Artykuł zweryfikowany przez:
Chirurg plastyk z ponad 20 letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w mastopeksji, abdominoplastyce oraz operacjach plastycznych twarzy. Zrozumienie potrzeb i oczekiwań pacjenta to dla niego priorytet.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest plastyka brzucha?
 • Wskazania
 • Abdominoplastyka czy liposukcja?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Całkowita abdominoplastyka
 • Częściowa abdominoplastyka
 • Abdominoplastyka odwrócona
 • Umbilikoplastyka, czyli plastyka pępka
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Rekonwalescencja
 • Pielęgnacja blizny
 • Ryzyko i komplikacje
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest plastyka brzucha?

Plastyka brzucha, nazywana także abdominoplastyką, to zabieg chirurgii plastycznej, którego celem jest poprawa wyglądu brzucha poprzez wycięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Ponadto podczas zabiegu można również usunąć rozstępy, przepuklinę oraz wzmocnić zwiotczałe mięśnie brzucha. Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS) abdominoplastyka to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie: według danych w 2020 na świecie wykonano ją aż 765 248 razy, co sprawiło, że usytuowała się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wykonywanych operacji plastycznych

O plastyce brzucha opowiada lek. Jakub Kulesza z Kliniki Dr Szczyt

Wskazania

Abdominoplastyka to usuwanie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, a często także zamknięcie rozstępu mięśni. Najczęstszą przyczyną deformacji skóry i osłabienia mięśni brzucha jest gwałtowna zmiana wagi ciała, a tym samym obwodu pasa, może nastąpić u kobiet po ciąży lub u osób obu płci w wyniku szybkiego spadku wagi po intensywnym odchudzaniu. Po utracie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha pozostaje nadmiar skóry, która dodatkowo może być pokryta rozstępami na skutek jej wielokrotnego rozciągania i napinania. To właśnie pacjenci z nadmiarem wiotkiej skóry są, według ekspertów z Emory Aesthetic Center, najodpowiedniejszymi kandydatami do zabiegu.

Podczas ciąży może dojść do rozstępu mięśni prostych brzucha. W przestrzeni międzymięśniowej powstaje rozstęp (diastaza), który prowadzi do deformacji kształtu brzucha: staje się on wystający lub obwisły. Plastyka brzucha pozwala rozwiązać ten problem: podczas zabiegu odstęp między mięśniami prostymi zostaje zredukowany, a nadmiar skóry usunięty. Wiąże się to z koniecznością przesunięcia pępka.

Podsumowując, wykonanie plastyki brzucha zaleca się w przypadku:

 • rozstępu mięśni prostych brzucha po ciąży
 • osłabienia i rozciągnięcia mięśni brzucha
 • u kobiet po ciąży, u których skóra nie wróciła do poprzedniego stanu
 • u osób, u których doszło do gwałtownego spadku masy ciała w krótkim czasie
 • nadmiaru tkanki tłuszczowej i/lub obwisłej skóry w obrębie brzucha, których nie udaje się zredukować pomimo diety i ćwiczeń
 • u osób starszych z obwisłą skórą brzucha (spadek elastyczności skóry)

To zabieg chirurgiczny, dlatego można wykonać go jedynie u osób o dobrym stanie zdrowia. Należy pamiętać, że plastyka powłok brzucha nie jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów, walczącym z otyłością, a jedynie z nadmiarem skóry, pozostałej po spadku wagi.

Czy liposukcję i plastykę brzucha można łączyć? Odpowiada lek. med. Jerzy Chęciński

Abdominoplastyka czy liposukcja?

Przez lata chirurgia plastyczna unikała łączenia tych zabiegów. Dlaczego? Z uwagi na możliwe powikłania: obie operacje plastyczne wiążą się z upośledzeniem ukrwienia powłok brzusznych, dlatego też specjaliści obawiali się martwicy lub zaburzeń ukrwienia skóry i poskórnej tkanki tłuszczowej.

Obecnie łączenie tych dwóch zabiegów jest coraz częstsze; zabieg plastyki brzucha w połączeniu z liposukcją nazywamy lipoabdominoplastyką. Nowoczesne technologie – takie jak sprzęt do wykonywania liposukcji ultradźwiękowej czy laserowej – sprawiły, że możliwe jest jednoczesne wykonanie liposukcji i abdominoplastyki. Co więcej, tego rodzaju zabieg przynosi znakomite efekty.

Lipoliza laserowa pozwala nie tylko na zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale też na pobudzenie skóry do regeneracji i produkcji włókien kolagenowych i elastycznych, dzięki czemu skóra po liposukcji lepiej się obkurcza. Jest to niezwykle istotne w procesie rekonwalescencji, aby skóra pozostała po liposukcji i operacji plastycznej brzucha była jak najbardziej jędrna i jak najlepszej jakości. Do liposukcji laserowej wykorzystywane są takie urządzenia jak SlimLip czy LipoLife; warto też wspomnieć o Vaser Lipo, czyli systemie, który oprócz lasera wykorzystuje też ultradźwięki.

Kiedy natomiast wystarczy sam zabieg liposukcji? Zaleca się ją w przypadku, kiedy nadmiar skóry nie jest bardzo zauważalny, a sama skóra pozbawiona jest blizn i rozstępów. Dlatego też liposukcja często okazuje się być lepszym rozwiązaniem dla młodszych pacjentów, których skóra szybciej się regeneruje. Warto pamiętać, że liposukcja to mniej inwazyjna operacja plastyczna niż plastyka powłok brzucha i w przeciwieństwie do niej nie pozostawia blizn.

Klinika chirurgii plastycznej

Wybór doświadczonego chirurga plastycznego jest kluczowy (Art Medical Center)

Wybór specjalisty

Tak jak przy każdej operacji chirurgicznej, także w przypadku operacji plastycznej brzucha wybór odpowiedniego chirurga jest kluczowy dla osiągnięcia zadowalających rezultatów i uniknięcia poważnych komplikacji.

Upewnij się, że wybrany specjalista uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej lub plastycznej. Możesz skorzystać z wyszukiwarki Naczelnej Izby Lekarskiej, gdzie wpisując imię i nazwisko zyskasz oficjalne informacje o wykształceniu lekarza. Możesz również sprawdzić, czy dany specjalista przynależy do któregoś ze stowarzyszeń, skupiających chirurgów plastycznych, jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).

Poświęć także trochę czasu na wyszukanie w internecie opinii innych pacjentów o lekarzu. Staraj się znaleźć zdjęcia przed i po. Warto zapoznać się więcej niż z jedną ofertą i skonsultować się z kilkoma specjalistami, aby poznać kilka punktów widzenia i kilka metod leczenia.

Konsultacja u chirurga plastyka

Obwisła skóra brzucha może być owodem do kompleksów

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej konsultacji lekarz zapozna się z Twoją historią kliniczną. Określi też ilość i położenie tkanki tłuszczowej oraz oceni napięcie i stan skóry brzucha. Wykona także zdjęcia z przodu i z boku – ułatwia to zaplanowanie zabiegu. Pierwsza wizyta to także moment, aby poinformować specjalistę o tym, że palisz papierosy lub że przyjmujesz leki lub jakiekolwiek preparaty (np. witaminy).

Wykorzystaj pierwszą konsultację, aby porozmawiać z lekarzem o Twoich oczekiwaniach. Poinformuje Cię także o możliwych powikłaniach oraz wyjaśni, jakich rezultatów możesz oczekiwać. Plastyka brzucha to poważna operacja, wiążąca się z dość długim okresem rekonwalescencji, dlatego należy dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji.

Całkowita abdominoplastyka

Taka operacja trwa zazwyczaj minimalnie 2 godziny – zależy to od powierzchni poddanej zabiegowi chirurgicznemu – i wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Obecnie zabieg ten nierzadko wykonuje się w połączeniu z liposukcją (ang. SLA – suction-assisted liposuction), którą wykonuje się przy pomocy pompy ssącej przed właściwym zabiegiem abdominoplastyki w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeżeli obszar skóry przeznaczonej do wycięcia jest rozległy, konieczne będzie przesunięcie pępka.

Oto schemat całkowitej plastyki brzucha:

 • Specjalista wykonuje cięcie wokół pępka oraz długie cięcie od jednej kości biodrowej do drugiej, nad linią owłosienia łonowego.
 • Następnie chirurg odseparowuje skórę od ściany brzucha, przeciąga ją w kierunku żeber i podnosi, co pozwala na odsłonięcie mięśni prostych.
 • W dalszej kolejności usuwa przerwy między mięśniami i zszywa je, dzięki czemu ściana brzuszna zostaje wzmocniona. Pozwala to także wyszczuplić talię.
 • Później chirurg usuwa nadmiar skóry i wycina otwór, do którego zostanie doszyty pępek.
 • W większości wypadków lekarz wykona także lipektomię: chirurgiczne usunięcie tkanki tłuszczowej.

Ranę zazwyczaj zszywa się w kilku warstwach. Najczęściej zakłada się szwy rozpuszczalne. Niekiedy używa się kleju tkankowego. Niekiedy konieczne jest umieszczenie drenów ssących. Ścianę brzuszną odciąża się bandażem kompresyjnym, który należy nosić przez około 1 miesiąc.

Abdominoplastyka modyfikowana

Według kryterium inwazyjności i trudności, zabieg ten znajduje się między całkowitą i częściową plastyką brzucha. W tym przypadku wykonuje się krótsze cięcie (10-15 cm krótsze niż w przypadku całkowitej plastyki brzucha), które nie sięga kości biodrowej, a jedynie trzonu kości. Chirurg wzmacnia luźną ścianę jamy brzusznej aż do okolicy pępka poprzez szycie. Pierwszą noc po operacji pacjent powinien spędzić w pozycji siedzącej. Ten rodzaj operacji wskazany jest w przypadku rozciągnięcia skóry w okolicach pępka i nadmiaru tłuszczu w okolicach podbrzusza.

Schemat całkowitej plastyki brzucha

Schemat całkowitej plastyki brzucha

Częściowa abdominoplastyka

Zabieg zwany jest także miniabdominoplastyką i wykonuje się go u pacjentów, u których nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry są zlokalizowane w okolicach podbrzusza. Trwa on około 1 godziny, a noc po operacji pacjent powinien spędzić w pozycji siedzącej. Podczas zabiegu wykonywane jest krótkie cięcie (5-10 cm) w kształcie elipsy na linii owłosienia łonowego, co wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji. Miniabdominoplastyka nie rozwiąże jednak problemu rozstępu mięśni brzucha i nie wystarczy w przypadku pacjentów o dużym nadmiarze skóry.

Dla młodszych pacjentów bez dużego nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry, ale z rozstępem mięśni brzucha, zaleca się miniabdoplastykę endoskopową. Zabieg polega na wprowadzeniu urządzenia endoskopowego i przeprowadzeniu operacji bez bezośredniego dostępu do operowanego miesjca. Po zabiegu pozostają jedynie trzy punktowe blizny o średnicy 1 centymetra.

Zalecenia odnośnie pielęgnowania blizny są takie same jak w przypadku pełnej plastyki brzucha. Plastyka podbrzusza to mniej inwazyjny zabieg niż całkowita plastyka brzucha, dlatego też rekonwalescencja trwa krócej: pacjent może wrócić do pracy biurowej po tygodniu, a do pełnej aktywności fizycznej po 3-4 tygodniach.

Schemat miniabdominoplastyki

Schemat miniabdominoplastyki

Abdominoplastyka odwrócona

To operacja przeznaczona dla osób, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w górnej części brzucha. Zabieg polega na usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego z górnej części brzucha, dlatego cięcie prowadzi się na wysokości łuków żebrowych, tuż pod piersiami, i ma kształt odwróconej litery "V". Ten typ interwencji bywa łączony z operacją zmniejszania lub liftingu piersi (mastopeksją).

Umbilikoplastyka, czyli plastyka pępka

W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg umbilikoplastyki, czyli plastyki pępka. Zabieg nie jest skomplikowany, przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu, a blizna jest niewidoczna: pozostaje wewnątrz pępka. Podczas zabiegu nie dochodzi do przesunięcia pępka, ale zmiany jego kształtu. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej u osób, które mają kompleks z powodu wypukłego pępka.

Jak przygotować się do operacji? Odpowiada dr Konrad Kochan

Przygotowanie do zabiegu

Od swojego lekarza otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowań do zabiegu, które według zespołu Mayo Clinic obejmują rzucenie palenia oraz odstawienie niektórych leków, szczególnie tych, które zawierają kwas acetylosalicynowy (np. aspiryna) i zwiększają ryzyko krwawienie podczas i po operacji.

Aby poddać się operacji, musisz być w perfekcyjnej formie: zakłada się, że trzy tygodnie przed planowaną operacją nie zachorujesz na żadną poważną chorobę ( wirusową czy bakteryjną). O każdej niedyspozycji poinformuj lekarza. Ponadto przed plastyką brzucha

 • unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce: nie wolno opalać brzucha
 • nie stosuj diety, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na proces gojenia pooperacyjnego

Na pierwszej konsultacji lekarz dobierze najlepszą metodę na podstawie oceny stanu Twojego brzucha. Istnieje kilka rodzajów plastyki brzucha, które zostały przedstawione powyżej.

Efekty plastyki powłok brzucha

Efekty plastyki powłok brzucha (Klinika LLC Cieszyn)

Rekonwalescencja

Pacjent powinien pozostać w szpitalu przynajmniej przez 2 dni. Ze względu na intensywność zabiegu pacjent może odczuwać ból, dlatego też powinien przyjmować środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach nie stosuje się drenów: u tych pacjentów używa się kleju tkankowego, którego wykorzystanie zmniejsza ryzyko zatoru. Dreny są usuwane po 2-3 dniach i w tym czasie pacjent nie powinien się poruszać.

Po upływie tygodnia dokonuje się pierwszej zmiany opatrunku. Kolejne wizyty są ustalane indywidualnie, w zależności od przebiegu procesu gojenia. Jak wyjaśnia zespół MedlinePlus po operacji konieczne jest noszenie pasa elastycznego, który ułatwia poruszanie się i przyspiesza proces gojenia. Ważne zalecenia pozabiegowe dotyczą diety: ze względu na zmianę położenia jelit, należy unikać ciężkich i smażonych potraw oraz wspomagać perystaltykę jelit jedząc częściej, ale mniejsze porcje.

Do pracy można powrócić po 2 tygodniach – w przypadku pracy biurowej, siedzącej – i po 3-4 tygodniach w pozostałych przypadkach.

Efekty zabiegu to bardziej sprężysta, jędrna skóra i brzuch pozbawiony nadmiaru tkanki tłuszczowej i wiotkiej skóry. Dzięki zabiegowi brzuch wygląda na szczuplejszy i znacznie poprawi się jego wygląd. Eksperci z Mayo Clinic podkreślają, że o ile pacjent przestrzega diety i prowadzi zdrowy styl życia, efekty zabiegu są trwałe.

Abdominoplastyka - efekty

Blizna po abdominoplastyce (prof. dr hab. Piotr Wójcicki)

Pielęgnacja blizny

Wygląd i wielkość blizny pooperacyjnej zależą od metody zabiegowej, a także od położenia i rozmiaru obwisłej skóry oraz ilości i lokalizacji tkanki tłuszczowej. Jeśli skóra jest mocno zwiotczała i pacjent ma tzw. obwisły brzuch, blizna pozioma znajdzie się nisko na podbrzuszu, nad wzgórkiem łonowym, skryta pod bielizną. Blizna będzie również wokół pępka, który w czasie operacji zostanie przemieszczony w nowe miejsce. Jeżeli nadmiar tkanek był zlokalizowany wokół pępka, pozioma blizna będzie nisko na podbrzuszu, a druga pionowa prostopadle do niej.

