Produkt Macrolane to minimalnie inwazyjny materiał stosowany do powiększania piersi i pośladków oraz wypełniania nierówności oraz ubytków na całym ciele. Produkt Macrolane zawiera stabilizowany kwas hialuronowy, który nie jest pochodzenia zwierzęcego. Efekty zabiegu utrzymują się od 9 do 18 miesięcy, jednakże średnio utrzymują się one przez około 12 miesięcy.

Produkt Macrolane zawiera kwas hialuronowy o dwóch różnych gęstościach: Macrolane VRF20 i Macrolane VRF30. VRF oznacza współczynnik przywrócenia objętości (ang. Volume Restoration Factor) i opisuje trwałość wymiarów produktu. Produkt Macrolane został zatwierdzony w Europie do estetycznego przywracania objętości oraz kształtowania sylwetki w 2006 r. i otrzymał znak CE. Nie został jednakże zatwierdzony w USA.

Dla kogo są przeznaczone zabiegi z wykorzystaniem Macrolane?

Wypełniacz do modelowania sylwetki i konturów ciała Macrolane jest odpowiedni dla:

  • młodych kobiet, które nie rodziły i które chcą powiększyć piersi o jeden rozmiar
  • kobiet, u których po okresie karmienia piersi nieznacznie obwisły i które chcą zyskać pełniejszy kształt
  • osób, które chcą powiększyć pośladki i/lub łydki
  • mężczyzn, którzy chcą wymodelować klatkę piersiową lub skorygować jej nierówności.

 

Aplikacja

Aplikacja produktu Macrolane jest zabiegiem inwazyjnym, stąd należy przestrzegać wszystkich zasad sterylności. Zabieg należy wykonywać w gabinecie chirurgicznym wyposażonym w sprzęt wystarczający do podjęcia działań w przypadku potencjalnych powikłań. Produkt należy aplikować w obrębie tkanki podskórnej. Minimalna warstwa tkanki nad wprowadzonym produktem VRF20 to 1 centymetr. Minimalna warstwa tkanki nad wprowadzonym produktem VRF30 jest większa. W przypadku powiększania piersi zaleca się aplikację produktu Macrolane pomiędzy gruczoł sutkowy a mięsień piersiowy. Wykorzystywana ilość produktu Macrolane wynosi około 100-150 ml na każdą stronę. W przypadku pośladków pomiędzy mięśnie wstrzykuje się łącznie (na oba pośladki) 200-250 ml produktu. W przypadku powiększania piersi i pośladków produkt Macrolane aplikowany jest w bolusie (w jedno miejsce), gdzie tworzy kieszonkę. Rozmiar kieszonki zależy od ilości użytego produktu Macrolane. Materiał pozostaje w tkance przez około 12 miesięcy.

Powrót do zdrowia

Po aplikacji produktu Macrolane należy szczególnie pielęgnować miejsce iniekcji, aby zapobiec infekcji. Przez co najmniej tydzień po zabiegu przez cały czas należy nosić stanik podtrzymujący lub elastyczną bieliznę, aby zapobiec przemieszczeniu się wypełniacza lub niepożądanemu przesunięciu się materiału. Zaleca się przyjmowanie antybiotyków przez co najmniej trzy dni.

Działania niepożądane i potencjalne powikłania

Podobnie jak w przypadku wszystkich wypełniaczy, po aplikacji mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęstsze działania niepożądane obejmują: zaczerwienienie, opuchliznę, świąd i/lub krwiak. Większość z tych działań niepożądanych ustąpi samoistnie w ciągu dwóch tygodni.

Do dalszych powikłań należą: infekcja z miejscu iniekcji, potencjalne utworzenie ropnia, przetoka z wyciekiem produktu, przemieszczenie do innego miejsca, wyczuwalne i widoczne nierówności lub zgrubienia, utworzenie torebki łącznotkankowej ze zniekształceniem i przedwczesnym wchłonięciem (w ciągu sześciu miesięcy po aplikacji). U około 12% pacjentów występują zgrubienia, torebki łącznotkankowe – u 30%, a tkliwość – u 25% pacjentów. Najczęstszym powikłaniem w przypadku powiększania piersi są otorbione zgrubienia, zwłóknienie gruczołu sutkowego i/lub infekcja. Szacuje się, że ogólny odsetek powikłań wynosi 25-30%. Donoszono, że powiększanie piersi za pomocą produktu Macrolane powodowało odmę opłucnową – nakłucie ściany klatki piersiowej wywoływało zebranie się powietrza w jamie opłucnej, co doprowadziło do zapadnięcia się płuca.

Mimo, iż nie ma dowodów sugerujących, że produkt Macrolane ma negatywny wpływ na gruczoł sutkowy, nie zaleca się go u kobiet ze zmianami miąższowymi wysokiego ryzyka, rakiem piersi w wywiadzie, niewyjaśnionymi procesami ogniskowymi w piersiach lub nawet większymi łagodnymi torbielami. Przed aplikacją produktu Macrolane kobiety należy poddać badaniom w pracowni mammograficznej w celu wyeliminowania obecności procesu patologicznego w piersiach.

Powiększanie piersi i pośladków za pomocą produktu Macrolane

Powiększanie piersi i pośladków za pomocą produktu Macrolane jest technicznie proste, jednakże istnieje co raz więcej wątpliwości dotyczących użytkowania tego produktu. Z perspektywy klientów, zakładając, że pominiemy skargi związane z powikłaniami, najważniejszą przyczyną odpowiedzialną za brak satysfakcji jest cena zabiegu. Jest ona porównywalna z ceną standardowego powiększania piersi lub pośladków za pomocą implantów silikonowych, jednakże efekt jest wyłącznie tymczasowy. Ponadto deklarowany 12-miesięczny okres nie zawsze zostaje zachowany, a produkt często ulega szybszemu wchłanianiu.

Wspólne skargi klientów i lekarzy dotyczą częstego występowania powikłań, które trudno wyeliminować i których leczenie jest długotrwałe. Eksperci ds. mammografii dobitnie wyrazili swoje wątpliwości dotyczące wykorzystania produktu Macrolane do powiększania piersi. Poza cieniami generowanymi przez otorbiony materiał, występują istotne zmiany w miąższu piersi, które uniemożliwiają odpowiednią ocenę gruczołów. Nie bezpodstawnie eksperci obawiają się, że możliwe jest przeoczenie zmian patologicznych.

Dalsze wątpliwości dotyczą niezbadanego wpływu i opóźnionych efektów aplikacji kwasu hialuronowego w dużych ilościach do organizmu. Z tych przyczyn w 2012 r. wykorzystanie produktu Macrolane do powiększania piersi zostało oficjalnie zabronione we Francji i Wielkiej Brytanii. W innych krajach chirurdzy plastyczni są coraz bardziej nieufni wobec wykorzystania tego produktu.

Aktualizowane: 22.07.2013

Macrolane - Cenniki

dr Andrzej Kępa
Świdnica, Wrocław, Warszawa, Åhus, Berlin
Ceny od 6 000 zł
zazwyczaj do 25 000 zł
dr Andrzej Kępa
Bieńkowscy Clinic®
Bydgoszcz, Częstochowa
Ceny od 2 250 zł
zazwyczaj do 13 517 zł
Bieńkowscy Clinic®
Dr n. med. Marcin Bieńkowski
Bydgoszcz, Częstochowa
Ceny od 9 990 zł
zazwyczaj do 12 288 zł
Dr n. med. Marcin Bieńkowski
Dr Ilona Wnuk-Bieńkowska
Częstochowa, Bydgoszcz
Ceny od 2 250 zł
zazwyczaj do 13 517 zł
Dr Ilona Wnuk-Bieńkowska
Ceny od 3 400 zł
zazwyczaj do 15 000 zł
dr n. med. Elżbieta Radzikowska
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni