Laserowe leczenie atrofii pochwy

Autor:

Czas menopauzy to nowy etap w życiu kobiety. Zachodzące w organizmie zmiany dotyczą także narządów intymnych, które ulegają procesowi starzenia wraz ze spadkiem poziomu estrogenu.  Błona śluzowa pochwy traci elastyczność, staje się słabo nawilżona i odżywiona. Jednak są medyczne sposoby, aby zatrzymać tego typu procesy i/lub zredukować ich efekty. Laserowe leczenie atrofii błony śluzowej pochwy powoduje gruntowną odbudowę błony śluzowej pochwy.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek odczuwających dolegliwości i dyskomfort spowodowane atrofią błony śluzowej pochwy, w tym: suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego.

Przebieg operacji

Zabiegi laserowe nie wymagają szczególnych przygotowań, ponieważ w większości są bezbolesne. W pozostałych przypadkach jest stosowane znieczulenie miejscowe. W czasie zabiegu  do wnętrza pochwy zostaje wprowadzona głowica lasera, która emituje wiązkę o długości fali 10600 nm. Wpływa ona bezpośrednio na błonę śluzową pochwy stymulując aktywację fibroblastów (które produkują nowy kolagen) i przywracają jej strukturę do stanu sprzed atrofii.

zena vagina

Czas trwania zabiegu

Zabieg trwa od 10-30 min. Konieczność powtórzenia zabiegu zależna jest od stopnia nasilenia dolegliwości oraz od osobniczej podatności na wiązkę laserową.

Rekonwalescencja

Zabieg przy użyciu lasera MonaLisa Touch jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga okresu rekonwalescencji.  Przez kilka godzin po zabiegu może być odczuwalny niewielki dyskomfort. Bezpośrednio po zabiegu może także wystąpić obrzęk  w obrębie obszaru poddanego działaniu lasera. Ustepuje on po kilku dniach. Należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, kąpieli w wannie, korzystania z kąpielisk i basenów do momentu pojawienia się po zabiegu pierwszej miesiączki.

Widoczność efektów zabiegu

Zredukowanie dolegliwości następuje stopniowo wraz z odnową błony śluzowej. Pierwsze efekty odczuwalne są już po miesiącu od przeprowadzenia zabiegu i utrzymują się 1-1.5 roku. Niekiedy zabieg należy dwu lub trzykrotnie powtórzyć.

Przeciwwskazania

Zabieg nie może się odbyć w przypadku obecności:

  • aktywnego stan zapalnego w obrębie układu moczowo-płciowego
  • nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego z tarczy szyjki macicy
  • aktywnych zmian nowotworowych, lub leczenia nowotworowego 5 lat wstecz
  • niehormonalnej wkładki wewnątrz macicy
  • zmian anatomicznych pochwy
  • uszkodzonej skóry w okolicach intymnych
  • ciąży
  • miesiączki

Podsumowanie

Zaletą laserowego leczenia atrofii błony śluzowej pochwy jest bezbolesność oraz mała inwazyjność, a tym samym brak okresu rekonwalescencji, który z kolei jest konieczny w przypadku ginekologicznych procedur operacyjnych. Zabieg nie wymaga nacięć ani zakładania szwów, co wyklucza powstawanie blizn. Jedynym efektem ubocznym może być niewielki dyskomfort podczas i po zabiegu oraz krótkotrwały obrzęk okolic intymnych.

Publikowane: 30.05.2016

Więcej opinii na ten temat

Optymistka65 18.04.2016
Warto

Długo szukałam dobrego lekarza ginekologa, lekarza który również zajmuje się ginekologią estetyczną. Kierowana opiniami na różnych stronach trafiłam do Pani Doktor Mączki w klinice Formmed w Babicach Nowych i muszę przyz... Więcej 

Laserowe leczenie atrofii pochwy - Cenniki

Ceny od 1 700 zł
zazwyczaj do 1 700 zł
dr Tomasz Basta Ginekologia Plastyczna
Ceny od 2 000 zł
zazwyczaj do 2 500 zł
dr n.med Krzysztof Szram - ginekologia
dr Andrzej Kępa
Świdnica, Wrocław, Warszawa, Åhus, Berlin
Ceny od 2 000 zł
dr Andrzej Kępa
Ceny od 1 800 zł
zazwyczaj do 2 000 zł
Dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska
Klinika Wiatroszak - ESTmedica
Wrocław, Legnica
Ceny od 1 500 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
Klinika Wiatroszak - ESTmedica
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni