Mikropenis

Czym jest mikropenis?

Mikropenis

Rozmiar penia może negatywnie wpływać na samoocenę.

Mikropenis to termin medyczny określający wadę rozwojową diagnozowaną po urodzeniu, która polega na wykształceniu się penisa o dużo mniejszym rozmiarze niż średnia. Mimo że mikropenis różni się rozmiarem od standardowego prącia, jego kształt, struktura i funkcje są zachowane.

Mikropenis – przyczyny

Mikropenis

Głównym powodem rozwoju mikropenisa jest niedobór androgenów.

Przed narodzinami genitalia rozwijają się na skutek działania pewnych hormonów, głównie androgenów. Jeżeli ilość produkowanych androgenów jest zbyt niska lub ciało nie odpowiada na nie w prawidłowy sposób, może dojść do różnych zaburzeń rozwoju narządów płciowych, w tym mikropenisa.

Przyczyną wystąpienia mikropenisa są zaburzenia wpływające na przysadkę mózgową lub podwzgórze, które odgrywają kluczową rolę w produkcji hormonów.

Nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę, dlaczego niektórzy chłopcy rodzą się z zaburzeniami hormonalnymi odpowiedzialnymi za występowanie mikropenisa. Prawdopodobieństwo jest wyższe, jeżeli w rodzinie wystąpiły już przypadku mikropenisa. Francuskie badanie Trust Source z 2011 r. sugeruje, że narażenie płodu na pestycydy i inne chemikalia również może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia mikropenisa.

Zabiegi

Powiększanie penisa

Zabieg powiększania penisa może poprawić jakość życia seksualnego mężczyzny.

Zbyt mały rozmiar penisa to wciąż temat tabu i powód do kompleksów. Mikropenis może powodować codzienny dyskomfort u mężczyzn, wpływając na ich życie społeczne i emocjonalne. Współczesna chirurgia plastyczna oferuje kilka rozwiązań pozwalających powiększyć prącie. Zabieg korekty mikropenisa może pomóc zwiększyć pewność siebie i poprawić szanse na udane życie seksualne.

Zabiegi zwiększania obwodu (lipofilling) i wydłużania (falloplastyka) penisa to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych u mężczyzn.

Powiększanie penisa własnym tłuszczem

Lipofilling, czyli przeszczep tłuszczu, to zabieg polegający na pobraniu określonej ilości tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała (np. brzuch, uda itp.) i przeszczepieniu jej do penisa w celu zwiększenia jego obwodu. Po pobraniu tkanki tłuszczowej jest ona oczyszczana i przygotowywana do przeszczepu. Operacja trwa około 1 godzinę i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu występuje obrzęk, dlatego aby ocenić ostateczne rezultaty należy zaczekać kilka tygodni. Przeszczep tłuszczu pozwala zwiększyć obwód prącia w spoczynku o 2-3 centymetry w zależności od pacjenta. Efekty są naturalne i trwałe.

Kwas hialuronowy

Do powiększania penisa wykorzystywane są także preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Po zaaplikowaniu kremu znieczulającego specjalista przy pomocy specjalnej strzykawki wprowadza preparat w do penisa. Zwykle należy wykonać kilka iniekcji, aby osiągnąć zadowalające efekty. Specjalista może sprawdzić rozmieszczenie preparatu w penisie za pomocą badania ultrasonograficznego. Rezultaty nie są trwałe – utrzymują się 12-18 miesięcy, czyli do wchłonięcia się kwasu hialuronowego. Zabieg pozwala na zwiększenie rozmiaru i objętość prącia. Istnieje jednak ryzyko deformacji i należy pamiętać, że w perspektywie terminowej koszt jest wyższy niż operacji chirurgicznej.

Bibliografia

B. E. Dillon, N. B. Chama, S. C. Honig (22.05.2008). Penile size and penile enlargement surgery: a review [online]. Dostępny: https://www.nature.com/article... [dostęp: 23.05.2022]

Ratan-NM, M. Pharm (19.11.2019). Does Cosmetic Penis Enlargement Surgery Work? Is It Dangerous? [online]. Dostępny: https://www.news-medical.net/h...  [dostęp: 23.05.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."