Operacja łydek i plastyka pośladków

Autor:

Jest wiele możliwości poprawienia kształtu łydek, podobnie jak jest wiele różnych powodów, dla których taki zabieg jest pożądany. Poprawa kształtu łydek jest najczęściej wykonywana z powodu wad wrodzonych takich jak stopa końsko-szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa czy pourazowe zmiany, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała. Zabieg taki ma na celu symetryzację kończyn dolnych.

Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych czyli popularnie nazywając, mają “krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.

Zdarzają się również pacjenci, którzy mają źle rozlokowaną tkankę tłuszczową, gdzie jest jej znacznie więcej po stronie zewnętrznej, a mniej po stronie wewnętrznej, co nasila wrażenie szpotawości.

Jakie są możliwości poprawienia kształtu łydek?

Implanty

Najistotniejszym i przynoszący najlepsze efekty sposobem na korekcję kształtu łydek jest wszczepienie implantów. Implanty są różnej wielkości, objętości, długości i można bardzo precyzyjnie dopasować je do wzrostu pacjenta i do deficytu tkankowego. Efekty tego leczenia są doskonałe. 

Lipotransfer

Czasami oprócz niedorozwoju mięśnia brzuchatego jest również źle uformowany mięsień płaszczkowaty, który nadaje pożądany, ładny kształt łydce. W takich przypadkach posługujemy się szczególnie lipotransferem czyli w odpowiednią okolicę podajemy tkankę tłuszczową, która kształtuje łydkę.

 

Jakie są możliwości wyszczuplenia łydek?

Oprócz problemu z deficytem tkanek w obrębie łydek może pojawić się problem z  jego nadmiarem. Są dwie przyczyny takiego stanu i dwie różne możliwości leczenia:

  • niekorzystnie i nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa

    Usuwamy ją przy pomocy liposukcji lub modelujemy poprzez lipotransfer i przemieszczenie ze strony zewnętrznej łydki na stronę przyśrodkową.

  • przerost tkanki mięśniowej

    Taki zabieg modelowania łydki miała słynna Marilyn Monroe i wówczas usunięto jej część tkanki mięśniowej modelując łydkę do pożądanego, pięknego kształtu. W dzisiejszych czasach są inne metody. Wykorzystuje się urządzenie, które zostało skonstruowane przede wszystkim do wyłączania bólu. Przy jego użyciu uszkadza się w sposób nietrwały nerwy, co powoduje wyłączenie bólu w danym obszarze. Efekt odnerwienia wykorzystano do zmniejszania masy mięśniowej. Porażony nerw, który nie unerwia tkanki mięśniowej, powoduje jej stopniowy zanik. Taki zabieg jest najczęściej wykonywany w Korei, ponieważ Koreanki mają często krótkie nogi i grube łydki, tzw. łydki gnoma. Obecnie zabieg zaczyna być stosowany również w innych częściach świata.

Aktualizowane: 18.10.2018

Autor

Dr Zbigniew Mazan - specjalizuje się w operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i bariatrii. Właściciel Centrum Chirurgii Plastycznej w Katowicach. Pomaga pacjentom po operacjach usunięcia nowotworów, głównie w obrębie twarzy. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Plastyka pośladków i łydek

Więcej opinii na ten temat

amelia_z 04.06.2014
Warto

Znakomity specjalista. Chyba jedyny w tej mało popularnej dziedzinie. Długo musiałam szukać - naprawdę mało jest specjalistów w całej Polsce, zajmujących się korygowaniem kształtu łydek. Ale udało mi się trafić do Pana d... Więcej 

1 Lubię to  

Plastyka pośladków i łydek - Cenniki

Ceny od 5 500 zł
zazwyczaj do 25 000 zł
Klinika Chirurgii Mazan
Ceny od 5 000 zł
dr Łukasz Ulatowski
Ceny od 4 600 zł
zazwyczaj do 9 000 zł
dr n. med. Henryk Mekle
dr Janusz Jaworowski
Warszawa, Białystok
Ceny od 7 600 zł
dr Janusz Jaworowski
Ceny od 7 600 zł
TIMELESS Klinika Chirurgii Plastycznej

Plastyka pośladków

85% poleca. 46 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni