Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest anti-aging?
 • Zabiegi anti-aging i odmładzające: dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Jak przebiega pierwsza wizyta?
 • Zabiegi odmładzające i anti-aging: techniki
 • Zabieg chirurgiczny czy metody nieinwazyjne?
 • Efekty
 • Okres po zabiegu
 • Powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Radiesse - efekty

Efektu zabiegów Radiesse (Saska Clinic Iwona Radziejewska-Choma)

Czym jest anti-aging?

Zabiegi anti-aging to wszystkie te nieinwazyjne lub małoinwazyjne techniki medycyny estetycznej, których celem jest walka z oznakami starzenia, takimi jak utrata jędrności skóry, zmarszczki czy przebarwienia.

Medycyna anti-aging (czyli przeciwstarzeniowa) zajmuje się przede wszystkim badaniem procesu starzenia się skóry i organizmu oraz metod pozwalających na zatrzymanie tego procesu. Termin „odmładzanie” obejmuje szeroki zakres różnych zabiegów. Eksperci od odchudzania i medycyny estetycznej wskazują, że nie ma jednego sposobu na odzyskanie młodzieńczego wyglądu twarzy. Jest kilka zabiegów chirurgicznych, które trzeba przeprowadzać ze znieczuleniem na sali operacyjnej. Istnieją też zabiegi ambulatoryjne i to właśnie one są preferowane przez dużą liczbę osób.

Skóra starzeje się:

 • wewnętrznie: pojawiają się zmarszczki dynamiczne i statyczne
 • zewnętrznie: z powodu plam słonecznych i starczych, blizn i przebarwień.

Dzięki zabiegowi odmładzania twarzy możemy wyeliminować plamy posłoneczne, zmarszczki mimiczne, cienie i worki pod oczami, ślady trądziku i blizny. Zabiegi odmładzające są przeznaczone nie tylko na twarz, ale także na usta, szyję i dłonie.

Pamiętaj, że jedną rzeczą jest odmładzanie twarzy, a inną zapobieganie starzeniu. Dzięki zdrowemu stylowi życia i dobrym nawykom można maksymalnie opóźnić pojawienie się oznak starzenia.

Laseroterapia – efekty

Laseroterapia – efekty (Lasermed)

Zabiegi anti-aging i odmładzające: dla kogo?

Medycyna przeciwstarzeniowa obejmuje zabiegi przeznaczone zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, którzy zauważyli niedoskonałości i oznaki starzenia na swojej twarzy.

Zasadniczo pacjenci wymagający tego rodzaju terapii należą do bardzo różnych grup wiekowych. Zwykle mają od 30-35 lat do 70 lat i więcej, jednak lekarz oceni możliwość zabiegu nie tyle w odniesieniu do wieku pacjenta, ale raczej w odniesieniu do rodzaju skóry i zaawansowania procesu starzenia.

Nie zaleca się tych zabiegów kobietom w ciąży, karmiącym matkom oraz osobom z urazami, infekcjami lub chorobami skóry.

Wizyta u specjalisty medycyny estetycznej

Ważnym czynnikiem przy wyborze specjalisty jest zaufanie

Wybór specjalisty

W Polsce nie ma przepisów prawnych odnośnie przeprowadzania tego rodzaju zabiegów. Zabiegi medycyny estetycznej i anti-aging mogą wykonywać zarówno lekarze medycyny estetycznej oraz dermatolodzy jak i stomatologowie i kosmetolodzy. Niektóre zabiegi mogą być jednak wykonywane tylko przez specjalistów z wykształceniem medycznym. Niezależnie od tego, czy udajesz się do gabinetu kosmetologicznego czy kliniki medycznej przy wyborze specjalisty należy sprawdzić:

 • wykształcenie i CV
 • doświadczenie
 • certyfikaty zaświadczające ukończenie kursów niezbędnych do obsługiwania danego urządzenia
 • członkostwo w oficjalnych towarzystwach medycznych
 • opinie innych pacjentów
 • zdjęcia przed i po
Nici liftingujące - przed i po

Lifting nićmi: przed i po (dr n. med. Agnieszka Ledniowska)

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty specjalista oceni stan zdrowia i wiek pacjenta, a także dowie się, jakie ma on oczekiwania względem efektów zabiegu. W tym celu najpierw zbada skórę, aby ocenić: przebarwienia, bruzdy, zmarszczki, stopień zwiotczenia skóry lub blizny potrądzikowe.

W oparciu o postawioną diagnozę i oczekiwany wynik specjalista zaleci najlepsze leczenie dla każdego przypadku, oceniając nawet, czy wystarczy zabieg nieinwazyjny, czy też lepiej będzie zastosować techniki chirurgiczne.

Ulthera - przed i po

Nieinwazyjny lifting szyi z wykorzystaniem urządzenia Ulthera, czyli technologii ultradźwięków (Bieńkowscy Clinic)

Zabiegi odmładzające i anti-aging: techniki

Mówiąc o medycynie przeciwstarzeniowej, mówimy o zabiegach nieinwazyjnych i niechirurgiczncych, dzięki którym twarz wygląda młodziej i bardziej świeżo. Ponadto ujędrniają skórę i nadają jej jeszcze większy blask. Możliwości jest naprawdę wiele: botoks, kwas hialuronowy, mezoterapia, tlenoterapia, peeling, mikrodermabrazja, PRP (osocze bogatopłytkowe) i wiele innych. Poniżej najczęsciej wybierane metody wraz z krótkim opisem:

 • Toksyna botulinowa: to najbardziej znana technika ze wszystkich. Polega na wstrzykiwaniu produktu do leczonych obszarów, czyli zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy: kurzych łapek, zmarszczek na czole, zmarszczek uśmiechu i palacza, jak objaśnia zespół ekspertów z Emory Aesthetic Center. Wyniki są zwykle zauważalne po 2-3 dniach od zabiegu i utrzymują się od 4 do 6 miesięcy.
 • Kwas hialuronowy: również w tym przypadku techniką podawania jest iniekcja. Zasadnicza różnica w stosunku do poprzedniego zabiegu polega na tym, że kwas hialuronowy jest już obecny w ludzkim ciele, a zatem jest naturalny i biowchłanialny. Ma tę zaletę, że układ odpornościowy nie uważa go za coś zewnętrznego, dlatego dobrze zaaplikowany nie powinien wywołać reakcji alergicznej ani immunologicznej. Zespół Malina-Med podkreśla, że kwas hialuronowy można stosować do różnych celów: wypełnienia warg, wygładzenia zmarszczek i bruzd na twarzy (na przykład bruzd nosowo-wargowych lub zmarszczek palacza). Ponadto w połączeniu z witaminami lub kolagenem kwas hialuronowy można również stosować do biorewitalizacji i biostymulacji skóry. Za pomocą mikroiniekcji stymuluje się naturalną produkcję substancji, takich jak kolagen i elastyna, które pozwalają zachować jędrną i elastyczną skórę. Wynik jest natychmiastowy, ale czasowy – utrzymuje się od 6 do 24 miesięcy w zależności od zastosowanego produktu i subiektywnej reakcji pacjenta.
 • Wypełniacze biostymulujące i repermanentne: wypełniacze biostymulujące to preparaty takie jak Ellansé (na bazie polikaprolaktonu) czy Linerase (na bazie kolagenu), z kolei do wypełniaczy repermanentnych zaliczają się produkty na bazie hydroksyapatytu wapnia, takie jak Radiesse czy Crystalys. To substancje, które pobudzają fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za utrzymanie jej jędrności, sprężystości i nawilżenia, jak wyjaśnia lek. med. Marcin Nowak. Dzięki nim zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, przez co skóra nabiera sprężystości i promiennego, młodzieńczego wyglądu.
 • Infuzja tlenowa: Korzyści z tego leczenia obejmują stymulację mikrokrążenia i metabolizmu skóry. Terapię tlenową można stosować w celu uzyskania efektu liftingu oraz wygładzenia zmarszczek mimicznych i wyprysków skóry, a także blizn i zmian chorobowych, jak wyjaśnia zespół Kliniki Krajewski. Podczas zabiegu specjalista wtłoczy preparaty aktywne do głębokich warstw skóry za pomocą czystego tlenu. Na podstawie wstępnej oceny określi liczbę sesji, które mogą się różnić w zależności od przypadku. Wyniki są widoczne od pierwszej sesji, nie ma okresu pozabiegowego.
 • Laseroterapia: Jak objaśniają eksperci z ISAPS, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, laser całkowicie odnawia skórę, spalając warstwę uszkodzoną przez niedoskonałości, a tym samym stymulując regenerację nowej warstwy skóry i korygując takie defekty, jak plamy i blizny. Mimo że nie jest to operacja chirurgiczna, to nadal bardzo inwazyjny zabieg, ponieważ spala naskórek, dlatego należy zwracać się wyłącznie do specjalistów i wykwalifikowanych lekarzy, którzy umieją regulować urządzenie. Wyniki są widoczne po około 7 lub 10 dniach po zabiegu, a na początku skóra będzie zaczerwieniona. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu chronić skórę przed słońcem, aby uniknąć zmian pigmentacyjnych.
 • Radiofrekwencja: Celem tego zabiegu jest umożliwienie skórze wytworzenia większej ilości kolagenu i elastyny, uzyskania większej elastyczności i napięcia. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie blizn i rozstępów oraz uzyskanie efektu liftingu. Efekt nie jest natychmiastowy, będzie widoczny po ok. miesiącu. Dzieje się tak, ponieważ trzeba wykonać od 6 do 8 sesji.
 • Nici liftingujące: Są również nazywane nićmi wchłanialnymi lub biostymulującymi. To bardzo cienkie nici wykonane z materiału zwanego polidioksanonem (PDO), który jest wchłaniany przez skórę. Ogromną zaletą tych nici jest to, że tworzą sieć napięcia, która eliminuje wiotkość skóry. Leczenie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i może być wykonywane bez znieczulenia. Lekarz wprowadza nici do skóry właściwej za pomocą mikroiniekcji, a po zabiegu pacjent może powrócić do normalnej aktywności, jak objaśnia specjalistka medycyny estetycznej Iwona Radziejewska-Choma. Efekty nie są natychmiastowe, można je zobaczyć po 2-3 tygodniach. Wynik jest czasowy, utrzymuje się od 6 do 24 miesięcy w zależności od stopnia zwiotczenia skóry.
 • Zabieg Ultherapy: Jest to zabieg polegający na kierowaniu specjalnie dobranych pod względem częstotliwości i głębokości działania strumieni ultradźwięków do wybranych obszarów skóry, objaśnia zespół Kliniki Ambroziak. Bardzo skutecznie redukuje zmarszczki mimiczne, zmarszczki przy dekolcie, uniesienie brwi, podbródek lub brodę. Naturalnie stymuluje powstawanie nowego kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza. Nie pozostawia śladów ani blizn i nie ma potrzeby powrotu do zdrowia.
 • IPL: intense pulsed light, czyli intensywne światło pulsacyjne to technologia wykorzystywana w zabiegach odmładzających, pozwalająca w nieinwazyjny sposób zniwelować blizny, plamy i poprawić koloryt oraz ogólny stan cery, jak wyjaśniają specjaliści z Derma-Clinic. Zazwyczaj należy wykonać serię zabiegów. Jest to terapia zupełnie nieinwazyjna, dlatego też okres rekonwalescencji praktycznie nie istnieje.
 • Fale uderzeniowe: Stosuje się je do odmładzania twarzy, ponieważ zabieg ten zapewnia elastyczność i nawilżenie skóry. Według zespołu Medestetis fale uderzeniowe stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu tkanki są regenerowane. Po zabiegu skóra będzie gładsza, jędrniejsza i nawilżona. Małe zmarszczki i zmarszczki mimiczne staną się płytsze, a cera bardziej promienna.
HIFU - efekty

Nieinwazyjny lifting podbródka HIFU: przed i po (La Guèl)

Zabieg chirurgiczny czy metody nieinwazyjne?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chcą poprawić swój wygląd. Często zdarza się, że pacjenci boją się zabiegów chirurgicznych. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach zabiegi medycyny estetycznej mogą być niewystarczające do uzyskania pożądanego rezultatu, a zatem bardziej wskazany będzie lifting twarzy, szczególnie w przypadku rozległych i głębokich zmarszczek oraz dużego stopnia wiotkości skóry.

Z drugiej strony musimy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszyscy mogą poddać się operacji. Na przykład osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, słabą krzepliwością krwi lub mało elastyczną skórą nie powinny poddawać się operacji plastycznej. Jeśli pozwalają na to warunki zdrowotne, lekarz może zasugerować nieinwazyjne terapie odmładzające.

Linerase - efekty

Efekty zabiegu Linerase (Fenomed)

Efekty

Zabiegi te dobrze wpływają na wygląd, jednocześnie poprawiając samoocenę.

Do najczęstszych zalet zabiegów odmładzających twarzy należą:

 • redukcja zmarszczek dynamicznych i statycznych
 • usunięcie przebarwień (plam)
 • większa elastyczność skóry
 • większa jędrność
 • jaśniejsza skóra
 • redukcja cieni i worków pod oczami

Efekty zabiegów odmładzających twarzy nie będą się utrzymywać całe życia i należy je systematycznie powtarzać.

Zabieg odmładzający kwasem hialuronowym: przed i po

Zabieg odmładzający kwasem hialuronowym: przed i po (Lenartowicz Clinic)

Okres po zabiegu

Ogromną zaletą zabiegów odmładzających i anti-aging jest szybkość powrotu do zdrowia, ponieważ nieinwazyjne zabiegi zwykle mają krótszy czas rekonwalescencji: około 24 do 48 godzin. Wszystkie zabiegi wykonywane są w gabinecie, często bez konieczności znieczulenia miejscowego, a sesje trwają od 30 do 60 minut. Oznacza to, że nie zachodzi konieczność brania zwolnienia z pracy ani zaniedbywania codziennych obowiązków, nawet w dniu zabiegu.

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych wytycznych, których należy przestrzegać po zabiegu. Nie wolno dotykać strupów czy wystawiać skóry na słońce przez kilka tygodni, aby rezultaty były optymalne. Ponieważ może wystąpić przejściowe zaczerwienienie lub podrażnienie, bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących opieki po zabiegu (na przykład przykładanie lodu lub stosowania specjalnych kremów).

Po zabiegach chirurgicznych powrót do zdrowia może trwać kilka tygodni. Dlatego ważne jest, aby każdy zabieg estetyczny był dobrze opisany, ponieważ każdy z nich pociąga za sobą inny czas rekonwalescencji.

Powikłania

Także tym razem zależą od rodzaju zabiegu. Mogą wystąpić infekcje, jeśli pacjent zignoruje zalecenia po zabiegu. W przypadku lasera, wypełniaczy lub botoksu trzeba zwracać uwagę na reakcje organizmu. Ponadto skóra może źle reagować na laser. W niektórych przypadkach (takich jak peeling) konieczne jest nawet leczenie wstępne i końcowe.

Skutki uboczne obejmują na ogół tylko tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk oraz możliwe pojawienie się strupów. Te efekty niepożądane znikają same po około 10 dniach od zabiegu. Aby zapewnić dobry powrót do zdrowia, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

Często zadawane pytania

 • Które zabiegi pomogą spłycić zmarszczki? W zależności od obszaru dostępnych jest wiele technik: od wypełniania kwasem hialuronowym po toksynę botulinową.
 • W jakim wieku można wykonywać zabiegi odmładzające? Wiek nie jest jedynym ważnym czynnikiem, istnieją bowiem inne niezbędne wskazania i przeciwwskazania.
 • Czy zabiegi przeciwzmarszczkowe i odmładzające są bolesne? Nie, ale specjalista powinien wiedzieć, jak złagodzić bodźce odczuwane przez pacjenta, szczególnie u osób przestraszonych lub nadwrażliwych.
 • Który zabieg odmładzający wybrać? W zależności od sytuacji wyjściowej i pożądanych rezultatów specjalista zaproponuje najlepszą metodę.
 • Od jakiego wieku można zacząć wykonywać zabiegi odmładzające i anti-aging? Nie ma określonego wieku, ale ludzie młodzi raczej nie wykonują tego rodzaju zabiegów. Zazwyczaj pacjenci mają co najmniej 35 do 40 lat.
 • Jakie zabiegi stosuje się w przypadku zmarszczek ekspresyjnych (mimicznych)? Botoks, lifting twarzy, a nawet kremy, które zapewniają lepszą strukturę skóry. Jeśli skóra jest już bardzo zwiotczała, najlepiej wybrać zabieg chirurgiczny.
 • Czy wypełniacze twarzy są trwałe? Są trwałe i nietrwałe. Nietrwałe są wchłaniane przez organizm i powinny być uzupełniane co 12 lub 24 miesiące. Mają tę zaletę, że nadają twarzy bardziej naturalny wygląd.
 • Jak długo utrzymują się efekty zabiegów omdładzających? Proces starzenia jest stały. Odmładzając twarz, ludzie nie przestają się starzeć. Ogólnie rzecz biorąc, z upływem lat znów pojawią się oznaki starzenia.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."