Odmładzania twarzy i wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem: przed i po (Adivive)
Lipofilling (czy też lipotransfer) odnosi się do zabiegu, pozwalającego na modelowanie sylwetki i twarzy, dzięki technice autologicznego przeszczepu tłuszczu.
Obecnie ta metoda jest coraz bardziej rozpowszechniona w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej i stosuje się ją na przykład u pacjentek po mastektomii do rekonstrukcji piersi oraz u pacjentów, którzy w wyniku urazów, chorób lub wad wrodzonych do odtworzenia struktur twarzoczaszki lub ciała. Ponadto tkankę tłuszczową wykorzystuje się także w medycynie estetycznej jako wypełniacz, jako alternatywę dla bardziej inwazyjnych zabiegów. Zabieg pozwala usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z jednej partii ciała i przeszczepić ją w pożądane miejsce, jak na przykład piersi czy usta.
Skąd pobiera się tłuszcz do lipotransferu?
Specjalistka medycyny estetycznej Iwona Radziejewska-Choma opowiada o technice przeszczepu tłuszczu
Przeszczep tłuszczu to zabieg operacyjny, polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała pacjenta (miejsce dawcze), gdzie jest jej wystarczająco lub występuje jej nadmiar, i przeszczepieniu jej w inne miejsce ciała lub twarzy, wymagające wypełnienia.
Zespół Kliniki Liposukcji i Medycyny Estetycznej Lipoline podkreśla, że lipofilling to bezpieczna i małoinwazyjna metoda; własna tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej lub odrzucenia przeszczepianej tkanki, jak podkreślają specjaliści.
Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Melitus tłuszcz pobiera się z miejsc, gdzie jest go najwięcej, czyli najczęściej są to:
boczki
biodra
brzuch
wewnętrzna strona ud
Możliwe jest jednak pobranie tłuszczu także z innych partii ciała.
Eksperci z Lipoline przedstawiają wskazania do przeszczepu tłuszczu w obrębie twarzy:
wyraźne zmarszczki i bruzdy
obwisła skóra
zapadnięte policzki
dolina łez
asymetria twarzy
blizny potrądzikowe i pourazowe
korekta kształtu i rozmiaru ust lub brody
oznaki starzenia
a także w obrębie ciała:
pourazowe ubytki skórne, blizny i niedoskonałości
modelowanie, rekonstrukcja i powiększanie piersi
modelowanie i powiększanie pośladków
modelowanie łydek
powiększanie penisa
modelowanie sylwetki
Ponadto warto pamiętać, że mimo że przeszczep tkanki tłuszczowej to małoinwazyjny zabieg, wciąż jest to interwencja chirurgiczna, dlatego też kandydat do lipotransferu powinien mieć ogólny dobry stan zdrowia i mieć prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI. Przed zabiegiem należy rzucić palenie.
Zabieg jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży i karmiących, osób bardzo otyłych lub ze zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej. Nie zaleca się wykonywania przeszczepu tłuszczu także u osób z chorobami układu oddechowego, krążenia i odpornościowego, a także z problemami z krzepliwością i gojeniem się ran.
Wybór specjalisty
Upewnij się, że wybrana przez Ciebie klinika spełnia standardy jakości i bezpieczeństwa (na zdjęciu Klinika Chirurgii Mazan)
Zabieg lipofillingu wykonuje chirurg plastyczny lub rekonstrukcyjny; przy wyborze specjalisty i kliniki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
należy się upewnić, że dany lekarz posiada uprawnienia do wykonywania zawodu, a także ukończył specjalizację z chirurgii plastycznej/rekonstrukcyjnej, co możesz sprawdzić tutaj
przynależność danego specjalisty do stowarzyszeń medycznych w tej branży, jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChpRiE)
opinie i zdjęcia przed i po byłych pacjentów, które można znaleźć w internecie
upewnić się, że klinika posiada odpowiedni sprzęt oraz uprawnienia, a także zapoznać się z opiniami innych pacjentów na jej temat
Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
Wybierz gabinet i specjalistę, którzy wzbudzają Twoje zaufanie (na zdjęciu AMC Medical Center)
Podczas pierwszej wizyty specjalista zapyta, dlaczego chcesz poddać się zabiegowi. Bądź szczery i wyjaśnij, na jakim efekcie Ci zależy i jakie masz oczekiwania względem zabiegu. Opowiedz lekarzowi dokładnie, co chcesz poprawić.
Specjalista przeprowadzi również wywiad medyczny, aby poznać historię medyczną Twoją i Twojej rodziny. Pozwoli to na wykluczenie przeciwwskazań i dobranie odpowiedniej metody.
Na pierwszej wizycie chirurg ustali także, skąd zostanie pobrana tkanka tłuszczowa oraz oceni stan skóry zarówno miejsca dawczego, jak i miejsca przeszczepu. Ponadto zadecyduje, jaki rodzaj znieczulenia należy zastosować i czy hospitalizacja będzie konieczna. Przedstawi Ci także krok po kroku, na czym polega zabieg i wyjaśni, jakich efektów możesz się spodziewać. Dowiesz się także, jakich zaleceń przed- i pozabiegowych powinieneś przestrzegać.
To także dobra okazja, aby zapytać o całkowity koszt zabiegu i ewentualnego pobytu w klinice.
Zaufanie to kluczowy element w relacji lekarz-pacjent. Wybierz specjalistę, który budzi Twoje zaufanie – w ten sposób stres związany z zabiegiem będzie mniejszy. Na pierwszej konsultacji możesz poprosić o zdjęcia innych pacjentów, aby zobaczyć efekty pracy lekarza.
Lipofilling to zabieg kilkuetapowy. Pierwszy krok polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z danego obszaru przy pomocy mikrokaniul (2-3 mm średnicy) na zasadzie liposukcji. Następnie tkanka tłuszczowa jest poddawana obróbce, czyli oczyszczania i filtrowana, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie komórek tłuszczowych od surowicy. Odpowiednio przygotowany i oczyszczony tłuszcz podaje się w miejsca wymagające wypełnienia, wykorzystując strzykawkę o pojemności 1 ml, kontynuują specjaliści.
Oto na jakich obszarach ciała najczęściej stosuje się ten zabieg:
lipofilling biustu: metodę tę często wybierają pacjentki, które pragną skorygować asymetrię, piersi cylindryczne, zespół Polanda i inne defekty lub przeszły mastektomię, a także kobiety, którym zależy na subtelniejszym efekcie powiększenia i podniesienia biustu;
lipofilling pośladków: zabieg wymaga specjalistycznej porady specjalisty, który powinien wziąć pod uwagę proporcje ciała pacjenta, jakość skóry, obecność asymetrii itp., a także określić technikę zabiegu (podskórna, pod mięsień, mieszana); tłuszcz najczęściej wprowadza się przez bruzdę międzypośladkową, a jego ilość również zależy od oceny chirurga i oczekiwań pacjenta;
lipofilling ust: powiększanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej i wiele pacjentek decyduje się na wypełnienie ust kwasem hialuronowym; powiększanie ust własnym tłuszczem zapewnia trwalsze efekty i pozwala skorygować asymetrię oraz naturalny efekt pełnych warg;
lipofilling twarzy: z wiekiem następuje stopniowy zanik warstwy tkanki tłuszczowej w skórze twarzy, w szczególności w okolicach oczu, kości policzkowych i szczęki, a proces fotostarzenia sprawia, że pojawiają się zmarszczki, a mięśnie twarzy są coraz słabsze i zaczynają powstawać głębokie bruzdy, na przykład nosowo-wargowe; przeszczep tłuszczu pozwala spłycić zmarszczki, bruzdy i blizny, a także ujędrnić skórę, dzięki czemu zyska ona młodszy wygląd;
lipofilling penisa: w przypadku panów z kompleksami związanymi z rozmiarem członka, można wykonać zabieg zwiększenia obwodu członka poprzez przeszczep tkanki tłuszczowej;
lipofilling zapadniętej klatki piersiowej: istnieje defekt wrodzony po łacinie zwany pectus excavatum, który polega na zapadnięciu się lub powstaniu wgłębienia w męskiej klatce piersiowej; problem ten można skorygować przez przeszczep tłuszczu, jeżeli nie występują trudności z oddychaniem.
Zabieg może trwać od 1 do 3 godzin i można go wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym, w zależności od zaleceń chirurga i potrzeb pacjenta.
brak lub niewielki ból podczas okresu pooperacyjnego
niskie ryzyko powikłań
brak ryzyka odrzucenia przeszczepu i alergii
naturalny materiał wypełniający
naturalne, trwałe efekty
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji jest zazwyczaj krótki i nie towarzyszy mu wiele dolegliwości
Zazwyczaj okres rekonwalescencji trwa krótko i nie jest zbyt uciążliwy dla pacjenta. Przez około 1 miesiąc należy nosić ubranie uciskowe wokół miejsca, z którego pobrano tłuszcz. W przypadku powiększenia piersi własnym tłuszczem, konieczne będzie noszenie stanika pooperacyjnego.
W 1 tygodniu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego. Prawdopodobnie specjalista przepisze antybiotyki i/lub środki przeciwbólowe, aby pomóc uśmierzyć ból i uniknąć infekcji.
Należy pamiętać, że w miejscu liposukcji mogą pojawić się siniaki, opuchlizna lub obrzęk, które powinny jednak minąć wkrótce po zabiegu.
Ryzyko i powikłania
Powikłania po zabiegu przeszczepu tłuszczu najczęściej wiążą się z błędami chirurga
Zespół Kliniki Dr Grzesiak podkreśla, że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest bardzo małe, ponieważ nie ma ryzyka alergii ani odrzucenia przeszczepu, a po zabiegu nie występują blizny. Należy jednak mieć świadomość, że komplikacje mogą wystąpić na skutek wykonania zabiegu w sposób nieprawidłowy, a wśród nich można wyróżnić:
krwotok
zakażenie
zaburzenia gojenia ran
wchłonięcie się większej ilości tkanki tłuszczowej niż przewidywano
w przypadku piersi: powstanie torbieli tłuszczowych
Efekty
Powiększanie piersi tłuszczem: przed i po (Klinika Elite)
Efekty możemy zaobserwować już po kilku (5-6) dniach od zabiegu, chociaż na ostateczne rezultaty należy zaczekać do zakończenia się procesu gojenia i wchłonięcia się części tłuszczu, czyli około 5-6 miesięcy. Rezultaty są długotrwałe, a wśród nich możemy wymienić między innymi:
naturalne efekty
wyraźne powiększenie piersi, pośladków, ust lub innych wybranych partii ciała
odmłodzona twarz
spłycenie blizn i zmarszczek
ujędrnienie skóry
usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsca dawczego
wyrzeźbiona, kształtna sylwetka
poprawa samopoczucia i większa pewność siebie
Warto pamiętać w przeciągu pierwszych 6 miesięcy po zabiegu wchłania się 30% tkanki tłuszczowej, jak informują specjaliści z Kliniki Prończuk.
Komórki macierzyste
Komórki macierzyste mają dużą zdolność do samoodnawiania się, podziału i regeneracji, dlatego też ich właściwości są cenione w medycynie estetycznej.
Tkanka tłuszczowa jest doskonałe źródło komórek macierzystych. Od pacjenta pobiera się tkankę tłuszczową, która następnie jest oczyszczana m.in. z martwych i uszkodzonych komórek, a uzyskane w procesie komórki macierzyste są podawane metodą iniekcji. Popularny system wykorzystywany podczas tego zabiegu nosi nazwę Adivive.
Ta technika jest kierowana do pacjentów walczących ze zmarszczkami i bruzdami oraz pragnących odmłodzić i zregenerować skórę twarzy, dłoni, szyi czy innych partii ciała. Jako że materiał pochodzi z ciała pacjenta, nie występuje ryzyko alergii. Efekty są naturalne i narastają w czasie wraz z przebiegiem procesów regeneracji komórek.
Często zadawane pytania
W jakim wieku można wykonać zabieg przeszczepu tłuszczu? Pacjent powinien być pełnoletni; w tym przypadku praktycznie nie ma granicy wieku: warunkiem jest ogólny dobry stan zdrowia oraz dobra jakość skóry w miejscach dawczych i przeszczepu.
Czy można wymodelować pośladki metodą przeszczepu tłuszczu? Tak, pośladki można powiększyć i wymodelować tłuszczem pacjenta. Ten zabieg pomoże też wyrównać asymetrię. Zabieg ten nazywamy liftingiem brazylijskim.
Czy efekty są trwałe? Po jakim czasie wchłania się tłuszcz? 20-30% przeszczepionego tłuszczu wchłania się w przeciągu pierwszych 6 miesięcy. Po tym okresie w tkance tłuszczowej powstają naczynia krwionośne, dlatego też proces wchłaniania nie postpuje. Warto jednak pamiętać, że to żywa tkanki, dlatego jej objętość może się zmniejszać i zwiększać na skutek spadku lub przybrania na wadze.
Ile sesji należy wykonać, aby uzyskać efekt powiększenia metodą lipofillingu? Po zabiegu należy zaczekać, aż wchłonie się 20-30% przeszczepionego tłuszczu, aby ocenić, czy konieczna jest korekta. Zazwyczaj wystarczy 1-2 sesje, w niektórych przypadkach więcej.
Czy można poddać się zabiegowi, jeżeli mam implanty? Możliwe jest skorygowanie drobnych nierówności lub defektów, jeżeli masz implanty, jednak najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który oceni czy w danym przypadku jest to możliwe.
Bibliografia:
Klinika Dr Grzesiak (data nieznana). Modelowanie ciała własnym tłuszczem [online]. Dostępny: http://www.lipofi.... Dostęp: 06.04.2020.
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."