Powiększenie piersi z plastyką modelującą

Autor:

Zabieg powiększenia piersi z jednoczesną plastyką piersi stosowany jest w przypadku pacjentek posiadających niewielkie ale jednocześnie mocno opadające piersi. W czasie jednej operacji piersi zostaną powiększone implantami oraz zostanie wymodelowany ich kształt. Operacja jest wykonywana zawsze przy całkowitej anestezji.

Wskazania do powiększenia piersi z jednoczesnym modelowaniem

Nierzadko wielkość piersi u pacjentek ze wskazaniem do zabiegu, w przeszłości była zdecydowanie większa, jednakże upływający czas i zdarzenia życiowe spowodowały, że z dużych jędrnych piersi, pozostała tylko niewielka ilość gruczołu i duża ilość niepotrzebnej skóry.

Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku kobiet które utraciły jędrność biustu po przebytych porodach lub też na skutek istotnej zmiany masy ciała.

prsa1

Czynnikiem mogącym decydować o takim stanie rzeczy jest oczywiście również określona budowa anatomiczna niektórych kobiet, odbiegająca od przyjętego wzorca wyglądu piersi idealnej. Także proces starzenia się skóry i utraty jej elastyczności jest powodem zmiany kształtu piersi. 

W przypadku gdy stopień opadania piersi nie jest zbyt duży, można wypełnić takie piersi odpowiedniej wielkości implantami ( w takim przypadku zazwyczaj anatomicznymi) i ich wygląd jest ponownie dobry.
Niestety zastosowanie tego rodzaju rozwiązania przy dużym stopniu opadania piersi, nie przyniesie wizualnie dobrych rezultatów.
Potrzebna jest dodatkowo plastyka modelująca piersi.

W przypadku kobiet posiadających niewielki biust wykonanie samego zabiegu plastyki piersi czyli usunięcia nadmiaru skóry, spowodowałoby, że piersi po takiej operacji wprawdzie odzyskałyby ładny kształt, jednakże ich wielkość byłaby jeszcze mniejsza.
Taki stan rzeczy w przypadku kobiet które w przeszłości posiadały większe, jędrne piersi stanowi zazwyczaj dużą przeszkodę w akceptacji wyniku operacji samej plastyki piersi.

Pacjentki szukają wówczas sposobu aby z jednej strony poprawić sam wygląd piersi poprzez plastykę, a jednocześnie aby piersi były większe, pełniejsze. W takiej sytuacji wykonuje się zabieg powiększenia piersi (najczęściej przy pomocy średniej wielkości implantu okrągłego), a następnie na tak stworzonej podbudowie, chirurg plastyczny wykonuje zabieg usunięcia nadmiaru skóry i prawidłowego uformowania kształtu piersi. Dzięki wykonaniu takiej procedury, pacjentki nie tylko cieszą się ładnym kształtem piersi, ale również zmianą ich rozmiaru na większy.

Przebieg operacji

W praktyce operacyjnej, jest to de facto połączenie dwóch zabiegów tj. pierwotnie wykonanego powiększenia piersi i wtórnej plastyki modelującej piersi.

Najczęściej w takich przypadkach, do wykonania powiększenia piersi używa się implantów okrągłych o średniej projekcji, co pozwala to na stworzenie dobrej podstawy do ukształtowania nowej piersi. Implanty anatomiczne w przypadku tego rodzaju zabiegu, znajdują zastosowanie zazwyczaj wtedy, gdy wystarczająca jest plastyka piersi ograniczająca się do cięć dookoła brodawki.

Najbezpieczniejszą metodą implantacji jest włożenia implantu pod mięsień z cięcia w fałdzie podpiersiowym.

Sama plastyka piersi odbywa się najczęściej za pomocą metody Leyour; to jest z zastosowaniem cięcia w kształcie kotwicy, czyli dookoła brodawki, następnie pionowo w dół i w fałdzie podpiersiowym. Cięcie takie zapewnia operatorowi największe możliwości w zakresie uzyskania ładnego kształtu piersi w sytuacji, gdy ptoza, czyli opadanie, przed operacją była znaczna. W niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie wyłącznie cięcia dookoła brodawki lub ewentualnie z dodatkowym niewielkim cięciem pionowym w dół.

Odpowiednia metoda operacyjna musi być zawsze dostosowana przez chirurga plastycznego w odniesieniu do konkretnej pacjentki, jej problemu i budowy ciała.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu pacjentka winna przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych stosownych zarówno do zabiegu powiększenia piersi jak i plastyki piersi.
Należy zatem w czasie rekonwalescencji między innymi w sposób istotny ograniczyć swoją aktywność fizyczną i prowadzić zdrowy i spokojny styl życia.

Pierwsza kontrola pooperacyjna odbywa się zazwyczaj po siedmiu dniach od daty wykonania zabiegu, a kolejna po 14 dniach.
Podczas tej drugiej kontroli usunięte zostają wszystkie szwy.

Pacjentka przez okres kilku tygodni od daty wykonania zabiegu zobowiązana jest nosić specjalny stanik pooperacyjny, gwarantujący należyte ułożenie piersi. Zazwyczaj po kilku tygodniach od operacji piersi osiągają należyty kształt i wielkość.

W trakcie kolejnych tygodni i miesięcy powraca również odpowiedni stopień miękkości piersi i ich wrażliwości, która przez jakiś czas może być zaburzona.

Blizny

Blizny pooperacyjne w większości przypadków goją się dobrze.
Z miesiąca na miesiąc ich wygląd się poprawia. Docelowo są one widoczne jedynie w niewielkim stopniu.
W prawidłowym gojeniu się blizny pomocne są masaże blizny oraz stosowanie odpowiednich maści i plastrów silikonowych.

Efekty zabiegu

Jak podpowiada statystyka, stopień zadowolenia pacjentek po wykonaniu tego rodzaju zabiegu jest bardzo wysoki.
Ze względu na złą kondycję piersi przed zabiegiem, różnice w wyglądzie piersi są zazwyczaj bardzo duże i satysfakcjonujące pacjentki. Dzięki temu zabiegowi niewielkie i obwisłe piersi zmieniają się w jędrne i sporo większe.

Zabieg powiększenia piersi z jednoczesną plastyką piersi jest zabiegiem technicznie trudnym i ważne aby operator posiadał stosowne doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju operacji.

Publikowane: 31.05.2016

Więcej opinii na ten temat

Powiększenie piersi z plastyką modelującą

98% poleca. 487 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni