Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Blefaroplastyka

Warto
94%
Warto
Na podstawie 146 historii
Średnia cena
6.257 zł
Średnia cena
Według 233 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • 7-10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest blefaroplastyka?

Bleafroplastyka - przed i po

Bleafroplastyka - przed i po (E. A. Barańscy)

Blefaroplastyka, zwana także korektą powiek, to interwencja chirurgiczna, mająca na celu poprawienie takich defektów estetycznych lub/i funkcjonalnych jak: nadmiar skóry, opadanie powiek czy przepukliny tłuszczowe objawiające się jako tzw. „worki” pod oczami. W niektórych przypadkach głównym celem jest poprawa wyglądu, chociaż niekiedy operacja jest zalecana także ze względów medycznych, w celu poprawy jakości widzenia. Według danych ISAPS blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie – w 2021 roku przeprowadzono 1 446 890 zabiegów korekty powiek.

Korekcja powiek to operacja plastyczna, pozwalająca odmłodzić okolicę oka i poprawić wygląd skóry w tym miejscu, a czasami także skorygować jakość widzenia. Operacja pozwala poprawić takie defekty jak opadające powieki oraz „worki” i cienie pod oczami; podczas zabiegu można także usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i operować w obrębie mięśni powieki górnej i dolnej, w zależności od sytuacji anatomicznej i potrzeb pacjenta, jak informuje zespół Knack Clinic.

Warto pamiętać, że blefaroplastyka nie jest interwencją, której celem jest zniwelowanie zmarszczek okolicy kąta bocznego oka tzw. „kurzych łapek” ani podniesienie brwi. Nie oznacza to jednak, że w czasie operacji powiek nie można dokonać interwencji także i w tych okolicach, rozszerzając zakres zabiegu, celem poprawy wyniku estetycznego całej okolicy oczu.

Operacje powiek dolnych uznawane są za trudniejsze niż powiek górnych. W przypadku powiek dolnych sytuacja jest bardziej złożona, gdyż bardziej skomplikowana jest ich budowa anatomiczna. Dlatego przy wyborze specjalisty należy zwrócić szczególną uwagę, czy posiada on wystarczające kwalifikacje i doświadczenie w zakresie operacji powiek dolnych, ponieważ stopień ich skomplikowania jest nieporównywalny z operacjami powiek górnych. 

Kantoplastyka

Jednym z parametrów anatomicznych, które powinny być zbadane w czasie przedoperacyjnej konsultacji przez specjalistę, jest wiotkość powiek dolnych. W przypadku jej wystąpienia, nawet niewielka i często niewidoczna blizna pod brzegiem rzęsowym powiek dolnych może spowodować ich wywinięcie na zewnątrz (ectropia), co poza złym wynikiem estetycznym może spowodować zaburzenia funkcjonalne oka, wymagające dodatkowych operacji. Aby uniknąć tego powikłania, specjalista wykonujący operację, powinien wykonać kantoplastykę (plastykę kąta bocznego oka) lub skrócenie i podwieszenie powieki dolnej, poprawiając w ten sposób jej napięcie.

Wskazania

Na czym polega korekcja powiek, tzw. blefaroplastyka?

Blefaroplastyka: przebieg rekonwalescencji

Blefaroplastykę można wykonać u osób, cieszących się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Zazwyczaj, zabieg zalecany jest dla osób po 35 roku życia, jednak w niektórych przypadkach ze względu na predyspozycje genetyczne, operację wykonuje się u młodszych pacentów. 

Jeżeli potencjalny kandydat do tego zabiegu cierpi na jakiekolwiek schorzenia, w tym przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy cukrzyca i inne, powinien poinformować o tym lekarza na pierwszej konsultacji. Specjalistę należy także poinformować o dolegliwościach i schorzeniach narządu wzroku (np. odklejenie siatkówki, jaskra, zaćma, zespół suchego oka i inne). W takich przypadkach konieczna jest kontrola okulistyczna przed wykonaniem zabiegu.

Chirurgiczna korekcja powiek jest przeciwwskazana w przypadku pewnych schorzeń narządu oka, jak na przykład ostry zespół suchego oka. W tym przypadku jakakolwiek interwencja chirurgiczna w obrębie oka lub powiek może prowadzić do zaostrzenia się dolegliwości. Zwykle schorzenia takie jak jaskra czy odklejenie siatkówki nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do tej operacji. Zabiegowi mogą się też poddać pacjenci, którzy przeszli laserowe zabiegi leczenia zaćmy, krótkowzroczności lub dalekowzroczności.

Bibliografia:

Dr n. med. Kamil Pietrasik (data nieznana). Operacja powiek dolnych. Dostępny: http://drpietrasik.pl/twarz-i-szyja/3,operacja-powiek-dolnych.html. [dostęp: 15.11.2021]

ISAPS (2021). Global Survey 2021 [online]. Dostępny:  https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]

ISAPS (data nieznana). Upper Blepharoplasty [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover.... [dostęp: 06.10.2021]

KCM Clinic (data nieznana). Plastyka powiek. Dostępny: https://www.kcmclinic.pl/plastyka-powiek/. [dostęp: 05.10.2021]

Knack Clinic (data nieznana). Plastyka powiek. Blepharoplastyka Dostępny: https://knackclinic.com/zabiegi/plastyka-powiek/. [dostęp: 07.10.2021]

Uniestetica (data nieznana). Korekcja powiek (blefaroplastyka) Dostępny: https://uniestetica.pl/chirurgia-plastyczna/twarz/blefaroplastyka/. [dostęp: 07.10.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów