Powiększanie piersi, augmentacja

97%
Zadowolonych
6168 opinii pacjentów

Autor: MUDr. Tomáš Doležal

Piersi są od dawien dawna postrzegane jako symbol kobiecego piękna, dlatego każda kobieta zwraca uwagę na ich wygląd. Wiele z nich uznaje swój biust za zbyt mały lub niekształtny, a czasami mamy do czynienia z wyraźną asymetrią. Niezadowolenie z rozmiaru i kształtu piersi może mieć negatywny wpływ na kobiecą psychikę, samoocenę oraz pożycie intymne.... Więcej  

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Powiększanie piersi (Augmentacja) - Cenniki

Ceny od 12 500 zł
zazwyczaj do 16 500 zł
Dr Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 14 500 zł
zazwyczaj do 17 500 zł
Klinika La Perla
Ceny od 16 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 12 000 zł
zazwyczaj do 17 000 zł
Klinika Chirurgii Mazan
Ceny od 16 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński

Autor: MUDr. Tomáš Doležal

Piersi są od dawien dawna postrzegane jako symbol kobiecego piękna, dlatego każda kobieta zwraca uwagę na ich wygląd. Wiele z nich uznaje swój biust za zbyt mały lub niekształtny, a czasami mamy do czynienia z wyraźną asymetrią. Niezadowolenie z rozmiaru i kształtu piersi może mieć negatywny wpływ na kobiecą psychikę, samoocenę oraz pożycie intymne. Podjęcie decyzji o operacji powiększenia biustu implantami oraz ewentualnym modelowaniu jest najlepszym i trwałym rozwiązaniem tego problemu.

Zabieg powiększenia piersi, znany też pod nazwą augmentacji czy mammoplastyki, polega na chirurgicznym umieszczeniu implantów pod każdą piersią w celu zwiększenia jej rozmiaru i poprawy kształtu. Zabiegom powiększania piersi poddają się kobiety mające zbyt małe  (w ich mniemaniu) lub obwisłe piersi.

Rodzaje implantów

Podstawowym kryterium podziału jest kształt implantów:

 • okrągłe (mogą być wkładane pod gruczoł piersiowy i pod mięsień)

 • anatomiczne - naturalne jak kropla (wkładane częściowo pod mięsień)

 • asymetryczne (dla każdej piersi inny implant, zawsze wkładane pod gruczoł piersiowy.)

Podział według rodzaju wypełnienia:

 • silikon spoisty - żel silikonowy (jego zaletą jest spoistość silikonu w implancie np. podczas jego poruszania się)

 • silikon ciekły (już nie używany)

 • roztwór soli fizjologicznej - zaletą jest małe cięcie, ponieważ implant jest napełniany roztworem soli fizjologicznej, aż po jego włożeniu do piersi.)

 • kombinowane tzw. ekspandery Bakera (Zawierają żel silikonowy a po jego włożeniu, za pomocą specjalnego wentylu dopełnia się roztworem soli fizjologicznej. Można je wkorzystać podczas operacji transseksualistów.)

W dzisiejszych czasach ciągle pojawiają się nowości w sferze wypełnień do implantów. Są analizowane i używane różne substancje wypełniające np. żel sojowy, hydrożel, ale do tej pory nie znalazły one większego zastosowania.

Podział według rodzaju powierzchni:

 • gladki 

 • teksturowany (Implant ma „aksamitną powierzchnię“. Celem jest, aby przyrósł do piersi i nie ruszał się w niej. W razie użycia tych implantów istnieje miejsze ryzyko powstania kontraktury kapsułkowej)

 • tytaniczny (używane rzadziej, dobrze przyswajane przez organizm)

Podział według profilu:

 • niski (moderate)

 • wysoki (high)

  breast-implants-2

Wielkość implantatów jest podawana w mililitrach. Wybór implantu, nie zależy od jego wielkosci, ale od wymiaru. Przy doborze wielkości bierze się pod uwagę budowę anatomiczną ciała, tzn. wysokość, szerokość klatki piersiowej, proporcje postawy, wielkość miednicy, wielkość gruczołów piersiowych i oczywiście oczekiwania pacjentki. Najczęściej używane wielkości u nas to 200-300ml. (Implanty są produkowane w wielkości od 100ml do 1000ml).

Podczas dobierania wielkości implantu, w celu lepszego wyobrażenia sobie oczekiwanego wyglądu piersi, można wykorzystać opakowania foliowe (worek itp.) napełnione cieczą, sypkim lub ugotowanym ryżem, włożonym do stanika.

Implantami najczęściej używanymi  w świecie i w Polsce są implanty producentów :

Każdy implant ma paszport - dokument z numerem seryjnym i wielkością implantu, który jest wystawiany każdej pacjentce po operacji.

Jak wygląda implant piersiowy?

Implant jest zbudowany z zewnętrznej torebki (pokrycia), z polimeryzowanej gumy silikonowej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i sprężysty. Torebka składa się z jeszcze jednej wewnętrznej warstwy, co zapewnia jej większą odporność na rozerwanie, i zapewnia jak najmiejszą przepuszczalność cząsteczkową. Powierzchnia może być gładka, ale w dzisiejszych czasach daje się pierwszeństwo implantom z powierzchnią teksturową, które mają pory o okreslonej wielkości i głębokości. Mają niższe ryzyko powstania kontraktury kapsułkowej. Na powierzchni torebki może znajdować się tytanowa powłoka (dobrze tolerowana przez organizm ludzki) lub polyuretan. Wewnątrz torebki znajduje się żel silikonowy o miekkiej konsystencji, roztwór soli fizjologicznej, kombinacja obu lub inne związki opisane wcześniej. Spoistość cząsteczkowa żelu silikonowego umożliwia zachowanie ksztłatu implanta, obniża ryzyko przepuszczenia mikrocząsteczek silikonu przez torebkę i zapobiega wyciekaniu silikonu przy ewentualnym rozerwaniu osłonki. Ze względu na tymczasowe wykluczenie niekorzystnego działania silikonu na organizm ludzki, implant wypełniony wysokiej jakości żelem silikonowym jest używany najczęściej.

Ceny implantów piersiowych

Ceny implantów są rożne, w przeliczeniu na zł wynoszą w przybliżeniu od 3000 do 8000 zł. w zalezności od rodzju i producenta. Od 3000 do 5000 zł za okrągłe implanty a od 6000 do 8000 zł. za anatomiczne. Cena nie zależy od wielkości implantu.

Metody operacji powiększania piersi

Podczas wyboru metody operacyjnej bierze się pod uwagę następujące aspekty.

breast-implants

Umieszczenie cięcia:

 • wzdłuż fałdu pod piersią

 • wokół otoczki sutkowej

 • w okolicy pachy

 • w okolicy pępka (endoskopowo przez pępek)

Wybór sposobu cięcia zależy od preferencji oraz predyspozycji pacjentki, a także od metod stosowanych w danej klinice.

Umieszczenie implantu:

 • pod gruczołem piersiowym

 • pod mięśniem

 • częściowo pod mięśniem

Obie metody powiększenia piersi (pod mięsień lub pod gruczoł piersiowy) mają swoje zalety i wady. Wybór zależy od jakości i wielkości gruczołu piersiowego, jakości skóry i tkanki podskórnej oraz od siły i jakości mięśnia.  Dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, która pomoze pacjentce zharmonizować swoje wyobrażenia s realnymi możliwościami, proporcjami ciała i opinią lekarza operującego.

Przebieg zabiegu powiększania piersi (augmentacja)

Plastyka piersi jest w większości przypadków przeprowadzana w znieczuleniu całkowitym - narkozie. Operacja plastyczna piersi trwa 1-2 godziny a po niej jest konieczna hospitalizacja trwająca 1-2 dni. W większości przypadków podaje się przed i po operacją, prewencyjnie antybiotyki, ponieważ dochodzi do umieszczenia ciała obcego w organizmie ludzkim. Długość, czas i sposób podawania antybiotyków zależy od praktyk  panujących w danej klinice.

Operacja plastyczna piersi

prs-povis
Umieszczenie brodawki odpowiednie dla augmentacji

Metoda włożenia i umieszczenia implantu będzie zależała od Twoich anatomicznych predyspozycji i zaleceń chirurga. Implant umieszcza się poprzez 3-4cm cięcie, prowadzone albo w fałdzie gdzie pierś łaczy sie z klatką piersiową, poprzez ciemną skórę wokół brodawki lub też pod pachą. Każde cięcie jest przeprowadzone bardzo dokładnie, aby blizna końcowa była jak najmniej widoczna. Przy pomocy odpowiedniej preparacji tkanki zostaje wytworzona kieszeń, do której wkładany jest implant.

W niektórych zagranicznych klinikach podczas augmentacji stosuje się także technikę endoskopową. Metoda ta polega na wykonaniu cięcia pod pachą lub w okolicy pępka.

Implant jest albo bezpośrednio wkładany do kieszeni, za tkankę piersiową lub pod mięsień ściany klatki piersiowej. Wielkość implantu musi być dokładnie dobrana, tak aby był on całkiem przykryty tkanką piersiową. Inaczej mogą być widoczne jego krawędzie co może wyglądac  nienaturalnie.

Bardzo ważne jest zatrzymywanie krwawienia w celu wykluczenia późniejszych ewentualnych komplikacji - niepożądanej kapsuły, czyli blizny lub osłonki implantu. Po operacji mogą być stosowane przez kilka dni dreny, co jednak zależy od zwyczajów kliniki i lekarza operującego.

Do zaszywania ran powstałych podczas cięć, są używane różne rodzaje szwów (w większości przypadków śródskórne, ewentualnie pojedyńcze), które po 7-10 dniach od operacji są usuwane.

Przykrywanie ran opatrunkiem po operacji zależy od praktyk panujących w danej klinice. Piersi są po operacji w dzień i w nocy usztywnione specjalnym biustonoszem, którego noszenie zaleca się aż na 4-8 tygodni po operacji. Przez 1 miesiąc pleca się po operacji plastycznej piersi spanie na plecach i ograniczenie atywności fizycznej.

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do przeprowadzenia zabiegu powiększenia piersi - augmentacji?

Powiększanie piersi - plastyka piersi za pomoca implantów jest bardzo efektownym zabiegiem, odpowiednim dla kobiet z niedostatecznie rozwiniętymi piersiami lub gdy dojdzie do zmniejszenia gruczołu piersiowego np. po karmieniu piersią lub po znacznej utracie wagi.

implantat-2
Implant pod mięśniem

Nie można dokładnie ustalić optymalnego limitu wiekowego dla operacji plastycznych piersi. Zabieg należy przeprowadzić po zakończeniu rozwoju gruczołów piersiowych, co nie staje się wcześniej niż przed skończeniem szesnastego roku życia. Stanowczo lepiej jest wkładać implanty do piersi, które już nie będą zmieniały się pod wpływem karmienia piersią. Ale nie wyklucza się przeprowadzenia operacji powiększania piersi po osiemnastym roku życia, jeszcze przed zajściem w ciążę. Musisz jednak liczyć się z tym, że laktacja i ciąża zmienią wielkość i jakość gruczołu piersiowego i najprawdopodobniej trzeba będzie przeprowadzić reoperację. Jeżeli jesteś po porodzie a nie karmisz piersią to lepiej jest wstrzymać się z  augmentacją na około rok czasu.

Implanty piersiowe nie mają wpływu na płód i nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Obecność implantów nie wyklucza zdolności do karmienia piersią. Światowe badania naukowe nie wykazały zwiększonej zawartości silikonu w mleku macierzystym.

