Chirurg ogólny i plastyczny, specjalizujący się w chirurgii plastycznej twarzy i modelowaniu sylwetki. Członek PTRChPRiE. Związany z Kliniką Mellitus W Warszawie.

Spis treści

O zabiegu

Plastyka powiek górnych to zabieg pozwalający na korektę opadających powiek, będących wynikiem procesów starzenia i zwiotczenia skóry powiek. Polega na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu oraz mięśnia oraz na obkurczaniu mięśnia, w celu otworzenia oka. Nacięcie wykonywane jest w naturalnym zagięciu powieki, co gwarantuje niewidoczność blizny. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a rekonwalescencja trwa od dwóch do czterech tygodni. Ostatecznym efektem jest zmniejszenie powieki i powiększenie oka, co nadaje mu młodszego wyglądu. Pozwala pacjentom także na poszerzenie ich pola widzenia i zlikwidowanie poczucia ciężkich, zmęczonych powiek.

Opadające powieki, które nadają twarzy posępny i wiecznie zmęczony wygląd, są jednym z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci zwracają się do lekarzy medycyny estetycznej. Nadmiar skóry na górnych powiekach jest problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym, ponieważ u większości pacjentów w mniejszym lub większym stopniu ogranicza pole widzenia. Celem korekcji powiek górnych jest więc z reguły ich podciągnięcie oraz usunięcie nadmiernej ilości tłuszczu i skóry.

Przyczyny opadania powiek górnych

Przyczyną opadania powiek może być: niewydolność rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki i mówimy wówczas o blefaroptozie, czyli rzeczywistym opadaniu powiek i naturalne procesy starzenia i mówimy wówczas o wiotkiej skórze powiek.
Lekarz w trakcie konsultacji musi postawić właściwą diagnozę i według niej dobrać odpowiednią metodę korekcji. Na prawdziwe opadanie powiek, tzw. ptozę, plastyka estetyczna nie pomoże. Konieczna jest operacja na mięśniu, np. jego skrócenie. Jeśli mięsień działa nieprawidłowo, wówczas trzeba podwiesić powiekę na paskach powięzi do mięśni czołowych. Operacja musi być wykonana przez chirurga plastyka i wymaga dużego doświadczenia.
W przypadku wiotkości skóry plastyka powiek górnych jest znacznie łatwiejsza i polega na wycięciu jej nadmiaru.

Przebieg zabiegu korekcji powiek górnych

Korekcja wiotkiej skóry powiek nie wymaga pełnej narkozy, wystarczy znieczulenie miejscowe. Może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa od 45 – 60 min.Skóra po zabiegu zostaje zszyta cienkimi szwami i przykryta sterylnymi plastrami. Po 5-6 dniach od zabiegu szwy zostają usunięte.

Blizny po korekcji powiek górnych

Blizny po plastyce powiek górnych są schowane w naturalnych załamaniach powiek i po paru miesiącach stają się niewidoczne. Po zdjęciu szwów blizny można smarować specjalną maścią do tego przeznaczoną 2 razy dziennie przez 10 dni, a potem jeszcze przez kolejne 2 tygodnie na noc.

Rekonwalescencja po korekcji powiek górnych

Bezpośrednio po zabiegu powieki są opuchnięte, dlatego warto wykonywać chłodne okłady, które zmniejszają obrzęk. Przez pierwsze siedem dni wskazany jest wypoczynek. Oczu nie należy nadwyrężać pracując przy komputerze, czytając czy oglądając telewizję. Makijaż w okolicy blizny można wykonać po zdjęcia szwów, tj. po 7 - 10 dniach od zabiegu, ale niektórzy lekarze zalecają, aby odczekać jeszcze tydzień. Przez rok nie wolno opalać twarzy i oczy należy chronić przed słońcem okularami przeciwsłonecznymi.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."