Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 9 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Powiększenie penisa
 • Wydłużenie penisa
 • Zwiększenie obwodu penisa
 • Obrzezanie
 • Obrzezanie: wskazania
 • Obrzezanie: przebieg zabiegu
 • Obrzezanie: powikłania
 • Implanty jądra
 • Rodzaje implantów jąder
 • Zabieg wszczepienia implantu jądra
 • Implanty jąder: efekty zabiegu
 • Implanty jąder: powikłania
 • Skrzywienie prącia
 • Wybór specjalisty
 • Bibliografia:

Wstęp

Chirurgia plastyczna stale y dynamicznie się rozwija.W parze z rozwojem ginekologii estetycznej – mającej na celu poprawę wyglądu narządów płciowych oraz zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego u kobiet – idzie rozwój urologii estetycznej, czyli dziedziny, której zadanie jest podobne co ginekologii estetycznej, jednak odnosi się do płci męskiej. Zarówno kobiety jak i mężczyźni cierpią na kompleksy związane z wyglądem okolic intymnych, które wpływają na ich życie seksualne.

Wygląd zewnętrznych narządów rozrodczych zmienia się wraz z upływem czasu. Zmiany hormonalne i biologiczne, zachodzące w naszym ciele również mają na nie wpływ. Niezadowolenie z wyglądu naszych narządów płciowych odbija się na naszej psychice i nierzadko sprawia, że stajemy się zamknięci w relacjach intymnych. Współczesna medycyna estetyczna ma jednak do zaproponowania wiele rozwiązań, które mogą pomóc poradzić sobie z tego rodzaju problemami. Poniżej przedstawiamy przegląd zabiegów z zakresu urologii estetycznej.

Rozmiar penisa

Wielu mężczyzn ma kompleksy na punkcie rozmiaru penisa

Powiększenie penisa

Chirurgia męskich narządów płciowych obejmuje głównie zabiegi powiększenia i wydłużenia penisa. Prawdopodobnie większość kompleksów dotyczących miejsc intymnych u mężczyzn wiąże się z rozmiarem ich członka. Mężczyźni są często niezadowoleni z długości, a często też z grubości swojego prącia, co przekłada się negatywnie na ich relacje łóżkowe. Duży członek to dla mężczyzn synonim męskości; większość mężczyzn uważa także, że rozmiar ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu przyjemności partnerowi. Współczesna medycyna estetyczna oferuje zabiegi zarówno wydłużenia, jak i pogrubienia członka.

Powiększanie członka zalecane dla mężczyzn:

 • u których rozmiar prącia jest mniejszy od standardowego (średni obwód członka we wzwodzie to ok. 12-13 cm, a średnia długość – 13-15 cm)
 • nie radzą sobie z kompleksami związanymi z rozmiarem członka i wpływa to negatywnie na ich pewność siebie i relacje seksualne
 • chcą zwiększyć satysfakcję swoją i partnerki
Mężczyźni przywiązują wagę do rozmiaru penisa

Większość mężczyzn chciałaby, aby ich penis był nieco większy

Wydłużenie penisa

Zabieg wydłużenia prącia – zwany także falloplastyką – to zabieg chirurgiczny. Jak wyjaśnia dr n. med. Rafał Pabiańczyk, operacja polega na nacięciu skóry u podstawy penisa, odsłonięciu więzadła wieszadłowego, odpowiedzialnego za podtrzymywanie członka w trakcie erekcji oraz przytrzymywanie go blisko kości łonowej, i przecięcie go. Nacięcie więzadła oznacza, że dojdzie do obniżenia stabilności penisa podczas wzwodu: według specjalisty prącie opadnie o około 30 stopni. W związku z tym wśród możliwych komplikacji występuje ryzyko uszkodzenia mechanizmu wzwodu.

Specjaliści z NZOZ Euroklinika zapewniają, że efekty są trwałe i że, w zależności od anatomii pacjenta, możliwe jest wydłużenie prącia o 3-6 cm. Zabieg wiąże się z powstaniem niewielkiej blizny. Zazwyczaj zakładane są rozpuszczalne szwy, które same opadną po około 2 tygodniach. Mogą pojawić się opuchlizna i siniaki, które jednak szybko znikną. Pacjent powinien w okresie po zabiegu dbać o higienę, nosić luźną bieliznę i stosować się do zaleceń lekarza, który może zalecić abstynencję seksualną do 4 tygodni i ograniczenie aktywności fizycznej do 3 tygodni. Zazwyczaj pacjent powinien odpoczywać 5-10 dni po operacji; po tym okresie może wrócić do pracy.

Pacjent może się także zdecydować na liposukcję podbrzusza i/lub łona. Jest to zabieg, który sprawi, że penis optycznie będzie wyglądał na większy. Ponadto zyska na tym ogólny wygląd okolic intymnych. Zabieg można wykonać jako zabieg uzupełniający operację wydłużenia prącia lub zastosować go jako małą inwazyjną metodę w przypadku panów obawiających się operacji lub szukającym bardziej subtelnych efektów.

Męskość a członek

Wielu mężczyzn duży rozmiar członka utożsamia z męskością

Zwiększenie obwodu penisa

Współczesna medycyna estetyczna pozwala panom nie tylko na zwiększenie długości penisa, ale też na zwiększenie jego objętości. Jest to zabieg prostszy i mniej inwazyjny niż wydłużenie penisa. Można go wykonać z wykorzystaniem kwasu hialuronowego: jak informują specjaliści z kliniki Fab Skin Dr Rzepnikowski taki zabieg jest małoinwazyjny i praktycznie bezbolesny. Kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w organizmie, dlatego też uznaje się ją za bezpieczną. Powiększanie penisa kwasem hialuronowym polega na wykonywaniu zastrzyków podskórnych w celu wprowadzenia do penisa preparatów na bazie właśnie tej substancji. Efekt utrzymuje się, aż do pełnego wchłonięcia kwasu.

Popularną metodą zwiększania obwodu penisa jest przeszczep tłuszczu (lipotransfer). Specjalista w tej dziedzinie, dr n. med. Piotr Pietruski wyjaśnia, że zabieg trwa około godziny i polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca na ciele pacjenta, które zawiera jej wystarczającą ilość (np. uda lub podbrzusze) i przeszczepieniu jej do penisa przy pomocy mikrokaniul. Tłuszcz to naturalny wypełniacz, co przekłada się na pełne bezpieczeństwo zabiegu. Efekt jest naturalny, ale zależy od pacjenta: można uzyskać powiększenie penisa od 2-5 cm. Efekt utrzymuje się do 12 miesięcy. Więcej o zabiegu możecie dowiedzieć się tutaj.

Obrzezanie

Zabieg obrzezania wykonuje się głównie z powodów religijnych lub medycznych

Obrzezanie

Obrzezanie rzadziej zwane jest również cyrkumcyzją: słowo to pochodzi z łaciny i oznacza „dokoła ciąć”. Mężczyźni poddają się obrzezaniu z różnych przyczyn. Jedną z nich jest religia – zabieg jest rytuałem wśród osób wyznających judaizm, chociaż znany jest i praktykowany też wśród ludów indonezyjskich wysp Jawa i Borneo, wysp Pacyfiku oraz Australii, a także na Bliskim Wschodzie. Obrzezanie mężczyzn to niezwykle wiekowa tradycja. Sięga ona czasów Starożytnego Egiptu.

Jednak kultura i religia to nie jedyne powody, dla których mężczyzna poddaje się zabiegowi obrzezania. Przyczyny mogą być także zdrowotne – w przypadku takich schorzeń jak stulejka, nowotwory, załupek – i estetyczne – zdaniem wielu penis bez napletka wydaje się większy.

Według specjalistów z Mandala Beauty Clinic zabieg obrzezania staje się coraz popularniejszy w naszym kraju: szacuje się, że rocznie wykonuje się około 20 tysięcy zabiegów. Niedawne doniesienia naukowe wskazują, że u obrzezanych mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty jest mniejsze. Zabieg można wykonać zarówno u chłopców jak i u dorosłych mężczyzn.

Stulejka

Stulejka to jedno ze wskazań do zabiegu obrzezania

Obrzezanie: wskazania

Zabieg okazuje się niekiedy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Oto schorzenia, które stanowią wskazanie do zabiegu:

 • stulejka: całkowita – uniemożliwia ściągnięcie napletka w stanie spoczynku lub we wzwodzie penisa; częściowa – ściągnięcie napletka jest utrudnione, ale nie niemożliwe
 • parastulejka (załupek): polega na zsunięciu się napletka poza żołądź, co ma miejsce kiedy napletek jest zbyt ciasny; powoduje to nieprawidłowy przepływ krwi, obrzęk i ból
 • nowotwory prącia: zazwyczaj zmiany nowotworowe zaczynają powstawać na wewnętrznej stronie napletka lub na żołędzi i jeśli obejmują jedynie napletek, konieczne jest wykonanie obrzezania

Eksperci z Beauty Clinic Mandala podkreślają, że wielu mężczyzn poddaje się zabiegowi ze względów higienicznych, aby ograniczyć gromadzenie się mastki, czyli wydzieliny gruczołów apokrynowych, która gromadzi się pod napletkiem i może sklejać napletek i żołądź. 

Specjaliści z Beauty Clinic Mandala wśród motywacji pacjentów wymieniają także chęć poprawy wyglądu narządów płciowych i jakości życia seksualnego. W tym pierwszym przypadku, chodzi o skrócenie lub usunięcie zbyt długiego i luźnego napletka (w niektórych przypadkach zwisającego poza żołądź), co powoduje dyskomfort psychiczny i fizyczny. Z kolei mężczyźni, którzy przez dzięki obrzezaniu chcą poprawić jakość stosunków seksualnych, opierają się na wiedzy, że obrzezany penis jest mniej wrażliwy, przez co możliwe jest przedłużenie stosunku i zapewnienie partnerce ciekawszych doznań erotycznych.

Chirurdzy wykonują zabieg obrzezania

Zabieg jest małoinwazyjny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym

Obrzezanie: przebieg zabiegu

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Melitus, zabieg polega na usunięciu całego napletka lub jego części. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym: stosuje się znieczulenie miejscowe nasiękowe w połączeniu z kremem znieczulającym. Zespół kliniki objaśnia, że napletek odcinany jest poniżej pierścienia zwężającego. Następnie zakładane są rozpuszczalne szwy. Interwencja jest dość prosta i trwa około 30-60 minut. Po zabiegu pozostaje blizna.

Po zabiegu może wystąpić obrzęk i zasinienie w okolicach moszny i prącia. Bazując na wiedzy ekspertów z Kliniki Pawlikowski przedstawiamy zalecania pozabiegowe:

 • dbanie o higienę: odkażanie okolicy zabiegu, zmiana opatrunku, itp.
 • oszczędny tryb życia
 • w okresie gojenia się ran (3-6 tygodnie) należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i powstrzymać się od mastrubacji
 • ograniczenie kąpieli i wizyt na basenie
Zabieg obrzezania

Zabieg obrzezania

Obrzezanie: powikłania

Obrzezanie uznawane jest za zabieg bezpieczny, jednak po każdej interwencji chrurgicznej mogą wystąpić komplikacje; według lekarzy z Clinica Cosmetologica do najczęstszych możliwych powikłań należą:

 • zakażenie
 • krwawienie
 • krwiaki
 • rozejście szów
 • odsłonięcie cewki moczowej
 • zwężenie ujścia cewki moczowej

Specjaliści podkreślają jednak, że poważne powikłania są niezwykle rzadkie.

Schorzenia jąder

Przyczyną utraty jądra mogą być choroby, na przykład nowotwory

Implanty jądra

Jądra to męskie gonady odpowiedzialne za produkowanie plemników. Znajdują się w skórno-mięśniowym worku nazywanym mosznowym, gdzie są zawieszone na powrózku nasiennym. W warunkach prawidłowych w trakcie rozwoju chłopca jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny w ostatnim miesiącu życia płodowego. Jednakże w 3-4% przypadków jądro po jednej lub obu stronach pozostaje poza moszną. Stan taki nazywamy wnętrostwem.

Nie jest to jednak jedyna przyczyna braku jądra w przypadku mężczyzn. U małych chłopców jądra nie są jeszcze zbyt pewnie umocowane w mosznie i może dojść do owinięcia się jądra wokół powrózka nasiennego, zawierającego tętnicę nasieniowodu i jego niedokrwienia. Z kolei u dorosłych mężczyzn może dojść do utraty jądra (np. nowotwór jądra, skręt jądra) lub w wyniku wypadku czy urazu

Brak jądra jest problemem estetycznym, który może powodować kompleksy u mężczyzn, tym samym niekorzystnie wpływając na ich życie seksualne. Dla panów z pierwotnym brakiem jądra lub po jego utracie stworzono implanty (protezy) jąder. Wszczepienie implantów jąder to dość prosta i krótka procedura, dzięki której mężczyźni mogą odzyskać utraconą pewność siebie. Zabieg ten jest również wykonywany u osób transseksualnych.

Implanty jądra marki Coloplast

Implanty jądra marki Coloplast

Rodzaje implantów jąder

Implanty jąder można podzielić według materiału, z którego są wykonane; wyróżniamy zatem:

 • implanty wypełnione solą fizjologiczną (Mentor): mają identyczną wielkość i wagę co naturalne jądra
 • implanty wypełnione żelem silikonowym (Nagor, Silimed, Eurosilicone): są nieco droższe, ale w dotyku bardzo przypominają naturalne jądro i umożliwiają dopełnienie protezy igłą poprzez specjalną rynienkę
 • implanty wypełnione lastomerem silikonowym (Nagor, Silimed): są twardsze i mają dodatkową barierę ochronną.

Wszystkie implanty mają na jednym z biegunów zaczep umożliwiający umocowanie go szwem w mosznie. Producenci oferują kilka rozmiarów, w tym rozmiary dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobierany implant powinien być jest najbardziej zbliżony do wielkości zdrowego jądra, co można stwierdzić w trakcie osobistego badania lub na USG. Ponieważ zdrowe jądra są niezwykle rzadko takiej samej wielkości, nawet w przypadku nieznacznej różnicy rozmiaru zdrowego jądra a implantu, nie powinno to stanowić problemu.

Przyczyny utraty jądra

Przyczyną utraty jądra mogą być choroby, na przykład nowotwór

Zabieg wszczepienia implantu jądra

Zabieg wszczepienia jąder wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dr n. med. Rafał Pabiańczyk, chirurg plastyk wyspecjalizowany w męskiej chirurgii plastycznej zapewnia, że zabieg ten to prosta procedura oraz wyjaśnia jej przebieg. Specjalista najpierw przecina mosznę u jej podstawy; w dalszej kolejności specjalista tworzy kieszeń (lożę) i wprowadza do niej protezę. Następnie zakładane są szwy (najczęściej rozpuszczalne). Czas trwania zabiegu to około 40-60 minut.

Jak zapewniają eksperci z AG Klinik zazwyczaj nie zachodzi potrzeba hospitalizacji, jednak specjalista może, w rzadkich przypadkach, zatrzymać pacjenta na 1 dobę w szpitalu. Ponadto, zespół kliniki zapewnia, że rekonwalescencja trwa zaledwie kilka dni. Zaraz po zabiegu pacjent może odczuwać ból i może wystąpić obrzęk, które jednak powinny ustąpić po kilku dniach. Rekonwalescencja zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka dni.

Budowa jądra

Budowa jądra

Implanty jąder: efekty zabiegu

Efektem zabiegu jest przywrócenie mosznie symetrii. Nie należy się obawiać: moszna po zabiegu wygląda bardzo naturalnie. Implant jest nieznacznie twardszy niż naturalne jądro, ale ta różnica jest często dostrzegana tylko przez pacjenta. Czasami dochodzi do zmiany położenia implantu, ale w mniejszym lub większym stopniu dochodzi do takiego przemieszczenia również w przypadku zdrowych jąder, dlatego część specjalistów w ogóle nie mocuje implantu, pozwalając mu na swobodne zajęcie naturalnej pozycji w mosznie.

Konsultacja z lekarzem

Aby uniknąć powikłań, udaj się do doświadczonego specjalisty

Implanty jąder: powikłania

Ryzyko komplikacji jest relatywnie małe. Wśród możliwych powikłań lek. med. Mikołaj Kubasik, specjalista chirurgii plastycznej wymienia:

 • zakażenie miejsca nacięcia
 • krwiak
 • przemieszczanie się implantu
 • obnażenie protezy
 • pęknięcie implantu
 • wyciek płynu z implantu
 • powstanie bliznowatej torebki wokół protezy

Warto jednak pamiętać, że powikłania są bardzo rzadkie i można je zminimalizować, udając się do doświadczonego specjalisty.

Wygląd genitaliów

Każdy penis jest nieco skrzywiony

Skrzywienie prącia

Każdy penis jest nieco skrzywiony, zazwyczaj jednak nie stanowi to problemu zdrowotnego. Niekiedy jednak stopień skrzywienia jest za duży i mogą pojawić się zaburzenia czy ból podczas wzwodu, stosunku lub mikcji. Niektórzy mężczyźni mogą się także zdecydować na ten zabieg z powodów estetycznych. Według Centrum Medycznego Sanitas istnieją dwie metody chirurgicznego prostowania prącia: metoda Schroeder-Essed i metoda Nesbita.

Ta pierwsza polega na założeniu szwów nierozpuszczalnych po stronie przeciwległej do zgięcia, co pozwala wyprostować penisa. Druga metoda polega na napełnieniu ciał jamistych roztworem z solą fizjologiczną i zwężeniu członka w tych miejscach, gdzie nie pojawią się bliznowate zmiany. Operacja prostowania prącia trwa ok. 1-2 godziny

Istnieje także niechirurgiczna metoda prostowania prącia, a mianowicie terapia ESWT, czyli terapia falą uderzeniową. Jest to zabieg mniej inwazyjny i mniej bolesny niż interwencja chirurgiczna. Pozwala on załagodzić objawy bólowe oraz zmniejszyć stopień skrzywienia członka.

Zabiegi chirurgii intymnej: konsultacja ze specjalistą

Wybierz specjalistę, który jest doświadczony i wzbudza Twoje zaufanie

Wybór specjalisty

Strefy intymne są szczególnie delikatne, dlatego zabiegi wykonywane w tych okolicach powinna zawsze wykonywać osoba z wykształceniem medycznym, najlepiej lekarz wyspecjalizowany w urologii ogólnej lub estetycznej albo chirurg plastyk. Kompleksy związane narządami płciowymi mogą być szczególnie krępujące, dlatego w tym przypadku zaufanie do specjalisty jest jeszcze ważniejsze niż zwykle. Przeanalizuj oferty kilku specjalistów i klinik. Możesz poczytać opinie w internecie o wybranym specjaliście.

Nie zatajaj żadnych informacji przed lekarzem: ocena stanu zdrowia pacjenta jest kluczowa dla doboru odpowiedniej techniki zabiegu oraz dla jego bezpieczeństwa. Zarówno na pierwszej konsultacji, jak i na następnych etapach leczenia nie wahaj się zadawać pytań.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."