zostaje wprowadzona głowica lasera, która emituje wiązkę o długości fali 10600 nm. Wpływa ona bezpośrednio na błonę śluzową pochwy stymulując aktywację fibroblastów (które produkują nowy kolagen) i przywracają jej strukturę do stanu sprzed atrofii.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - czas trwania zabiegu

Zabieg trwa od 10-30 min. Konieczność powtórzenia zabiegu zależna jest od stopnia nasilenia dolegliwości oraz od osobniczej podatności na wiązkę laserową.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - rekonwalescencja

Zabieg przy użyciu lasera MonaLisa Touch jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga okresu rekonwalescencji. Przez kilka godzin po zabiegu może być odczuwalny niewielki dyskomfort. Bezpośrednio po zabiegu może także wystąpić obrzęk w obrębie obszaru poddanego działaniu lasera. Ustepuje on po kilku dniach. Należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, kąpieli w wannie, korzystania z kąpielisk i basenów do momentu pojawienia się po zabiegu pierwszej miesiączki.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - efekty zabiegu

Zredukowanie dolegliwości następuje stopniowo wraz z odnową błony śluzowej. Pierwsze efekty odczuwalne są już po miesiącu od przeprowadzenia zabiegu i utrzymują się 1-1.5 roku. Niekiedy zabieg należy dwu lub trzykrotnie powtórzyć.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - przeciwwskazania

  • aktywnego stan zapalnego w obrębie układu moczowo-płciowego
  • nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego z tarczy szyjki macicy
  • aktywnych zmian nowotworowych, lub leczenia nowotworowego 5 lat wstecz
  • niehormonalnej wkładki wewnątrz macicy
  • zmian anatomicznych pochwy
  • uszkodzonej skóry w okolicach intymnych
  • ciąży
  • miesiączki

Laserowe leczenie atrofii pochwy - zalety

Zaletą laserowego leczenia atrofii błony śluzowej pochwy jest bezbolesność oraz mała inwazyjność, a tym samym brak okresu rekonwalescencji, który z kolei jest konieczny w przypadku ginekologicznych procedur operacyjnych. Zabieg nie wymaga nacięć ani zakładania szwów, co wyklucza powstawanie blizn. Jedynym efektem ubocznym może być niewielki dyskomfort podczas i po zabiegu oraz krótkotrwały obrzęk okolic intymnych.

Aktualizowane

18.03.2019


Artykuł pod redakcją: FORMMED Es Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."