O zabiegu

Palec młotkowaty, czyli przykurcz jednego z palców stopy powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe, dlatego leczenie schorzenia poza kwestią estetyczną jest podyktowane czynnikami zdrowotnymi. W początkowej fazie choroby zaleca się leczenie nieinwazyjne, ograniczające się do noszenia specjalnych ortez oraz osłon z miękkiego tworzywa. W wielu przypadkach koniecznie jest jednak leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu powierzchni stawowych (artrodeza). Obecnie coraz częściej stosuje się metodę usztywnienia stawu międzypaliczkowego, wykorzystując implanty wewnątrzszpikowe. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, zaś czas rekonwalescencji zwykle nie jest dłuższy niż 4 tygodnie.

Deformacja występuje wtedy, gdy drugi, trzeci, czwarty lub piąty palec są stale i nienaturalnie podgięte. Brak równowagi w ścięgnach i mięśniach palców stopy stanowi problem zarówno zdrowotny jak i estetyczny dla wielu osób. Sytuacja ta powoduje nienaturalny wygląd stopy, a dosyć często bolesność i dyskomfort.
Zniekształcenie to występuje najczęściej u kobiet, z powodu słabszej struktury więzadłowo- torebkowej stopy kobiecej, a także z powodu szkodliwego działanie różnych typów obuwia – wysokie obcasy.
Palce są skrzywione szponiasto w stawach środkowych i końcowych. W palcu młoteczkowatym staw środkowy jest zagięty prawie pod kątem prostym.
Palce młoteczkowate niekiedy stanowią typowy element stopy poprzecznie płaskiej i paluchów koślawych. Zniekształcenie to dotyczy najczęściej II palca, który jest najdłuższy.
Zaawansowany palec młoteczkowaty nie mieści się w obuwiu, stąd dolegliwości bólowe, trudności w doborze obuwia, które są najbardziej kłopotliwe dla chorego.

Aktualizowane

11.08.2011

Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Treści zawarte na portalu mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Stale pracujemy nad treścią portalu i staramy się zachować wysoki standard i wiarygodność publikowanych tekstów, jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności w każdym przypadku.