Spis treści

O zabiegu

Liposukcja tumescent jest jedną z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych inwazyjnych metod usuwania tkanki tłuszczowej. Polega na wprowadzeniu pod skórę dużej ilości (często trzykrotnie przekraczającej ilość odsysanej tkanki tłuszczowej) silnie rozcieńczonego roztworu środków znieczulających zobojętnionych dwuwęglanem sodu oraz zawierającego niewielką ilość środków obkurczających naczynia krwionośne. Dzięki temu zabieg jest niemal bezkrwawy i często nie wymaga stosowania znieczulenia. Skraca także czas rekonwalescencji, a hospitalizacja jest zwykle ograniczona do jednej doby. Zastosowanie techniki tumescencyjnej powoduje jednak wydłużenie zabiegu o 4-5 godzin w porównaniu z innymi terapiami oraz może powodować powstanie drobnych nierówności podskórnych. Z tego względu liposukcję tumescent często stosuje się razem z liposukcją laserową.

Wielu ludzi cierpi z powodu nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, w niektórych częściach ciała, jak n. p. biodra, uda, brzuch i pośladki. „Tumescent“ z ang. „brzęczący“ jest zabiegiem polegającym na wstrzyknięciu przed zabiegiem dużej ilości płynu fizjologicznego, jest to jedna z metod liposukcji.

Co to jest liposukcja tumescent?

W przypadku techniki liposukcji tumescent do uprzednio wyznaczonych do poprawy okolic, aplikuje się za pomocą igły (podłączonej wężykiem do naczynia z rozcieńczonym roztworem), roztwór infiltracyjny w dużej ilości. Liposukcję tumescent wykonuje się zazwyczaj u pacjentów, u których można zastosować tylko znieczulenie miejscowe. Zabieg ten trwa dłużej niż klasyczna liposukcja (maksymalnie 3 godziny, ale w praktyce ok. 2 godzin). Ponieważ roztwór oprócz fizjologicznego (solnego) roztworu zawiera również adrenalinę (powodującą obkurczanie naczyń krwionośnych) oraz pewne ilości substancji znieczulającej – anestetyku (zazwyczaj lidokainu), zastosowanie innego znieczulenia nie jest konieczne. Anastetyk zawarty w roztworze infiltracyjnym ma także działanie lipofilne-tzn. powoduje, bez jakichkolwiek skutków ubocznych, powierzchniową deserukcję komórek tłuszczowych, które można swobodnie odessać cienkimi - 2 mm – kaniulami (wenflonami). Podczas tej metody często wstrzykuje się 2-3 razy więcej roztworu, niż wynosi objętość tkanki tłuszczowej, która ma być usunięta. Rezultatem tego jest tymczasowy obrzęk (ang. tumescence) tkanki podskórnej, który dostarcza możliwość wykorzystania cienkich zaokrąglonych kaniul, których średnicę musieli byśmy podwoić lub potroić, jeżeli mielibyśmy do czynienia z tkanką nieinfiltrowaną. Przed rozpoczęciem odsysania tłuszczu pacjent musi poczekać czasami nawet 40 minut, zanim zacznie działać środek znieczulający. Następnie przebiega odsysanie przy pomocy kaniul liposukcyjnych. Zaletą metody tumescent jest stosowanie znieczulenia miejscowego, aplikacja dużej ilości roztworu, lipofilne działanie lidocainu, możliwość zmiany pozycji pacjenta w trakcie zabiegu i końcowe odsysanie tłuszczu przeprowadzane w pozycji stojącej pacjenta. Zabieg w porownaniu z klasyczną liposukcją trwa dłużej ale nie zaleca się podczas jednej wizyty odsysać jednocześnie kilku wielkich obszarów lub całego ciała. Metoda tumescent jest w połączeniu z kaniulą wibracyjną stosowaną do odsysawania, uważana za najefektywniejszą i jednocześnie najdelikatniejszą metodę. Chodzi tu o kombinację metody tumescent i liposukcji wibracyjnej.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."