Niektóre kobiety domagają się umieszczenia implantów jak najbliżej siebie, aby powstało powabne wcięcie między piersiami. Niestety to zjawisko wiąże się z budową ciała, odległością między gruczołami piersiowymi, nie można tylko na życzenie wytworzyć go u każdej pacjentki.

Jeżeli jesteś zdrowa i Twoje oczekiwania są realistyczne, możesz być odpowiednią kandydatką do zabiegu.

Przed operacją

Podczas pierwszej konsultacji Twój lekarz powinien szczegółowo omówic planowany przebieg operacji i wybarać w zależności od stanu Twoich piersi i napięcia skóry, jedną  z metod, która będzie dla Ciebie tą najodpowiedniejszą. Pokaże Ci też poszczególne rodzaje implantów oraz zdjęcia przed i po zabiegu.

Jeśli Twoje piersi są obwisłe, lekarz może zaproponować użycie metody modelowania piersi. Poinformuje Cię także, o tym które implanty zastosuje i jaka ich wielkość jest najodpowiedniejsza w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.

prsni-implantat
Implant pod gruczołem piersiowym

Oczywiście każda pacjentka powinna otwarcie porozmawiać z chirurgiem na temat swych oczekiwań. Lekarz musi być szczery i powinien opisać wszystkie możliwości, ich ryzyka i ograniczenia dotyczące odpowiedniego rodzaju zabiegu.

Ponieważ chodzi o operację w znieczuleniu całkowitym, konieczne jest przeprowadzenie badania przedoperacyjnego, badań labolatoryjnych, EKG przeprowadzonego przez lekarza rodzinnego lub internistę. Opis badania powinien zawierać dokładny wywiad chorobowy - zachorowania w rodzinie, przebyte choroby lub te na które się leczysz, alergie itp.. W niektórych klinikach można poddać się tym badaniom rano w dzień operacji.

Przed plastyczną operacją piersi jest jeszcze konieczne wykluczenie chorób piersi przy pomocy badania USG (sonograficznego) lub mammograficznego, w zależności od wieku pacjentki. Badania te przeprowadzane są w specjalistycznych placówkach onkologicznych lub ginekologicznych. Przede wszystkim w ryzykowych grupach pacjentek, gdzie w rodzinie wystąpowały przypadki zachorowań na raka piersi.

Od swojego lekarza dostaniesz instrukcje dotyczące przygotowań przedoperacyjnych. Nie należy nic jeść ani pić na 6 godzin przed  planowaną operacją. Leki zawierające kwas acetylosalicynowy (jak Aspiryna, Alnagon, Mironal itd.) mogą powodować zwiększone krwawienie w ciągu i po operacji, dlatego też nie powinno się ich używać tydzień przed planowanym zabiegiem. Nie zaleca się przeprowadzać operacji w okresie miesiączki (łac. menses), ale menstruacja nie musi być powodem przesunięcia terminu operacji. Dobrze jest też porozmawiać ze swoim ginekologiem o ewentualnym odstawieniu antykoncepcji. Ale współczesny pogląd jest taki, że lepiej antykoncepcję zostawić i zapobiegawczo podać leki zapobiegające nadmiernej krzepliwości krwi - heparynę małoczasteczkową (np. Fraxiparin, Clexan, Fragmin).

Zakłada się, że trzy tygodnie przed planowaną operacją nie zachorujesz na żadną poważną chorobę (chorobę wirusową, przeziębienie itd.). O każdej przebytej w tym czasie infekcji musisz poinformować swojego  lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnym odroczeniu zabiegu.

Jeżeli palisz, zaplanuj sobie, że przez tydzień - dwa tygodnie przed operacją i co najmniej dwa tygodnie po niej nie będziesz palić.

W dzień operacji plastycznej piersi, przyjdź już ogolona pod pachami, jeżeli umówiliście się z lekarzem co do metody operacyjnej. Pamiętaj aby przynieść z sobą leki, które używasz, na 2-3 dni, kosmetyki do higieny osobistej, pantofle, piżamę, dokumenty, elastyczny biustonosz bez fiszbin w rozmiarze dopasowanym do wybranych implantów. W niektórych placówkach można taki kupić. Do szpitala nie przynoś ubrań, które zakłada się przez głowę. Po operacji ubieranie się w takieą odzież może sprawiać ból.

W ramach przygotowań do operacji, zaplanuj sobie transport do domu i pomoc na dzień lub dwa dni jeżeli uważasz, że będziesz jej potrzebować po opuszczeniu szpitala.

Za operację plastyczną płaci się najczęściej w dniu przyjścia do kliniki, przed zabiegiem. Zaliczkę wpłaca się w czasie rezerwacji terminu operacji. Wszystko odbywa się według konkretnych zwyczajów panujących w danej placówce. Chodzi o operację wykonywaną na życzenie pacjentki, więc kasa chorych nie pokrywa kosztów operacji. Pacjentce nie można wystawić zwolnienia lekarskiego z pracy, dlatego należy wziąć sobie urlop na okres rekonwalescencji.

Po operacji

Najprawdopodobniej kilka dni po operacji będzie dokuczał Ci ból. Ból jest większy przy operacji gdzie implant został włożony pod mięsień. 2-5 dni po operacji plastycznej piersi będziesz używać leki przeciwbólowe (analgetyki). Ból stopniowo ustąpi.

Klinikę opuścisz prawdopodobnie po 1-2 dniach. Przed wypisem może zostać wymieniony opatrunek i zostaną też usunięte dreny, co jednak zależy od placówki i lekarza operującego. Usunięcie szwów wykonuje się podczas kontrolnej wizyty po 7-10 dniach, zgodnie ze zwyczajami panującymi w danej placówce.

prs-jizvy
Umieszczenie blizn

Zaleca się nosić specjalny elastyczny biustonosz. Można go kupić w placówce, w której była przeprowadzona operacja. Czas jego noszenia określi operujący chirurg. Zazwyczaj jest to około 4-8 tygodni. Poleca się noszenie go także podczas wysiłku fizycznego. Czasami chirurg może zalecić noszenie leczniczego pasa. Używa się go częściej po operacji metodą dostępu pod pachą, aby pas przyciskał wytworzony kanał. Następnie można ten pas stosować i przy metodzie włożenia implantu pod mięsień, tak aby go przyciskał do dołu i ogólnie w sytuacjach, kiedy stanik niewystarcza. O konieczności używania pasa decyduje znów operujący chirurg.

To czy zaleca się pooperacyjne masaże piersi, zależy od placówki i rodzaju zastosowanych implantów. Niektórzy lekarze ich wogóle nie polecają. Z drugiej jednak strony dlugotrwałe masaże uciskowe blizny pooperacyjnej sa polecane. Mycie piersi pod prysznicem jest możliwe aż po zagojeniu się ran operacyjnych.

W pierwszym tygodniu po operacji należy zorganizować sobie odpoczynek. Na kilka pierwszych dni zapewnij sobie pomoc do domu i kogoś do opieki nad dziećmi.

Kontynuację codziennych czynności i wykonywanie lekkiej pracy domowej możesz zacząć po 10-14 dniach. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu odczuwać będziesz ból. Przez 6 tygodni staraj się nie podnosić rąk do góry.

Ciężka praca, dźwiganie ciężkich przedmiotow, ćwiczenia i inne sportowe wyczyny najlepiej rozpocząc stopniowo, dopiero po dwóch miesiącach po operacji i to w elastycznym staniku. W ciągu pierszego miesiąca po operacji bądź bardzo ostrożna podczas współżycia seksualnego.

Chodzenie do solarium i opalanie się  możesz rozpocząć 14 dni po operacji, jednak lepiej jest nie śpieszyć się z tym. Blizny muszą być chronione specjalnymi plastrami lub smarowane kremami z wysokim filtrem ochronnym minimum pół roku po zabiegu.

Po plastycznej operacji piersi wraca się do pracy już po 10-14 dniach, w zależności od uciążliwości pracy, którą wykonujesz.

Po 3 miesiącach wynik augmentacji uważany jest za trwały.

Jeżeli po operacji skóra na piersiach jest wysuszona, możesz stosować kilka razy dziennie kremy nawilżające. Bądź ostrożna również podczas wcierania kremu, nie naciągaj skóry i uważaj na zaszyte miejsca.

Swojego chirurga musisz odwiedzić w każdej chwili gdy piersi zmienią swój kształt, lub konsystencję (pierś ztwardnieje) albo też gdy pojawi się jakakolwiek oznaka zakażenia. Należy odwiedzić lekarza po uderzeniu w pierś (wypadek samochodowy, upadek z wysokości itd.) Zwyczajne kontrole odbywają się po 1 miesiącu, po 3 miesiącach i po 1 roku. Po 10 latach przeprowadza się kontrolę i badanie USG. Następnie prawidłowo co 5 lat należy powtarzać badanie USG. System kontroli jest uzależniony od placówki w której była przeprowadzona operacja. Niektóre kliniki takich kontrol nie prowadzą.

Zawsze kieruj się poleceniami swojego lekarza.

Podczas badania mammograficznego implant zasłania około 20% tkanki gruczołu piersiowego. Dlatego trzeba rozważyć użycie innej metody badania piersi, np. sonografię (USG) lub rezonans magnetyczny.

Pacjentki, u których była przeprowadzona augmentacja piersi i włożenie implantu, nie mogą poddać się zabiegom diatermii (terapeutyczne głębokie przegrzanie organów przy pomocy pola elektrycznego lub magnetycznego wysokiej częstotliwości). Mogłoby to spowodować skrajne rozgrzenie implantu, wewnętrzne popażenia i ewentualne pęknięcie implantu.

Ogólne komplikacje

Podczas każdego zabiegu operacyjnego mogą pojawić się komplikacje, z którymi trzeba się liczyć, nawet wtedy jeśli ryzyko ich pojawienia się jest minimalne. Także znieczulenie ogólne niesie ze sobą określone czynniki ryzyka, o których  poinformuje Cie anestezjolog jeszcze przed planowanym zabiegiem.

Możliwe sż też komplikacje dotyczące procesu gojenia się rany operacyjnej i okolic implantu. Są opisane przypadki, kiedy to z powodu infekcji implant musiał zostać wyjęty.

Nastepną możliwą komplikacją pooperacyjną może być krwawienie. Dlatego bardzo ważne jest labolatoryjne badanie krzepliwości krwi wykonane przed zabiegiem i utrzymywanie spokoju po operacji. Następnym problemem moęe być  gojenie się blizn.

Poważną komplikacją każdej operacji w znieczuleniu ogólnym jest tzw. zatorowość płucna (embolia) - zator w naczyniach krwionośnych płuc. Profilaktyka polega na zakładaniu opatrunku uciskowego na dolnych kończynach i wczesnej aktywacji pacjenta, najlepiej w pierwszej dobie  po operacji. Hormonalną antykoncepcję, której używanie zwiększa ryzyko zatoru, można odstawić przed planowaną operacją lub teą zastosować inne leki obniżające krzepliwość krwi - heparyę małoczasteczkową.

Niektóre pacjentki mogą być podatne na tworzenie się tzw. koloidu lub hipertroficznych blizn. Niekiedy jest potrzebna korekcja, która w przypadku tego rodzaju blizn jest dość ciężka.

Podczas operacji powiększania piersi pacjentka ma ręce rozłożone na boki. Dlatego po operacji możne odczuwać ból w tych miejscach. Dzieje sie tak dlatego ze dochodzi do  naciągnięcia mięśni przechodzących z pod pachy do ręki. Bóle te są tymczasowe i w ciągu kilku dni ustąpią.

Komplikacje związane z włożeniem implantu piersiowego

Kontraktura kapsułkowa

Chodzi o najczęściej opisywaną  komplikacę podczas augmentacji piersi. Dookoła implantu piersiowego zawsze wytworza się otoczka łącznotkankowa - kapsuła. Tkanka łączna w naturalny sposób reaguje na obecnośćciala obcego w organizmie. Kapsuły tworzą się u wszystkich pacjentek, ale mogą być cienkie lub grubsze. To jak wyglądają jest kwestią indywidualną. W 5% przypadków może dojść do skurczenia się - kapsuły wokół implantu, czemu towarzyszy ból, zdrętwienie i ztwardnienie piersi. Może to stać się na jednej piersi lub na dwóch jednocześnie. Istnieją sposoby zapobiegające tworzeniu się kapsuły lub przynajmniej minimalizujące ryzyko jej powstawania, np. odpowiednio wielki otwór na implant. Także implanty z teksturowaną powierzchnią obniżają ryzyko powstania tego zjawiska. Często skurczająca się w taki sposob kapsuła musi być poluzowana chirurgicznie. Są też znane przypadki kiedy to skurczanie się kapsuły wokół implantu powtarzało się, oraz sytuacje gdzie drętwienie piersi powtarzało się tak często, że jedynym możliwym rozwiązaniem bylo usunięcie implantu.

Wypadnięcie (wyparcie) implantu

Skóra w okolicy rany operacyjnej a także wielkość implantu jest w ciągłym napięciu co może doprowadzić do tego, że stopniowo stanie się cieńsza az pęka, co z kolei może spowodować wypadnięcie implantu. Ta komplikacja występuje częściej u pacjentek które mają skórę w jakiś sposób uszkodzoną lub pokrytą bliznami powstałymi np. podczas naświetleń przy terapii chorób nowotworowych.

Seroma

Chodzi o wytworzenie się płynu w okolicach implantu bezpośrednio po operacji lub później, co objawia się bólami i powiększeniem piersi. Najczęstszą przyczyną jest zbyt wczesne obciążenie fizyczne po operacji, nadmierna aktywność sportowa lub też uraz.

Krwiak wokol  implantu - hematom

Najczęstszą przyczyną nagromadzenia się krwi w okolicy implantu jest niedotrzymywanie po operacji spokoju lub też zaburzenia związane z krzepliwością krwi.

Pęknięcie i przesiąkanie implantu

Trwałość implantu podawana przez producentów wynosi około 10-15 lat. Implant powoli niszczy się, jego powierzchnia jest ścierana i osłabiona co w konsekwencji  może prowadzić do jego pęknięcia. Pierś może zmieniać kształt i sprawiać ból. W takim przypadku konieczna jest wymiana implantu. Rozerwanie może być związane  z urazem, spowodowane wypadkiem lub ekstremalnym sportowym obciążeniem. Przez zewnętrzną powłokę implantu wypełnionego żelem, mogą przesiąkać mikroskopijne cząsteczki silikonu. Ich występowanie było stwierdzone w okolicy implantu i w innych częściach ciała. Nie udowodniono jednak ich szkodliwości.

Sfałdownie implantu

Sfałdowanie powłoki implantu, ujawnia się jako namacalne fale pod skórą. Może to powodować ból. Duże fałdy mogą też drażnić i uszkadzać tkankę w okolicy. Zdaża się to  zazwyczaj u szczupłych pacjentek z cienką skórą, bardzo małym gruczołem piersiowym, przy podgruczołowym umieszczeniu implantu.

Wrażliwość brodawek

Po operacji często jest opisywana przez kobiety zmiana wrażliwości brodawki, a to w dosłownym znaczeniu zwiększonej jak i zniżonej wrażliwości. W większości przypadków w ciągu kilku miesięcy lub jednego roku, wszystko znów wraca do normy. Niekiedy jednak może być to zmiana trwała.

