Zweryfikowano przez:
Szpital i przychodnia zlokalizowane pod Warszawą. Oferuje pełen zakres zabiegów z dziedzin chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, laseroterapii, stomatologii i innych, dla dorosłych i dzieci.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest osocze bogatopłytkowe?
 • Zastosowania PRP
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Fibryna bogatopłytkowa
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP od angielskiego wyrażenia platelet-rich plasma, jest wykorzystywane w medycynie od lat ze względu na zwiększoną zawartość płytek krwi i czynników wzrostu, które pobudzają między innymi fibroblasty, adipocyty i komórki śródbłonka. Stymulując te komórki, pobudza się procesy regeneracyjne; stąd jego szerokie zastosowanie: na przykład w gojeniu ran czy leczeniu stawów.

Ze względu na właściwości biostymulujące osocza zaczęto badać jego zastosowania w medycynie estetycznej. Obecnie wykorzystuje się je w zabiegach odmładzających, korekcji blizn i w leczeniu wypadaniu włosów. Zabiegi z wykorzystaniem PRP cieszą się popularnością za granicą i w kraju: w 2017 roku w ankiecie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) aż 9% specjalistów wskazało zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych, w tym PRP, jako najczęściej wykonywany przez nich zabieg.

Preparaty osocza bogatopłytkowego

PRP pozyskuje się z krwi

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Nasza krew zawiera określoną liczbę płytek krwi, które odpowiadają za produkcję czynników wzrostu i za procesy regeneracyjne, które zachodzą w organizme na skutek stanów zapalnych i uszkodzeń w tkankach i naczyniach krwionośnych.

Osocze bogatopłytkowe pobiera się w krwi obwodowej; zawiera ono większą od standardowej ilość płytek krwi, dzięki czemu może być wykorzystywane w medycynie w celu pobudzenia procesów regeneracyjnych tkanek.

Specjaśliści z gabinetu Der-Med objaśniają, że tę dobroczynną substancję uzyskuje się z krwi pacjenta, którą po pobraniu poddaje się obróbce w specjalnej wirówce, gdzie płytki krwi oddzielane są od pozostałych jej składników. Po odwirowaniu krwi, oddziela się osocze, zawierające duże stężenie płytek, które można podać pacjentowi. 

Płytki krwi zawierają alfa granulki, w których z kolei występują czynniki wzrostu, wspomagające procesy odbudowy tkanek. Do próbki z pobranym osoczem bogatopłytkowym dodaje się substancję, która pobudza płytki do produkcji i uwalniania granulek alfa, a wraz z nimi czynników wzrostu. Tak przygotowany preparat może być podane – wstrzyknięte – pacjentowi.

Osocze boagtopłytkowe - efekty

Zastosowania i efekty PRP (lek. med. Elżbieta Wiszniewska-Gauer)

Zastosowania PRP

Specjaliści z Silver Clinic przedstawiają zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej i anti-aging:

 • leczenie wypadania włosów
 • usuwanie blizn
 • usuwanie rozstępów
 • odmładzanie skóry twarzy i szyi (wampirzy lifting)
 • rewitalizacja skóry

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, osocze bogatopłytkowe pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, ale też wpływa pozytywnie na głębsze warstwy skóry, poprawiając mikrokrążenie i powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz poprawiając jakość podskórnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zabieg PRP pozwala zagęścić skórę i przywrócić objętość w tych partiach, które straciły objętość. Także dlatego PRP jest skuteczne w niwelowaniu blizn, zarówno tych płytszych jak i głębszych, niezależnie od tego, czy powstały w wyniku urazów czy trądziku. Nowe włókna kolagenu i elastyny pokrywają blizny, poprawiając ich blizny, a w przypadku głębszych blizn działa jako wypełniacz.

Od lat terapia osoczem bogatopłytkowym, czasami w połączeniu z innymi metodami, jest stosowana w leczeniu wypadania włosów u osób z alopecją. PRP działa na korzeń włosa, wydłużając jego fazę wzrostu. Mezoterapia skóry głowy z wykorzystaniem tej techniki może być stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

O zastosowaniach osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej opowiada lek. med. Ewa Rybicka

Dla kogo?

Zabiegowi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od fototypu skóry i wieku, jak informuje specjalista medycyny estetycznej Marcin Nowak. Zabieg przeznaczony jest dla osób, które zaobserwowały u siebie zmarszczki i wiotką, zmęczoną skórę i pragną poprawić jej stan, ale obawiają się nienaturalnego efektu po wstrzyknięciu botoksu lub z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się bardziej inwazyjnym metodom usuwania zmarszczek, jak twierdzą specjaliści z FORMMED Es.

Ponadto, ceniona specjalistka medycyny estetycznej lek. med. Katarzyna Mudel informuje, że „zabieg przeznaczony jest także dla alergików oraz osób uczulonych na inne preparaty. Osocze bogatopłytkowe jest obojętne biologicznie, dzięki czemu nie występuje ryzyko reakcji alergicznej”.

Lista przeciwwskazań nie jest długa; jak informuje zespół centrum FORMMED Es zabieg nie może być wykonany w przypadku:

 • chorób krwi
 • ciąży
 • karmienia piersią
 • czynnej opryszczki
 • nowotworów
Efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym (La Guèl)

Wybór specjalisty

Omawiane zabiegi to świadczenia medyczne, a nie kosmetyczne; zabieg może zatem wykonać jedynie osoba z wykształceniem medycznym. Zostało to uregulowane prawnie na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r., która zawiera zasady pobierania krwi i jej składników – zgodnie z jej treścią pobieranie krwi możliwe jest wyłącznie w celach medycznych, nie kosmetycznych. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTD) również zajęło swoje stanowisko w tej sprawie, wskazując, że nie tylko zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, ale też wiele innych zabiegów medycyny estetycznej (jak na przykład mezoterapia igłowa czy głębokie peelingi) to świadczenia medyczne.

Na zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego należy udać się do lekarza specjalisty medycyny estetycznej lub dermatologii. Poza sprawdzeniem doświadczenia i wykształcenia specjalisty, warto również dowiedzieć się, czy dana klinika lub gabinet posiadają wymagane certyfikaty i spełniają wymagania sanitarne.

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie specjalista zapozna się z Twoim problemem i oceni, czy terapia osoczem bogatopłytkowym okaże się w Twoim przypadku skuteczna. Lekarz może zalecić połączenie tej metody z innymi zabiegami – na przykład terapią LED, laseroterapią czy zabiegami z wykorzystaniem radiofrekwencji – aby zagwarantować Ci najlepsze możliwe efekty. Specjalista uświadomi Ci, jakich realnie efektów możesz się spodziewać w Twoim przypadku oraz ustali optymalną liczbę sesji i ich częstotliwość.

Wykorzystaj pierwszą wizytę, aby zadać specjaliście wszystkie nurtujące Cię pytania. Wyjaśnij dokładnie, co przeszkadza Ci w danej partii ciała i jakie rezultaty Cię interesują. Lekarz może wykonać zdjęcia przed zabiegiem, aby porównać stan skóry lub stopień wypadania włosów przed i po całej serii zabiegów.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym

Zabieg PRP z użyciem pistoletu

Przebieg zabiegu

Zespół FORMMED Es objaśnia szczegółowo, jak przebiega zprocedura.

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, natomiast bardzo ważne jest, aby przynajmniej 10 dni przed nie przyjmować Aspiryny ani innych leków zmniejszających krzepliwość krwi. Zabieg po kwalifikacji lekarza może być wykonany już na pierwszej wizycie.

Jeżeli zabieg będzie wykonywany na twarzy i/lub szyi, pielęgniarka nakłada na wskazane miejsce maść znieczulającą. Zabiegi na okolicę głowy wykonywane są bez znieczulenia. Procedura zabiegu rozpoczyna się od pobrania krwi pacjenta, umieszczenia jej w specjalnej probówce, a potem w wirówce zawierającej substancje przeciwkrzepliwe, w celu oddzielenia preparatu krwi od osocza. Do probówki dodawane z odfiltrowanym osoczem dodawane są trombina lub glukonian wapnia, których zadaniem jest uwalnianie z granulek alfa i produkcja nowych czynników wzrostu.

Ostatnim etapem jest podanie przygotowanego preparatu w ustalone wcześniej miejsca. Osocze podawane jest pistoletem lub igłą: zabieg to tak naprawdę mezoterapia z wykorzystaniem PRP. Zaleca się podanie go tą drugą metodą: w przypadku pistoletu traci się sporą część substancji. Głębokość zastrzyków zależy od celu zabiegu: w przypadku mezoterapii twarzy lub skóry głowy zastrzyki wykonuje się na mniejszą głębokość, podczas gdy na przykład w niwelowaniu blizn zastrzyki są głębsze. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielkości obszaru zabiegowego (mniej więcej 30-40 minut).

Na pierwszej wizycie z lekarzem pacjent ustala częstotliwość zabiegów, ponieważ jest to zależne od rodzaju pacjenta i jego stanu zdrowia. W przypadku leczenia łysienia zalecana jest seria 6 zabiegów co 2 tygodnie, natomiast efekt widoczny jest już po trzecim zabiegu. W przypadku zabiegów odmładzających z wykorzystaniem tej techniki zaleca się wykonanie przynajmniej 4 zabiegów co 3-4 tygodnie.

PRP - efekty

Specjalista wskaże, jakich rezultatów możesz się spodziewać

Po zabiegu

Jak wskazuje zespół FORMMED Es, zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polega na nakłuwaniu skóry, więc bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia lub zasinienia w miejscach wkłucia. Te objawy ustępują jednak do kilku dni po zabiegu. Praktycznie od razu po wyjściu z gabinetu pacjent może wrócić do wykonywania normalnych czynności. Zabieg nie wiąże się z powstawaniem blizn.

Odnośnie zaleceń pozabiegowych, specjaliści z wyżej wymienionej kliniki zalecają przez dobę po zabiegu dokładniej dbać o higienę miejsca ostrzykiwanego, tzn. nie stosować makijażu, nie dotykać rękami, starać się ograniczyć kontakt ze zwierzętami.

Odnośnie ryzyka komplikacji, jest ono niezwykle niskie, jako że zabieg jest małoinwazyjny, a substancja pochodzi z ciała pacjenta. Wśród skutków ubocznych można wymienić ból lub infekcje w miejscu wstrzykiwania preparatu, występują one jednak niezwykle rzadko.

Osocze bogatopłytkowe - efekty

Efekty zabiegu odmładzającego z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (Osadowska Clinic)

Efekty

Rezultaty zabiegu pacjent będzie zauważać stopniowo, jako że pobudzone tkanki potrzebują czasu na regenerację i przebudowę kolagenu. Ostateczne efekty są zauważalne po zakończeniu całej serii zabiegów, chociaż pierwsze oznaki poprawy zauważa się po kilkunastu dniach od pierwszej sesji. Po zakończeniu serii zabiegów rezultaty utrzymują się około 12 miesięcy, jednak zależy to od pacjenta; zaleca się wykonanie 1 lub 2 zabiegów podtrzymujących na rok.

