Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Powtórna korekta nosa

  • Znieczulenie ogólne
  • 1 dzień
  • 1-3 godziny
  • 7-10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest powtórna korekta nosa?

Operacja plastyczna nosa

Chirurgia plastyczna nosa to jeden z głównych nurtów chirurgii plastycznej

Powtórna korekta nosa to procedura chirurgiczna, która pozwala na skorygowanie wyglądu nosa po pierwszej, nieudanej operacji plastycznej nosa.

Plastyka nosa stanowi jeden z głównych nurtów pracy chirurgów plastyków na całym świecie. Nos to dominujący element twarzy i zmiana jego kształtu w znaczący sposób wpływa na jej wygląd. Korekcja nosa to bardzo precyzyjny zabieg gdzie nawet najmniejszy błąd techniczny lub powikłanie pooperacyjne może spowodować niezadowalający efekt. Szacuje się, że około 10% wszystkich pacjentów nie jest zadowolonych z efektów operacji i jest gotowych poddać się powtórnej korekcji. 

W wyniku plastyki nosa powstać mogą jednak zniekształcenia, które powodują brak satysfakcji pacjenta i są wskazaniem do wykonania powtórnego zabiegu. Powinien on mieć miejsce minimum rok po pierwszej operacji. Sama operacja zazwyczaj trwa dłużej niż pierwotna: około 2,5 godziny. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga 2-tygodniowego okresu rekonwalescencji. Jej efektem jest skorygowanie wyraźnych niedoskonałości po pierwszej operacji i nadanie nosowi pożądanego kształtu. Najczęstsze przypadki to powtórna korekta czubka nosa, korekta przegrody nosowej i skrzydełek nosa.

Dla kogo?

Korekta nosa

To zabieg skierowany do osób niezadowolonych z efektów pierwszej operacji

Zwykle przyczyną kolejnej operacji korekcyjnej nosa jest niezadowolenie pacjenta, które ma obiektywne odzwierciedlenie w postaci kształtu nosa, który jest niezgodny z ogólnie przyjętymi normami. Prawie zawsze dodatkowo występują zaburzenia funkcji (drożności) nosa, które dodatkowo uzasadniają kolejny zabieg.

Czasami kształt nosa nie odbiega znacznie od ogólnie przyjętych norm estetycznych, ale mija się z oczekiwaniami pacjenta. Wyobrażenie pacjenta o wyniku operacji było inne niż rzeczywisty jej wynik. Przyczyną często bywa w tych przypadkach brak wystarczającej komunikacji przed operacją pomiędzy lekarzem i pacjentem. Im dłuższy proces kwalifikacji do operacji, tym mniejsze ryzyko nieporozumień.

Zabieg powtórnej korekty nosa skierowany jest do pacjentów niezadowolonych z wyniku pierwszej operacji, od której upłynął co najmniej 1 rok.

Należy też pamiętać, że po każdej operacji mogą się zdarzyć niedoskonałości w postaci drobnych widocznych nierówności lub asymetrii nosa – zwykle nie rzucają się one w oczy, ale mogą być widoczne w szczególnych warunkach oświetlenia i po dokładnym przyjrzeniu się nosowi. Tego typu niedoskonałości zwykle nie stanowią problemu dla pacjentów. Czasami jednak pacjenci zwracają na nie uwagę i przywiązują do nich wagę. Najbezpieczniejszym sposobem pomocy w takich przypadkach jest korekta z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu, wyjaśnia dr n. med. Lubomir Lembas. Ryzyko kolejnej operacji przewyższa w tych przypadkach potencjalne korzyści (szczególnie niebezpieczna jest powtórna operacja nosa chrzęstnego). Z kolei kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, a zabieg jego podania małoinwazyjny.

Najczęstsze defekty po operacji plastycznej nosa

Operacja plastyczna nosa

Pewne defekty po operacji są częstsze niż inne

Najczęstszym wskazaniem do powtórnej operacji nosa jest niezadowolenie pacjenta z kształtu i funkcjonalności nosa po pierwszej operacji. W rękach mniej doświadczonych chirurgów powikłania pooperacyjne układają się w pewne powtarzalne zniekształcenia, które mają nawet swoje nazwy:

  • Nadmierna korekta grzbietu nosa (nadmierne zmniejszenie grzbietu nosa) prowadzi do powstania nosa określanego jako „skocznia narciarska” – w widoku z boku w widoku en face w tej grupie pacjentów widać tzw. zniekształcenie „odwróconej litery V” – nos wygląda jak „kokardka” – jest szeroki w okolicy grzbietu kostnego, wąski w okolicy grzbietu chrzęstnego i ponownie szeroki w okolicy czubka; ramiona litery V to widoczne brzegi kości nosowych – tu naprawa polega na rekonstrukcji całego grzbietu nosa przeszczepami chrząstki, a często również powięzi.
  • Kolejnym typowym zniekształceniem jest tzw. „supra tip deformity”, inaczej nos „papuzi” lub „ptasi”, czyli pozorny garbek w okolicy środkowej części grzbietu nosa. Najczęstszym powodem tego zniekształcenia jest opadnięcie pooperacyjne czubka nosa – czubek nosa w wyniku operacji traci podparcie i powoli pod wpływem grawitacji opada w dół; rzadziej przyczyną tego powikłania jest niewystarczające obniżenie części chrzęstnej grzbietu nosa. Najlepiej zapobiegać opadnięciu czubka, a jak już powstanie, to wymaga to kolejnej operacji z zastosowaniem przeszczepów chrząstki w celu zapewnienia podparcia opadniętemu czubkowi.
  • Kolejnym zniekształceniem jest nos „kaczy” – czubek jest mało wyrazisty z wciągniętą i mało widoczną kolumienką. Często „kaczy” czubek nosa łączy się z „siodełkowatym” grzbietem – okolica środkowej części grzbietu nosa jest zapadnięta i wygląda jak siodło na grzbiecie konia.

Tego typu zniekształcenia występują po plastyce nosa i przegrody nosowej, a naprawa wymaga przeszczepów chrząstki pobranej z uszu lub z łuków żebrowych. Prawie wszyscy pacjenci kwalifikowani do powtórnej operacji nosa mają zaburzenia jego drożności, które dodatkowo stanowią wskazanie do kolejnego zabiegu.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."