Leczenie żylaków okolic intymnych

Autor:

Żylaki okolic intymnych to nadmierne poszerzenia naczyń żylnych zlokalizowane w okolicach krocza i sromu. Jest to problem, który pojawia się zwykle w czasie ciąży, najczęściej w drugiej, trzeciej, z tendencją do nasilania się w każdej następnej. Populacyjnie problem ten występuje u 4% Pań po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Najczęściej do lekarza z tym problemem zgłaszają się Pani w wieku 25-40 lat.

Żylakowate poszerzenia, pojawiające się pod skórą w okolicy sromu, krocza i pod pośladkami, schodzące na tylne części ud, mają zazwyczaj bezpośredni związek z patologią o nazwie niewydolność żylna miednicy (ang. pelvic venous insufficiency). Żylaków w miednicy małej gołym okiem nie widać. Zlokalizowane są one w sąsiedztwie macicy, w okolicy pochwy lub oplatają jajniki. Ich dokładne zobrazowanie odbywa się w USG Doppler, wenografii-TK lub MR oraz we flebografii.

Kiedy powstają żylaki okolic intymnych?


Czy żylaki okolic intymnych dają dolegliwości?Podstawową przyczyną jest brak zastawek żylnych w żyłach jajnikowych i ich zwiększona podatność na rozciąganie w ciąży. Chorobę pogłębiają również różnorakie czynniki mechaniczne, takie jak ucisk naczyń żylnych w czasie ciąży i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej. Nie bez znaczenia jest również sama anatomia, czyli nietypowe ułożenie żył w miednicy i jamie brzusznej, a także różne odstępstwa w ustawieniu macicy. Nadciśnienie żylne w miednicy odpowiada za tworzenie żylaków poniżej, czyli właśnie w okolicy krocza i w górnych partiach ud.

Bardzo często jedynym namacalnym objawem jest poporodowy defekt estetyczny wynikający z posiadania żylaków w okolicach intymnych i na nogach. U części kobiet żylaki w okolicy krocza i żylaki w miednicy dają dość nasilone objawy wynikające z przekrwienia narządu rodnego. W tych przypadkach mówimy wówczas o pełnoobjawowym zespole przekrwienia żylnego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome).

Typowe objawy zespołu przekrwienia miednicy to:

  • ciągłe bóle (niespecyficzna ciężkość) zlokalizowane w dolnych partiach brzucha, nasilające się w czasie stania i siedzenia
  • pieczenie okolic intymnych w czasie stosunku i tuż po nim
  • bóle pleców po stronie lewej
  • obfite krwawienia miesięczne
  • bolesność uciskowa w rzucie przydatków
  • konieczność częstszego oddawania moczu
  • ciężkość nóg i dyskomfort pod pośladkami

labio2A

Do jakiego lekarza należy udać się z tym problemem?

W pierwszej kolejności pacjentki z tego typu dolegliwościami trafiają zwykle do ginekologa, od którego wiele zależy. To on powinien zasygnalizować pacjentce problem, nie bagatelizując jej objawów i pokierować do lekarza zajmującego się tego typu schorzeniem naczyń żylnych. Leczenie żylaków okolic intymnych i niewydolności żylnej miednicy to problem interdyscyplinarny. W zespole Kliniki Flebologii w Warszawie tą dziedziną zajmuje się zespół złożony z flebologa i specjalisty radiologii interwencyjnej. Pacjentki w razie konieczności konsultowane są również ginekologicznie.

Jakie są możliwości leczenia żylaków okolic intymnych?

Wybór metody leczenia związany jest z przyczyną, która wpływa na powstawanie żylaków okolic intymnych. W przypadkach najtrudniejszych, gdy objawowej niewydolności żylnej miednicy towarzyszą żylaki krocza i nóg, stosowane są najnowsze osiągnięcia radiologii interwencyjnej. Lekarz drogą bezbolesnego przezskórnego dojścia do naczyń żylnych dostaje się do światła chorych żył i likwiduje ich niewydolność poprzez zamknięcie drogi napływu krwi.

Wykorzystywane są takie metody jak embolizacja spiralami, stentowanie żył, klejenie, skleroterapia czy najnowsze techniki ablacyjne. Pamiętać należy, że w wielu przypadkach skuteczne wyleczenie żylaków na nogach możliwe jest jedynie po wyleczeniu ich przyczyny powstawania, czyli eliminacji źródła niewydolności żylnej w miednicy. Źle zdiagnozowane żylaki na nogach, leczone chirurgicznie, to typowy błąd, który kończy się szybkim nawrotem choroby.

 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg likwidujący przyczynę niewydolności żylnej miednicy odbywa się w warunkach szpitalnych w pracowni hemodynamiki. Przeprowadzany jest przez radiologów interwencyjnych pod nadzorem anestezjologa. Kontakt lekarza z pacjentem w czasie zabiegu jest zachowany, gdyż odbywa się on w płytkim znieczuleniu. Dzięki temu cała terapia, łącznie z krótkim pobytem pacjenta na oddziale dziennym, trwa 4-6 godzin. Po tym czasie osoba leczona opuszcza szpital i uda się do domu.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Po zabiegu zalecany jest oszczędzający tryb życia. Niekorzystnie na zamykanie żylaków okolic podbrzusza i krocza wpływa podnoszenie ciężkich przedmiotów. Sama procedura nie powoduje istotnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, zwykle wystarczające są leki przeciwbólowe do kontrolowania ewentualnego bólu. Pacjentki do pełnej sprawności, także seksualnej, wracają najczęściej już po 2 tygodniach od zabiegu.

Jakie mogą być konsekwencje ich nieleczenia?

W zależności od typu choroby i jej rozległości konsekwencje mogą być różne. Nasilanie się dolegliwości bólowych w podbrzuszu utrudniające codzienne funkcjonowanie, powiększające się żylaki na nogach czy wreszcie dokuczliwe pieczenie okolic intymnych, uniemożliwiające normalne współżycie, doprowadzają do istotnych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Aktualizowane: 26.11.2015

Autor

Praktykuje jako specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej oraz jako flebolog. Na co dzień zajmuje się pełnoprofilową diagnostyką obrazową dedykowaną ocenie układu żylnego. Techniki obrazowe wykorzystuje w małoinwazyjnym leczeniu wszystkich chorób żył, nie tylko żylaków.

Leczenie żylaków okolic intymnych - Cenniki

Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 2 000 zł
Klinika Flebologii
dr Cezary Szary
Warszawa
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 11 000 zł
dr Cezary Szary
dr Jan Bujok
Warszawa
Ceny od 200 zł
dr Jan Bujok
NZOZ KRIOCENTRUM
Józefów
Ceny od 350 zł
NZOZ KRIOCENTRUM
Ceny od 700 zł
dr n. med. Andrzej Popow

Polecane zabiegi

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni