Spis treści

O zabiegu

Miniflebektomia to metoda leczenia żylaków, polegająca na wykonywaniu mikronacięć (2-3 mm). Dzięki mikronacięciom miniflebektomia jest mniej inwazyjna od tradycyjnego usuwania żylaków metodą chirurgiczną. Pacjent już po kilku dniach może wrócić do aktywności zawodowej.

Miniflebektomia to nowoczesny małoinwazyjny zabieg chirurgiczny wykonywany metodą Meullera lub Varadaya, polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia (od 2 do 3 milimetrów) przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Zabieg jest prawie bezbolesny. Po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej. Daje doskonały efekt kosmetyczny.

Miniflebektomię wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia lub w trakcie właściwej operacji czyli wycięcia niewydolnego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Zabieg ma na celu jak najmniejszy uraz oraz dobry efekt kosmetyczny.

W ramach tzw. chirurgii jednego dnia zabieg trwa od 20 do 40 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji, ani zwolnienia lekarskiego.

Zalety tej metody

  • Nacięcie skóry (cięcie 2-3 mm) w znieczuleniu miejscowym. Wprowadzenie narzędzia pod skórę i "wyłowienie" żylaka.
  • Wydzielenie żylakowato zmienionej żyły podudzia ponad skórę specjalnym narzędziem chirurgicznym.
  • Przechwycenie żylaka kleszczykami Peana i wyciąganie ponad skórę.
  • Tak wypreparowany żylak gotowy jest do podwiązania i odcięcia. Miejsce po nacięciu - w zależności od wielkości nacięcia - zamyka się plastrem (strip Er) lub pojedynczym bardzo cienkim szwem.

Artykuł pod redakcją: lek. med. Ryszard Zając

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."