O zabiegu

Pacjenci, którzy zmagają się z żylakami, ale chcą uniknąć tradycyjnego chirurgicznego usuwania żylaków, mogą zdecydować się na leczenie żylaków metodą RF, czyli falami radiowymi Obecnie coraz częściej odchodzi się od chirurgicznego wycinania żylaków na rzecz mniej inwazyjnych metod takich jak laser wewnątrzżylny, usuwanie żylaków parą wodną czy właśnie leczenie żylaków metodą RF. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wiąże się z wyłączeniem pacjenta z życia codziennego. 

Nowoczesna technika wewnątrzżylnego leczenia żylaków metodą RF ( Radio Frequncy- fale radiowe wysokiej częstotliwości) polega na poddaniu żyły działaniu wysokiej temperatury, która powoduje jej koagulację prowadzącą do obkurczenia żył, a następnie ich zwłóknienia. Odpowiednią temperaturę uzyskuje się dzięki fali radiowej przesyłanej bezpośrednio do zakończenia igły lub cewnika.
Do małych żył o średnicy poniżej 1 mm używa się specjalnie zaprojektowanych igieł R3i i R6i. Natomiast do większych wprowadza się cewniki, które koagulują je od środka. Do wprowadzenia cewnika służy specjalny jednorazowy aplikator, dzięki czemu zachowana jest całkowita sterylność nakłucie, co pozwala uniknąć cięć w pachwinie i na kończynie związanych z klasycznym zabiegiem. W trakcie zabiegu ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie dawkowana, dzięki czemu istnieje niewielkie ryzyko oparzenia skóry, a ból pooperacyjny jest dużo mniejszy. Zabieg ze względu na małą inwazyjność wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Aktualizowane

13.02.2019

Artykuł pod redakcją: lek. med. Ryszard Zając
Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Treści zawarte na portalu mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Stale pracujemy nad treścią portalu i staramy się zachować wysoki standard i wiarygodność publikowanych tekstów, jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności w każdym przypadku.