Plastyka powiek dolnych

W przypadku powiek dolnych najczęstszym wskazanie do zabiegu są worki pod oczami, tzw. przepukliny tłuszczowe, które spojrzeniu odbierają świeży, młodzieńczy blask. Plastyka jest również przeprowadzana u osób ze zwiotczałą skórą powiek dolnych. Zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przy czym górne i dolne powieki mogą być operowane jednocześnie. Po operacji często występuje zasinienie i obrzęk, które ustępują w ciągu 14 dni. Ostateczny efekt można ocenić po około 6 miesiącach od zabiegu.

Dolna powieka jest bardzo ważnym aparatem ochronnym oczu. Powieki są połączone ze sobą i z brzegami oczodołu za pomocą więzadeł. Od zewnątrz powiekę pokrywa skóra, pod którą znajdują się mięśnie. W obu powiekach jest to mięsień okrężny, którego zadaniem jest zamykanie szpary powiekowej. Kolejną warstwę tworzy tarczka, której przedłużeniem jest przegroda oczodołowa, utrzymująca zawartość oczodołu w jego wnętrzu. To ona  nadaje powiekom charakterystyczny kształt.

W okolicy powieki dolnej znajduje się woreczek łzowy, jak również bardzo ważny kanalik łzowy, który odprowadza łzy z oka do jamy nosowej. Zachwianie równowagi pomiędzy tworzeniem i odprowadzaniem łez jest przyczyną suchości oczu lub przeciwnie, nieprzyjemnego łzawienia.

Na krawędzi powieki znajdują się rzęsy, które są ich estetyczną dominantą. Nieprawidłowy kierunek wzrostu rzęs może powodować podrażnienia oczu.

Oko jest otulona tkanką tłuszczową, która chroni go przed wstrząsami i urazami. Pod skórą istnieją różne przegrody i powięzi, które trzymają mięśnie i warstwy tłuszczu i są odpowiedzialne za kształt twarzy. Kiedy wraz z wiekiem słabnie napięcie mięśni i powięzi, tłuszcz "wypycha" oko, tworząc worki i obrzęki.  

Wskazania do zabiegu

Proces starzenia w mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich powiek. Skóra traci elastyczność, tworzą się zmarszczki, dochodzi również do zmiany koloru i struktury skóry. Napięcie powięzi słabnie i pojawiają się worki pod oczami. W wyniku hipertrofii mięśnia okrężnego uwidaczniają się zmarszczki wokół oczu. Powieka zaczyna opadać. Pacjent, który najczęściej zwraca się do lekarza z prośbą o korekcję, ma więc opadające powieki ze zmarszczkami i przepukliny tłuszczowe.

Badania przedoperacyjne

Przedoperacyjne badania i konsultacja są niezwykle ważne. Lekarz zbada jakość skóry, mięśni i więzadeł, elastyczność powiek. Brak takich badań mógłby spowodować, że zostanie wycięty zbyt duży fragment skóry, przez co powieka będzie opadać lub się niedomykać. Podczas konsultacji lekarz powinien zwrócić pacjentowi uwagę na wszelkie asymetrie w obrębie powiek, kształt oczu, zmarszczki, kształt brwi, rzęs itp. i poinfomować, co można skorygować, aby wynik operacji był jak najlepszy. Konieczne jest również wykrycie ewentualnych stanów patologicznych. Ocenia się ogólny stan zdrowia pacjenta, zwłaszcza chorób wpływających na gojenie (cukrzyca, zaburzenia hormonalne) krwawienie (nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi), jak również chorób oka i okolicy oczu lub innych uwarunkowań, które mogą mieć negatywny wpływ na efekt zabiegu (przewlekły alergiczny obrzęk powiek, przewlekłe zapalenie spojówek, choroby tarczycy, etc.). Jest niezwykle ważne, aby określić jakość filmu łzowego, wziąć pod uwagę wszelkie odchylenia od normy, takie jak łzawienie czy suchość oczu i poinformować pacjenta o możliwych zmianach tego stanu po zabiegu. Szacuje się, że około 12% z mężczyzn i 17% kobiet ma problemy z filmem łzowym.

Znieczulenie

Operacja chirurgiczna dolnej powieki jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale może być przeprowadzona również w znieczuleniu ogólnym. Do zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie trzeba się przygotowywać, wystarczy zaprzestać stosowanie leków zapobiegających krzepnięciu krwi . W znieczuleniu ogólnym jest konieczne przedoperacyjne badanie internistyczne na czczo.

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa około godziny. Technika zależy głównie od zakresu operacji i preferencji samego chirurga. Istotą jest usunięcie nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Klasyczna plastyka polega na nacięciu tkanek na linii rzęs, a następnie wycięcia nadmiaru skóry i tłuszczyku. Jeśli skóra jest tylko nieznacznie zwiotczała, ale są większe przepukliny tłuszczowe, tłuszcz może zostać usunięty poprzez cięcie wewnątrzspojówkowe, tzn. bez widocznej blizny, skóra zostanie natomiast napięta za pośrednictwem resurfacingu laserem frakcyjnym lub klasycznym.

Zabieg można również łączyć z mezoterapią, wypełnieniami iniekcyjnymi i botoxem, które wzmocnią jego efekty.

Aktualizowane: 14.04.2018

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Plastyka powiek dolnych

Więcej opinii na ten temat

Plastyka powiek dolnych - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 6 500 zł
zazwyczaj do 8 500 zł
Klinika La Perla
Ceny od 5 000 zł
zazwyczaj do 6 000 zł
dr Łukasz Ulatowski
Ceny od 8 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Dr Osuch Clinic
Warszawa
Ceny od 6 500 zł
zazwyczaj do 8 500 zł
Dr Osuch Clinic
Ceny od 4 500 zł
zazwyczaj do 6 000 zł
Klinika Chirurgii Mazan

Plastyka powiek dolnych

92% poleca. 116 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni