Artykuł zweryfikowany przez:
Specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej wykształcony w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Umiejętności nabywał i doskonalił w placówkach polskich i zagranicznych.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 19 lis 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest blefaroplastyka?
 • Kantoplastyka
 • Wskazania
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Nieinwazyjne metody
 • Zabiegi łączone
 • Rekonwalescencja
 • Najczęściej popełniane błędy w przypadku chirurgicznej korekcji powiek
 • Możliwe powikłania
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Blefaroplastyka, zwana także korektą powiek, to interwencja chirurgiczna, mająca na celu poprawienie takich defektów estetycznych lub/i funkcjonalnych jak: nadmiar skóry, opadanie powiek czy przepukliny tłuszczowe objawiające się jako tzw. „worki” pod oczami. W niektórych przypadkach głównym celem jest poprawa wygląd, chociaż niekiedy operacja jest zalecana także ze względów medycznych, w celu poprawy jakości widzenia. Według danych ISAPS blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie – w 2019 roku przeprowadzono 1 259 839 zabiegów korekty powiek.

Bleafroplastyka - przed i po

Bleafroplastyka - przed i po (E. A. Barańscy)

Czym jest blefaroplastyka?

Korekcja powiek to operacja plastyczna, pozwalająca odmłodzić okolicę oka i poprawić wygląd skóry w tym miejscu, a czasami także skorygować jakość widzenia. Operacja pozwala poprawić takie defekty jak opadające powieki oraz „worki” i cienie pod oczami; podczas zabiegu można także usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i operować w obrębie mięśni powieki górnej i dolnej, w zależności od sytuacji anatomicznej i potrzeb pacjenta, jak informuje zespół Knack Clinic.

Warto pamiętać, że blefaroplastyka nie jest interwencją, której celem jest zniwelowanie zmarszczek okolicy kąta bocznego oka tzw. „kurzych łapek” ani podniesienie brwi. Nie oznacza to jednak, że w czasie operacji powiek nie można dokonać interwencji także i w tych okolicach, rozszerzając zakres zabiegu, celem poprawy wyniku estetycznego całej okolicy oczu.

Korekcja powiek pozwala:

 • usunąć nadmiar skóry i skorygować opadającą powiekę, zaburzającą widzenia
 • usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z powiek
 • przywrócić wypoczęty, młodzieńczy wygląd
 • zniwelować „worki” i cienie pod oczami

Operacje powiek dolnych uznawane są za trudniejsze niż powiek górnych. W przypadku powiek dolnych sytuacja jest bardziej złożona, gdyż bardziej skomplikowana jest ich budowa anatomiczna. Dlatego przy wyborze specjalisty należy zwrócić szczególną uwagę, czy posiada on wystarczające kwalifikacje i doświadczenie w zakresie operacji powiek dolnych, ponieważ stopień ich skomplikowania jest nieporównywalny z operacjami powiek górnych. 

Kantoplastyka

Jednym z parametrów anatomicznych, które powinny być zbadane w czasie przedoperacyjnej konsultacji przez specjalistę, jest wiotkość powiek dolnych. W przypadku jej wystąpienia, nawet niewielka i często niewidoczna blizna pod brzegiem rzęsowym powiek dolnych może spowodować ich wywinięcie na zewnątrz (ectropia), co poza złym wynikiem estetycznym może spowodować zaburzenia funkcjonalne oka, wymagające dodatkowych operacji. Aby uniknąć tego powikłania, specjalista wykonujący operację, powinien wykonać kantoplastykę (plastykę kąta bocznego oka) lub skrócenie i podwieszenie powieki dolnej, poprawiając w ten sposób jej napięcie.

Na czym polega korekcja powiek, tzw. blefaroplastyka?

Blefaroplastyka: przebieg rekonwalescencji

Wskazania

Blefaroplastykę można wykonać u osób, cieszących się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Zazwyczaj, zabieg zalecany jest dla osób po 35 roku życia, jednak w niektórych przypadkach ze względu na predyspozycje genetyczne, operację wykonuje się u młodszych pacjnetek/pacentów. 

Jeżeli potencjalny kandydat do tego zabiegu cierpi na jakiekolwiek schorzenia, w tym przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy cukrzyca i inne, powinien poinformować o tym lekarza na pierwszej konsultacji. Specjalistę należy także poinformować o dolegliwościach i schorzeniach narządu wzroku (np. odklejenie siatkówki, jaskra, zaćma, zespół suchego oka i inne). W takich przypadkach konieczna jest kontrola okulistyczna przed wykonaniem zabiegu.

Chirurgiczna korekcja powiek jest przeciwwskazana w przypadku pewnych schorzeń narządu oka, jak na przykład ostry zespół suchego oka. W tym przypadku jakakolwiek interwencja chirurgiczna w obrębie oka lub powiek może prowadzić do zaostrzenia się dolegliwości. Zwykle schorzenia takie jak jaskra czy odklejenie siatkówki nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do tej operacji. Zabiegowi mogą się też poddać pacjenci, którzy przeszli laserowe zabiegi leczenia zaćmy, krótkowzroczności lub dalekowzroczności.

Blefaroplastyka - badania przed operacją

Przed zabiegiem należy wykonać obowiązkowe badania

Wybór specjalisty

Na zabieg korekty powiek powinniśmy udać się do chirurga plastycznego lub okulisty posiadającego doświadczenie w tego typu operacjach. Pacjent powinien upewnić się  czy wybrany lekarz posiada jedną z w/w specjalizacji i jest odpowiednio doświadczony w operacjach powiek. Nie wszyscy chirurdzy plastyczni i okuliści zajmują się operacjami powiek. Nie wszyscy w/w specjaliści zajmują się operacjami powiek górnych jak i dolnych.

Warto poszukać w Internecie lub poprosić na pierwszej wizycie o informacje na temat kwalifikacji operatora oraz o pokazanie zdjęć przed/po byłych pacjentek/pacjnetów. Zachęcamy także do zapoznania się z opiniami byłych pacjentów, które można znaleźć na przykład na naszym portalu.

Korekcja powiek - konsultacja przed zabiegiem

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji specjalista przeprowadzi wywiad, badanie, zapozna się z oczekiwaniami pacjentki/pacjenta i oceni ich realność.

Podczas wywiadu pacjentka/pacjnet powinien poinformować specjalistę o przebytych i przewlekłych chorobach, a także o nawykach palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Jeżeli pacjent nosi okulary lub szkła kontaktowe, powinien zabrać ze sobą dokumentację z ostatniego badania okulistycznego. 

Na pierwszej wizycie chirurg oceni, czy interwencja powinna obejmować zarówno powieki dolne, jak i górne, lub może tylko jedne z nich. Poinformuje, czy możliwe i korzystne jest połączenie operacji z innymi zabiegami. Specjalista informuje też pacjentkę/pacjenta, jak przebiega operacja, jakie są możliwe powikłania, zalecenia pooperacyjne, spodziewane wyniki i koszty

Ponadto, chirurg udzieli także instrukcji, jak przygotować się do zabiegu, w tym przekaże zalecenia odnośnie do spożycia alkoholu, przyjmowania leków i palenia papierosów przed operacją. Zaleca się zaprzestać palenia papierosów na co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem, aby nie zakłócać procesu gojenia się ran.

O przebiegu operacji korekty powiek opowiada dr n. med. Aldona Stachura

Przebieg zabiegu

Korekcję powiek wykonuje się ośrodkach wyposażonych w sale operacyjne lub zabiegowe. Zazwyczaj zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjentka/pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Interwencję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z sedacją, a czasami w znieczuleniu ogólnym, w zależności od preferencji pacjenta i chirurga.  

Plastyka powiek górnych trwa do 1 godziny a w przypadku połączenia z innymi zabiegami jak plastyka powiek dolnych czy lifting brwi nawet do 3 godzin. Pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności po 7-10 dniach po operacji powiek górnych i 14-21 dniach po zabiegach rozszerzonych o dodatkowe procedury. Po operacji specjalista wyda zalecenia i recepty na leki konieczne do stosowania w okresie rekonwalescencji. Bardzo istotnym elementem opieki pooperacyjnej jest stosowanie okładów  chłodzących okolice operowane, co pozwala zmniejszyć obrzęki a przez to i dolegliwości bólowe. 

Miejsca nacięć są praktycznie niewidoczne, jako że pokrywają się z naturalnymi liniami załamania skóry powiek górnych i dolnych w okolicach linii rzęs, jak informują specjaliści KCM Clinic. Te niewielkie nacięcia pozwalają odseparować skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni, a następnie usunąć ich nadmiar. W niektórych przypadkach usuwa się także tkankę mięśniową. Szwy stosowane podczas tego zabiegu są bardzo cienkie tak aby na skórze nie pozostały żadne ślady. 

U młodych pacjentów, u których konieczne jest jedynie usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, można zastosować metodę przezspojówkową. W przypadku zastosowania tej techniki, nacięcie wykonuje się wewnątrz powieki, dlatego też blizna jest zupełnie niewidoczna. Rana goi się w ciągu 4-7 dni.

Właściwie przeprowadzony zabieg przez wykwalifikowanego specjalistę oraz umiejętne stosowanie chłodzenia okolic operowanych sprawia, że większość pacjentów nie czuje potrzeby zażywania leków przeciwbólowych po operacji. Co dziesiąty pacjent stosuje w pierwszych dobach po zabiegu niesterydowe leki przeciwzapalne takie jak APAP, Paracetamol lub Pyralgina.

O bezoperacyjnej korekcie powiek Plexr opowiada dr Ewa Rybicka

Nieinwazyjne metody

Pacjenci, którzy nie chcą lub z jakichś powodów nie mogą poddać się operacji powiek, mogą rozważyć jedną z niechirurgicznych metod

 • Plexr: to innowacyjne urządzenie pozwala na osiągnięcie efektu korekty powiek, jednak bez użycia skalpela. W wyniku jonizacji gazów atmosferycznych wytwarza się plazma, co powoduje obkurczanie się skóry i włókien kolagenowych, jak wyjaśniają specjaliści Fabskin. Podczas zabiegu nie ma konieczności wykonywania nacięć, dlatego też jest dużo mniej inwazyjny niż tradycyjna korekcja powiek, a rekonwalescencja jest krótsza, kontynuuje zespół kliniki. Ryzyko jest znacznie zredukowane, zabieg nie pozostawia blizn. Zabieg wykonuje się w celu korekty opadającej powieki. Inne urządzenia wykorzystujące technologię plazmy to Plasma IQ i Plasmage.
 • Laserowa korekcja powiek: to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki powieki górnej lub dolnej przy pomocy lasera. Zabieg i czas rekonwalescencji są krótsze niż w przypadku zastosowania skalpela, jak wyjaśnia zespół Kliniki Kaniowscy. Interwencja jest uznawana za bezpieczną, a jej efekty w niektórych przypadkach, równie spektakularne co po tradycyjnej korekty powiek.

Istnieją także inne, nieoperacyjne techniki korekcji powiek, jak na przykład z wykorzystaniem technologii radiofrekwencji, a także zabiegi poprawiające wygląd skóry wokół oczu (botoks na „kurze łapki”, wypełnianie kwasem hialuronowym lub tłuszczem „doliny łez” i cienie pod oczami itp.).

Przebieg zabiegu korekcji powiek (blefaroplastyki) w Medical Margaret Spa

Zabiegi łączone

Blefaroplastykę możemy łączyć m.in. z następującymi zabiegami: 

 • plastyka powiek z lipofillingiem: tradycyjną korekcję powiek możemy połączyć z zabiegiem przeszczepu tłuszczu w celu usunięcia „doliny łez” lub głębokiego osadzenia oczu.
 • kantopeksja: jej celem jest wzmocnienie napięcia kącika zewnętrznego oka; zabieg pozwala zmienić kształt oka i odmłodzić spojrzenie.
 • przeszczep nanofat: to technika wykorzystująca komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu pochodzące z wlanej tkanki tłuszczowej pacjnetki/pacjneta, które pozwalają pobudzić komórki i mikrokrążenie, przez co zmniejszają się cienie pod oczami, a skóra wygląda na gładszą i młodszą. 
Blefaroplastyka

Operacja korekcji powiek

Rekonwalescencja

Po operacji stosuje się krople i żęle w celu nawilżenia oczu, zakładane są też cienkie plasterki (steri-stripy) zabezpieczające ranę pooperacyjną. W przypadku dolegliwości bólowych specjalista przepisze środki przeciwbólowe. W przypadku bardzo ostrego bólu pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Należy stosować zimne okłady i utrzymywać głowę w pozycji uniesionej do usunięcia szwów (7-10 doba).

Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny i prawidłowego przemywania oczu. Pacjent powinien także prawidłowo aplikować przepisane krople i żele do oczu, aby utrzymać odpowiedni poziom ich nawilżenia. Jeżeli podczas zabiegu zastosowano szwy, zostaną one usunięte do siedmiu dni po operacji – wyjaśnia zespół Uniestetica. Po zabiegu należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych i nie dźwigać przez pierwszy tydzień.
 • Aby zmniejszyć opuchliznę, stosować zimne okłady zgodnie z zaleceniami specjalisty.
 • Przyjmować przepisane antybiotyki i leki przeciwzapalne, aby zmniejszyć dyskomfort wywołany operacją. 
 • Nie pocierać oczu przez minimum 72 godziny po zabiegu
 • Utrzymywać głowę w pozycji uniesionej. 
 • Przemywać rzęsy roztworem z soli fizjologicznej przy użyciu patyczka higienicznego. 
 • Nie malować okolic oka ani nie zakładać soczewek przez pierwszych kilka tygodni. 
 • Chronić oczy przed słońcem, nosząc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może doświadczyć takich objawów jak łzawienie lub suchość, nadwrażliwość na światło lub zaburzenia widzenia (podwójne lub zamglone widzenie), które powinny szybko ustąpić. Po dwóch tygodniach pacjent nie powinien już odczuwać żadnych skutków ubocznych operacji. 

Ptoza

Większość komplikacji wynika z niewłaściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu

Najczęściej popełniane błędy w przypadku chirurgicznej korekcji powiek

Najczęściej popełnianym błędem w przypadku operacji powiek jest niewłaściwa kwalifikacja pacjenta do operacji. W każdym przypadku powinno  być przeprowadzone dokładnie badanie kandydata do operacji, a zabieg dostosowany do istniejącej sytuacji anatomicznej, indywidualnych oczekiwań i możliwości ich osiągnięcia. 

Częstą przyczyną nadmiaru skóry i opadania powiek górnych jest opadanie brwi. Pominięcie tego faktu może spowodować, że operacja samych powiek nie przyniesie spodziewanego rezultatu. W takich sytuacjach pacjent powinien zostać dokładnie poinformowany w czasie konsultacji przedoperacyjnej przed lustrem o istniejącym stanie sąsiednich struktur, wpływających na stan powiek oraz o możliwościach ich korekcji.

Korekcja powiek

Aby uniknąć powikłań po zabiegu, wybierz doświadczonego specjalistę

Możliwe powikłania

Jeżeli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego, wysoko wykwalifikowanego specjalistę, ryzyko komplikacji jest niskie ale nigdy nie równe zeru. Istnieje pewne ryzyko infekcji lub reakcji na znieczulenie. Aby uniknąć powikłań, pacjentka/pacjnet powinien ściśle stosować się do zaleceń pooperacyjnych. Według ISAPS pewne skutki uboczne są zazwyczaj przejściowe, a wśród nich wymienić możemy: podwójne lub zamglone widzenie, opuchlizna, suchość oczu lub niewielka asymetria w gojeniu się blizn. 

Jednym z powikłań jest brak możliwości domknięcia oczu podczas snu; zazwyczaj jest to przejściowe, jednak w przypadku, gdy ten stan utrzymuje się, może być konieczna operacja korygująca ten problem. 

Najgroźniejszym powikłaniem operacji powiek jest krwiak, który wymaga szybkiej interwencji, gdyż nieleczony w porę może spowodować poważne powikłania, z utratą wzroku włącznie. Na szczęście powikłanie to zdarza się bardzo rzadko i w przypadku jego wystąpienia daje ewidentne objawy, których obecność pacjent łatwo zauważy (t.j. silny ból, zaburzenia widzenia i inne).

Blefaroplastyka: przed i po

Korekcja powiek: przed i po (dr Piotr Turkowski)

Efekty

W przypadku operacji powiek górnych operator powinien usunąć cały nadmiar skóry, zredukować przepukliny tłuszczowe i skorygować poziom brzegu rzęsowego powiek górnych. Jeżeli te elementy zostaną uwzględnione, należy spodziewać się spektakularnego  wyniku. 

W przypadku operacji powiek dolnych nie usuwa się całego nadmiaru skóry, aby nie doprowadzić do wywinięcia powieki dolnej (ectropia) – często obserwowanego powikłania po nieumiejętnie przeprowadzonej plastyce powiek dolnych. W czasie konsultacji przedoperacyjnej należy dokładnie zbadać stan powiek dolnych, oceniając 7 parametrów anatomicznych. Pominięcie chociażby jednego z nich, może skończyć się niepowodzeniem zabiegu. Pacjent powinien mieć świadomość tego, że operacja powiek dolnych przyniesie znaczącą poprawę ich wyglądu, ale nie cały nadmiar skóry może zostać usunięty.

Po wykonaniu tradycyjnej blefaroplastyki blizny mogą być zaczerwienione przez kilka miesięcy, jednak stopniowo będą się zmniejszać, wygładzać i rozjaśniać, a ostatecznie będą prawie niewidoczne. Blefaroplastyka pozwala uzyskać młodszy, świeższy wygląd i zniwelować wrażenie „zmęczonego spojrzenia”. Zazwyczaj efekty są trwałe, jednak należy brać pod uwagę fakt, że zabieg nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia, dlatego niekiedy trudno przewidzieć, jak długo się utrzymają.

Kiedy można spodziewać się wyniku ostatecznego po operacji powiek? Chociaż powieki goją się wyjątkowo dobrze i szwy zostają usunięte z ran po 7-10 dniach od zabiegu, nie oznacza to, że po tak krótkim okresie możemy spodziewać się wyniku ostatecznego. Po tym okresie pacjenci powracają do normalnej aktywności, ale na wstępny wynik należy poczekać 3 miesiące, a na ostateczny do pół roku.

Często zadawane pytania

 • Czy bezpośrednio po operacji powiek oczy funkcjonują normalnie? Od razu po operacji powiek pacjenci mają zdolność widzenia, chociaż czasem ze względu na zastosowane śródoperacyjnie leki, środki znieczulające i obrzęk, widzenie może być utrudnione. Umiejętne, intensywne chłodzenie okolic operowanych maskami żelowymi sprawia, że obrzęki są znacznie zmniejszone, dzięki czemu nie występują dolegliwości bólowe. Ponieważ maski chłodzące są nieprzezierne, należy liczyć się z ograniczeniem aktywności angażującej wzrok przez minimum 3 doby po operacji. Dr n. med. Kamil Pietrasik
 • Mam zmarszczki w okolicy oczu i zauważyłam, że moje powieki zaczynają opadać. Jestem przed 50-tką i chyba nie chciałabym jeszcze korzystać z blefaroplastyki. Jakie są nieinwazyjne metody, które pomogą usunąć zmarszczki i optyczne powiększyć oko? Najlepszą metodą na optyczne powiększenie oka, uniesienie brwi i zlikwidowanie zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek) jest iniekcja toksyny botulinowej. Zabieg jest bardzo skuteczny, wykonuje go lekarz, efekty utrzymują się ok 6 miesięcy. Dr Beata Cisecka
 • Czy dzięki blefaroplastyce można się pozbyć zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”? Nie taki jest cel operacji, jednak niekiedy może dojść do spłycenia tzw. kurzych łapek. Jeżeli głównym problemem pacjenta są kurze łapki, zaleca się rozważenie innych, małoinwazyjnych zabiegów, takich jak np. iniekcje z toksyny botulinowej.
 • Czy po operacji pozostają widoczne blizny? W przypadku korekty powiek górnych chirurg wykonuje nacięcie w załamku powieki, dzięki czemu blizna jest niewidoczna. Jeżeli pacjent nie wykazuje predyspozycji do keloidów lub blizn przerostowych, blizna nie będzie widoczna gołym okiem po 6 miesiacach. Z kolei podczas blefaroplastyki powiek dolnych w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej wykorzystuje się dojście przezspojówkowe, dla tego też zabieg nie pozostawia widocznych blizn. Jeżeli konieczne jest także usunięcie nadmiaru skóry, chirurg wykonuje cięcie poniżej linii rzęs, wykorzystując załamanie lub naturalną zmarszczkę na dolnej powiece, aby ukryć bliznę po nacięciu.
 • Czy po zabiegu blefaroplastyki moja twarz i jej wyraz mogą się znacząco zmienić? Wyraz twarzy ma związek z pracą mięśni twarzy i mimiką, na które blefaroplastyka nie ma wpływu. Celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek, co nie powinno wpływać na pracę mięśni wokół oczu, a zatem zazwyczaj nie prowadzi do zmiany wyrazu twarzy ani diametralnej zmiany jej rysów. Efektem zabiegu jest odmłodzenie okolic oczu, dzięki czemu cała okolica zyskuje młodszy i świeższy wygląd.
 • Czy korekcja powiek może negatywnie wpłynąć na wzrok? Jednym ze wskazań do operacji powiek jest ograniczenie pola widzenia spowodowane nadmiarem skóry i opadaniem powieki górnej; w tym przypadku operacja nie tylko nie wpłynie negatywnie na wzrok, ale pozwoli go poprawić. Po operacji zazwyczaj nie następuje spadek jakości widzenia, chociaż niektórzy pacjenci mogą skarżyć się na suchość, nadwrażliwość na światło lub pieczenie. Z tego względu krótko po operacji zaleca się stosowanie kropli i żeli do oczu oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych.
 • Czy schorzenia okulistyczne wykluczają operację powiek? W przypadku częściej występujących schorzeń, takich jak odklejanie się siatkówki lub jaskry, możliwe jest wykonanie zabiegu, jeżeli schorzenia te są właściwie leczone przez specjalistów chorób oczu.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."