Bardzo ważna jest pielęgnacja blizn pooperacyjnych. Masaże uciskowe powodują ich zmiękczenie i wspierają proces gojenia. Dodatkowo można stosować silikonowe żele, kremy lub plastry zakładane na noc (np. Contractubex).

Niektóre kliniki dodatkowo zalecają terapię enzymatyczną (wobenzym) lub terapię laserem biostymulacyjnym. Stosowanie maści (np. Heparoid, Hirudoid) likwiduje obrzęki i sińce. Po usunięciu większej ilości skóry pacjent odczuwa napięcie w bliźnie, ale stan ten jest przejściowy i po około 3 tygodniach powinien ustąpić. Przez 4 miesiące po zabiegu należy chronić blizny przed słońcem, a po upływie tego czasu stosować krem z wysokim filtrem UV.

O procesie rekonwalescencji po operacji plastycznej brzucha opowiada dr Konrad Kochan z Kliniki Dr Szczyt

Ryzyko i komplikacje

Plastyka brzucha to inwazyjny zabieg chirurgiczny, w związku z czym jej wykonanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Według ekspertów z ISAPS mogą wystąpić:

 • krwiaki
 • infekcja
 • krwotok
 • otwarcie się rany
 • przemieszczanie się i niewłaściwe lub asymetryczne ulokowanie pępka
 • zaburzenia lub nawet utrata czucia w operowanym miejscu (często przejściowa)
 • asymetria brzucha
 • blizny przerostowe (keloidy)
 • martwica tkanek
 • torbiele
Abdominoplastyka - efekty

Efekty operacji plastycznej brzucha (lek. med. Michał Charytonowicz)

Efekty

Za wadę plastyki brzucha może uchodzić jej inwazyjność, jednak mogą ją skompensować bardzo dobre rezultaty. Zabieg pozwala na uzyskanie diametralnej różnicy względem stanu wyjściowego. Na ostateczne rezultaty należy zaczekać do momentu zagojenia się blizn, jednak widoczne są one już częściowo po zdjęciu opatrunków.

Rezultaty są trwałe, szczególnie jeśli pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty, wykonuje odpowiednie ćwiczenia i przestrzega diety. Na skutek niewłaściwej diety lub braku wysiłku fizycznego może jednak dojść do ponownego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym samym miejscu.

Często zadawane pytania

 • Czy rezultaty plastyki brzucha są trwałe? Tak – efekty jest trwały, szczególnie jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i przestrzega diety oraz wykonuje odpowiednie ćwiczenia.
 • Czy zabieg można wykonać przed planowaną ciążą? Nie ma przeciwwskazań, jednak zaleca się wykonanie go po przejściu zaplanowanych ciąż, ponieważ zajście w ciążę może przywrócić brzuch do stanu sprzed zabiegu.
 • Czy operacja plastyczna brzucha będzie skuteczna w przypadku rozejścia mięśni mięśni brzucha? Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet, które przeszły ciążę. Może dojść do rozejścia się mięśni kresy białej, której czasem towarzyszy przepuklina pępkowa lub przepuklina w kresie białej. Zabieg plastyki brzucha po ciąży polega więc nie tylko na usunięciu nadmiaru tkanek, ale przede wszystkim na zaopatrzeniu kresy białej siatką. Jeżeli mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, to przy okazji abdominoplastyki i usuwaniu całego nadmiaru skóry pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem, możemy odessać tkankę tłuszczową.
 • Kiedy po porodzie można wykonać plastykę brzucha? Jeżeli nie minął jeszcze rok od porodu, operację warto odłożyć i pozwolić ciału na powrót do stanu sprzed porodu. Karmienie piersią to też powód do wstrzymania się od decyzji o poddaniu się operacji plastycznej brzucha.
 • Czy operację plastyczną brzucha można wykonać u starszych pacjentów? Tak, o ile pozwala na to stan zdrowia danego pacjenta. Pomimo że skóra starszych osób nie jest już tak elastyczna, dzięki abdominoplastyce można osiągnąć bardzo dobre rezultaty.
 • Jak długo należy nosić pas elastyczny? Zaleca się noszenie go przez około 1 miesiąc.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."