Leczenie żylaków okolic intymnych

Autor:

Żylaki okolic intymnych to nadmierne poszerzenia naczyń żylnych zlokalizowane w okolicach krocza i sromu. Jest to problem, który pojawia się zwykle w czasie ciąży, najczęściej w drugiej, trzeciej, z tendencją do nasilania się w każdej następnej. Populacyjnie problem ten występuje u 4% Pań po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Najczęściej do lekarza z tym problemem zgłaszają się Pani w wieku 25-40 lat.

Żylakowate poszerzenia, pojawiające się pod skórą w okolicy sromu, krocza i pod pośladkami, schodzące na tylne części ud, mają zazwyczaj bezpośredni związek z patologią o nazwie niewydolność żylna miednicy (ang. pelvic venous insufficiency). Żylaków w miednicy małej gołym okiem nie widać. Zlokalizowane są one w sąsiedztwie macicy, w okolicy pochwy lub oplatają jajniki. Ich dokładne zobrazowanie odbywa się w USG Doppler, wenografii-TK lub MR oraz we flebografii.

Kiedy powstają żylaki okolic intymnych?


Czy żylaki okolic intymnych dają dolegliwości?Podstawową przyczyną jest brak zastawek żylnych w żyłach jajnikowych i ich zwiększona podatność na rozciąganie w ciąży. Chorobę pogłębiają również różnorakie czynniki mechaniczne, takie jak ucisk naczyń żylnych w czasie ciąży i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej. Nie bez znaczenia jest również sama anatomia, czyli nietypowe ułożenie żył w miednicy i jamie brzusznej, a także różne odstępstwa w ustawieniu macicy. Nadciśnienie żylne w miednicy odpowiada za tworzenie żylaków poniżej, czyli właśnie w okolicy krocza i w górnych partiach ud.

Bardzo często jedynym namacalnym objawem jest poporodowy defekt estetyczny wynikający z posiadania żylaków w okolicach intymnych i na nogach. U części kobiet żylaki w okolicy krocza i żylaki w miednicy dają dość nasilone objawy wynikające z przekrwienia narządu rodnego. W tych przypadkach mówimy wówczas o pełnoobjawowym zespole przekrwienia żylnego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome).

Typowe objawy zespołu przekrwienia miednicy to:

  • ciągłe bóle (niespecyficzna ciężkość) zlokalizowane w dolnych partiach brzucha, nasilające się w czasie stania i siedzenia
  • pieczenie okolic intymnych w czasie stosunku i tuż po nim
  • bóle pleców po stronie lewej
  • obfite krwawienia miesięczne
  • bolesność uciskowa w rzucie przydatków
  • konieczność częstszego oddawania moczu
  • ciężkość nóg i dyskomfort pod pośladkami

labio2A

Do jakiego lekarza należy udać się z tym problemem?

W pierwszej kolejności pacjentki z tego typu dolegliwościami trafiają zwykle do ginekologa, od którego wiele zależy. To on powinien zasygnalizować pacjentce problem, nie bagatelizując jej objawów i pokierować do lekarza zajmującego się tego typu schorzeniem naczyń żylnych. Leczenie żylaków okolic intymnych i niewydolności żylnej miednicy to problem interdyscyplinarny. W zespole Kliniki Flebologii w Warszawie tą dziedziną zajmuje się zespół złożony z flebologa i specjalisty radiologii interwencyjnej. Pacjentki w razie konieczności konsultowane są również ginekologicznie.

Jakie są możliwości leczenia żylaków okolic intymnych?

Wybór metody leczenia związany jest z przyczyną, która wpływa na powstawanie żylaków okolic intymnych. W przypadkach najtrudniejszych, gdy objawowej niewydolności żylnej miednicy towarzyszą żylaki krocza i nóg, stosowane są najnowsze osiągnięcia radiologii interwencyjnej. Lekarz drogą bezbolesnego przezskórnego dojścia do naczyń żylnych dostaje się do światła chorych żył i likwiduje ich niewydolność poprzez zamknięcie drogi napływu krwi.

Wykorzystywane są takie metody jak embolizacja spiralami, stentowanie żył, klejenie, skleroterapia czy najnowsze techniki ablacyjne. Pamiętać należy, że w wielu przypadkach skuteczne wyleczenie żylaków na nogach możliwe jest jedynie po wyleczeniu ich przyczyny powstawania, czyli eliminacji źródła niewydolności żylnej w miednicy. Źle zdiagnozowane żylaki na nogach, leczone chirurgicznie, to typowy błąd, który kończy się szybkim nawrotem choroby.

 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg likwidujący przyczynę niewydolności żylnej miednicy odbywa się w warunkach szpitalnych w pracowni hemodynamiki. Przeprowadzany jest przez radiologów interwencyjnych pod nadzorem anestezjologa. Kontakt lekarza z pacjentem w czasie zabiegu jest zachowany, gdyż odbywa się on w płytkim znieczuleniu. Dzięki temu cała terapia, łącznie z krótkim pobytem pacjenta na oddziale dziennym, trwa 4-6 godzin. Po tym czasie osoba leczona opuszcza szpital i uda się do domu.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Po zabiegu zalecany jest oszczędzający tryb życia. Niekorzystnie na zamykanie żylaków okolic podbrzusza i krocza wpływa podnoszenie ciężkich przedmiotów. Sama procedura nie powoduje istotnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, zwykle wystarczające są leki przeciwbólowe do kontrolowania ewentualnego bólu. Pacjentki do pełnej sprawności, także seksualnej, wracają najczęściej już po 2 tygodniach od zabiegu.

Jakie mogą być konsekwencje ich nieleczenia?

W zależności od typu choroby i jej rozległości konsekwencje mogą być różne. Nasilanie się dolegliwości bólowych w podbrzuszu utrudniające codzienne funkcjonowanie, powiększające się żylaki na nogach czy wreszcie dokuczliwe pieczenie okolic intymnych, uniemożliwiające normalne współżycie, doprowadzają do istotnych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Aktualizowane: 26.11.2015

Autor

Praktykuje jako specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej oraz jako flebolog. Na co dzień zajmuje się pełnoprofilową diagnostyką obrazową dedykowaną ocenie układu żylnego. Techniki obrazowe wykorzystuje w małoinwazyjnym leczeniu wszystkich chorób żył, nie tylko żylaków.

Leczenie żylaków okolic intymnych - Cenniki

Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 2 000 zł
Klinika Flebologii
dr Cezary Szary
Warszawa
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 11 000 zł
dr Cezary Szary
dr Antoni Leja
Warszawa
Ceny od 200 zł
zazwyczaj do 1 000 zł
dr Antoni Leja
NZOZ KRIOCENTRUM
Józefów
Ceny od 350 zł
NZOZ KRIOCENTRUM
Ceny od 700 zł
dr n. med. Andrzej Popow

Polecane zabiegi

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni