Powiększanie ust własnym tłuszczem

Powiększanie ust własnym tłuszczem to chirurgiczna metoda powiększania ust autologicznym przeszczepem tkanki tłuszczowej pacjenta, tzw. lipofilingiem. Celem zabiegu jest nadanie ustom pożądanej objętości, wymodelowanie kształtu, wygładzenie drobnych zmarszczek. Zabieg powiększania ust tą metodą poprzedza liposukcja, podczas której zostaje pobrana tkanka tłuszczowa najczęściej z okolicy brzucha, bioder lub wewnętrznej części kolan. Odpowiednio przygotowany tłuszcz zostaje wstrzyknięty do czerwieni wargowej za pomocą igły lub kaniuli. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Z czasem część tłuszczu ulega wchłonięciu. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat. Powiększanie ust przeszczepem własnej tkanki jest bardzo bezpieczne, nie występuje bowiem ryzyko odrzucenia czy uczulenia.

Tłuszcz jako wypełniacz

Największą zaletą przeszczepu własnego tłuszczu jest jego bezpieczeństwo. Własna tkanka jest materiałem absolutnie biokompatybilnym, nie grozi tu ryzyko odrzucenia lub reakcji uczuleniowej.

Przygotowanie do powiększania ust własnym tłuszczem

Należy wykonać badania laboratoryjne, m.in. morfologię, OB, antygeny HIV, HCV, itp., jak przed każdą ingerencją chirurgiczną.

Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia papierosów. Należy również odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi.

Znieczulenie przed powiększaniem ust własnym tłuszczem

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Stosowane jest znieczulenie w miejscu poddawanym liposukcji oraz znieczulenie stomatologiczne ust.

Przebieg powiększania ust własnym tłuszczem

Z wytypowanego i znieczulonego miejscowo obszaru ciała jest pobierana tkanka tłuszczowa za pomocą igły i kaniuli. Miejscami biorczymi są najczęściej okolice brzucha, bioder lub wewnętrznej części kolan. W miejscu pobrania pozostaje mała dziurka, która się samoistnie zagoi. Zakładany jest tylko sterylny opatrunek.

Pobrana tkanka jest poddana separacji z zastosowaniem opatentowanej technologii filtracyjnej.

Następnie odpowiednia ilość tłuszczu zostaje wstrzyknięta przy użyciu cienkiej kaniuli i i strzykawek do czerwieni wargowej w miejsca wymagające korekcji. Podane komórki tłuszczowe bez problemu się unaczyniają i zaczynają funkcjonować w miejscu przeszczepu.

Jaka ilość  tłuszczu ulega wchłonięciu?

Do niedawno wszczepiano tłuszcz uzyskany w wyniku odwirowania tkanki tłuszczowej. W pobranym materiale pozostawało dużo starych i uszkodzonych komórek, dlatego wchłonięciu ulegało nawet 60% podanego materiału.

Obecnie stosowane są nowoczesne metody selektywnej filtracji tkanki tłuszczowej, które pozwalają na uzyskanie materiału bez zanieczyszczeń, o większej przeżywalności, z istotnymi dla przeszczepu czynnikami wzrostu. Tak przygotowany tłuszcz ułega wchłonięciu tylko w ok. 20%.

Ze względu na fakt, że część wypełniacza się wchłania, lekarz podczas zabiegu podaje większe ilości tłuszczu i usta w pierwszych dniach mogą wydawać się zbyt duże. Ostateczny efekt będzie więc widoczny po ok. 2 tygodniach, kiedy przewidywana część preperatu ulegnie wchłonięciu.

Rekonwalescencja po powiększaniu ust własnym tłuszczem

Bezpośrednio po zabiegu należy unikać gorących napojów i potraw.

Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk, zasinienie i tkliwość ust. Wskazane są chłodne okłady, ale generalnie gojenie przebiega szybko i bez powikłań.

Usta można smarować preparatami nawilżającymi zawierającymi witaminę E i arnikę przyspieszającą gojenie.

Łączenie powiększanie ust własnym tłuszczem z innymi zabiegami

Podczas tego zabiegu można jednocześnie wypełnić okolice bruzd i fałdów policzków, wymodelować i powiększyć okolice kości policzkowych, wypełnić okolice skroni. Zabieg bywa również dobrym uzupełnieniem dla faceliftingu lub miniliftingu twarzy.

Efekty powiększania ust własnym tłuszczem

Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka lat i są bardzo naturalne. Usta są powiększone, odmłodzone i zrewitalizowane.

Bozena Jaklik wlasny tluszcz operacja warg
Efekt powiększania ust - dr Bożena Jaklik

Powikłania po powiększaniu ust własnym tłuszczem

Powikłania po przeszczepie tkanki tłuszczowej występują bardzo rzadko. Obrzęk, siniaczki, zaczerwienienie skóry ustępują w ciągu kilku dni.

Sporadycznie może się pojawić nasilone krwawienie, uszkodzenie naczyń, zakażenie. Niezwykle rzadko dochodzi do zaropienia rany czy powstania blizn.

Właściwa konsultacja i kwalifikacja pacjenta do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń lekarza pozwoli zminimalizować lub nawet wykluczyć ryzyka, które mogłyby utrudnić proces rekonwalescencji i wpłynąć na efekt zabiegu.

Zalety zabiegu powiększania ust własnym tłuszczem

  • zabieg jest krótki
  • gojenie przebiega szybko
  • okres rekonwalescencji jest niedługi
  • nie niesie ze sobą ryzyka odrzucenia
  • brak reakcji uczuleniowej
  • minimalne ryzyko powikłań
  • efekty są bardzo naturalne
  • efekty są długotrwałe

Cena powiększania ust własnym tłuszczem

Cena zabiegu powiększania ust własnym tluszczem waha się w granicach od 3000 do 5000 złotych i zależy od ilości podanego preparatu i obszaru, który wymaga korekcji (tzn, górna, dolna warga lub obydwie).

Cena powinna uwzględniać nie tylko sam przeszczep, ale również znieczulenie, liposukcję obszaru dawczego oraz przygotowanie materiału do lipofilingu. Informując się o kosztach upewnij się, że dotyczą całości zabiegu.

Aktualizowane: 24.05.2019

Więcej opinii na ten temat

Anonymous Dr Izabela Lenartowicz 02.10.2013
Warto     

Dzięki Pani Doktor odzyskałam wiare w siebie i swój wygląd. Teraz wiem ,że dzięki zabiegom moge poprawic moja urode .Pani doktor robi to tak delikatnie,że nie ma efektu jak u gwiazd. Wiem,że nigdy nie będę miała za dużyc... Więcej 

powiększanie ust

Anonymous Dr Izabela Lenartowicz 01.10.2013
Warto     

Mam piękne ,ponętne usta ,SUPER

Powiększanie ust własnym tłuszczem - Cenniki

Ceny od 4 000 zł
zazwyczaj do 5 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 2 500 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
Dr Piotr Turkowski
dr n. med. Artur Sandelewski
Jaworzno, Bielsko-Biała, Kraków, Katowice
Ceny od 2 000 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
dr n. med. Artur Sandelewski
Ceny od 650 zł
zazwyczaj do 1 200 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
dr Janusz Jaworowski
Warszawa, Białystok
Ceny od 3 500 zł
dr Janusz Jaworowski
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni