Powiększanie piersi, augmentacja

Powiększanie piersi określane również fachowo jako augmentacja piersi, mammaplastyka lub popularnie jako plastyka biustu czy implanty piersi to operacja, która ma na celu zwiększenie lub przywrócenie rozmiaru piersi za pomocą implantów z żelem silikonowym, solą fizjologiczną, implantów z wypełnieniem kombinowanym lub za pomocą przeszczepu tłuszczu. Powiększanie piersi to obecnie jedna z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej. Od wielu lat zwiększa satysfakcję kobiet, które chcą poprawić wygląd piersi lub przywrócić proporcje swojej sylwetki.

Augmentacja piersi - czy jesteś odpowiednią kandydatką?

Oto kilka powodów, dla których można rozważać powiększenie piersi implantami:

 1. Twoje piersi są mniejsze lub mniej jędrne po urodzeniu dzieci.
 2. Twoje piersi zmniejszyły się, kiedy schudłaś.
 3. Jedna z Twoich piersi jest zauważalnie mniejsza niż druga.
 4. Myślisz, że twoje piersi są zbyt małe w stosunku do reszty ciała.
 5. Dobrze się czujesz, kiedy nosisz strój kąpielowy lub dopasowane ubrania.   
 6. Ubrania dopasowane w biodrach są zbyt duże w  biuście.

Wiek

Nie ma żadnego górnego limitu wiekowego dla operacji powiększania piersi poza stanem zdrowia.

Zabieg należy przeprowadzić po zakończeniu rozwoju gruczołów piersiowych, co nie staje się wcześniej niż przed skończeniem szesnastego roku życia. Stanowczo lepiej jest wkładać implanty do piersi, które już nie będą zmieniały się pod wpływem karmienia, ale nie wyklucza się przeprowadzenia operacji powiększania piersi jeszcze przed zajściem w ciążę. Musisz jednak liczyć się z tym, że laktacja i ciąża zmienią wielkość i jakość gruczołu piersiowego i prawdopodobnie trzeba będzie przeprowadzić reoperację. Jeżeli jesteś po porodzie i już nie karmisz piersią, dobrze jest wstrzymać się z  augmentacją jeszcze przez rok czasu.

Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, masz pozytywne nastawienie do zabiegów medycyny estetycznej  i realistyczne oczekiwania, prawdopodobnie jesteś odpowiednią kandydatką do operacji powiększania piersi.

Co warto wiedzieć przed operacją powiększania piersi - Twój plan leczenia

Biorąc pod uwagę Twoje cechy fizyczne, doświadczenie lekarza oraz cel, który chcesz osiągnąć, Twój chirurg plastyk podzieli się z Tobą następującymi informacjami:

 1. Wybór rodzaju zabiegu - powiększenie piersi implantami, powiększenie piersi z podniesieniem, podniesienie i modelowanie bez użycia implantów.
 2. Efekty, które można osiągnąć.
 3. Koszty zabiegu.
 4. Możliwe ryzyka i powikłania.
 5. Opcje znieczulenia i w jakich warunkach odbędzie się zabieg.
 6. Jakie badania i postępowanie jest zalecane przed operacją.
 7. Czego możesz się spodziewać bezpośrednio po operacji.
 8. Zdjęcia przed/po pacjentek, które miały taki sam zabieg.
 9. Dobór implantów z wykorzystaniem dostępnych technologii.

Zanim zdecydujesz się na operację powiększania biustu

O co zapytać na konsultacji przed zabiegiem powiększania piersi

 • Czy jestem odpowiednią kandydatką do powiększania piersi?
 • Czy efekty,  których oczekuję, są rozsądne i realistyczne?
 • Czy lekarz ma zdjęcia przed i po swoich pacjentek?
 • Czy będzie konieczne połączenie zabiegu powiększenia piersi z liftingiem?
 • Czy w moim przypadku implanty zostaną umieszczone pod gruczoł czy pod mięsień?
 • Czy moje blizny będą widoczne? Gdzie będą umiejscowione?
 • Jaki rodzaj implantów poleca mi lekarz?
 • Jaki rodzaj znieczulenia zaleca?
 • Jakie są koszty związane z moją operacją?
 • Czego się ode mnie oczekuje, aby uzyskać jak najlepszy wynik operacji?
 • Jak długo muszę pozostać na zwolnieniu i kiedy powrócę do pełnej aktywności?
 • Ilu operacji związanych z implantami mogę się spodziewać w ciągu mojego życia?
 • Jak moje piersi będą wyglądały po upływie czasu? Po ciąży? Po karmieniu piersią?
 • Jakie są zagrożenia i powikłania związane z moim zabiegiem?
 • Jakie jest postępowanie w przypadku powikłań?
 • Jakie lekarz proponuje rozwiązania, kiedy nie uda się osiągnąć efektów, które zaplanowaliśmy?
 • Jak będą wyglądały moje piersi, kiedy w przyszłości zdecyduję się na usunięcie implantów i nie będę ich zastępować?

Opracowaliśmy te pytania, aby Ci ułatwić przygotowania do zabiegu i przebieg wizyty konsultacyjnej. 

Ważne zasady!
Podejmuj jak najbardziej świadome decyzje dotyczące zabiegu!

Upewnij się, że dokonałaś właściwego wyboru lekarza.

Przygotuj się, abyś w trakcie wizyty konsultacyjnej otrzymała odpowiedź na wszystkie swoje pytania.  

Zapytaj o możliwości współczesnej medycyny estetycznej.

Dowiedz się, jakie efekty możesz osiągnąć i jakie są potencjalne powikłania.

Badania przed zabiegiem powiększania piersi

Ponieważ chodzi o operację w znieczuleniu całkowitym, konieczne jest wykonanie badania przedoperacyjnego u lekarza rodzinnego lub internisty, badań labolatoryjnych oraz EKG. Opis badania powinien zawierać dokładny wywiad chorobowy - zachorowania w rodzinie, przebyte choroby lub te, które aktualnie leczysz, alergie itp.. W niektórych klinikach można poddać się tym badaniom rano w dzień operacji.

Przed plastyczną operacją piersi jest jeszcze konieczne wykluczenie chorób piersi przy pomocy badania USG (sonograficznego) lub mammograficznego, w zależności od wieku pacjentki. Badania te przeprowadzane są w specjalistycznych placówkach onkologicznych lub ginekologicznych. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w ryzykowych grupach pacjentek, gdzie w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi.

Twój chirurg plastyczny zbada, zmierzy i sfotografuje twoje piersi do dokumentacji medycznej biorąc pod uwagę:

 • obecny rozmiar i kształt twoich piersi
 • rozmiar i kształt biustu, o którym marzysz
 • jakość i ilość twojej tkanki piersiowej
 • jakość twojej skóry.
 • umieszczenie twoich brodawek i otoczek

Jeśli planujesz odchudzanie, poinformuj o tym swojego chirurga plastycznego. Chirurg może zalecić stabilizację masy ciała przed zabiegiem.

Przygotowanie do zabiegu powiększania piersi

Od swojego lekarza dostaniesz szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowań przedoperacyjnych.

Odstawienie leków i jedzenia

Nie należy nic jeść ani pić na 6 godzin przed  planowaną operacją. Leki zawierające kwas acetylosalicynowy (jak Aspiryna, Alnagon, Mironal itd.) mogą powodować zwiększone krwawienie w ciągu i po operacji, dlatego też nie powinno się ich używać tydzień przed planowanym zabiegiem.

Mentruacja, antykoncepcja a zabieg

Nie zaleca się przeprowadzać operację w okresie miesiączki, ale menstruacja nie musi być powodem przesunięcia terminu operacji. Dobrze jest też porozmawiać ze swoim ginekologiem o ewentualnym odstawieniu antykoncepcji. Współczesny pogląd jest taki, że lepiej antykoncepcję zostawić i zapobiegawczo podać leki zapobiegające nadmiernej krzepliwości krwi - heparynę małoczasteczkową (np. Fraxiparin, Clexan, Fragmin).

Stan zdrowia

Zakłada się, że trzy tygodnie przed planowaną operacją nie zachorujesz na żadną poważną chorobę (chorobę wirusową, przeziębienie itd.). O każdej przebytej w tym czasie infekcji musisz poinformować swojego  lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnym odroczeniu zabiegu.

Palenie

Jeżeli palisz, zaplanuj sobie, że przez tydzień - dwa tygodnie przed operacją i co najmniej dwa tygodnie po niej nie będziesz palić.

W dzień zabiegu

W dzień operacji plastycznej piersi przyjdź już ogolona pod pachami, jeżeli umówiliście się z lekarzem co do tej metody operacyjnej. Pamiętaj, aby przynieść z sobą leki, które używasz na 2-3 dni, kosmetyki do higieny osobistej, pantofle, piżamę, dokumenty, elastyczny biustonosz bez fiszbin w rozmiarze dopasowanym do wybranych implantów. W niektórych placówkach można taki kupić. Do szpitala nie przynoś ubrań, które zakłada się przez głowę. Po operacji ubieranie się w taką odzież może sprawiać ból.

Transport do domu

W ramach przygotowań do operacji zaplanuj sobie transport do domu i pomoc na dzień lub dwa dni, jeżeli uważasz, że będziesz jej potrzebować po opuszczeniu szpitala.

Opłata

Za operację plastyczną płaci się najczęściej w dniu przyjścia do kliniki, przed zabiegiem. Zaliczkę wpłaca się w czasie rezerwacji terminu operacji. Wszystko odbywa się według konkretnych zwyczajów panujących w danej placówce. Chodzi o operację wykonywaną na życzenie pacjentki, więc kasa chorych nie pokrywa kosztów operacji.

Zwolnienie

Pacjentce nie można wystawić zwolnienia lekarskiego z pracy, dlatego należy wziąć sobie urlop na okres rekonwalescencji.

Metody powiększania piersi

Trwałymi metodami powiększania piersi są:

 • powiększanie piersi implantami
 • powiększanie piersi własnym tłuszczem

Do niedawna oferowane były również wypełniacze - Macrolane na bazie kwasu hialuronowego i Aquafiling - żel hydrofilowy składający się z soli fizjologicznej, która stanowi 98% produktu oraz 2% poliamidu. Obecnie żaden renomowany gabinet w Polsce nie wykonuje zabiegów powiększania piersi z wykorzystaniem tych wypełniaczy ze względu na związane z tym utrudnienia diagnostyki chorób piersi lub możliwości powikłań.

Jak wygląda implant piersiowy?

Implant jest zbudowany z zewnętrznej torebki (pokrycia), z polimeryzowanej gumy silikonowej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i sprężysty.

Torebka składa się z jeszcze jednej wewnętrznej warstwy, co zapewnia jej większą odporność na rozerwanie, i zapewnia jak najmiejszą przepuszczalność cząsteczkową.

breast implants

Powierzchnia może być gładka, ale również teksturowana z porami o okreslonej wielkości i głębokości. Implanty teksturowane mają niższe ryzyko powstania kontraktury kapsułkowej, ale według ostatnich aktualizacji amerykańskiej agencji FDA ze stycznia 2016 r. wskazano możliwe powiązania między tym typem powierzchni implantów a rozwojem ALCL, rzadkiego typu chłoniaka nieziarniczego. Wystąpienie ALCL w związku z implantem jest niezwykle rzadkie i jest wysoce uleczalne.

Na powierzchni torebki może znajdować się tytanowa powłoka (dobrze tolerowana przez organizm ludzki) lub polyuretan.

Wewnątrz torebki znajduje się żel silikonowy o miękkiej konsystencji, roztwór soli fizjologicznej, kombinacja obu lub inne związki opisane wcześniej. Spoistość cząsteczkowa żelu silikonowego umożliwia zachowanie kształtu implantu, obniża ryzyko przepuszczenia mikrocząsteczek silikonu przez torebkę i zapobiega wyciekaniu silikonu przy ewentualnym rozerwaniu osłonki.

Implant wypełniony wysokiej jakości żelem silikonowym jest używany najczęściej, ponieważ nie są znane niekorzystnego działania silikonu na organizm ludzki.

Rodzaje implantów według kształtu

Podstawowym kryterium podziału jest kształt implantów:

 • okrągłedają efekt, jakby piersi były w staniku typu "push up" (mogą być wkładane pod gruczoł piersiowy i pod mięsień)

 • anatomiczne - naturalne jak kropla (wkładane częściowo pod mięsień)

 • inteligentne - zachowują się jak tkanka gruczołowa piersi, inaczej gdy pacjentka stoi, inaczej, gdy leży
 • asymetryczne (dla każdej piersi inny implant, zawsze wkładane pod gruczoł piersiowy.)

Kulate anatomicke
Implant anatomiczny i okrągły

Rodzaje wypełnienia implantów

Implanty mogą być wypełnione:

 • silikonem spoistym - żel silikonowy (jego zaletą jest spoistość silikonu w implancie np. podczas jego poruszania się)

 • silikonem ciekłym (obecnie już nie są używane)

 • roztworem soli fizjologicznej - zaletą jest małe cięcie, ponieważ implant jest napełniany roztworem soli fizjologicznej, aż po jego włożeniu do piersi.)

 • kombinowane, tzw. ekspandery Bakera (zawierają żel silikonowy, a po jego włożeniu, za pomocą specjalnego wentylu dopełnia się roztworem soli fizjologicznej. Można je wykorzystać podczas operacji transseksualistów.)

W dzisiejszych czasach ciągle pojawiają się nowości w sferze wypełnień do implantów. Są analizowane i używane różne substancje wypełniające np. żel sojowy, hydrożel, ale do tej pory nie znalazły one większego zastosowania.

Rodzaje implantów według powierzchni

Istnieją trzy typy powierzchni implantów:

 • gładki 

 • teksturowany (Implant ma „aksamitną powierzchnię“. Celem jest, aby przyrósł do piersi i nie ruszał się w niej. W razie użycia tych implantów istnieje miejsze ryzyko powstania kontraktury kapsułkowej)

 • tytaniczny (używane rzadziej, dobrze przyswajane przez organizm)

Rodzaje implantów według profilu

Istnieją 4 typy profilu:

 • niski

 • średni
 • wysoki

 • bardzo wysoki

Projekce implantu Mentor

Profil oznacza, na ile centymetrów pierś za zostanie wysunięta do przodu. Profil niski jest zalecany kobietom o szerokiej klatce piersiowej, profil wysoki natomiast dla kobiet o wąskiej klatce piersiowej.

Określanie wielkości implantów

Wielkość implantatów jest podawana w mililitrach. Wybór implantu nie zależy tylko od jego wielkosci, ale od wymiaru. Przy doborze wielkości bierze się pod uwagę budowę anatomiczną ciała, tzn. wysokość, szerokość klatki piersiowej, proporcje postawy, wielkość miednicy, wielkość gruczołów piersiowych i oczywiście oczekiwania pacjentki. Najczęściej używane wielkości u nas to 200-300ml. (Implanty są produkowane w wielkości od 100ml do 1000ml).

Podczas dobierania wielkości implantu, w celu lepszego wyobrażenia sobie oczekiwanego wyglądu piersi, można wykorzystać opakowania foliowe (worek itp.) napełnione cieczą, sypkim lub ugotowanym ryżem, włożonym do stanika.

Dobór implantów - przymierzanie i wizualizacja

Dobór implantów jest najistotniejszym elementem konsultacji poprzedzającej zabieg powiększania piersi.

Doboru implantów nie dokonuję „na oko”, ani patrząc na nie w kategoriach wagi czy objętości. Ani waga, ani objętość nie mówią nic o kształcie implantu. Dwa implanty o tej samej objętości mogą mieć zupełnie inne kształty. Ponadto takie same implanty u różnych osób dają różną (czasem nawet bardzo różną) wielkość piersi. Współczesne podejście zmierza w kierunku matematycznego doboru wkładek.

Jak odpowiednio dobrać implanty, by mieć piękne piersi?

Bardzo pomocne okazały się w ostatnich latach urządzenia umożliwiające komputerową symulację wyglądu piersi po zabiegu.

Komputerowa symulacja 3D - wizualizacja efektów powiększenia piersi

Jak zobaczyć efekty powiększenia piersi jeszcze przed operacją - Vectra XT

Tradycyjną metodą jest możliwość symulacji powiększenia piersi poprzez założenie stanika i odpowiednio wyprofilowanych wkładek silikonowych.

Producenci implantów

Implantami najczęściej używanymi  w świecie i w Polsce są implanty producentów :

Każdy implant ma paszport - dokument z numerem seryjnym i wielkością implantu, który jest wystawiany każdej pacjentce po operacji.

Więcej informacji o implantach Mentor

Więcej informacji o implantach Motiva

Ceny implantów piersiowych

Ceny implantów wynoszą średnio od 3000 do 6500 zł za parę w zależności od rodzaju implantu i producenta. Implanty okrągłe kosztują około 3 000 - 4 000 zł, anatomiczne natomiast są droższe i kosztują ok. 6 000 zł. Cena nie zależy od wielkości implantu.

Cały zabieg powiększania piersi jest w cenie od 10 000 do 18 000 złotych, w koszt jest wliczona cena implantów, cena operacji, pobyt w klinice, wizyty kontrolne. W niektórych klinikach w cenę jest wliczona bielizna pooperacyjna oraz zabiegi mające na celu przyśpieszenie gojenia się blizny.

Przy wyborze lekarza nie należy kierować się tylko ceną! Najistotniejsze jest wzajemne porozumienie i zaufanie.

Metody operacyjne powiększania piersi implantami

Podczas wyboru metody operacyjnej bierze się pod uwagę następujące aspekty.

Umieszczenie cięcia

 1. w okolicy pachy
 2. wokół otoczki sutkowej
 3. wzdłuż fałdu pod piersią
 4. w okolicy pępka (endoskopowo przez pępek)
operacni pristupy augmentace prsou
Umieszczenie cięcia dla włożenia implantu

Wybór sposobu cięcia zależy od preferencji oraz predyspozycji pacjentki, a także od metod stosowanych w danej klinice.

Umieszczenie implantu:

 • pod gruczoł piersiowy

 • pod mięsień

 • częściowo pod mięsień

implantat 2
Umieszczenie implantu pod mięsień
prsni implantat
Umieszczenie implantu pod gruczoł

Obie metody umieszczenia implantu (pod mięsień lub pod gruczoł piersiowy) mają swoje zalety i wady. Wybór zależy od jakości i wielkości gruczołu piersiowego, jakości skóry i tkanki podskórnej oraz od siły i jakości mięśnia.  Dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, która pomoze pacjentce zharmonizować swoje wyobrażenia s realnymi możliwościami, proporcjami ciała i opinią lekarza operującego.

Przebieg zabiegu powiększania piersi (augmentacja)

Plastyka piersi jest w większości przypadków przeprowadzana w znieczuleniu całkowitym - narkozie. Operacja plastyczna piersi trwa 1-2 godziny a po niej jest konieczna hospitalizacja trwająca 1-2 dni. W większości przypadków podaje się przed i po operacją, prewencyjnie antybiotyki, ponieważ dochodzi do umieszczenia ciała obcego w organizmie ludzkim. Długość, czas i sposób podawania antybiotyków zależy od praktyk  panujących w danej klinice.

Operacja plastyczna piersi

prs-povis
Umieszczenie brodawki odpowiednie dla augmentacji

Metoda włożenia i umieszczenia implantu będzie zależała od Twoich anatomicznych predyspozycji i zaleceń chirurga. Implant umieszcza się poprzez 3-4cm cięcie, prowadzone albo w fałdzie gdzie pierś łaczy sie z klatką piersiową, poprzez ciemną skórę wokół brodawki lub też pod pachą. Każde cięcie jest przeprowadzone bardzo dokładnie, aby blizna końcowa była jak najmniej widoczna. Przy pomocy odpowiedniej preparacji tkanki zostaje wytworzona kieszeń, do której wkładany jest implant.

W niektórych zagranicznych klinikach podczas augmentacji stosuje się także technikę endoskopową. Metoda ta polega na wykonaniu cięcia pod pachą lub w okolicy pępka.

Implant jest albo bezpośrednio wkładany do kieszeni, za tkankę piersiową lub pod mięsień ściany klatki piersiowej. Wielkość implantu musi być dokładnie dobrana, tak aby był on całkiem przykryty tkanką piersiową. Inaczej mogą być widoczne jego krawędzie co może wyglądac  nienaturalnie.

Bardzo ważne jest zatrzymywanie krwawienia w celu wykluczenia późniejszych ewentualnych komplikacji - niepożądanej kapsuły, czyli blizny lub osłonki implantu. Po operacji mogą być stosowane przez kilka dni dreny, co jednak zależy od zwyczajów kliniki i lekarza operującego.

Do zaszywania ran powstałych podczas cięć, są używane różne rodzaje szwów (w większości przypadków śródskórne, ewentualnie pojedyńcze), które po 7-10 dniach od operacji są usuwane.

Przykrywanie ran opatrunkiem po operacji zależy od praktyk panujących w danej klinice.

Blizny po zabiegu powiększania piersi

Nie da się powiększyć piersi przy pomocy implantu bez blizn. Zadaniem chirurga plastycznego, który taki zabieg wykonuje, jest więc nie tylko poprawa kształtu biust, ale również to, aby blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne i dyskretnie ukryte w naturalnych załamaniach skóry.

Blizny po powiększaniu piersi implantami mogą być zlokalizowane:

w bruździe podpiersiowej - taki dostęp daje najlepszą kontrolę loży dla implantów i najłatwiej jest tędy wprowadzić implant

pod prsem

w dole pachowym - blizna jest zlokalizowana za fałdem pachowym przednim, który utworzony jest przez brzeg dolny mięśnia piersiowego większego

v podpaží

wokół otoczki - cięcie wokół otoczki jest obecnie najrzadziej stosowane ze względu na to, że wymaga nacięcia gruczołu, co naraża implant na kontakt z gruczołem, który nie jest sterylny, w pewnym stopniu upośledza jego funkcję i może wpłynąć na zdolność karmienia piersią w przyszłości

kolem bradavky

Wszystko o bliznach

Zalecenia po zabiegu powiększania piersi

Piersi są po operacji w dzień i w nocy usztywnione specjalnym biustonoszem, którego noszenie zaleca się aż na 4-8 tygodni po operacji. Przez 1 miesiąc po operacji plastycznej piersi zalecane jest spanie na plecach i ograniczenie aktywności fizycznej.

JGQO8118 podprsenka
Biustonosz pooperacyjny

Augmentacja piersi - efekty zabiegu

Efekt jaki uzyska chirurg plastyczny w dużej mierze zależy od prawidłowego doboru implantów piersi, umiejętności i doświadczenia lekarza, stanu wyjściowego piersi, wieku pacjentki, stosowania się do zaleceń. 

Lembas przed po 1
Powiększanie piersi dr Lubomir Lembas
Olender przed po
Powiększanie piersi dr Anna Olender
Pietrasik przed po
Powiększanie piersi dr Kamil Pietrasik
Asymetria Osuch
Asymetria piersi dr Piotr Osuch

Rowek między piersiami

Niektóre kobiety oczekują, że piersi po zabiegu będę zbliżone do siebie i bez biustonosza wytworzą zmysłowy rowek. Niestety nie można takiego efektu osiągnąć na życzenie u każdej pacjentki, wiąże się to bowiem z budową ciała i odległością między gruczołami piersiowymi.

Rekonwalescencja po operacji powiększania piersi

Najprawdopodobniej kilka dni po operacji będzie dokuczał Ci ból. Ból jest większy przy operacji, gdzie implant został włożony pod mięsień. 2-5 dni po operacji plastycznej piersi będziesz używać leki przeciwbólowe (analgetyki). Ból stopniowo ustąpi.

Klinikę opuścisz prawdopodobnie po 1-2 dniach. Przed wypisem może zostać wymieniony opatrunek i zostaną też usunięte dreny, co jednak zależy od placówki i lekarza operującego. Usunięcie szwów wykonuje się podczas kontrolnej wizyty po 7-10 dniach, zgodnie ze zwyczajami panującymi w danej placówce.

To, czy zaleca się pooperacyjne masaże piersi, zależy od placówki i rodzaju zastosowanych implantów. Niektórzy lekarze ich w ogóle nie polecają. Z drugiej jednak strony długotrwałe masaże uciskowe blizny pooperacyjnej są wskazane.

Mycie piersi pod prysznicem jest możliwe aż po zagojeniu się ran operacyjnych.

Zaleca się noszenie specjalnego elastycznego biustonosz. Można go kupić w placówce, w której była przeprowadzona operacja. Czas jego noszenia określi operujący chirurg. Zazwyczaj jest to około 4-8 tygodni. Poleca się noszenie go także podczas wysiłku fizycznego. Czasami chirurg może zalecić noszenie leczniczego pasa. Używa się go częściej po operacji metodą dostępu pod pachą, aby pas przyciskał wytworzony kanał. Następnie można ten pas stosować i przy metodzie włożenia implantu pod mięsień tak, aby go przyciskał do dołu i ogólnie w sytuacjach, kiedy stanik nie wystarcza. O konieczności używania pasa decyduje znów operujący chirurg.

W pierwszym tygodniu po operacji należy zorganizować sobie odpoczynek. Na kilka pierwszych dni zapewnij sobie pomoc do domu i kogoś do opieki nad dziećmi.

Kontynuację codziennych czynności i wykonywanie lekkiej pracy domowej możesz zacząć po 10-14 dniach. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu odczuwać będziesz ból. Przez 6 tygodni staraj się nie podnosić rąk do góry.

Ciężka praca, dźwiganie ciężkich przedmiotow, ćwiczenia i inne sportowe wyczyny najlepiej rozpocząc stopniowo, dopiero po dwóch miesiącach po operacji i to w elastycznym staniku. W ciągu pierszego miesiąca po operacji bądź bardzo ostrożna podczas współżycia seksualnego.

Chodzenie do solarium i opalanie się  możesz rozpocząć 14 dni po operacji, jednak lepiej jest nie śpieszyć się z tym. Blizny muszą być chronione specjalnymi plastrami lub smarowane kremami z wysokim filtrem ochronnym minimum pół roku po zabiegu.

Po plastycznej operacji piersi wraca się do pracy już po 10-14 dniach, w zależności od uciążliwości pracy, którą wykonujesz.

Po 6 miesiącach wynik augmentacji uważany jest za trwały.

Jeżeli po operacji skóra na piersiach jest wysuszona, możesz stosować kilka razy dziennie kremy nawilżające. Bądź ostrożna również podczas wcierania kremu, nie naciągaj skóry i uważaj na miejsca szycia.

Ze swoim chirurgiem powinnaś skontaktować się niezwłocznie, kiedy piersi zmienią swój kształt lub stwardnieją, albo kiedy pojawi się jakakolwiek oznaka zakażenia. Należy również skontaktować się z lekarzem operującym po uderzeniu w pierś (wypadek samochodowy, upadek z wysokości itd.). Standardowe kontrole odbywają się po 1 miesiącu, po 3 miesiącach i po 1 roku. Po 10 latach przeprowadza się kontrolę i badanie USG. Następnie prawidłowo co 5 lat należy powtarzać badanie USG. System kontroli jest uzależniony od placówki, w której była przeprowadzona operacja. Niektóre kliniki takich kontrol nie prowadzą.

Zawsze kieruj się zaleceniami swojego lekarza.

Implanty piersiowe a ciąża i karmienie

Implanty piersiowe nie mają wpływu na płód i nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Obecność implantów nie wyklucza zdolności do karmienia piersią. Światowe badania naukowe nie wykazały zwiększonej zawartości silikonu w mleku macierzystym.

Augmentacja piersi - jak dbać o biust po zabiegu

Operacja powiększania piersi  i jej efekt są dla kobiety źródłem radości i czynnikiem powodującym zwiększenie pewności siebie, ale niesie też z sobą konieczność długotrwałej troski i pielęgnacji.

Życie z imlantami piersi przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu, miesiąc po augmentacji oraz prewencja

Współżycie seksualne po powiększeniu piersi

Kiedy można rozpocząć współżycie seksualne po powiększeniu piersi? - dr Łukasz Ulatowski

Seksualność kobiet po zabiegu powiększenia piersi

Badania i profilaktyka onkologiczna u kobiet z implantami piersi

Podczas badania mammograficznego implant zasłania około 20% tkanki gruczołu piersiowego. Dlatego trzeba rozważyć użycie innej metody badania piersi, np. sonografię (USG) lub rezonans magnetyczny.

Pacjentki, u których była przeprowadzona augmentacja piersi poprzez włożenie implantu, nie mogą poddać się zabiegom diatermii (terapeutyczne głębokie przegrzanie organów przy pomocy pola elektrycznego lub magnetycznego wysokiej częstotliwości). Mogłoby to spowodować skrajne rozgrzenie implantu, wewnętrzne poparzenia i ewentualne pęknięcie implantu.

Powikłania po zabiegu powiększania piersi

Podczas każdego zabiegu operacyjnego mogą pojawić się komplikacje, z którymi trzeba się liczyć, nawet wtedy jeśli ryzyko ich pojawienia się jest minimalne. Także znieczulenie ogólne niesie ze sobą określone czynniki ryzyka, o których  poinformuje Cie anestezjolog jeszcze przed planowanym zabiegiem.

Możliwe są też komplikacje dotyczące procesu gojenia się rany operacyjnej i okolic implantu. Są opisane przypadki, kiedy to z powodu infekcji implant musiał zostać wyjęty.

Nastepną możliwą komplikacją pooperacyjną może być krwawienie. Dlatego bardzo ważne jest labolatoryjne badanie krzepliwości krwi wykonane przed zabiegiem i okres rekonwalscencji bez wysiłku fizycznego po operacji. Problematyczne może być również gojenie się blizn.

Poważną komplikacją każdej operacji w znieczuleniu ogólnym jest tzw. zatorowość płucna (embolia) - zator w naczyniach krwionośnych płuc. Profilaktyka polega na zakładaniu opatrunku uciskowego na dolnych kończynach i wczesnej aktywacji pacjenta, najlepiej w pierwszej dobie  po operacji. Hormonalną antykoncepcję, której używanie zwiększa ryzyko zatoru, można odstawić przed planowaną operacją lub też zastosować inne leki obniżające krzepliwość krwi - heparynę małoczasteczkową.

Niektóre pacjentki mogą być podatne na tworzenie się tzw. keloidu lub hipertroficznych blizn. W takich wypadkach konieczne jest leczenie i korekcja samej blizny.

Podczas operacji powiększania piersi pacjentka ma ręce rozłożone na boki. Dlatego po operacji możne odczuwać ból w tych miejscach. Dzieje sie tak dlatego ze dochodzi do  naciągnięcia mięśni przechodzących spod pachy do ręki. Bóle te w ciągu kilku dni ustąpią.

Komplikacje związane z włożeniem implantu piersiowego

Kontraktura kapsułkowa

Chodzi o najczęściej opisywaną  komplikacę podczas augmentacji piersi. Dookoła implantu piersiowego zawsze wytworza się otoczka łącznotkankowa - kapsuła. Tkanka łączna w naturalny sposób reaguje na obecność ciala obcego w organizmie. Kapsuły tworzą się u wszystkich pacjentek, ale mogą być cienkie lub grubsze. To, jak wyglądają, jest kwestią indywidualną. W 5% przypadków może dojść do skurczenia się kapsuły wokół implantu, czemu towarzyszy ból, zdrętwienie i stwardnienie piersi. Może to stać się na jednej piersi lub na obu jednocześnie. Istnieją sposoby zapobiegające tworzeniu się kapsuły lub przynajmniej minimalizujące ryzyko jej powstawania, np. odpowiednio wielki otwór na implant. Także implanty z teksturowaną powierzchnią obniżają ryzyko powstania tego zjawiska. Często skurczająca się w taki sposob kapsuła musi być poluzowana chirurgicznie. Są też znane przypadki, kiedy to skurczanie się kapsuły wokół implantu powtarzało się oraz sytuacje, gdzie drętwienie piersi powtarzało się tak często, że jedynym możliwym rozwiązaniem bylo usunięcie implantu.

Wypadnięcie (wyparcie) implantu

Skóra w okolicy rany operacyjnej, a także wielkość implantu jest w ciągłym napięciu, co może doprowadzić do tego, że stopniowo stanie się cieńsza, aż pęka, co z kolei może spowodować wypadnięcie implantu. Ta komplikacja występuje częściej u pacjentek, które mają skórę w jakiś sposób uszkodzoną lub pokrytą bliznami powstałymi np. podczas naświetleń przy terapii chorób nowotworowych.

Seroma

Chodzi o wytworzenie się płynu w okolicach implantu bezpośrednio po operacji lub później, co objawia się bólem i powiększeniem piersi. Najczęstszą przyczyną jest zbyt wczesne obciążenie fizyczne po operacji, nadmierna aktywność sportowa lub też uraz.

Krwiak wokół  implantu - hematom

Najczęstszą przyczyną nagromadzenia się krwi w okolicy implantu jest niestosowanie się do zaleceń lekarza i aktywność fizyczna tuż po zabiegu lub też zaburzenia związane z krzepliwością krwi.

Pęknięcie i przesiąkanie implantu

Trwałość implantu podawana przez producentów jest dożywotnia. Pierś jednak wraz z upływem czasu może zmienić swój kształt. W takim przypadku bywa konieczna wymiana implantu. Rozerwanie może być związane  z urazem spowodowanym wypadkiem lub ekstremalnym sportowym obciążeniem. Przez zewnętrzną powłokę implantu wypełnionego żelem mogą przesiąkać mikroskopijne cząsteczki silikonu. Ich występowanie było stwierdzone w okolicy implantu i w innych częściach ciała. Nie udowodniono jednak ich szkodliwości.

Sfałdownie implantu

Sfałdowanie powłoki implantu ujawnia się jako namacalne fale pod skórą. Może to powodować ból. Duże fałdy mogą też drażnić i uszkadzać tkankę w okolicy. Zdarza się to  zazwyczaj u szczupłych pacjentek z cienką skórą, bardzo małym gruczołem piersiowym, przy podgruczołowym umieszczeniu implantu.

Wrażliwość brodawek

Po operacji często przez kobiety jest opisywana zmiana wrażliwości brodawki - zwiększonej lub zniżonej wrażliwości. W większości przypadków w ciągu kilku miesięcy lub jednego roku wszystko znów wraca do normy. Niekiedy jednak może być to zmiana trwała.

Asymetria piersi

Pierś powiększona przy pomocy implantu może z czasem opadnąć lub obwisnąć. Dochodzi także do asymetrii, kiedy to jedna strona bardziej opadnie niż druga. Może to być wynikiem niestosowania sie do zaleceń pooperacyjnych. Podczas ruchu mięśnia piersiowego tuż po operacji implant może  zmienić swoje położenie. Większe ryzyko przesunięcia jest w przypadku zastosowania implantów anatomicznych.

Wapnienie

W okolicy implantu mogą gromadzić się drobne cząsteczki wapnia, które niekiedy mogą być mylnie diagnozowane jako początkowe stadium raka piersi.

Drobna tromboza w naczyniach

Po operacji może dojść do zatkania małych naczynek krwionośnych skrzepem. Najczesciej zdarza się to w okolicach pachy albo pod skórą ściany brzusznej. W ciągu kilku miesięcy zmiany te samoistnie znikają.

Czy silikonowe implanty mogą być szkodliwe dla ciała?

Na całym świecie prowadzone sa różnego rodzaju badania naukowe dotyczące szkodliwości implantów piersiowych. Analizowane i kontrolowane były wszystkie materiały, z których składa się implant. Chodzi tu o silikon, poliuretan, który wchodzi w skład budowy niektórych implantów i platyna, którą stosuje się podczas polimeryzacji żelu silikonowego. W przypadku żadnego z badanych materiałów nie zostało jednoznacznie udowodnione karcynogenne działanie, co oznacza że nie powodują one powstawania nowotworów. Analizowane było też powiązanie stosowania implantów z powstawaniem chorob reumatologicznych i autoimmunologicznych, które również nie zostało potwierdzone. Silikon elementarny jest do końca zwyczajnie obecny w krwi, w mleku karmiącej piersią kobiety, tkance łącznej  i w większości organów. Jego zawartość w ciele zależy od diety, warunków geograficznych, jakości wody pitnej oraz od konsumpcji piwa. Także silikon u matek karmiacych piersią nie jest zagrożeniem dla dzieci. Najlepszym dowodem na to jest, że wiele dziecięcych smoczków, łyżeczek i innych produktów codziennego użytku wykonanych jest własnie z silikonu.

Augmentacja piersi - jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt powiększenia piersi jest trwały pod warunkiem, że nie zmienia się waga i proporcje piersi (więcej, wyżej, ciąża). W takich wypadkach należy liczyć się z koniecznością wymiany implantu. Podjęcie decyzji dotyczącej poddania się operacji powiększenia piersi jest sprawą osobistą, bardzo ważną i niosącą trwałe konsekwencje. Jeżeli osiągniesz swój cel, wtedy Twoja operacja jest udana.

Wymiana implantów piersi

Plusy i minusy powiększania piersi implantami

Plusy

 • Augmentacja to długotrwałe rozwiązanie pozwalające osiągnąć idealną sylwetkę
 • Będziesz lepiej wyglądać w wielu ubraniach i strojach kąpielowych.
 • Będziesz mieć bardziej młodzieńczą sylwetkę

Minusy

 • Implanty piersi wymagają stałego monitorowania
 • Może zaistnieć konieczność usunięcia implantów
 • Każda operacja czy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań

Przyszłość implantów

W Uniwersytecie Illinois w Chicago zastały wyizolowane ludzkie komórki macierzyste ze szpiku kostnego. Stymulowano je  tak, aby rosły wzdłuż podtrzymującego szkieletu zrobionego z biologicznego, dobrze adaptującego się materiału. Dzięki temu szablonowi komórki rozmnażały się do wcześniej wybranych kształtów. Powstała z wypielęgnowanej tkanki tłuszczowej forma była już wypróbowana na modelu myszy. Uważa się, że implanty powstałe z namnożonych komórek macierzystych będą w przyszłości stanowiły bezpieczną alternatywę dla implantów silikonowych.

Najnowsze trendy w powiększaniu piersi

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Do autologicznego przeszczepu tłuszczu wykorzystywany jest tłuszcz usunięty w wyniku liposukcji z ud, brzucha czy bioder. Po procesie przygotowania i udoskonalenia komórki tłuszczowe są wstrzykiwane do piersi. Jest to mniej powszechna metoda niż augmentacja piersi z wykorzystaniem implantów, która wciąż jest poddawana badaniom klinicznym i badaniom pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.
Efekt zabiegu powiększania piersi własną tkanką tłuszczową jest naturalny i trwały pod warunkiem utrzymywania stałej wagi ciała, zabieg jest zdecydowanie mniej traumatyczny, a rekonwalescencja właściwie natychmiastowa. 

Wszystko o powiększaniu piersi wlasną tkanką tłuszczową

Lista współpracujących dostawców >> 

Aktualizowane: 18.12.2018

Treść

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Blizny po powiększaniu piersi

Katarzyna Wrzosek

Nie da się powiększyć piersi przy pomocy implantu bez blizn. Zadaniem chirurga plastycznego, który taki zabieg wykonuje, jest...

Więcej opinii na ten temat

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Cenniki

Ceny od 16 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 14 500 zł
zazwyczaj do 17 500 zł
Klinika La Perla
Ceny od 12 500 zł
zazwyczaj do 16 500 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Dr Osuch Clinic
Warszawa
Ceny od 16 500 zł
zazwyczaj do 18 500 zł
Dr Osuch Clinic
dr Janusz Jaworowski
Warszawa, Białystok
Ceny od 14 000 zł
dr Janusz Jaworowski
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Polecamy

 

Zabiegi, na które wybierają się inni