Zabiegi odmładzające na twarz i szyję z wykorzystaniem PRP znane są także pod nazwą wampirzy lifting, jako że osocze pozyskiwane jest z krwi, a zabieg pozwala na uzyskanie efektów zbliżonych do liftingu. Eksperci z Skin Laser Lubelscy zapewniają, że dzięki serii zabiegów na skórę twarzy i szyi możemy uzyskać następujące rezultaty:

 • spłycenie zmarszczek
 • gładsza skóra
 • bardziej napięta, sprężysta i jędrna skóra
 • lepiej odżywiona skóra
 • regeneracja skóry
 • rozświetlona, promienna skóra
 • wyrównanie kolorytu cery

W przypadku leczenia łysienia, można spodziewać się „poprawy kondycji włosów, widocznej regeneracji struktury włosa, zahamowania wypadania oraz pobudzenie wzrostu nowych włosów (baby hair)”, jak zapewniają specjaliści z Clinica Cosmetologica.

Fibryna bogatopłytkowa

Fibryna bogatopłytkowa może być mylona z osoczem lub też część pacjentów może nie zdawać sobie sprawy, że istnieją dwie opcje. Zarówno fibryna jak i osocze to autologiczne preparaty krwi, co oznacza, że pozyskuje się je z krwi pacjenta. Proces ich pozyskiwania, a konkretne etap wirowania nieco się różnią – w przypadku fibryny wirowanie jest wolniejsze, przez co uzsykany preparat ma gęstszą strukturę. Sama interwencja nie różni się dla pacjenta. Istnieją producenci oferujący zestawy do pozyskiwania i podawania osoczy i fibryny, jak na przykład ten firmy Regeneris.

Fibrynę stosuje się w takich samych przypadkach co osocze, czyli w celu walki z oznakami starzenia się skóry. W tym przypadku ze względu na nieco inne właściwości preparatu efekty są bardziej wdoczne i dłużej się utrzymują, jak objaśnia zespół Instytutu Bielenda.

Często zadawane pytania

 • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Interwencja jest przeciwwskazana w przypadku sepsy, poważnych i przewlekłych chorób metabolicznych, krwionośnych, systemowych i wątroby; nie jest także zalecane u osób, które nadużywają alkoholu i za dużo palą.
 • Jakie są zalety terapii PRP? Po pierwsze, z uwagi na użycie naturalnej substancji, pochodzącej z ciała pacjenta, ryzyko odrzucenia lub alergii jest bardzo niskie. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą używać sztucznych wypełniaczy, na przykład z silikonu. Po drugie, zabieg przynosi doskonałe efekty i nie zachodzi konieczność użycia skalpela, tak jak w przypadku liftingu. Okres rekonwalescencji jest krótszy, a zabieg nie wymaga hospitalizacji.
 • Ile trwa zabieg? Cała procedura – wraz z pobraniem i oczyszczeniem osocza – trwa około 60-90 minut, w zależności od wielkości obszaru zabiegowego. Zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych czynności.
 • Czego należy unikać przed zabiegiem? Palenie papierosów i spożywanie alkoholu może negatywnie wpłynąć na działanie osocza. Należy także unikać stosowania leków z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych i kortyzonu, aby nie zmniejszać efektywności PRP.
 • Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bolesna? Zastrzyki mogą powodować niewielki dyskomfort, jednak dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego zabieg nie jest bolesny.
 • Jak długo utrzymują się efekty? Zależy to od pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Rezultaty utrzymują się zazwyczaj około 12 miesięcy. Aby podtrzymać efekty, można wykonywać sesje podtrzymujące 1-2 razy do roku.
 • Ile sesji należy wykonać? Zależnie od leczonego problemy zaleca się 6 sesji w przypadku leczenia alopecji i minimalnie 4 sesje w przypadku odmładzania skóry.
 • Czy terapię PRP można łączyć z innymi zabiegami? Tę metodę nie tylko można łączyć z innymi metodami, ale niekiedy jest to wskazane, ponieważ może spotęgować jego efekt. Terapię PRP można wykonywać w połączeniu z zabiegami laserowymi, radiofrekwencją, terapiami LED, ostrzykiwaniem kwasem hialuronowym i innymi zabiegami.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."