Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest peeling chemiczny?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Rodzaje
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Ile sesji należy wykonać?
 • Efekty
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Peeling chemiczny - przed i po

Peeling chemiczny kwasem migdałowym: przed i po (mmKisiel)

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to zabieg medycyny estetycznej, który ma za zadanie zregenerować skórę. Angielskie słowo peel dosłownie tłumaczy się jako „obierać”, co dobrze oddaje naturę zabiegu, który polega na usunięciu zewnętrznej warstwy skóry w celu jej regeneracji. Efekt ten osiąga się dzięki działaniu składników aktywnych zawartych w produkcie złuszczającym, które docierają do różnych warstw dermy i epidermy.

Efekty zabiegu zależą od rodzaju peelingu i substancji aktywnych, jakie zawiera. Oto jakich rezultatów można się spodziewać:

 • regeneracja i odmłodzenie skóry twarzy
 • wyrównanie kolorytu
 • zwężenie porów
 • spłycenie delikatnych zmarszczek

Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, eksfoliacja to zabieg dla Ciebie – reguluje poziom wydzielania sebum i sprawia, że skóra nabiera blasku i sprężystości.

Większość osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – którzy zdecydowali się wypróbować tę technikę, jest zadowolonych z rezultatu, jako że zabieg nie powoduje bólu, a efekty są widoczne po bardzo krótkim czasie, w zależności od stanu, w jakim znajduje się Twoja skóra.

Specjaliści z kliniki Say WOW! podkreślają, że peeling to kluczowy zabieg dla uzyskania młodo wyglądającej, a przede wszystkim zdrowej i czystej cery.

W większości zabiegów złuszczania naskórka stosuje się nieszkodliwe dla zdrowia, przeznaczone do użytku dermatologicznego kwasy, np. kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas fenolowy, kwas migdałowy czy kwas trójchlorooctowy (TCA). Rodzaj i dawkę kwasu dostosowuje się do stanu skóry, wieku i historii leczenia pacjenta oraz efektów, jakie chce się uzyskać.

Efekty peelingu chemicznego

Kwasy na twarz: efekty (Slow Age)

Dla kogo?

Eksperci ze śląskiego Centrum Medycyny Estetycznej zaznaczają, że zabiegi złuszczania naskórka wykonuje się przede wszystkim u osób zmagających się z trądzikiem oraz pragnących pozbyć się przebarwień, blizn i płytkich zmarszczek. Peeling polega na eksfoliacji wierzchnich warstw skóry, dlatego przed zabiegiem należy upewnić się, że skóra pacjenta ma odpowiedni poziom kolagenu i elastyny.

Tak jak już wspomnieliśmy, istnieje więcej niż jeden rodzaj peelingu, dzięki czemu możemy dobrać zabieg odpowiedni dla potrzeb naszej skóry i uzyskać różne efekty. Zazwyczaj tę technikę poleca się w przypadku następujących przypadłości:

 • nadmiernie przetłuszczająca się skóra
 • rozszerzone poray
 • trądzik
 • blizny potrądzikowe
 • przebarwienia
 • płytkie zmarszczki

Mimo że zabiegowi eksfoliacji mogą poddać się osoby o każdym typie cery, należy zachować ostrożność w przypadku fototypu V i VI, czyli żółtej, śniadej i czarnej, ze względu na ryzyko odbarwień.

Zabiegu nie można wykonywać w trakcie trwania ciąży i w okresie karmienia piersią.

O peelingu chemicznym opowiada lek. med. Jacek Ściborowicz

Wybór specjalisty

Złuszczanie naskórka, tak jak wszystkie zabiegi medycyny estetycznej, należy wykonywać u wykwalifikowanego specjalisty, który przeszedł wymagane szkolenie i posiada certyfikat zaświadczający jego umiejętności, aby uniknąć ryzyka poparzeń i depigmentacji. Jak zapewniają specjaliści z Centrum Medycznego Bieniek, o ile peeling płytki może być wykonywany przez kosmetologa, o tyle średnio głęboki i głęboki może wykonać jedynie lekarz. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej – są to specjaliści, którzy posiadają największą wiedzę o skórze. Na stronie Naczelnej Liczby Lekarskiej w łatwy sposób uzyskasz podstawowe informacje o wybranym lekarzu, w tym o jego wykształceniu; aby znaleźć specjalistę blisko Twojego miejsca zamieszkania możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Przed podjęciem decyzji możesz również poszukać w internecie opinii innych pacjentów i porównać zdjęcia przed i po zabiegu. Nie kieruj się jedynie ceną i zachowaj szczególną ostrożność, jeśli cena jest wyjątkowo niska. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się więcej niż z jednym lekarzem.

Wizyta u specjalisty medycyny estetycznej

Na pierwszej wizycie specjalista oceni Twój przypadek i wykluczy przeciwwskazania

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z Twoją historią leczenia oraz przeanalizuje Twój przypadek. Przeprowadzi badanie Twojej skóry oraz zapyta, jakie efekty chcesz osiągnąć, aby wybrać odpowiedni rodzaj zabiegu. Ważnym elementem badania jest ustalenie zdolności skóry do regeneracji oraz do produkcji kolagenu i elastyny. Następnie lekarz zadecyduje o głębokości peelingu; należy pamiętać, że im on głębszy, tym dłuższy okres regeneracji naskórka po zabiegu. Eksfoliacja płytka działa jedynie w obrębie naskórka, przez co okres rekonwalescencji jest w tym przypadku najkrótszy.

W dalszej kolejności specjalista wytłumaczy Ci dokładnie, jak wykonuje się peeling, jak przygotować skórę przez zabiegiem oraz do jakich zaleceń należy się stosować po jego wykonaniu. Na pierwszej konsultacji należy także upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu, takie jak opryszczka, cukrzyca czy nadwrażliwość skóry.

Peeling - efekty

Peeling spłyca zmarszczki (Instytut Yonelle)

Rodzaje

Wspomnieliśmy już, że istnieje więcej niż jeden rodzaj peelingu, w tym chemiczny, laserowy lub mechaniczny. Najczęściej słysząc słowo “peeling”, automatycznie myślimy o tym chemicznym. Sprawdźmy, czym różnią się wymienione metody.

Peeling chemiczny

Tak jak informują specjaliści z kliniki Ars Estetica, wyróżniamy trzy poziomy złuszczania: głęboki, średniej głębokości oraz płytki (powierzchowny).

 • Płytki (powierzchowny): zazwyczaj wykonuje się przy pomocy środków zawierających kwasy, w tym kwasy owocowe. To najłagodniejszy rodzaj peelingu – jego działanie obejmuje jedynie naskórek (epidermis). Złuszcza się górne warstwy naskórka, aby pobudzić skórę do produkcji kolagenu. Zabieg pomaga wyrównać koloryt cery oraz zwężyć pory, a w niektórych przypadkach nawet zniwelować małe przebarwienia czy niedoskonałości wywołane trądzikiem.
 • Średniogłęboki: zazwyczaj używa się kwasu trójchlorooctowego (TCA) w różnym stężeniu. Ten rodzaj jest zalecany przy usuwaniu powierzchownych blizn, śladów po trądziku, przebarwień posłonecznych i płytkich zmarszczek.
 • Głęboki: wykorzystuje się produkty o bardziej agresywnym działaniu, jak na przykład fenol. Jest on skuteczny przy walce ze zmarszczkami. Należy jednak pamiętać, że mimo że efekty są bardziej widoczne, ten rodzaj eksfoliacji wiąże się z dłuższym procesem rekonwalescencji, który przez jakiś czas może wpływać na Twoje życie towarzyskie.

Peeling laserowy

Kosmetolog Abigail Laskowska z wyżej wymienionej kliniki Ars Estetica w tym artykule na naszym portalu dokładnie objaśnia, na czym polega ten zabieg (w Polsce zwany też zabiegiem Black Doll). Zabieg wykonuje się laserem Q-Switch Nd:Yag, który wykorzystuje zawiesinę węglową. Zaletami tej metody są mniejsza inwazyjność, a co za tym idzie mniejszy poziom bólu, niż w przypadku eksfoliacji chemicznej. Z drugiej jednak strony, zabiegu nie wykonuje się jednocześnie na całej twarzy, a na jej poszczególnych partiach, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością wykonania kilku sesji. Peeling laserowy wygładzi skórę i pomoże odzyskać jej jednolitą strukturę. Po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie, które jednak ustępuje po kilku godzinach. Należy jednak pamiętać, by unikać słońca przez kilka dni po sesji.

Peeling mechaniczny

Zwany też dermabrazją lub mikrodermabrazją, stosuje się u osób, które zmagają się z rozszerzonymi porami, przebarwieniami, głębszymi bliznami potrądzikowymi i zaskórnikami otwartymi (potocznie zwanymi wągrami). Zabieg może być mniej lub bardziej głęboki. Przywraca skórze jej naturalny blask i pozwala na uzyskanie efektu „nowej skóry”. Najczęściej wykonuje się przy pomocy głowicy, która jednocześnie złuszcza i oczyszcza skórę. W większości przypadków należy wykonać od 5 do 10 sesji po około 30 minut, aby uzyskać pożądane rezultaty. Także w tym przypadku powinno się unikać słońca między sesjami.

Peeling chemiczny

Niezależnie od rodzaju peelingu, skórę należy do niego przygotować

Przygotowanie do zabiegu

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do zabiegu peelingu głębokiego czy jedynie powierzchownego, konieczne jest przygotowanie skóry do zabiegu. Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie kremu o delikatnie złuszczających właściwościach, dopasowanego do potrzeb Twojej skóry. Nakładanie kremu należy rozpocząć w większości przypadków na około 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Celem pielęgnacji przedzabiegowej jest dać skórze i zawartym w niej melanocytom odpocząć, aby uniknąć ryzyka odbarwień.

Niektórzy eksperci zalecają unikać ekspozycji na słońce nie tylko przed ale także po zabiegu.

Peeling chemiczny

Zabieg peelingu (Klinika Ambroziak)

Jak wygląda zabieg?

Oto jak wygląda sesja zabiegowa krok po kroku:

 • Pierwszym krokiem jest demakijaż i oczyszczenie skóry.
 • Lekarzekarz nałoży na skórę preparat złuszczający przygotowujący do zabiegu (pre-peel), który usunie po upływie około 1-3 minut. Produkt pre-peel złuszcza wierzchnią warstwę epidermy, dlatego możesz poczuć lekkie mrowienie. Faza pre-peel pozwoli na regularne złuszczanie naskórka ze wszystkich partii twarzy. Specjalista zmyje preparat wodą, po czym osuszy skórę, aby przygotować ją do właściwego zabiegu.
 • Następnie specjalista nakłada na skórę mieszankę chemiczną kwasów przy użyciu pędzelka lub wacika. Uczucie mrowienia i ciepła zacznie się nasilać. Podczas peelingu średniogłębokiego i głębokiego może wystąpić nieprzyjemnie pieczenie, które można jednak nieco złagodzić wentylacja.
 • Ostatni krok polega na przemyciu skóry wodą w celu usunięcia substancji złuszczających. W dalszej kolejności nakłada się krem łagodząco-nawilżający. W przypadku peelingu płytkiego, najpierw aplikuje się krem neutralizujący działanie substancji czynnych.

Ponadto, warto pamiętać, że procedurę najlepiej wykonywać zimą i jesienią, kiedy ekspozycja na słońce jest mniejsza.

Peeling - przed i po

Usuwanie przebarwień metodą eksfoliacji (Osadowska Clinic)

Po zabiegu

Po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jednak odzyskuje swój naturalny kolor jeszcze tego samego dnia. Skóra po interwencji przypomina nieco skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce. Specjaliści z centrum medycyny estetycznej Ars Estetica zapewniają, że w przypadku peelingu powierzchownego od razu po zabiegu można wykonywać wszystkie codzienne czynności. Natomiast po głębszej eksfoliacji skóra potrzebuje czasu na regenerację: jak informują eksperci, po eksfoliacji średniej głębokości czas rekonwalescencji wynosi 2-3 dni, a po głębokiej to około 6-7 dni.

Po eksfoliacji średniej głębokości z użyciem mieszanki kwasu TCA skóra jest napięta i nabiera czerwonego odcienia. Po 2-3 dniach naskórek pęka i zaczyna się złuszczać. Możesz stosować krem łagodząco-nawilżający, aby nieco załagodzić ten stan. Może minąć nawet około tygodnia, zanim pacjent poczuje się gotowy do pełnego powrotu do życia towarzyskiego.

Jak wskazuje zespół Ikona City, peeling fenolowy to najbardziej agresywny i najgłębszy z dostępnych zabiegów złuszczania naskórka, dlatego też również czas rekonwalescencji jest najdłuższy. Eksperci z wyżej wymienionej kliniki zaznaczają, że zabieg ten wiąże się z wyłączeniem pacjenta z życia codziennego na około 6 dni. Zabieg powoduje głębokie złuszczenie, zatem skóra będzie czerwona, wystąpi obrzęk oraz uformują się strupy, które później odpadną. Powrót do dawnego stylu życia może zająć nawet do 3-4 tygodni. Zaraz po zabiegu pacjent może być zdziwiony i nieco przestraszony wyglądem swojej skóry, jednak po okresie rekonwalescencji to zaskoczenie będzie już tylko pozytywne.

Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju peelingu należy unikać ekspozycji na słońce w okresie okołozabiegowym i przez co najmniej tydzień po zabiegu w przypadku eksfoliacji płytkiej.

Peeling chemiczny – przed i po

Przed i po (Klinika Dr Dethloff)

Ile sesji należy wykonać?

Można zdecydować się na wykonanie tylko jednej sesji eksfoliacji, jednak w zależności od potrzeb skóry i oczekiwań co do rezultatów, specjalista może zalecić więcej zabiegów. W celu osiągnięcia lepszych efektów, lekarz może też zaproponować połączenie procedury złuszczania naskórkaz innymi zabiegami, takimi jak zabiegi radiofrekwencji czy rewitalizacja skóry kwasem hialuronowym.

Zaczynając od peelingu powierzchownego, zazwyczaj wykonuje się 4 sesje co 15 dni, jako że skóra potrzebuje czasu na regenerację. Już po drugiej sesji możemy uzyskać znakomite rezultaty, ponieważ głębokość eksfoliacji będzie większa niż za pierwszym razem.

W przypadku eksfoliacji średniej głębokości zwykle wykonuje się tylko jedną sesję, jednak lekarz może zalecić wykonanie kolejnej kilka miesięcy później, jeśli zachodzi taka konieczność. Z kolei zabieg złuszczania głębokiego zawsze ogranicza się tylko do jednej sesji.

Niektórzy lekarze skłaniają się ku opinii, że peeling płytki i średnio głęboki stanowią lepsze rozwiązanie niż ten dużo bardziej agresywny i głęboki. Wykonując kilka sesji złuszczania powierzchownego można osiągnąć bardzo widoczne efekty, zbliżone do tych, które zapewnia eksfoliacja średniej głębokości, unikając przy tym agresywnej ingerencji.

Efekty peelingu chemicznego

Efekty peelingu chemicznego (Clinica Cosmetologica)

Efekty

Efekty peelingów płytkich są widoczne już po pierwszej sesji. Ten rodzaj zabieg pomoże:

 • wygładzić skórę
 • przywrócić jej naturalny blask
 • wyrównać koloryt
 • zwęzić pory

W przypadku eksfoliacji średniej, odbudowa naskórka następuje po 2 tygodniach, a co za tym idzie, tyle należy czekać na rezultaty, takie jak:

 • cera pełna blasku
 • wyrównanie kolorytu i tekstury
 • spłycenie drobnych zmarszczek
 • rozjaśnienie a nawet zniknięcie przebarwień

Z kolei głęboki peeling fenolowy można określić mianem „chemicznego liftingu”, a jego efekty są bardziej spektakularne:

 • znaczne wygładzenie skóry
 • widoczne spłycenie zmarszczek
 • jednolity koloryt
 • promienna, zdrowa skóra

Niemniej jednak, eksperci z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS zwracają uwagę na fakt, że efekty różnią się w zależności od pacjenta. Mimo że złuszczanie naskórka zapewnia widoczne rezultaty, eksperci tworzący zespół Ars Estetica podkreślają, że zależą one w dużej mierze od stanu skóry i zdrowia pacjenta. Efekty uzależnione są także od rodzaju użytej substancji, jej dawki oraz czasu aplikacji.

Ryzyko i komplikacje

Istnieje ryzyko wystąpienia:

 • oparzeń
 • rumienia
 • odbarwień
 • nierównomiernego złuszczania się naskórka

Zespół ekspertów z kliniki Alma-Medica informuje również o powikłaniach takich jak uaktywnienie opryszczki i zapalenie okołowargowe. Z kolei specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS ostrzegają, że głębsze peelingi medyczne z użyciem kwasu TCA i fenolu mogą powodować uczucie mrowienia, obrzęk, zaczerwienienie oraz nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać specjalistę. Jedynie osoby wykwalifikowane powinny mieć kontakt z kwasami i innymi substancjami używanymi podczas sesji.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwych komplikacjach pozabiegowych, polecamy zajrzeć do dostępnego na naszej stronie artykułu opracowanego przez centrum Angelius Medycyna Estetyczna.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg wykonuje się w znieczuleniu? To bezbolesna procedura, dlatego też znieczulenie nie jest konieczne.
 • Czy po zabiegu trzeba stosować krem z filtrem? Należy aplikować krem przeciwsłoneczny przez 15 dni poprzedzających zabieg oraz co najmniej przez 15 dni po zabiegu.
 • Czy efekty zabiegu są długotrwałe? Rezultaty utrzymują się przez dłuższy czas, jednak mimo wszystko nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji cery – bez dobrych nawyków pielęgnacyjnych dawne problemy mogą powrócić.
 • Czy peeling zawsze wykonuje dermatolog? Zalecamy udanie się do specjalisty dermatologa, jako że to nie tylko zabieg pielęgnacyjny i profilaktyczny, ale może też być zabiegiem leczniczym i odmładzającym.
 • Od którego roku życia można wykonać zabieg? Tę procedurę zaleca się zarówno młodszym jak i starszym osobom. Wiek minimalny do wykonania zabiegu to 17 lat. Osoby niepełnoletnie na zabieg powinny udać się wraz z rodzicami. Nie ma limitu wiekowego – zabiegowi mogą poddać się osoby dorosłe w każdym wieku.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."