Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 9 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Historia
 • Na czym polega zabieg powiększania penisa?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak przygotować się do zabiegu?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Powiększenie penisa kwasem hialuronowym
 • Wydłużenie penisa
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Już nastoletni chłopcy mogą czuć presję społeczną związaną ze swoją męskością. W okresie dojrzewania, który jest czasem rewolucyjnych przemian fizycznych i epoką odkrywania na nowo swojego ciała, chłopcy zaczynają porównywać się z innymi rówieśnikami, co może prowadzić do kompleksów na punkcie narządów płciowych (tzw. syndrom szatni; ang. locker room syndrome). Kompleksy z tym związane mogą towarzyszyć mężczyźnie także w dorosłym życiu, wpływając negatywnie na jego związki i relacje intymne. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które pomogą mężczyźnie poczuć się pewniej we własnym ciele.

Starożytny Egipt = sztuka

Udowodniono, że mężczyźni szukali sposobów na powiększenie penisa już 3000 lat przed Chrystusem

Historia

Rozmiar penisa od zawsze był istotny dla mężczyzn, dlatego już w starożytności szukano sposobu na powiększenie tegoż organu. Pierwsze przypadki zabiegów powiększenia członka udokumentowane zostały na papirusie Edwina Smitha, który uważa się za najstarszy traktat medyczny (pochodzi z 3000 roku p.n.e).

Zabiegi powiększenia penisa były szczególnie popularne w Japonii, w czasach Imperium – Samuraje wprowadzali małe ilości naturalnego silikonu w napletek lub umieszczali drobne, szklane kuleczki pod skórą napletka, w celu zwiększenia przyjemności kobiety podczas stosunku.

Od tego czasu medycyna estetyczna znacznie się rozwinęła i obecnie oferuje wiele skutecznych metod trwałego powiększenia penisa.

Budowa penisa

Zabieg zwiększenia obwodu penisa pozwala powiększyć go o 2,5-5 cm

Na czym polega zabieg powiększania penisa?

Jak informuje dr. n. med. Piotr Pietruski najlepszym sposobem na zwiększenie obwodu prącia jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej (lipotransfer). Cel zabiegu jest wyłącznie estetyczny, ponieważ nie poprawia sprawności seksualnej ani nie leczy chorób układu rozrodczego.

Mowa o minimalnie inwazyjnym zabiegu – tkanka tłuszczowa jest naturalnym wypełniaczem, który pobiera się od samego pacjenta dzięki miejscowej liposukcji 

Dr n. med. Rafał Pabiańczyk zapewnia, że mężczyźni, którzy zdecydują się na zabieg, mogą spodziewać się zwiększenia obwodu prącia o 2,5-5 cm; podkreśla jednak, że jest to kwestia indywidualna. Przeszczepiony tłuszcz częściowo wchłania się, dlatego zabieg można powtórzyć, aby uzyskać większą objętość.

Powiększenie penisa: wizyta u specjalisty

Zabieg zaleca się u mężczyzn z obwodem penisa mniejszym niż 7 cm

Dla kogo?

Nie ma przeciwwskazań związanych z wiekiem, aby poddać się temu zabiegowi. Jednak, podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgii plastycznej, pacjenci powinni cieszyć się doskonałym zdrowiem i nie powinni cierpieć na choroby układu krążenia. Eksperci z kliniki dra Rzepnikowskiego Fab Skin są zdania, że nie ma medycznych wskazań do wykonania takiego zabiegu – mogą się mu poddać wszyscy mężczyźni niezadowoleni z wyglądu swojego członka i chcący poprawić jakość swojego życia seksualnego.

Mężczyźni, którzy odwiedzają gabinety medycyny estetycznej w celu poddania się zabiegowi zwiększenia obwodu penisa, zazwyczaj czują wstyd związany z anatomią swojego prącia, co nieraz sprawia, że zastanawiają się, czy są wystarczająco dobrzy w łóżku. Niektórzy panowie mogą podjąć decyzję o zabiegu na prośbę partnerki seksualnej, która nie jest w pełni usatysfakcjonowana z pożycia seksualnego. W tym konkretnym przypadku, chirurg może zasugerować także pewne rozwiązanie dla partnerki – waginoplastyka pozwoli zwężyć pochwę.

Na błędną ocenę możliwości seksualnych mężczyzny w dużej mierze wpływają czynniki kulturowe. Mężczyźni zazwyczaj przywiązują nadmierną uwagę do długości i grubości członka. Czynnik psychologiczny odgrywa kluczową rolę w podjęciu decyzji o poddaniu się zabiegowi pogrubienia penisa, dlatego też przed zabiegiem lekarz może zasugerować konsultację z psychologiem.

Powiększenie penisa: specjalista

Poczytaj opinie online zanim wybierzesz specjalistę

Wybór specjalisty

Jeśli pragniesz poddać się zabiegowi zwiększenia obwodu penisa, powinieneś udać się do chirurga medycyny estetycznej wyspecjalizowanego w konkretnej dziedzinie, jaką jest męska chirurgia plastyczna. Możesz na przykład sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie specjalista jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Jeśli interesują Cię techniki nieinwazyjne (powiększenie członka kwasem hialuronowym lub własnym tłuszczem), również powinieneś poszukać lekarza specjalisty medycyny intymnej. Ponadto możesz:

 • poszukać w sieci opinii pacjentów o lekarzu, w którego ręce planujesz się oddać
 • umówić się na konsultacje z więcej niż jednym specjalistą, aby wybrać lekarza, który budzi Twoje największe zaufanie
 • zachować ostrożność co do bardzo “korzystnych” ofert – nikt nie zaprzeczy, że cena jest ważnym czynnikiem, nie powinna jednak być priorytetem, jeśli na szali jest nasze zdrowie
Powiększenie penisa - wizyta u specjalisty

Wykorzystaj pierwszą wizytę, aby zadać lekarzowi wszystkie dręczące Cię pytania

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej wizyty lekarz zapozna się z Twoją historią medyczną i przeprowadzi wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań. Zapyta o powody Twojej decyzji oraz o Twoje oczekiwania względem zabiegu. Objaśni też, jak należy przygotować się do zabiegu, na czym on polega oraz jakich rezultatów możesz oczekiwać. Może również pokazać Ci zdjęcia “przed” i “po” swoich byłych pacjentów. Nie stresuj się, jeśli specjalista będzie zadawał pytania co do Twojego życia seksualnego – ta wiedza pozwoli mu zaproponować Ci najlepiej dobrane rozwiązanie. Na koniec poinformuje Cię o kosztach zabiegu.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, lekarz wyznaczy datę kolejnej konsultacji, na której wyjaśni Twoje nowe wątpliwości i odpowie na pytania oraz przygotuje do zabiegu.

Powiększenie penisa: przed zabiegiem należy ogolić miejsca intymne

Przed zabiegiem należy ogolić miejsca intymne

Jak przygotować się do zabiegu?

Poniżej przedstawiamy listę zaleceń przedzabiegowych:

 • odstaw palenie tytoniu na 1 miesiąc przed zabiegiem, a także unikaj go 1 miesiąc po nim
 • na 15 dni przed zabiegiem zaprzestań przyjmowania leków przeciwzapalnych
 • skonsultuj się ze swoim anestezjologiem co najmniej 48 godzin przed zabiegiem
 • ogól miejsca intymne
 • umyj się, używając żelu antyseptycznego, wieczorem i rano przed zabiegiem
 • Twój lekarz przepisze Ci środki hamujące erekcję na czas rekonwalescencji
Powiększenie penisa tłuszczem

Zabieg polega na przeszczepieniu tłuszczu

Jak wygląda zabieg?

Powiększenie penisa własnym tłuszczem to dość prosty, a przede wszystkim bezpieczny zabieg – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zatem jeszcze tego samego dnia pacjent zostaje wypisany ze szpitala bądź kliniki. Cały proces trwa krótko, bo około 30-60 minut. Dr n. med. Piotr Pietruski wyjaśnia, że pierwszym etapem zabiegu jest pobranie tkanki tłuszczowej (najczęściej z ud lub podbrzusza) tradycyjną techniką liposukcji, a następnie tłuszcz jest wprowadzany do prącia przy użyciu przeznaczonych do tego mikrokaniul (o 2-3 milimetrowej średnicy). Tkankę tłuszczową można także pobrać ze wzgórka łonowego, co przy okazji pozwala na poprawienie wyglądu tej partii ciała.

Tkankę tłuszczową do przeszczepu pobiera się metodą Colemana. Pierwszym krokiem jest wstrzyknięcie płynu tumescencyjnego (płynu Kleina) w obszar poboru tkanki tłuszczowej, co pozwoli znieczulić tę partię ciała oraz zwęzić naczynia krwionośne i ograniczyć krwawienie. Nacięcia, przez które zostaną wprowadzone mikrokaniule, są niewielkie – 2-3 mm – i nie pozostawiają blizn.

Pobrana tkanka tłuszczowa jest filtrowana i przygotowywana do przeszczepu w procesie wirowania i dekantacji, co pozwala na oddzielenie komórek tłuszczowych od krwi i plazmy. Do powiększenia penisa zostanie użyta jedynie odfiltrowana tkanka tłuszczowa.

Następnie, przy użyciu kilkumilimetrowych mikrokaniul, tkanka tłuszczowa jest wprowadzana drogą iniekcji do trzonu prącia. Aby uzyskany efekt był naturalny i aby tkanka tłuszczowa rozłożyła się równomiernie, specjalista rozmasowuje delikatnie nakłuwane obszary. Pod koniec lekarz zamyka nacięcie i zakłada opatrunek, także w miejscu, z którego pobrano tłuszcz.

Powiększenie penisa: higiena po zabiegu

Kilka dni po zabiegu musisz bardziej dbać o higienę intymną

Po zabiegu

Dr n. med. Rafał Pabiańczyk wyjaśnia niektóre kwestie związane z postępowaniem po zabiegu:

 • okres gojenia się ran trwa do 10 dni
 • bezpośrednio po zabiegu, może wystąpić obrzęk, który ustępuje stopniowo po kilku dniach; zasinienia w miejscach poboru tkanki tłuszczowej mogą się wchłaniać nieco wolniej
 • mimo że zabieg nie jest bolesny, specjalista prawdopodobnie przepisze Ci na wszelki wypadek podstawowe środki przeciwbólowe, które nie tylko redukują ból, ale też zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych
 • wybieraj wygodną i luźną bieliznę
 • dzień po zabiegu podczas prysznica delikatnie obmyj okolice intymne i stosuj się do zaleceń higieny, które dał Ci lekarz
 • w pierwszych dniach po zabiegu ściąganie napletka może sprawiać trudności, jest to jednak normalne
 • w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, będziesz mógł do niej wrócić już 2-3 dni po zabiegu
 • zaczekaj około 4 tygodnie z rozpoczęciem współżycia
 • na początku używaj prezerwatyw nawilżanych, aby uniknąć podrażnień
Powiększenie penisa a pewność siebie

Pacjenci czują się bardziej pewni siebie po zabiegu, co przekłada się na jakość ich życia seksualnego

Efekty

Tak jak we wszystkich zabiegach opartych na przeszczepie tłuszczu, także w tym przypadku przez pierwsze 3 miesiące część tłuszczu (do 30%) zostaje wchłonięta.

Dlatego też nie przejmuj się, jeśli w pierwszych tygodniach po zabiegu zauważysz, że Twój członek utracił nieco ze swej objętości – to naturalne zjawisko. Niemniej jednak specjalista w tej dziedzinie, dr n. med. Rafał Pabiańczyk podkreśla, że efekty mogą się różnić w zależności od pacjenta. Niektórzy mężczyźni decydują się na wykonanie kolejnego zabiegu (lub kilku kolejnych) w celu osiągnięcia wymarzonych rezultatów.

Z oceną finalnych efektów polecamy poczekać około 8 tygodni. Obwód członka po pierwszym zabiegu może zwiększyć się o 1-2 cm w spoczynku i we wzwodzie i o nawet 5 cm po kilku sesjach. zabieg ten pozwala na osiągnięcie naturalnego efektu. Co więcej, nie pozostawia blizn, dlatego żaden partner seksualny nie domyśli się, że został wykonany.

Mimo że zabieg sam w sobie nie zwiększa sprawności seksualnej, podnosi samoocenę i dodaje pewności siebie, co przekłada się na bardziej satysfakcjonujące życie seksualne.

Powiększenie penisa kwasem hialuronowym

Istnieje mniej inwazyjna metoda, aby powiększyć penisa: kwas hialuronowy

Powiększenie penisa kwasem hialuronowym

Popularną alternatywą chirurgicznego powiększenia penisa tłuszczem jest zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym.

Mocne i słabe strony

Jak zapewniają specjaliści z Kliniki Ambroziak, powiększenie penisa kwasem hialuronowym to prosty, bezpieczny zabieg, niewymagający znieczulenia. Stosuje się jedynie miejscowe środki znieczulające (kremy, maści), aby zmniejszyć dyskomfort wywołany zastrzykami. Aby otrzymać dobre rezultaty należy wykonać 5-8 zastrzyków. Efekty są jednak nietrwałe: kwas hialuronowy wchłania się po 6-12 miesiącach, dlatego też należy powtarzać zabieg co jakiś czas. Z tego powodu koszty zabiegu na dłuższą metę są wyższe.

Przeciwwskazania

Nie wszystkie wypełniacze hialuronowe mogą być wykorzystane do powiększenia penisa. Użycie preparatu Macrolane jest przeciwwskazane, ponieważ może on być przyczyną powstawania małych guzków a nawet prowokować zaburzenia erekcji.

Przebieg zabiegu

Na 1 godzinę przed zabiegiem specjalista aplikuje krem znieczulający. Następnie wykonuje zastrzyki z kwasu hialuronowego na całej długości penisa, aby efekt był równomierny.

Efekty

Zabieg pozwala na zwiększenie obwodu penisa o około 3-4 cm. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do normalnego życia, zaleca się jednak zaczekać 2-3 dni przed powrotem do seksualnej aktywności.

Wydłużenie penisa

Niektórzy pacjenci pragną nie tylko zwiększyć obwód członka, ale również jego długość. Mogą się oni poddać operacji chirurgicznej wydłużenia penisa. Istnieje także zabieg prostujący prącie.

Mechanizm erekcji

Każdy zabieg wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem

Ryzyko i komplikacje

Każda operacja plastyczna wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem wystąpienia komplikacji. W omawianym przez nas przypadku, mogą wystąpić:

 • siniaki
 • infekcje
 • zaburzenia erekcji
 • blizny przerostowe
 • powolny proces gojenia

Istnieje również ryzyko niezadowalających efektów:

 • asymetria
 • nierównomierne rozłożenie się tkanki tłuszczowej (grudki, guzki)
 • nadmierne zwiększenie obwodu

Często zadawane pytania

 • Czy po zabiegu powiększenia penisa mój partner lub partnerka będą odczuwać większą satysfakcję ze współżycia? Tak jak wspomnieliśmy, zabieg zwiększenia obwodu prącia to zabieg estetyczny, który nie rozwiąże problemów np. z erekcją. Z drugiej jednak strony dzięki zabiegowi mężczyźni nabierają pewności siebie, także w sypialni, co może zwiększać satysfakcję obu partnerów z życia erotycznego.
 • Czy istnieje sposób na wydłużenie penisa? Tak, prącie można wydłużyć operacyjnie, najczęściej przez nacięcie więzadła wieszadłowego.
 • Czy nowy partner lub partnerka domyśli się, że poddałem się zabiegowi? Odpowiedź brzmi nie: efekty zabiegu są naturalne i nie pozostają po nim blizny.
 • Ile centymetrów obwodu można uzyskać dzięki zabiegowi? To kwestia dość indywidualna, jednak średnio można uzyskać efekty rzędu około 2-5 cm.
 • Jaki jest średni rozmiar penisa? Średni obwód prącia to ok. 12-13 cm, a średnia długość – 13-15 cm (mierzone we wzwodzie).
 • Czy zwiększenie obwodu po zabiegu będzie widoczne również podczas erekcji? Tak – większa objętość członka jest zauważalna zarówno w spoczynku jak i w stanie pobudzenia.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."