Artykuł zweryfikowany przez:
Klinika posiada dwie filie: we Wrocławiu i w Warszawie. Oferuje szeroki zakres usług z dziedzin chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej, flebologii i laseroterapii.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 4 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Jak leczyć trądzik?
 • Przyczyny powstawania
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?
 • Profilaktyka
 • Metody leczenia
 • Efekty
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Trądzik to choroba zapalna skóry, która powoduje powstawanie pryszczy lub wągrów. Rozwija się, gdy ujście mieszków włosowych jest zablokowane przez tak zwane zaskórniki i/lub pryszcze. Chociaż występuje głównie na twarzy i czole, może pojawiać się na różnych częściach ciała, takich jak klatka piersiowa, górna część pleców i ramiona.

Trądzik może wystąpić w każdym wieku, ale 80% dotkniętych nim ludzi to osoby w wieku między 13 a 18 rokiem życia. Chociaż jest to częste schorzenie, może rozwijać się nadmiernie i wiązać się z poważniejszymi chorobami skóry. Nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, ale może powodować stres emocjonalny i pozostawiać blizny. Obecnie istnieją bardzo skuteczne metody leczenia tego problemu.

O tym, jak leczyć blizny potrądzikowe, opowiada lek. med. Ewa Rybicka

Jak leczyć trądzik?

Podstawą leczenia aktywnego trądziku jest zmniejszenie produkcji sebum, zwiększenie tempa wymiany komórek, zmniejszenie stanu zapalnego i zwalczanie zakażeń bakteryjnych. Rodzaj leku będzie zależeć od wieku pacjenta oraz rodzaju występującego trądziku. Wyróżniamy nawet kilkanaście typów trądziku, np. trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądzik zaskórnikowy czy trądzik hormonalny. Jak informuje zespół Kliniki Novaderm, leki można stosować miejscowo, to znaczy nakładać krem na skórę, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie połączenie ich z farmakoterapią doustną. Należy pamiętać, że u kobiet w ciąży w ciągu dziewięciu miesięcy to schorzenie skóry może się rozwinąć, ale nie mogą one przyjmować doustnych leków w celu leczenia tego problemu, ponieważ mogą one powodować problemy podczas ciąży.

Trądzik może pozostawiać na skórze blizny, które można podzielić na trzy kategorie:

 1. blizny atroficzne
 2. blizny hipertroficzne
 3. blizny keloidowe

Zabiegi takie jak peeling, radiofrekwencja mikroigłowa lub laser frakcyjny mogą być pomocne w usunięciu tych blizn.

Leczenie trądziku - efekty

Leczenie trądziku: przed i po (Lenartowicz Clinic)

Przyczyny powstawania

Przyczyną trądziku jest obecność w gruczołach bakterii Cutibacterium acnes oraz nieprawidłowe wytwarzanie sebum (łoju) lub nadmierne rogowacenie albo zatkanie górnej części mieszka włosowego, co utrudnia usunięcie sebum i sprzyja pojawianiu się czarnych zaskórników. Powstawanie białych zaskórników może być spowodowane bakteryjnym zapaleniem mieszków włosowych.

Wszystkie osoby dotknięte w jakimś stopniu tym problemem estetycznym mogą być zbadane przez lekarzy specjalistów, bez ograniczeń wiekowych lub specjalnych przeciwwskazań. Jak wspomniano wcześniej, pacjenci to przede wszystkim nastolatki, ale w wielu przypadkach dotyczy to również dorosłych. Należy podkreślić, że leczenie można rozpocząć wcześnie, to znaczy przed pojawieniem się poważnych zmian lub następstw i trwałych objawów skórnych. Z tego powodu zalecamy, aby pacjenci skonsultowali się ze specjalistą przed zaostrzeniem się objawów i udawali się na wizyty kontrolne, nawet po rozpoczęciu procesu leczenia.

Trądzik może pojawić się z kilkunastu powodów, które opisuje zespół Noviline:

 • zmiany hormonalne
 • zła dieta
 • używanie niewłaściwych kremów i produktów do pielęgnacji
 • niektóre leki
 • nadmiar owłosienia
 • dotykanie zainfekowanych obszarów brudnymi rękami
 • stres
 • picie alkoholu
Leczenie trądziku

Na badanie i leczenie należy się udać do specjalisty dermatologa

Wybór specjalisty

Trądzik łagodny i umiarkowany można leczyć u lekarza rodzinnego. Po zakończeniu badania i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia powinny zacząć się pojawiać wyniki. Jeśli objawy utrzymują się, wskazane jest udanie się do dermatologa.

Dermatolodzy są przygotowani do leczenia wszystkich rodzajów trądziku, od najłagodniejszego do najostrzejszego, a także tych, które nie reagują na zwykłe leczenie. W razie potrzeby specjalista może również zalecić większą liczbę różnych zabiegów w celu złagodzenia objawów oraz trwałych śladów i blizn.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku – efekty (Horizon Medical Center)

Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

Lekarz oceni stan skróy pacjenta, zgromadzi informacje o jego historii medycznej i określi pierwotną przyczynę problemu, a następnie sprawdzi, które obszary ciała są dotknięte trądzikiem. Na koniec oceni, czy zmiany są łagodne, umiarkowane czy ostre.

Gdy lekarz określi powagę problemu, zdecyduje o zastosowaniu leczenia. Mogą to być kremy do stosowania miejscowego w połączeniu z lekami doustnymi.

Ważne jest, aby pamiętać, że lekarz zazwyczaj bierze również pod uwagę emocjonalny wpływ trądziku na pacjenta. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTD) sugeruje również, aby lekarze pytali pacjentów o sytuacje z życia codziennego, który mogą powodować ten problem. Lekarz powinien ocenić odczucia pacjenta. Gdy problem jest poważny, może powodować izolację społeczną i niską samoocenę. Dlatego w niektórych przypadkach ważne i konieczne będzie zalecenie opieki psychologicznej, aby pacjent poczuł się lepiej. Dlatego pacjent powinien szczerze mówić o swoich uczuciach.

Mycie twarzy

Myj twarz mydłem o neutralnym pH raz lub dwa razy dziennie

Profilaktyka

Oto niektóre ogólne zalecenia dla pacjentów cierpiących na trądzik i poddawanych leczeniu, na podstawie podręcznika Merck:

 • myj twarz neutralnym mydłem raz lub dwa razy dziennie;
 • unikaj substancji drażniących, takich jak mydła antybakteryjne lub mydła z zawartością środka ściernego, płatków nasączonych alkoholem i częstego pocierania;
 • stosowane kosmetyki nie powinny być wytwarzane z tłustej bazy, ponieważ produkty tłuste mogą nasilać objawy;
 • zaleca się utrzymanie zrównoważonej diety.

Ponadto w przypadku kobiet zaleca się przestrzegać następujących wskazówek podczas nakładania makijażu:

 • myj pędzelki prawidłowo przynajmniej raz w tygodniu;
 • oczyszczaj gąbkę do makijażu i często ją zmieniaj;
 • przed nałożeniem makijażu uczesz się;
 • unikaj produktów do makijażu zawierających substancje zapachowe.
Terapia przeciwtrądzikowa przed i po

Terapia przeciwtrądzikowa – przed i po (Clinica Cosmetologica)

Metody leczenia

Leki stosowane w leczeniu trądziku i terapii ogólnoustrojowej mogą być różne. Lekarz ogólny lub dermatolog zdecyduje, który z nich będzie najbardziej odpowiedni w twoim przypadku.

Miejscowe leki stosowane na skórę i stosowane w pielęgnacji skóry trądzikowej obejmują:

 • retinoidy i leki podobne do retinoidów: podawane w kremu lub żelu. Ich właściwości przypominają właściwości witaminy A. Początkowo stosuje się je do trzech razy dziennie, a następnie tylko raz dziennie. ich główną funkcją jest udrażnianie mieszków włosowych;
 • antybiotyki: zabijają nadmiar bakterii w skórze i zmniejszają zaczerwienienia. Można je łączyć z retinoidami i zwykle stosuje się je rano i wieczorem;
 • kwasy salicylowy i azelainowy: mają właściwości antybiotyczne; kremy zawierające 20% kwasu azelainowego wydają się być tak samo skuteczne, jak wiele konwencjonalnych metod leczenia, szczególnie przy stosowaniu dwa razy dziennie przez około 4 tygodnie;
 • Dapson: ten lek jest szczególnie zalecany w leczeniu trądziku zapalnego u dorosłych kobiet i można go nakładać dwa razy dziennie;
 • połączone doustne środki antykoncepcyjne: w leczeniu trądziku u kobiet, które chcą stosować tę metodę antykoncepcji, Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła cztery połączone doustne środki antykoncepcyjne. Na efekt ich działania trzeba poczekać kilka miesięcy;
 • antyandrogeny: spironolakton zmniejsza objawy, ponieważ blokuje działanie hormonów androgennych gruczołów łojowych, szczególnie u kobiet w wieku dojrzewania;
 • izotretynoina: ten bardzo silny lek stosuje się, gdy pacjent nie reaguje na inne leczenie i chociaż jest bardzo skuteczny, jego działania niepożądane powinny być ściśle monitorowane przez lekarza, ponieważ może powodować depresję, zaburzenia żołądkowe lub zaburzenia w ciąży; kobiety przyjmujące ten lek powinny stosować dwie metody antykoncepcyjne.

Alternatywą dla leczenia famrakologicznego jest laserowe leczenie trądziku. To bezpieczny zabieg, który pozwala na usunięcie także blizn potrądzikowych. Wykorzystywane podczas interwencji urządzenia to m.in. laser Fotona czy laser IPL. Sporym zaintereswoaniem cieszy się szczególnie laserowe usuwanie trądziku różowatego.

Efekty terapii przeciwtrądzikowej

Efekty terapii (Gold Clinic)

Efekty

Chociaż istnieje kilka przyczyn powstawania tego problemu skórnego, obecnie stosowane zabiegi są bardzo skuteczne w kontrolowaniu każdego z czynników powodujących trądzik. Powstały w wieku nastoletnim zmniejsza się samoistnie między 20 a 25 rokiem życia, ale w przypadku leczenia go w okresie dojrzewania, wygląd skóry będzie lepszy.

Należy pamiętać, że wyniki leczenia zaczynają być zauważalne po 4-8 tygodniach i możliwe jest, że w niektórych przypadkach stan skóry początkowo się pogarsza, a następnie zaczyna się stopniowo poprawiać. W wielu przypadkach pacjent musi poddawać się leczeniu przez miesiące, a nawet lata, aby problem zniknął całkowicie. Dlatego, aby skutecznie przeprowadzić leczenie, pacjent musi być konsekwentny i cierpliwy.

Przy ocenie wyników leczenia należy także wziąć pod uwagę poprawę samooceny pacjenta, a także zmniejszenie lęku i depresji, które mogą być związane z tym schorzeniem. Dlatego też leczenie będzie stanowić poważną i korzystną zmianę w życiu.

Ryzyko i komplikacje

Działania niepożądane będą zależeć od rodzaju terapii stosowanych leków. Dlatego ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistą i nie stosować domowych zabiegów. Lekarz jest w stanie wyjaśnić pacjentowi konsekwencje i środki ostrożności, które należy podjąć podczas leczenia, oraz prawidłowo przepisać dawkę leku.

Leki mogą powodować zaczerwienienie i wysuszenie skóry. Antybiotyki przyjmowane doustnie, takie jak tetracyklina, powodują wrażliwość i zaczerwienienie, jeśli pacjent wystawia się na działanie słońca. Ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć się podczas przyjmowania tego leku. Ponadto antybiotyki mogą powodować problemy żołądkowe, jeśli ich stosowanie będzie przedłużane.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą powodować przyrost masy ciała, napięcie piersi i nudności. Niektóre leki mogą również powodować wrażliwość piersi i bolesne miesiączki. Wreszcie, rzadziej występującym działaniem niepożądanym są objawy depresyjne. U kobiet w ciąży mogą spowodować poważne wady wrodzone płodu.

Często zadawane pytania

 • Ile sesji będę potrzebować, aby wyeliminować objawy? Zależy to od zakresu problemu i rodzaju zastosowanej metody.
 • Czy można usunąć ślady i blizny po trądziku? Tego rodzaju blizny można leczyć różnymi metodami, a najlepiej połączyć działanie różnych technik: peelingu, leczenia zimną plazmą, metodą Plexr, zabiegów RF, lasera. Koniecznych jest kilka zabiegów wykonywanych w regularnych odstępach czasu, aby skóra mogła się zregenerować.
 • Czy mogę kontynuować leczenie farmakologiczne podczas ciąży i karmienia piersią? Praktycznie wszystkie leki stosowane podczas terapii są przeciwwskazane podczas ciąży. Należy skontaktować się z dermatologiem.
 • Biorę pigułki antykoncepcyjne, aby uregulować trądzik. Kiedy zobaczę pierwsze efekty? Poprawa w przypadku terapii hormonalnej następuje po co najmniej 3-4 miesiącach stosowania.
 • Cierpię na trądzik. Jaką dietę powinno się stosować w tym przypadku? Dietę o niskim indeksie glikemicznym oraz unikać prostych węglowodanów (makaronu i białego chleba, słodyczy, alkohol), ograniczyć mleko i nabiał oraz tłuszcze nasycone.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."