Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 9 maj 2022

Spis treści

 • Czym są laserowe zabiegi medycyny estetycznej?
 • Na czym opiera się działanie lasera?
 • Rodzaje urządzeń
 • Lasery frakcyjne
 • Laserowe zabiegi medycyny estetycznej
 • Laserowe usuwanie blizn
 • Laserowe usuwanie zmian skórnych
 • Laserowe usuwanie przebarwień
 • Usuwanie tatuaży
 • Laserowe zamykanie naczynek
 • Laserowe leczenie trądziku
 • Laserowe zabiegi anti-aging
 • Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Dla kogo?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Zalecenia pozabiegowe
 • Przeciwwskazania
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym są laserowe zabiegi medycyny estetycznej?

Laserowe zabiegi dermatologii estetycznej to grupa małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń laserowych, stosowanych głównie w celu poprawy wyglądu skóry poprzez zniwelowanie oznak starzenia lub też innych defektów, takich jak blizny, rozstępy, nierówny koloryt itp. 

Lasery medyczne wykorzystywane są do terapii wielu schorzeń. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w chirurgii naczyniowej, reumatologii, neurologii czy okulistyce. Lasery, ze względu na swoje właściwości – precyzyjne działanie skupionej wiązki światła o określonej długości fali i bezkontaktowy charakter kontaktu z tkankami – szybko przyjęły się również w działach medycyny związanych z estetyką: chirurgii estetycznej, stomatologii estetycznej i kosmetologii. Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej przekłada się na rozwój technologii laserowych. Dzięki laserom przeprowadza się bezkrwawą liposukcję i leczy chroniczną nadpotliwość przez odsysanie gruczołów potowych. Zyskują na popularności zabiegi laserowego wybielania zębów, a depilacja laserowa jest obowiązkową pozycją w ofercie każdego profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Bez lasera trudno wyobrazić sobie jakikolwiek gabinet medycyny estetycznej. Lasery leczą, korygują defekty urody, przywracają skórze witalność i młodość.

Laserowa odmładzanie przed i po

Efekty zabiegu laserem frakcyjnym (Lecznica Melitus)

Na czym opiera się działanie lasera?

Większość zabiegów wykorzystujących działanie lasera ma na celu eliminację konkretnego defektu skóry, np.: zmiany skórnej, przebarwienia czy poszerzonego naczynka. Aby skutecznie usunąć niechcianą zmianę lub skazę konieczne jest dotarcie do jej przyczyny: substancji albo struktury odpowiedzialnej za jej istnienie. Te struktury (ewentualnie substancje) nazywane są chromoforami lub fotoakceptorami. Jak wyjaśniają specjaliści z Ars Estetica, dzięki dopasowaniu odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser, można dotrzeć do fotoakceptora, jednocześnie omijając otaczające go tkanki.

Laser działa selektywnie, a więc niszczy wybrany chromofor, którym może być woda, hemoglobina (w zabiegach zamykania naczyń krwionośnych), melanina (gdy usuwane jest przebarwienie) lub inne białka. Chromofor poddany działaniu lasera jest niszczony za sprawą procesu fototermolizy. Upraszczając, można działanie lasera opisać następująco: fotoakceptor absorbuje światło, co prowadzi do wytworzenia ciepła i jego przegrzania, a w konsekwencji uszkodzenia.

Laser harmony XL firmy Alma Lasers

Jedna z popularnych firm produkujących lasery to Alma Lasers (na zdjęciu model Harmony XL)

Rodzaje urządzeń

W medycynie estetycznej wykorzystywane są różne rodzaje laserów. Ze względu na typ ośrodka czynnego, który odpowiedzialny jest za wytworzenie wiązki laserowej, wyróżnia się: lasery z ciałem stałym, lasery gazowe, lasery płynne i półprzewodnikowe. W gabinetach medycyny estetycznej spotkać można w związku z tym:

 • lasery z ciałem stałym, np.: Nd: Yag (neodymowo-yagowy, stosowany m.in. do zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych, usuwania małych guzków), Er: Yag (erbowo-yagowy, używany w zabiegach fotoodmładzania skóry), laser rubinowy (przydatny przy usuwaniu tatuaży i przebarwień);
 • lasery gazowe, np.: bardzo popularny laser CO2 (wykorzystywany do usuwania blizn, zmian skórnych, zmarszczek), laser argonowy (stosowany do usuwania przebarwień skórnych, leczenia trądziku różowatego);
 • lasery płynne, tzw. barwnikowe;
 • lasery półprzewodnikowe (diodowe) – stosowane m.in. przy epilacji.

Lasery mogą mieć różną moc działania. Lasery o największej mocy działają najsilniej, ale i dają najbardziej widoczne rezultaty. Wykorzystuje je się m.in. do usuwania zmian skórnych i tatuaży. Te o średniej i małej mocy nie przerywają ciągłości skóry, działają delikatniej, a przydają się np. przy wygładzaniu zmarszczek. Lasery małej mocy dają również pozytywne efekty w leczeniu łysienia kobiet i mężczyzn, pobudzając metabolizm komórek mieszkowych włosów.

Ważnym rozróżnieniem jest podział laserów na ablacyjne i nieablacyjne. Lasery ablacyjne powodują odparowanie tkanek pod wpływem wysokiej temperatury, która wytwarza się w wyniku działania lasera. Lasery nieablacyjne wywołują jedynie denaturację białek, bez odparowania struktur. Innymi słowy, lasery ablacyjne działają delikatniej, wywołują mniej spektakularne efekty, ale przy tym nie wymagają tak długiego czasu rekonwalescencji. Skóra po zabiegach nieablacyjnych szybciej się regeneruje i goi.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym (Skin Laser Lubelscy)

Lasery frakcyjne

W najnowocześniejszych gabinetach medycyny estetycznej aktualnie dominują lasery frakcyjne, które wypierają mniej zaawansowane technologicznie klasyczne lasery. Lasery frakcyjne mogą działać ablacyjnie i nieablacyjnie, ale o ich odmienności decyduje specyficzny, wybiórczy sposób działania. Ich wielkim walorem jest to, że wiązka działa jedynie w obrębie mikroskopijnych stref terapeutycznych w skórze i w naskórku. Dr Iwona Radziejewska-Choma wyjaśnia, iż technologia frakcyjna zakłada oddziaływanie na maksymalnie 20% powierzchni skóry. Wiązka tworzy precyzyjne punkciki mikrouszkodzeń, tzw. frakcje, które otoczone są nienaruszoną tkanką. Te nienaruszone obszary odgrywają następnie kluczową rolę w procesie regeneracji skóry poddanej zabiegowi. Dr Małgorzata Legocka informuje, że nienaruszona skóra wokół mikroskopijnych stref uszkodzeń pełni rolę zapory przed potencjalną infekcją oraz znacząco przyspiesza procesy gojenia poprzez migrację komórek z żywej, niezmienionej tkanki.

Laserowe zabiegi dermatologii estetycznej

Laser to często wykorzystywane narzędzie w dermatologii estetycznej

Laserowe zabiegi medycyny estetycznej

Lasery używane są przede wszystkim w celu usunięcia problemów natury dermatologicznej. Wiązka światła o odpowiedniej długości fali pozwala wykorzystać zjawisko fototermolizy do skutecznego usuwania blizn różnego typu, również rozstępów i zmian potrądzikowych, usuwania zmian skórnych i przebarwień oraz zamykania rozszerzonych naczynek. Laserowo usuwa się również tatuaże i pigmenty. Laserem leczyć można trądzik. Bardzo szerokie zastosowanie laserów w gabinetach medycyny estetycznej dotyczy zabiegów z zakresu medycyny anti-aging. Możliwości laserów okazały się ponadto rewolucyjne w dziedzinie ginekologii estetycznej. Ze względu na swoją skuteczność, precyzyjność i wysoki poziom bezpieczeństwa, takie zabiegi jak: laserowe odmładzanie pochwy czy laserowa labioplastyka stały się wyjątkowo popularnymi wśród kobiet procedurami.

Efekt laserowego usuwania blizny

Efekt laserowego usuwania blizny (lek. med. Alicja Adaszewska)

Laserowe usuwanie blizn

Zabiegi z użyciem lasera pozwalają redukować blizny różnego typu, zarówno pod względem ich rozmiaru, lokalizacji, koloru, rzeźby, jak i pochodzenia. Jak informują eksperci z Kliniki Elite, procedura z użyciem lasera zmierza w tym wypadku do remodelingu uszkodzonych tkanek poprzez m.in. produkcję nowego kolagenu i odnowę struktur budujących skórę.

Efektem zabiegów laserowego usuwania blizn, rozstępów i zmian potrądzikowych jest zmiana koloru i konsystencji blizn i ich wygładzenie, co powoduje, że coraz bardziej przypominają one otaczającą je skórę, a więc stają się mniej widoczne. Oczywiście ostateczny rezultat zależy od rodzaju blizny, możliwości regeneracyjnych skóry i typu użytego lasera. Do usuwania blizn najczęściej wykorzystuje się ablacyjne lasery frakcyjne, np. laser frakcyjny CO2.

Specjaliści z Kliniki Noviline informują, że satysfakcjonujące efekty obserwuje się po serii 5-10 zabiegów prowadzonych w odstępie miesiąca. W przypadku głębokich i rozległych blizn lepsze rezultaty można osiągnąć w krótszym czasie, jeśli wykorzystuje się lasery ablacyjne, ale wiążą się one z dłuższym włączeniem pacjenta z aktywności zawodowej. Subtelniej działające lasery nieablacyjne mogą wymagać większej ilości zabiegów, ale wiążą się z minimalnym okresem rekonwalescencji.

Laserowe usuwanie zmian skórnych: przed i po

Laserowe usuwanie zmian skórnych: przed i po (dr n. med Janusz Sirek)

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Laserem usuwane mogą być wszystkie łagodne zmiany skórne po wcześniejszej diagnozie, najczęściej z użyciem dermatoskopu. Do tego typu zabiegów używane są najczęściej ablacyjne lasery, które dzięki fototermolizie powodują zniszczenie niechcianej zmiany poprzez odparowanie jej struktur.

Tą metodą usunąć można zarówno najczęstsze zmiany skórne, czyli brodawki różnego typu, jak i włókniaki miękkie i twarde oraz kępki żółte. Eksperci z Lecznicy Melitus podkreślają, że dzięki zastosowaniu lasera jest to bardzo bezpieczny, bezkrwawy, precyzyjny i bezbolesny zabieg. Zwykle nie wymaga on użycia miejscowego znieczulenia ani nie ma konieczności powtarzania procedury, by pozbyć się defektu. Tylko rozległe lub głębokie zmiany skórne mogą wymagać wykonania drugiego zabiegu czy zastosowania kremu znieczulającego.

Lasery pozwalają uniknąć interwencji chirurgicznej i zakładania szwów. Rekonwalescencja sprowadza się do zagojenia niewielkiej rany pozostałej po brodawce czy włókniaku, co następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu.

Laserowe usuwanie przebarwień: przed i po

Efekty usuwania przebarwień (SCM Estetic)

Laserowe usuwanie przebarwień

Laser pozwala skutecznie pozbyć się zmian pigmentacyjnych skóry o różnym pochodzeniu. Laserową metodą usuwane mogą być: melasma, przebarwienia pozapalne np. potrądzikowe i piegi. Według specjalistów z LaserMed lasery są najskuteczniejsze przy usuwaniu plam posłonecznych i piegów. Już po pierwszym zabiegu następuje poprawa o 50-70%. Im zmiany są ciemniejsze, a więc nagromadzenie melaniny większe, tym łatwiej jest je usunąć laserem. Fotoakceptorem, na który działa wiązka światła przy usuwaniu przebarwień jest właśnie melanina.

Zwykle osiągnięcie satysfakcjonujących efektów wymaga powtórzenia zabiegu. Procedura usuwania przebarwień trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Przeprowadza się ją na skórze znieczulonej kremem, np. Emla. Uszkodzenie naskórka po zabiegu jest zwykle niewielkie, dzięki czemu skóra szybko się goi, a strupki pozostałe po zabiegu odpadają po kilku dniach.

Laserowe usuwanie tatuaży: efekty

Laserowe usuwanie tatuaży: efekty (Bieńkowscy Clinic)

Usuwanie tatuaży

Laserowe usuwanie tatuażu polega na redukcji pigmentów wcześniej wprowadzonych do skóry. Wiązka lasera działa w tym wypadku na barwnik, nie uszkadzając okolicznych struktur skóry. Rodzaj barwnika, a zwłaszcza jego kolor, oraz technika wykonania tatuażu decydują w dużej mierze o tym, czy rysunek stanie się całkiem niewidoczny.

Pojedynczy zabieg zwykle nie wystarczy i potrzebna jest najczęściej seria kilku spotkań (od 4 do 8). Konsultacja ze specjalistą, która odbywa się przed zabiegiem, pozwala wstępnie ocenić możliwe rezultaty. Jedna sesja z użyciem lasera trwa od 15 do 45 minut, a przeprowadzana jest po uprzednim znieczuleniu skóry kremem. Skóra regeneruje się po nim szybko, a strupki pozostałe po zabiegu odpadają po 3-7 dniach.

Zamykanie naczynek laserem

Pajączki i naczynka zamyka się laserowo (dr n. med. Małgorzata Kot)

Laserowe zamykanie naczynek

W zabiegach laserowego usuwania naczynek wiązka światła oddziałuje na hemoglobinę, a powstała przy tym energia niszczy niechciane naczynka, nazywane „pajączkami”. Laserem zamknąć można rozszerzone naczynka na twarzy i w innych okolicach ciała. Jak wyjaśniają eksperci z Formmed Es, zabieg wymaga zwykle od 2 do 5 powtórzeń w ciągu kilku miesięcy. Jego efekty są trwałe i doskonale widoczne, gdyż naczynia znikają całkowicie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie towarzyszy mu ból, a raczej lekkie pieczenie. Po zabiegu skóra zwykle jest zaczerwieniona. Mogą również wystąpić lekkie obrzęki lub zasinienia, które znikają samoistnie po kilku godzinach, najpóźniej dniach.

Laserowe leczenie trądziku: przed i po

rądzik można leczyć laserem (Klinika ELITE)

Laserowe leczenie trądziku

Jak wyjaśniają lekarze z Kliniki Noviline, trądzik pospolity może być skutecznie leczony laserem, dzięki temu, iż odpowiednie parametry wiązki lasera działają na skórę przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W efekcie zabiegu nie powstają nowe grudki trądzikowe (krosty, zaskórniki), a istniejące obkurczają się i znikają po 1-2 dniach od zabiegu. Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, mogą pojawić się delikatne obrzęki, ale nie dochodzi do jej uszkodzenia, a więc można bez przeszkód oddać się po leczeniu normalnej aktywności. Zaleca się wykonanie minimum 3 zabiegów. Również w przypadku trądziku różowatego można zastosować metodę laserowego leczenia trądziku, zwłaszcza w połączeniu z zabiegami oczyszczania skóry przy użyciu peelingów chemicznych.

Efekty laserowych zabiegów odmładzających

Efekty laserowych zabiegów odmładzających (Mariposa Med-Spa)

Laserowe zabiegi anti-aging

Wszechstronne działanie laserów z powodzeniem wykorzystuje się do usuwania efektów starzenia się skóry. Laser powoduje odbudowę skóry, stymuluje produkcję kolagenu, usuwa zmiany barwnikowe. Dzięki wykorzystaniu różnych rodzajów lasera można redukować zmarszczki, przywracać optymalne napięcie skóry, zamykać rozszerzone pory, likwidować łagodne powierzchniowe przebarwienia.

Specjaliści z Estetica Nova dojrzałym kobietom i mężczyznom szczególnie polecają zabiegi rewitalizacyjne i odmładzające z użyciem laserów frakcyjnych. Laser ablacyjny pozwala wówczas na usunięcie zmian skórnych i jednoczesny resurfacing skóry.

Zabiegi odmładzania (rejuwenalizacji) skóry zwykle wymagają kilku powtórzeń. Ich ilość zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów, stopnia degradacji skóry i zastosowanej technologii. Zalecana jest seria minimum 3 zabiegów co 4-6 tygodni. Pierwsze efekty widać już po 2 tygodniach od pierwszej sesji. Wówczas naskórek skończy proces złuszczania się, a skóra będzie jędrniejsza i przebarwienia mniej widoczne. Po około 3 miesiącach, gdy zakończy się produkcja nowego kolagenu, nastąpi znacząca poprawa napięcia skóry i spłycenie zmarszczek.

Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej

Laserowe zabiegi okolic intymnych poprawiają jakość współżycia

Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej

Utrata elastyczności i sprężystości, spowodowana wiekiem, chorobami, porodem czy innymi doświadczeniami życiowymi, jak np. ciężka praca fizyczna, może być skutecznie leczona laserem. Laserowe odmładzanie pochwy według ekspertów z Mandala Beauty Clinic jest nowoczesną, nisko inwazyjną metodą operacyjną, której celem jest wzmocnienie napięcia i siły mięśni otaczających pochwę, zmniejszenie jej wymiaru oraz zwiększenie elastyczności wytrzymałości jej ścian.

Waginoplastyka pozwala poprawić jakość kontaktów seksualnych i zintensyfikować doznania z nich płynące. Podczas zabiegu wykorzystywane są bardzo precyzyjne lasery diodowe, które zapobiegają utracie krwi, gwarantują szybsze gojenie i krótszy okres rekonwalescencji.

Laser jest również coraz popularniejszą alternatywą w zabiegach labioplastyki. Laserowe modelowanie warg sromowych w celu uzyskania bardziej estetycznego ich wyglądu pozwala bezkrwawo i bez konieczności użycia skalpela zmienić walory miejsc, tak ważnych dla intymnych kontaktów. Rekonwalescencja trwa zwykle około 14 dni i rzadko wiąże się z wystąpieniem powikłań lub powstaniem blizn. Laserową labioplastykę można ponadto łączyć w miarę potrzeb z redukcją napletka otaczającego łechtaczkę czy modelowaniem sromu.

Zabieg laserowy

Wybór specjalisty jest niezwykle ważny (Lenartowicz Clinic)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej konsultacji specjalista przeprowadza wywiad oraz badanie wstępne, które w przypadku zabiegów laserowych polega przede wszystkim na oględzinach zmian i defektów wymagających interwencji i ocenie fototypu skóry. Kwalifikacja do laseroterapii może narzucać konieczność wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, np. dermatoskopii w przypadku zmian skórnych. Rozmowa z lekarzem pozwoli określić oczekiwania pacjenta, ocenić stan jego zdrowia i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu z użyciem lasera. Pierwsza konsultacja to także czas doboru najlepszej metody leczenia i prognozowania jego potencjalnych wyników. Specjalista zapoznaje ponadto pacjenta z zaleceniami dotyczącymi przygotowania do zabiegu i czasem rekonwalescencji oraz wyjaśnia przebieg poszczególnych etapów leczenia. Ustalana jest także potrzeba zastosowania znieczulenia i dokonywany jest wybór jego formy.

Usuwanie znamion laserem

Znamiona często usuwa się laserem (Aspalia)

Dla kogo?

Zabiegi laserowe pomagają wyeliminować problemy natury estetycznej wszystkim pacjentom bez względu na wiek. Zmiany skórne, przebarwienia, trądzik – wszystkie te przypadłości można dzięki laseroterapii skutecznie leczyć w sposób trwały, bezpieczny i nieinwazyjny. Zastosowanie lasera pozwala uniknąć niechcianej czy niewskazanej interwencji chirurgicznej. Zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące lasery są szczególnie polecane pacjentom, którzy chcą pozbyć się różnych defektów skóry i w ten sposób poprawić swój wygląd, samoocenę i samopoczucie. Niezależnie od tego, czy problemem jest tatuaż, blizna czy niepożądane rozstępy.

Zabiegi laserowe z zakresu medycyny anti-aging dedykowane są oczywiście pacjentom dojrzałym, dla których efekty starzenia się skóry stanowią źródło zmartwień i dyskomfortu. Ważne jest w tym zakresie również działanie prewencyjne. Zabiegami laserowymi warto zainteresować się, nim nastąpią nieodwracalne zmiany w wyglądzie, a więc nawet przed 30. rokiem życia. Lasery są bardzo skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry, wygładzenie zmarszczek i pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Trzeba jednak pamiętać, że niektórych zmian wywołanych upływem czasu laser nie będzie w stanie cofnąć i dla części pacjentów, zwłaszcza tych oczekujących radykalnej zmiany, metody chirurgiczne przyniosą bardziej satysfakcjonujące efekty.

Przygotowanie do zabiegu

Istnieje kilka ważnych reguł, o których należy pamiętać w przypadku zabiegów laserowych. Niezastosowanie się do tych istotnych zaleceń może prowadzić do pojawienia się niepożądanych powikłań po zabiegu.

Przed zabiegiem z użyciem lasera należy:

 • zaprzestać stosowania ziół o działaniu światłouczulającym, takich jak: rumianek, dziurawiec, nagietek;
 • minimum 4 tygodnie przed zabiegiem odstawić leki o działaniu fotoalergizującym, m.in. retinoidy, niektóre antybiotyki i diuretyki;
 • zaprzestać stosowania kosmetyków na bazie alkoholu oraz zawierających retinol;
 • ograniczyć spożycie alkoholu, zwłaszcza w ostatnich godzinach przed zabiegiem;
 • miesiąc przed zabiegiem zaprzestać opalania – nie wykonuje się zabiegów u osób ze świeżą opalenizną.

Odmładzający zabieg laserowy na twarz

Zalecenia po zabiegu laserowym

Po zabiegu laserem należy przestrzegać pewnych zaleceń

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegach laseroterapii bardzo ważna jest właściwa ochrona miejsc poddanych zabiegowi, zwłaszcza przed promieniowaniem świetlnym. Przestrzeganie wskazówek specjalisty pozwoli uniknąć dłuższej rekonwalescencji i niepożądanych pamiątek w postaci blizn i przebarwień. W przypadku każdego zabiegu lekarz informuje szczegółowo o właściwym sposobie postępowania, jednak kilka zaleceń ma charakter ogólny i dotyczy każdego zabiegu z użyciem lasera.

Po zabiegu należy unikać:

 • ekspozycji na słońce i stosować kremy ochronne z wysokimi filtrami w trakcie leczenia i do 6 miesięcy po zakończonej kuracji;
 • stosowania leków i preparatów fotouczulających;
 • gorących kąpieli, jacuzzi, sauny przez minimum 2 doby po zabiegu;
 • moczenia w wodzie skóry poddanej zabiegowi przez minimum dobę po zabiegu;
 • stosowania peelingów i preparatów złuszczających na etapie gojenia skóry.

Eksperci z Yonelle Beauty Institute podpowiadają ponadto, że równie istotnym elementem postępowania pozabiegowego jest troska o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Można wspomagająco stosować kremy przyspieszające gojenie.

Przeciwwskazania

Wiele schorzeń może być przyczyną braku kwalifikacji pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem lasera. Część z nich ma jednak charakter okresowy (np. stosowanie niektórych leków czy suplementów diety) i nie stanowi trwałej dyskwalifikacji do wykonania zabiegu. Każdorazowo lekarz specjalista podejmuje decyzję o zastosowaniu wybranej terapii lub jej odłożeniu w czasie. Niekiedy z powodu stanu zdrowia pacjenta laseroterapia w ogóle nie może być wykorzystana.

Przeciwwskazaniami do laseroterapii są:

 • ciąża i laktacja;
 • epilepsja;
 • nowotwory skóry;
 • wirusowe zapalenie wątroby oraz HIV;
 • łuszczyca;
 • bielactwo;
 • aktywne infekcje skórne i opryszczka;
 • rany i zmiany skórne, np. wywołane cukrzycą;
 • skłonność do bliznowacenia;
 • nieuregulowana cukrzyca;
 • choroby układu krążenia;
 • zaburzenia hormonalne.
Laseroterapia: przed i po

Laseroterapia: przed i po (dr n. med. Małgorzata Kot)

Efekty

Większość zabiegów laseroterapii wymaga powtórzenia w celu osiągnięcia zadowalających efektów. Zabiegi ginekologii estetycznej i usuwanie zmian skórnych, takich jak brodawki lub włókniaki, są w tym wypadku wyjątkiem. Najczęściej leczenie schorzeń lub korygowanie defektów wiąże się z długofalowym planem terapii obejmującym kilka sesji laseroterapeutycznych. Zwykle efekt pierwszego zabiegu pozwala precyzyjniej przewidzieć ilość sesji koniecznych, aby osiągnąć satysfakcjonujący rezultat. Warto jednak podkreślić, że pozytywne zmiany wywołane użyciem lasera mają charakter trwały, a sama terapia jest bardzo bezpieczna, małoinwazyjna i pozwala szybko wrócić do normalnej aktywności.

Często zadawane pytania

 • Czy to prawda, że zabiegów laserowych nie powinno się wykonywać u osób z ciemną karnacją? Nie. Ciemny fototyp skóry nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Co prawda osoby z ciemniejszą karnacją mogą być bardziej narażone na rozwój bliznowców, blizn przerostowych i przebarwień po zabiegach ablacyjnych, ale wiele zależy tu od detali, np. użytej technologii. Lepszym wyborem w takim przypadku będzie zawsze laser frakcyjny. Uważa się ponadto, że bezpieczniej wówczas zastosować laser nieablacyjny. Specjalista będzie w stanie dokonać wówczas właściwej oceny. Ars Estetica
 • Czy choroby tarczycy uniemożliwiają terapię laserem? Wszyscy pacjenci z chorobami tarczycy, zwłaszcza niedoczynnością i Hashimoto, wymagają wyważonego podejścia przy kwalifikacji do zabiegu. Niekiedy, w przypadku wyrównanych wartości hormonów i niskim poziomie przeciwciał, zabiegi mogą być wykonane, ale ryzyko powikłań, np.: powstanie przebarwień i wydłużenie czasu gojenia, jest wówczas większe. Dr Iwona Radziejewska-Choma
 • Czy każdy tatuaż można całkowicie usunąć? Wiele zależy od techniki wykonania tatuażu oraz użytych pigmentów. Czarne i granatowe tatuaże usuwane są zazwyczaj całkowicie, a barwnik żółty, zielony, turkusowy i czerwony często da się jedynie rozjaśnić. Dr n. med. Diana Kupczyńska

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."