O zabiegu

Zespół cieśni kanału nadgarstka to choroba należąca do neuropatii uciskowych. Oznacza to, że za niekorzystne zmiany w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny. Objawami są nieprzyjemne doznania w postaci mrowienia i drętwienia w okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego. Metodę leczenia dobiera się, uwzględniając czas trwania i zaawansowanie choroby. Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu ucisku wywieranego na nerw pośrodkowy.

Rodzaj tunelu-kanału, czyli przestrzeń anatomicznie wytworzona przez małe kości nadgarstka wraz z otaczającymi je tkankami i więzadłem. Przez tą przestrzeń przechodzi dziewięć ścięgien zginaczy palców i jeden nerw (nervus medianus). Na skutek nadmiernego przeciążenia nadgarstka u osób pracujących na komputerze, jeżdżących na rowerze lub piszących na maszynie, dochodzi do małych urazów (mikrotraumatów) i chronicznego zapalenia więzadła pochewki ścięgna.

Aktualizowane

13.04.2011

Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Treści zawarte na portalu mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako porada lekarska. Stale pracujemy nad treścią portalu i staramy się zachować wysoki standard i wiarygodność publikowanych tekstów, jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności w każdym przypadku.