Asymetria piersi

Pierś powiększona przy pomocy implantu może z czasem opadnąć lub być obwisła. Dochodzi także do asymetrii, kiedy to jedna strona bardziej opadnie niż druga. Może to być wynikiem niestosowania sie do zaleceń pooperacyjnych. Podczas ruchu mięśnia piersiowego tuż po operacji implant może  zmienić swoje położenie. Większe ryzyko przesunięcia jest w przypadku zastosowania implantów kropelkowych.

Wapnienie

W okolicy implantu mogą gromadzić się drobne cząsteczki wapnia, które niekiedy mogą być mylnie diagnozowane jako początkowe stadium raka piersi.

Drobna tromboza w naczyniach

Po operacji może dojść do zatkania małych naczynek krwionośnych skrzepem. Najczesciej zdaża sie to w okolicach pachy albo pod skórą ściany brzusznej. W ciągu kilku miesięcy zmiany te samoistnie znikają.

Czy silikonowe implanty mogą być szkodliwe dla ciała?

Na całym świecie prowadzone sa różnego rodzaju badania naukowe dotyczące szkodliwości implantów piersiowych. Analizowane i kontrolowane były wszystkie materiały, z których jest składa sie implant. Chodzi tu o silikon, poliuretan, który wchodzi w skład budowy niektórych implantów i platyna, którą stosuje się podczas polimeryzacji żelu silikonowego. W przypadku żadnego z badanych materiałów nie zostało jednoznacznie udowodnione karcynogenne działanie, co oznacza że nie powodują one powstawania nowotworów. Analizowane bylo też powiązanie stosowania implantów z powstawaniem chorob reumatologicznych i autoimmunologicznych które również nie zostało potwierdzone. Silikon elementarny jest do końca zwyczajnie obecny w krwi, w mleku karmiącej piersią kobiety, tkance łącznej  i w większości organów. Jego zawartość w ciele zależy od diety, warunków geograficznych, jakości wody pitnej oraz od konsumpcji piwa. Także silikon u matek karmiacych piersią nie jest zagrożeniem dla dzieci. Najlepszym dowodem na to jest wykonanie dziecięcych ssakow, smoczków, łyżeczek i innych produktów leczniczych własnie z silikonu.

Jak długo przetrwa efekt powiększenia piersi - augmentacja?

Wynik końcowy powiększenia piersi jest trwały, pod warunkiem, że nie zmienia sie waga i proporcje piersi (więcej, wyżej, ciąża). Ponieważ po 10-15 latach zmienia się jakość implantu i może się zwiększyć prawdopodobieństwo ruptury (pęknięcie, rozdarcie) implantu, należy liczyć się z koniecznością wymiany implantu. Podjęcie decyzji dotyczącej poddania się operacji powiększenia piersi jest sprawą osobistą, bardzo ważną i niosącą trwałe konsekwencje. Jeżeli osiągniesz swój cel, wtedy Twoja operacja jest udana.

Przyszłość implantów

W Uniwersytecie Illinois w Chicago zastały wyizolowane ludzkie komórki macierzyste ze szpiku kostnego. Stymulowano je  tak aby rosły wzdłuż podtrzymującego szkieletu zrobionego  z biologicznego dobrze adaptującego się materiału. Dzięki temu szablonowi, komórki rozmnażały się do wcześniej wybranych kształtów. Powstała z wypielęgnowanej tkanki tłuszczowej forma, była już wypróbowana na modelu myszy. Uważa się, że implanty powstałe z namnożonych komórek macierzystych będą w przyszłości stanowiły bezpieczną alternatywę dla implantów silikonowych.

Powiększanie piersi wypełnieniami z własnej tkanki tłuszczowej lub transplantacji własnej masy mięśniowej, są już przeprowadzane w niektórych placówkach na świecie. W Czechach  na razie brak jeszcze narazie  takich doświadczen.

Lista współpracujących dostawców >> 

Aktualizowane: 08.10.2018

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni