Mikrodermabrazja to łagodny, niewymagający chirurgicznej interwencji zabieg, który pozwala na bezbolesne złuszczenie naskórka przy użyciu kryształów (lub innych substancji), czego efektem jest młodsza, zdrowsza i ładniejsza skóra. To złuszczanie naskórka bez użycia substancji chemicznych, przez co proces jest dużo mniej agresywny niż klasyczny peeling.
Celem tego mechanicznego peelingu – tak jak i innych zabiegów złuszczających – jest usunięcie suchego naskórka i martwych komórek, pozbycie się niedoskonałości, a także spłycenie blizn i zmarszczek, co prowadzi do regeneracji zewnętrznych warstw skóry oraz stymulacji produkcji kolagenu.
Wyróżniamy trzy rodzaje mikrodermabrazji: korundową, wodno-tlenową (tzw. oksybrazję) oraz diamentową. Specjaliści z krakowskiego Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii jasno objaśniają różnice między nimi:
Według wyżej wymienionych specjalistów, najczęściej wybieraną przez kosmetologów metodą w naszym kraju jest mikrodermabrazja diamentowa.
Upływ czasu, zanieczyszczenia powietrza i promieniowanie UV mają wpływ na stan naszej skóry. Proces starzenia jest naturalny i nie da się go zatrzymać, można go jednak spowolnić i dążyć do zminimalizowania jego skutków.
Lekarze medycyny estetycznej i kosmetolodzy oferują gamę rozwiązań, które pomogą zachować młody wygląd oraz poprawić kondycję skóry. Wśród dostępnych technik znajdują się, między innymi, zabiegi laserowe, karboksyterapia, peeling chemiczny, fotoodmładzanie czy też dermabrazja i jej młodsza siostra, mikrodermabrazja.
Ostatnia z wymienionych metod – mikrodermabrazja – powstała w 1985 roku we Włoszech jako mniej inwazyjna alternatywa dla tradycyjnej dermabrazji. W 1996 roku zabieg został oficjalnie zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).
Specjaliści medycyny estetycznej, tworzący zespół Kaniowscy Clinic, podkreślają zalet tej techniki: to łagodny i mało inwazyjny, ale skuteczny sposób walki z oznakami starzenia – takimi jak przebarwienia, płytkie zmarszczki, matowa cera – który pozwala uniknąć bólu i długiej rekonwalescencji.
Zabieg mogą rozważuć osoby pełnoletnie i o dobrym stanie zdrowia, niezależnie od typu cery, które zaobserwowały u siebie:
Mikrodermabrazję odradza się osobom o ciemnej karnacji a także pacjentom, którzy borykają z infekcjami i zmianami skórnymi, opryszczką, brodawkami, oparzeniami słonecznymi lub przebarwieniami.
Na zabieg najlepiej wybrać się do dermatologa lub wykwalifikowanego kosmetologa, który ukończył odpowiednie kursy i dysponuje certyfikatem poświadczającym jego umiejętności. Warto upewnić się, że gabinet, na który się zdecydujesz, uzyskał wszystkie wymagane pozwolenia oraz że przestrzega się tam zasad higieny.
Podczas pierwszej konsultacji specjalista będzie zadawał Ci pytania odnośnie stanu Twojego zdrowia oraz Twojej historii medycznej, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. W dalszej kolejności padną pytania o efekty, jakie chcesz uzyskać oraz o to, co nie podoba Ci się w Twojej skórze, aby przed badaniem Twojej skóry ustalić, które rozwiązania będą dla Ciebie najwłaściwsze.
Lekarz wyjaśni Ci szczegółowo wszystkie najważniejsze aspekty: na czym polega zabieg mikrodermabrazji, ile sesji będzie koniecznych, jak dbać o skórę w przerwach między sesjami, jakich efektów możesz oczekiwać i jakie nawyki pielęgnacyjne należy wykształcić, aby efekt się utrzymał. Specjalista przedstawi Ci także całkowity koszt zabiegu.
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, lekarz najprawdopodobniej wyznaczy Ci termin w przeciągu najbliższych kilku dni.
Na zabieg należy przyjść bez makijażu. Pierwszym krokiem podczas wizyty będzie dokładne oczyszczenie skóry twarzy. W przypadku mikrodermabrazji z użyciem kryształów lekarz w celach ochronnych założy Ci gogle lub położy wilgotną gazę na oczach.
Podczas zabiegu specjalista przykłada urządzenie do skóry, wykonując ruchy okrężne. Interwencja jest bezbolesna, chociaż na początku możesz czuć ssanie, a także możesz doświadczyć uczucia ciepła w miejscach poddanych działaniu urządzenia.
Czas trwania zabiegu to około 30 minut. Przygotuj się na 5-10 sesji co około 15 dni w zależności od kondycji skóry oraz efektów, jakie chcesz osiągnąć.
Jako że to nieinwazyjna interwencja, okres rekonwalescencji nie trwa długo. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie lub nadwrażliwość skóry. Możesz wrócić do normalnego życiu od razu po wyjściu z gabinetu specjalisty, jednak pamiętaj o zastosowaniu się do kilku zaleceń:
W przypadku mikrodermabrazji efekty zaczynają być widoczne po kilku sesjach – zwykle zaleca się wykonanie od 5 do 10 zabiegów, w zależności od kondycji skóry pacjenta. Specjaliści z Emory Aesthetic Center – prestiżowej kliniki medycyny estetycznej w Stanach Zjednoczonych – sugerują wykonywanie sesji co 2-3 tygodnie w celu osiągnięcia optymalnych efektów.
Oto jakich rezultatów możesz się spodziewać:
Z uwagi na małą inwazyjność komplikacje po zabiegu mikrodermabrazji występują niezwykle rzadko. Niemniej jednak mogą pojawić się:
W wyniku kontaktu z kryształami może dojść do podrażnienia oczu, dlatego należy zachować ostrożność. Aby tego uniknąć, zaleca się użycie gogli ochronnych lub przykrycie ich wilgotną gazą.
Kaniowscy Clinic (data nieznana). Mikrodermabrazja diamentowa [online]. Dostępny: https://kaniowscy.pl/.... [dostęp: 18.12.2019]
Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii (2011). „Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej” w: Estetologia [online]. Dostępny: http://www.estetologia.pl/art/emk2011-004.pdf. [dostęp: 18.12.2019]